işçi avukatı gaziantep iş hukuku

İşçinin Tazminat Dahil Haklarını Alması İçin İşverenine İhtar Çekmesi Gerekli Midir

Uygulamada bizlere sıklıkla sorulan bir sorudur, Kafa karışıklığını gidermek için birkaç kısa izah yaparak konuya girelim.
İhtarname “Bir alacağın ya da hakkın yazılı olarak muhatabından (genellikle noter kanalıyla) talep edilmesi, hakkının ödenmemesi halinde karşılaşabileceği  hukuki sonuçlarının dava öncesinde son kez hatırlatılması” dır.

İşçi, işyeriyle olan iş ilişkisini;

 • Evlilik,
 • Askerlik,
 • Emeklilik,
 • 3600 gün 15 yıl hizmet süresini doldurması,
 • Maaşlarının ödenmemesi

Gibi nedenlerle sonlandırırken sebebini ve taleplerini açık olarak noter kanalıyla bildirmesinde büyük hukuki faydalar vardır. Bu kapsamda örneğin 1475 sayılı yasanın 14. maddesinin 4. fıkrası uyarınca

“Kadının evlendiği tarihten itibaren 1 yıl içerisinde kendi isteği ile işten ayrılması”

gibi hallerde işçi işverenine işten ayrılma sebebini, talebini açık ve net bir şekilde ispat sorunu yaşamaması için noter kanalıyla bildirmelidir.

Tazminat Hukuku1 1

İhtarname başka hangi halde gerekir. Bir kısım işverenler, mobbing uygulamakta; yani işçisine yönelik tekrarlanan şekilde psikolojik baskı uygulamaktadır. Bu yöntemle işveren; işçisine tazminat ödemeden işçinin işyerinden istifa ederek ayrılmasını amaçlamaktadır.

İşte bu noktada
işyerindeki psikolojik baskı, tacize son verilmesi yönünde işçinin işverenine ihtarname çekmesi yerinde olacaktır.

İhtarname bakımından uygulamada sıklıkla şahit olduğumuz başka bir husus şudur;

İşveren, işçisinin tazminat almaması için genellikle devamsızlık yaptığını iddia etmektedir.

Bu durumlarda genellikle işveren işçisinin iş akdini zaten feshetmiştir. Fakat feshine kılıf hazırlamak için yani işçini işten kovmasına rağmen “işe gelmedi, devamsızlık yaptı” şeklinde tutanak tutturup, noterden devamsızlık sebebini bildirmesi aksi halde iş akdini feshedeceği şeklinde ihtarname göndermektedir.

İşte işçi, bu ihtarnameye karşı savunmalarını yasal süresi içinde yazılı olarak yine noter kanalıyla işverenine bildirmelidir. Bu örneklerin sayısını artırmak mümkündür.

Özetle şunu demek isteriz ki; dava öncesinde işçinin haklarına kavuşması için tedbir alması gerekir. İşte bu noktada ihtarname çok önemli fonksiyon icra etmektedir. Aksi halde işçi mahkemede dava açsa dahi haklarına kavuşamaması ihtimal dahilindedir.

Nasıl ki ağır bir kaza anında ilk yardım hayat kurtarıyorsa; ihtarname de dava öncesinde yapılan ve dava hayat kurtaran ilk yardım gibidir. Son olarak önemli belirtelim ki; davadaki “savunmanın temel omurgası” ihtarname ile kurulacağından “Davayı açacak işçi avukatı eliyle” ihtarnamenin çekilmesi gerekir.

İhtarnamenin çekilip çekilmeyeceğine, içeriğine avukatın karar vermesi en doğru olanıdır.

3.5/5 - (31 votes)

206 thoughts on “İşçinin Tazminat Dahil Haklarını Alması İçin İşverenine İhtar Çekmesi Gerekli Midir”

 1. Oncelikle mrb ben 6 yıldır kurumsal firmada calısıyorum son iki yıldır senelik iznimi kullanmadım ayrıca haftalıklarımızıda duzenli kullanmıyoruz mesai sistemi çalışıyoruz ve onuda tam yatırmıyolar bu yuzden ihtar ceksem tazminat hakkı dogarmı tesekkur ediyorum…

  1. Yıllık izin kanunen işverenin inisiyatifinde, kullanacaginiz tarihler veya ödemesi hususu tamamen işveren belirleyebilir, bu durumu haklı fesih nedeni yapamazsınız. Ancak hafta tatili ve fazla mesai ücretlerinin ödenmemesi sebebiyle is akdini haklı olarak feshetmeniz mümkün. Ancak dava aşamasında fazla mesai ve hafta tatili çalışmalarınızı ispat etmeniz gerekir. Bu da varsa puantaj kayıtları, mail kayıtları gibi yazılı delillerle veya tanikla ispat edilebilir. Delil ve tanık durumunuzu ayarlamadan sürece başlamanız tavsiye etmeyiz, bu arada çalışmaya devam ettiğiniz sürece de kesinlikle maaş bordrolarini imzalamayin ya da ihtirazi kayıtlıdır yazarak imzalayıp fotoğrafını yanınıza yedekleyin. Gerçeğe aykırı puantajlar gibi kayıtlar da tutuluyorsa asla bunlara imza atmayın. Ayrıca büromuz avukatlarından kadir beyin aşağıdaki makalesini okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

   https://www.akillar.av.tr/isci-avukatindan-tavsiyeler/

 2. Merhaba,Ana firmanın kararı doğrultusunda, bağlı olduğumuz özel güvenlik firması değişecektir.yeni alt firma ile 26.03.2021 tarihi itibari ile devam edileceği bildirildi.Eski alt firmanın tazminat haklarımız konusunda iyi niyet sergilemeyeceğini ve kısa vadede haklarımızı tahsil yoluna gitmeyeceğini düşündüğümüz için ben şartlarını taşıdığım 15 yıl 3600 gün den yararlanarak kıdem tazminatımı almak istiyorum.yeni alt firma ile 18.03.2021 tarihinde yeni sözleşmemi imzaladım.Ayrıca aynı tarihte SGK dan 3600 yazımı aldım.Eski alt firmaya noterden ihtar çekerken, ihtar çektiğim tarih itibari ile mi sözleşmemi feshetmiş olurum, yoksa ihtarda bu tarihi ben belirleyebilirmiyim ( mesela 25.03.2021 itibari ile sözleşmeyi feshetmek istiyorum diyelim, ihtarda bu tarihi belirterek 22.03.2021 tarihinde ihtar çekmemin hukuki bir sakıncası olurmu, teşekkürler

  1. İhtarnamede ileride is sözleşmesini feshedeceginiz tarihi kendiniz belirleyebilirsiniz ancak bunu tavsiye etmeyiz karşı taraf ara dönemde tazminat odemekten kurtulmak için gerçeği yansıtmayan türlü suçlamalar yapabilir veya açığinizi arayıp fırsat kollayabilir bunun yerine ihtar günü iş akdini de feshedip işi ihtar günü sonlandırmak daha sağlıklı olacaktır

 3. Kaç kere ihtar çekme hakkımız var
  Ben bir iş yerinden ayrıldığımda ihbar çekip tazminat almış tim
  Başka iş yerinden bir müddet çalıştıktan sonra ihtar çekebilme ,hakkım varmı ?

 4. Merhaba..
  6 yıldır çalıştığım kurumda (ögretmen olarak) pandemiden dolayı izindeydım, daha sonra 5 ay süre kadar tekrardan çagırıldım, temızlik vb. İşleri de yaptırmak istediler, yapmayıncada tekrardan izine çıkardılar. Bu sefer istifa etmem için baskı uyguluyorlar 3 tane kıdemli eski çalışanız bizi çagırmıyor. Yerimize yenı bır personel alıyorlar, kçö ödemeside bu ay bitiyor. İhtar çeksem haklarımı alabılırmıyım? Biz madurken yenı personel alması dogrumu? Ben iş yerınde yokken arkamdan dedıkodumu yaapıyor ses kaydı olsa elimde fayda saglarmı? Nasıl bir yol izlemeliyim? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Anlattığınız olaylar işverenin eşit davranma yükümlülüğüne aykırı, ayrıca istifa baskısı kapsamında haksız işlemdir, işveren yetkisini kötüye kullanamaz, kesinlikle bu eşitsizlikleri ve baskıyı ve haksızlıklari one sürüp is akdini haklı nedenlerle feshedebilirsiniz, ses kaydı geçersiz delil, tanik gerekir, Gaziantep ilinde iseniz büromuz is hukuku uzmanı kadir beyi 05321670913 nolu telefondan arayabilirsiniz, ancak başka ilde iseniz bulundugunuz ilden bir is davalarında uzman avukat ile iletişime geçerek süreci yurutun, kesinlikle avukatsiz işlem yapmayın, kolaylıklar

 5. Ben 04.04.2016 yılından beri aynı sirkette calsmaktayım fakat (Mart 2021) ayından itibaren mağazamı değistirip tazminat vermemek için bezdirmek amaçlı evime 1.5 saatlik uzak bir mağazaya verdiler evlenip çıkmayı düşünüyorum evlendiğimi yada evleneceğimi söylemelimiyim yoksa noterle direk ihbar çekip işakdini evlilik nedeniyle bitirdiğimi belirtip tazminatımı ve alacak yıllık izinlerimin ücretlerini isteyip noterle gönderdiğim tarihten itibaren fesh edebilirmiyim. Ve noterle evlilik nedeniyle ayrıldığımı belirtip işakdini feshettiğimi belirtsem en fazla ne kadar sürede yatırabilirler tazminatımı? Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

  1. Evlilik durumunu normal koşullarda söyleyip tatlı bir şekilde ayrılmak güzel olurdu tabi, ancak karşı tarafın tazminat vermemek arayışında olduğunu belirtiyorsunuz. Bu da bu durumu öğrendikten sonra ve evlenmeden hemen önce daha farklı arayışlara girebileceklerini, olmadık ithamlarda bulunarak tazminat hakkınızda şüphe oluşturabileceklerini gösteriyor. Dolayısıyla bu riski almayın, evlenene kadar çok dikkatli hatasız çalışmaya özen gösterin ve resmi olarak nikah kiydiktan sonra evlilik sebebiyle is akdini feshettiginizi noterden bildirin…noter ihtar yazınızda evlendiğinize dair evlilik cuzdani fotokopisini sunmayı unutmayın, noterden ihtar çektiğiniz gün artık işe gitmemeniz gerekir. İhtar çektikten sonra usulen işyerini arar evlilik sebebiyle işi bıraktığınızı, noterden ihtarname verdiğinizi ve evrakların ellerine ulaşacağını söylersiniz, ayrıca varsa yetkilinin WhatsApp ya da mail adresine noter ihtarinin fotoğrafını da yollarsinız ki maksat ihtardan sonra ki süreç daha da hizlansin.İhtar ellerine ulaşırsa derhal ödeme yapmak zorundalar, nezaketen makul bir süre( 1-2 hafta) yine de bekleyebilirsiniz.Buna rağmeb ödeme gelmezse dava yoluna başvuru yapılır. Bu seçenek gerekirse de Gaziantep ilinde iseniz bize ulasabilirsiniz, başka bir ilde iseniz mutlaka bir is davalarında uzman avukatla görüşmenizi önemle tavsiye ederiz….

 6. Feza ŞADOĞLU

  Merhabalar işverenim 1 mayıs resmi tatilde ise gitmedigim için beni arayıp kimden izin aldinda ise gelemezlik yapıosun bende bugün resmi tatil çalışma zorunlugum yok dediğimde ise mecbursun ben patronum geldediimde gelicek ben karar verir dedi ve hakaretlerde bulundu telefonda (daha önceki resmi tatillerde çalıştım çift mesai vermedi için bende gitmeme hakkımı kullandim)o sebepden resmi tatil hakkımı kullandim birde 21.12.2019 tarihin bu zaman çalışıyorum kendisi bana ise giriş olduğunda hiç bir şekilde iş sözleşmesi yada iş evrak ları istemedi ve sözleşme yapmadı sadece sigorta girişimi yaptı o kadar ben pazartesi günü işime gittiğimde bana mobing uygulayacaktır eminim çünkü kendisi telefonda da begenmiyorsan çıkar gidersin dedi ben haklı bişekilde ayrılmam için nasıl bi yol izlemeliyim lütfen yardım çıldırsanız sevinirim

  1. Anlattığınız durumlar işi haklı gerekçe ile bırakma sebepleri olup bu sebeple isi bırakırsanız kıdem tazminatına hak kazanırsınız, ancak dava aşamasında ispat yükü davayı açacak olan taraftadir eğer bu olaylara ilişkin yakın zamanda işten ayrılmış ya da hala çakışan arkadaşlarınızdan en az 2 tanesi şahitlik yaparsa bu hususta dava acmanizda sıkıntı olmaz, ilk başta özellikle 17 mayıs 2021 e kadar sokağa çıkma yasağı olduğu için sadece nöbetçi noterlerden ihtar çekerek işi bırakın, yasaklar bitince dava yoluna başvurusunuz eğer Gaziantep ilinde iseniz bizi arayarak yardimimizi alabilirsiniz başka ilde iseniz de mutlaka bir işçi avukatı ile iletişim kurarak süreci profesyonel yardım ile yürütmeniz sizin için en sagliklisi olacaktır, iyi akşamlar dileriz

 7. Merhaba 11 aydır calistigim yerden hareket ve ağır itham duymaktayim ihtar çekip işe gitmeyip ihbar süremi alabilirmiyim

  1. Merhabalar söylediğiniz durum haklı fesih sebebidir, ancak işi bu sebeple bıraktığınızda 1 yılı doldurmadiginiz için kıdem tazminatı ve yıllık izne hak kazanamazsınız, haklı da olsanız işi siz bıraktığınız için ihbar tazminatı hakkiniz olmaz çünkü ihbar tazminatı işveren haksız olarak işten çıkarırsa doğar, bu sebeple bekleyip yılı tamamladıktan sonra ihtar ve yasal sürece girin, o aşamada Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza ulaşabilirsiniz Gaziantep dışında iseniz mutlaka bulunduğunuz ilden bir işçi avukatı ile süreci yürütün ( ihtar dahil )

 8. İyi günler 11.04.2015 günü işe başladım.haftalık izin,senelik izin,agi almadım.ve sekiz saatten fazla çalışmaktayım birde çalışmakta olduğum ücreti elden almaktayım.bankaya yatırmıyorlar.e devlet SSK ma bakıyorum hep yatırıyorlar.2020 marttan beri kısa çalışma ödeneği almaktayım Haziran 2021 kadar bunlar alacağım tazminatı düşürür mü? kıdem ve ihbar tazminatı nasıl alabilirim.nasıl bir yol izlemem gerkir.iyi çalışmalar.

  1. Kısa çalışma donemi kıdem tazminatı hesabında çalışılmış gibi sayılır, yani tazminat hakkiniz tam hesaplanmalidir bu hususta aşağıdaki yazıyı okuyabilirsiniz

   https://www.akillar.av.tr/kisa-calisma-donemi-kidem-tazminati-hesabinda-dikkate-alinir-mi-gaziantep-isci-avukati/

   Ayrıca ihbar tazminatı için sizi isyerinin haksız olarak işten çıkarmasi gerekir , çıkarma yoksa ihbar tazminatı da olmaz.

   Ancak kıdem Tazminatı için işi bahsettiğiniz haklar odenmedigi için bırakırsanız haklı sebeple bıraktığınız için bu tazminata hak kazanırsınız, tabi bunun için davada iddialarinizi ispat etmelisiniz, yani şahit , yazılı deliller vs olmalı,

   Büromuz Gaziantep ilinde hizmet vermektedir, Gaziantep ilinde iseniz ihtar dahil dava süreçleri için tarafımıza ulaşabilirsiniz, Gaziantep dışında iseniz mutlaka bulunduğunuz ilden bir işçi avukatı ile görüşmeniz gerekir

 9. Hasan Hüseyin

  İyi günler personel izinsiz işe gelmediği için tutmuş olduğumuz tutanakları noter aracılığı ile ihtar çektik bizim ihtarımız ulaşmadan personelin ssk dan almış olduğu 3600 yazı ile noterden ihtarı geldi bu durumda biz personeli iki gün işe gelmemekten mi işçi çıkışı vereceğiz yoksa personelin ihtarından dolayı istifa olarak mı vermemiz gerekli teşekkürler

  1. Iyi günler sgk dan aldığı yazı tutanak öncesinde alındi ise işçinin önce gelen feshi dikkate alınır, kıdem tazminatı ve varsa diğer hakedisleri ödenmesi gerekir, yani işçi ise devamsızlık yapmadan önce sgk dan yazı alıp sonra da notere gitmişse ise gelmesi kendisinden beklenemez

 10. Rıza yıldırım

  Merhabalar 2019 yılında iş kazası gecirdim iki el bileyimden amaliyat oldum %22 sürekli iş göremezlik oranı verdi ssk aynı işyerinde calışmaktayım ellerimdeki sorun ne deniyle işimi yapmakda zorlanmaktayım kıdem tazminatımı almak icin sağlık sebebiyle haklı fesih yapa bilirmiyim yaparsam alabilirmiyim kıdem tazminatını

  1. İş kazasından kaynaklı maddi ve manevi zararlarınızin hala ödenmemesi söz konusu ise bunu öne sürerek işi bırakmanız halinde kıdem tazminatına da hak kazanirsıniz, Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza ulaşabilirsiniz Gaziantep dışında iseniz mutlaka bulunduğunuz ilden bir işçi avukatı yardımı almanız zaruridir geçmiş olsun iyi günler dileriz

 11. Merhaba. 1.5 yıldır çalıştığım firmada daha önce raporlu olduğum dönemde çalıştırıldım. Şuanda da aynı şekilde çalışmaya zorlanıyorum. Mailler tlfn msj kayıtları var. Hem kçö ile tam zamanlı çalıştırıldım. Işten tüm haklarımı alıp ayrılmak istiyorum. Nasıl yapabilirim

  1. Konu hakkında delillerinizi iskur kurumuna iletip şikayetinizi verirseniz bu hususta soruşturma yapılır, bir yandan da şahit ayarlamanizda fayda var , tüm haklı gerekçelerinizi öne sürerek ihtarname çekip süreci başlatın,dava yolu için de Gaziantep ilinde iseniz tarafimiza ulaşabilirsiniz, Gaziantep dışında iseniz mutlaka bulunduğunuz ilden bir işçi avukatı yardımı almanız zaruridir

 12. İyi günler çalışmakta olduğum yere10.05.2015 başladım.senelik izin haftalık izin, asgari geçim indirimi hiç almadım .bu işyerini bırakmak istiyorum.benle beraber 2 arkadaş daha var,onlarla bu işyerini bırakmak istiyoruz ve birbirimize şahitlik yapabilirmiyiz ve geriye dönük çalışmış olduğumuz arkadaşlarımızın şahitliği oluyor mu nasıl bir yol izlemem gerekiyor.kıdem ve ihbar tazminatı almak için saygılar.

  1. İşi bırakmak için haklı sebepleriniz olursa ( örneğin ödenmeyen mesailer,hafta tatili ücretleri,resmi tatil çalışma ücretleri, maaşların bir bölümünün elden verilmesi ve sgk ya eksik ödenmesi, istifa baskısı ve mobbing, göreviniz dışında isler yaptırılması vb….. gibi haller ) kıdem tazminatı hakkı vardır ancak işi neticede siz bırakıyorsunuz ihbar tazminatı hakkıniz olmaz,birbirinize şahitlik yapabilirsiniz ancak sadece işyerini dava eden bu kişilerin şahitliği yeterli olmaz,onların yanında işyeri ile davası olmayan sahite de ihtiyacınız var,geçmişte çalışmış sizden önce ayrılmış arkadaşlarınızdan isyeri ile davası olmayan kişiler şahitlik yapması mümkündür, eğer Gaziantep ilinde iseniz bize ulaşabilirsiniz ancak başka bir ilde iseniz mutlaka bulunduğunuz ilden bir işçi avukatı yardımı almanız şart.

 13. 2 senedir muhasebe bürosunda calışıyorum mayıs ayı maaşını 1000 tl eksik verdi tahsilatlarımız düştü bu ay böyle olsun diye her ay sigortamız yatmıyor nakdi destek yapıyor patron ama kendi maaşımızı mayıs ayında 1000 tl eksik verdi elden alıyoruz maaşı maaş bodrosunuda her ay imzalıyoruz mayıs ayını imzalamadım şikayet etsem haklı cıkarmıyım ?

   1. nakdi destek ücretini bahane olarak göstrebilirmi cunku bize kendi maaşımzdan ayrı nakdi destek yapıyordu sigorta eksik oluyordu parasını alıyorduk

 14. Merhaba kurumsal bir firmadan 4 yıldır çalışıyorum pazarlama bölümünde firmamız müşterilerden bir hizmet bedeli almakta ve o hizmet bedelini taksitlede alsa bize prim veriyordu şuanda taksitle ödeyip 1 2 taksit ödeme yapıp sözleşmesini fes eden müşterilerin primlerini bizden kesmekte ayrıca 17 günlük kapama süresince evden arama yapıp müşterilerle iletişime geçtik ve ticket yemek paramızın %35 40 lık kısmını kestiler hiçbir gerekçe sunmadan ve yaklaşık 3 yıl boyunca sabah 9 akşam 7-8 çalıştırdılar bununla alakalı 3 kişiyiz ve ihtar çekmek istiyoruz tazminatlarımızı almak adına sizce bu durumda şirket bize haklarımızı verirmi?

  1. Bu durum iş koşullarının kötüleştirilmesi kapsamındadır bunu kabul etmemekte ve bu sebeple iş bırakmanız halinde, kotulestirmeyi ispat edebilecekseniz tazminata hak kazanırsınız, şirket uzlaşma yoluna gitmezse dava aşamasında bu olaylardan dolayı haklı bulunursunuz, eğer anlaşma sağlanamazsa bulunduğunuz ilden bir işçi avukatı yardımı almanız zaruridir, Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza ulaşabilirsiniz

 15. Merhaba rşim otelde çalısıyor noterden ihtar çwktirmesi için vergi numarası istedi noter oteli aradık ama bize vermediler ne yapmamız gerekir ve hangi departman ile görüşmemiz gerekir veya başka bir yöntem ile ögrenebilirmiyim

 16. 15 temmuzda tüm haklarimla birlikte isden ayrılıyorum Fakat işveren alacagimi 40 gün sonra vereceğini söylüyor Haklarimi erken almak istiyorum isyerime Bu durum için ihbar cekebilirmiyim. TESEKKURLER

 17. öncelikle merhaha , 5 yıldır aynı işyerinde çalışmaktayım. Bedensel ve ruhsal olarak beni çok yorduğu için işi bırakmak istiyorum. noter yoluyla iş bırakacağıma dair ihtar çeksem tazminatımı alabiliyor muyum???

  1. Yalnızca bi şekilde beyan ederek ihtar çekmeniz tazminat için yeterli olmaz, başka haklı gerekceleriniz varsa bunları da ekleyin aksi halde yalnızca bu şekilde ihtar çekmenizi tavsiye etmiyoruz

   1. Meraba ben iş yerinde psikolojik baskıya maruz kalıyorum hiç bir hak talep etmeden işten ayrılmak istiyorum ihbar sürelerini çalışmadan nasıl bir yol gösterirsiniz

    1. Söylediğiniz durum işi birakmayi gerektirir haklı bir sebeptir derhal fesih hakkiniz var , ihbar sürelerine uymaniz zorunlu değil noterden ihtar çektiğiniz gün işi bırakabilirsiniz ihtarinizda haklı gerekçelerle işi derhal bıraktığınızi belirtin lütfen

 18. Merhaba. İstihdamı zorunlu personel olarak resmi sözleşmeyle şubat 2021 de işe başladım. Haziran 2021e kadar maaş alamadım üstelik benden habersiz herhangi bir onayım olmadan nisan ve mayıs ayında ücretsiz izne ayırmışlar e devletten kendim mayıs sonunda farkedince ayrılmak için görüştüm. Ödemelerimi haziran sonunda yapacaklarını söylediler. Hala yapmadılar. Ben de noter aracılığıyla hem haklı sebeplerden fesih hem de alacaklarımı talep eden ihtar gönderdim. İhtar elektronik olarak ve posta ile iletildi. 20 gündür bir dönüş olmadı. Bundan sonraki süreçte ne yapılmalı? Şimdiden teşekkür eder, saygılar sunarım.

  1. Bulunduğunuz ildeki adliyeye giderek arabuluculuk başvurusu yapınız, anlaşma olmazsa yine bulunduğunuz ilden bir işçi avukatı ile dava sürecini başlatabilirsiniz iyi günler dileriz

 19. İsmail avcı

  Slm 31 Ağustos ta ihtar çektim işyerine 6yil calismisligim var ihtar işyerine ulaşır ulaşmaz beraber çalıştığım arkadaşlara gelerek arkadaşınız 31 Ağustos saat 13/30 işi gelmedi 3 gundurde gelmiyor sıraları imzalayın demiş iki arkadaşım imzalamış tazminat alabilir miyim tskler

  1. İhtarname çektikten sonra tutulan tutanaklar geçerli degil zaten işi bıraktığınızi belirtmissiniz tabiki işe gitmeyeceksiniz, ama aranızda anlaşma olmazsa mahkemede haklı nedenle işi bıraktığınızi ispat etmeniz gerekiyor , şahit gerekli, eğer İhtarnamede belirttiğiniz iş bırakma gerekcelerini ispat edemez iseniz davayı kaybederseniz, bu noktada Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza ulaşabilirsiniz başka bir ilde iseniz bulunduğunuz ilden mutlaka bir işçi avukatı ile görüşmeniz gerekir

   1. Hatice Keskinkılıç

    İhtarname sonrası tutulan tutanakların geçerli olmadığına dair yargıtay kararı mevcut mu acaba

    1.  Yargıtay 9.Hukuk Dairesi 2014/11935 E.,2014/15026 K. Sayılı kararında

      

     “………yine davacının dilekçesinde tıbbi sekreterlik görevinde çalışmayacağını söylemesi üzerine işine son verildiği yönündeki anlatımı ve ertesi gün işe iade davası açması dikkate alındığında iş sözleşmesinin bu nedenle sona erdirildiği, devamsızlık tutanaklarının davacının temizlik görevine gelmemesi nedeniyle tutulduğu ve fesihten sonra olduğundan itibar edilemeyeceği……….”

 20. Samet bayraktar

  3.5 yıldır bir firmada çalışmaktayım market sektörü beni başka bir şubeye göndermek istiyorlar ıs anlaşmasında herhengi rızam olmadan gönderemez diye biliyorum yani ben istemeden zorla göndermeye çalışıyolar gitmek istemedigim için ihtarname çektirsem tazminat hakkım doğuyor mu acaba

 21. Merhabalar yurtdışında şuanda özel bir firmada çalışmaktayım işe başlamadan önce 1 yıllık sözleşme imzaladık şuanda tam 4 aydır maaş alamıyoruz 1 yılımızı doldurmada işten ayrıldıgımız takdirde uçak biletleri ve vize masrafları tarafımızdan kesilecekmiş 8 aydır çalışıyorum ne yapabilirim lütfen yardımcı olabilirmisiniz

  1. Mert bey sözleşmede bu hususta özel olarak kesilebilecegine dair madde yoksa kesemez, kaldı ki özel bir madde olsa bile 4 aydır maaş vermemesi işi haklı olarak bırakma nedenidir bu sebeple haklı olarak işi bırakan işçiden bu kesinti yine yapılamaz, ama ekonomik sıkıntılar sebebiyle alamadığıniz maaşın ilk başta ne kadarını kurtarsaniz sizin için avantaj hiçbir belgeye imza atmadan paranızı kurtarmaya çalışin kesinti yaparlarsa da tartışmaya girmeden paranizi aldıktan sonra dava açabilirsiniz

 22. Merhabalar, 27/09/2013 tarihünde işe başşadım ilkbaşlarda maaşlar her ayın 5iinde yatıyordu. 2015de ayın 8ine sarktı zamanla 20si bazen 21i 2 aydır 24ünnde yatıyor. Yaklaşık 50 günlük yıllık iznim var.
  Maaşım aynsonuna yakınnolması ödeme yapmamı zorluyor. Maaşım geç uattığı için ihtar çekebilirmiyim
  Şimdiden teşeklürler

  1. Maaşların gecikmesinin sürekli hale gelmesi işçi için işi haklı olarak bırakma sebebidir bu sebeple ihtar çekip işi bıraktığınızda tazminat hakkiniz var ama tavsiyemiz yalnızca tek sebebe dayanmayin js yerinde varsa başka haksızlıklar bunları da öne sürün

 23. 5 yıldan beri calıştığım firma maaşın asgarî ücretini bankaya geri kalanını elden yatırıyor.Sigortamin eksik yattigini emekli olunca zorluk cekecegimi söyleyerek çıkışımi istedim.Umursamadilar.Bende noterden ihtar çektim.Simdi ne yapmalıyım

  1. Arabuluculuk yoluna başvuru yapmaniz gerekir , mutlaka öncesinde bulunduğunuz ilden bir işçi avukatı ile görüşmeniz gerekir Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza ulaşabilirsiniz

 24. Arabuluculuk yoluna başvuru yapmaniz gerekir , mutlaka öncesinde bulunduğunuz ilden bir işçi avukatı ile görüşmeniz gerekir Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza ulaşabilirsiniz

 25. Küçük bebeğim var işten ayrılmak istiyorum 5 yıldır aynı firmada çalışıyorum tazminat alabilirmiyim

 26. Şabettin kose

  Merhaba
  Ben emekli olduktan sonra özel bir sektörde 8 yıldır çalışmaktayım kendi isteğimle ayrılsam tazminatı mi alabilirmiyim

  1. Merhabalar sebepsiz yere veya özel sebeplerle işi kendiniz bırakırsanız tazminat hakkınız oluşmaz, ancak iş yerinden kaynaklı haksızlıklar iş yerinden kaynaklı işi bırakmanızı gerektirecek hukuka aykırılıklar yani kısaca haklı sebeplerle işi bırakırsanız tazminat hakkınız olur.Bunun yanı sıra işi bırakırken tavsiyemiz haklı gerekçelerinizi belirtip ihtarname yollamanızdır. Haklı gerekçeleri örnek verecek olursak baskı ve mobbing,fazla mesai resmi tatil,hafta tatili vb. alacaklarının ödenmemesi, gerçek ücretinizin sigortaya bildirilmemesi,elden para ödenmesi,görevinizin dışında işler yaptırılması gibi. Haklı nedenleriniz varsa iş yerine ihtar gönderiniz ihtar göndermenizden sonra iş yerine gitmemeniz gerekir,eğer ki anlaşma sağlayamazsanız bulunduğunuz ilden bir iş hukuku avukatı ile yasal süreci başlatın. Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza ulaşabilirsiniz

 27. Muhammet KABLAN

  Mrb ben 23.08.2016 tarihinde fabrikada çalışmaya başladım 14.09.2021 de babam vefat etti
  Babam vefat ettiğinden dolayı iş yerinden ayrılıp işlerin başına geçmem gerek
  İş yerine durumu izah ettim ve bana müdürlere görüşelim sana haber veririz dediler ve 16 gün sonra bana tazminati vermiyoruz yarın iş başı yapacaksın denildi
  Notorden ihtarname göndersem tazminatımı alabilirmiyim

 28. Merhaba. Ben iş yerimde 4 yıl calıstm ve mart 2021 de dogum iznime ayrildim 28 aralikda iş bası yapmam gerekiyor fakat yarı zamanlı calısma hakkımı is yeri kabul etmiyor ne yapabilirim . Tazminatimi alıp çıķışımın verilmesini istiyorum.

  1. Yarı çalışma hakkını istediğinize dair noterden yazılı başvuru yapın işveren kanuni hakkınızı kullandırmak zorundadır, başvuru yaptığınızi ispat etmeniz gerek bu sebeple noterden gönderin, işyeri buna rağmen talebinizi yerine getirmezse Kanunun tanıdığı hakkı vermediği için işi haklı olarak bırakabilirsiniz, tabi işi bırakırken mutlaka işçi avukatı ile hareket edin , Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza ulaşabilirsiniz başka şehirde iseniz bulunduğunuz ilden bir işçi avukatı ile iletişim kurmanız sağlıklı olur

 29. Çalıştığım güvenlik şirketinden sgk dan 3600 yazısı alıp 1 kasım 2021 tarihinde istifa ettim kıdem tazminatını bir aydır ödemeyip sallıyorlar sonunda noterden ihtarname çektim ve yedi gün süre verdim bu süreye haftasonlarida dahil ediliyormu bir de işveren ihtara rağmen ödemeyi yapmazsa ne yapmam gerekir

 30. Merhaba , kurumsal bir firmada yaklaşık 4 yıldan beri çalışıyorum fazla mesai yaptığım dönemler oldu, pandemi home office olarak çalışmaya başladığımız da yemeğimizi karşılamadılar ayrıca verdikleri yol parasını da kestiler.Şirkette istedikleri elemana prim adı altında kıdem tazminatlarını veriyorlar aynı talebi ben yaptım bana olumsuz dönüldü.
  Haklı nedenle fesih yapabilir miyim ? Ayrıca prim adı altında verdikleri kıdem tazminatı diğer çalışanlar içinde bir hak doğurmuyor mu ?

  Şimdiden teşekkürler,

  1. Home office çalışmasında yol parası verilmemiş olması fesih sebebi kabul edilmeyeceği kanaatindeyiz. Ancak yemek parası kesintisi yapılması iş akdinin kötüleştirilmesi kapsamında değerlendirilebilir. Nitekim her şart altında bir öğün yemek ihtiyacı devam etmekte. Home office de olsa çalışma da devam etmektedir. Bunun yanı sıra bazı çalışanlara prim ödenip bazılarına ödenmemesi ayrımcı eşitsiz işlem kabul edilebilir. Ancak bu kişilerin sizinle aynı şartlarda aynı koşullarda aynı görev ve pozisyonda olması gerekir. Eşit kişilere eşit işlem uygulanmalıdır. Eğer bu şartları taşıyorsa eşitsizlik sebebiyle de iş akdini feshedebilirsiniz. Ancak çalışanlara yapılan ödemelerin prim adı altında yattığına emin olmalısınız. Giriş çıkış yapılıp tazminat adı altında ödeme yapılıyorsa bu dediğim eşitsizlik durumu geçersiz olur. Ödenmemiş fazla mesailer ise yine haklı bir fesih sebebidir. Ancak dava aşamasında fazla mesai yaptığınızı siz ispat etmelisiniz. Varsa yazılı belgeler, tanık ve diğer delillerle. Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza 0532 167 09 13 nolu telefondan ulaşabilirsiniz. Başka ilde iseniz bulunduğunuz ilden bir işçi avukatı ile görüşün.

 31. İş yerime haklı fesih bir şekilde işimi sonlandırdım.ihtar çektim kaç günde tekrar bana geri dönülür.

  1. Bu durum tamamen işverenin tavrı ile ilgilidir. Dönmeyebilir. Dönmelerini beklemeyin. Arabuluculuk yoluna başvuru yapmanızı tavsiye ederiz. O süreçte anlaşma olmazsa bulunduğunuz ilden bir işçi avukatı ile görüşerek dava sürecini yürütebilirsiniz. Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza 05321670913 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

 32. Merhabalar. 4 aydır bir sağlık kurulunda yarı zamanlı sözleşmesiz olarak çalışmaktaydım.Evinden uzakta çalışanlar 1 saat erken çıkıyorlardı. Bunu istediğimde işime son verildi. İki hafta sonra ihbar tazminatı hakkım olduğunu ve hala çıkışımım yapılmadığını öğrendim. Çıkışımı kendileri kovdukları halde 03 koduyla vermişler. Maaşımı ödemiyorlar. Destek personeli olarak çalıştığım için gittiğim günlerin ücreti yatırılıyordu. Maaşımı ödemedikleri için nasıl bir yol izlemeliyim? İhtarname çekmeden direkt arabulucuya gidebilir miyim? Ya da ihtarname çektikten sonra direkt dava açabilir miyim, çünkü 700₺ maaş alacağım var, ihtarname ve noter ücreti derken alacağım maaş, zararımı karşılamayacak

  1. Bir şey daha sorabilir miyim? Arabulucu yoluyla da anlaşamayacağız çünkü maaşımı ödememekte kararlılar. Karşı tarafın haklı çıkma ihtimali var mı? İhbar tazminatı ücreti az olduğu için sorun etmiyorum ama maaşımı almak istiyorum. Daha önce çıkan biri yasal olarak haklarını aramamış ona ödememişler. Her şeye de kılıf uyduran bir avukatları var. Maaşımı ödememe gibi bir hakları var mı?

   1. Maaş tüm tartışmalardan uzaktır, her şartta ödediğini işveren ispat etmelidir, Maaş bordrosuna imza atmadıysaniz ve hesabıniza ödeme yatmadiysa ispat edemeyecekleri için siz haklı çıkarsınız, ama çalıştığiniz süreyi sigortaya tam bildirip bidirmediklerine dikkat edin eksik gün varsa bir de sigorta için hizmet tespiti davası açmanız gerekebilir ki uzun yıllar süren masraflı bir davadır, tavsiyemiz kendiniz işlem yapmadan önce bulunduğunuz ilden bir işçi avukatı ile görüşün sürece öyle adım atin

 33. Merhaba ben Şubat 2012 den beri özel bir hastanede çalışıyorum pandemi döneminde kçö kapsamında yarı zmanli çalışmamız gerekirken tam zamanlı çalıştırılıp yarım sigorta yatırılıp maaşı tamamlamak adına da kalanı elden verildi 2 yıl boyunca yarım sigortayla çalıştırıldik koca bir yıl sadece 114 sigorta ödendi ben ihtar çeksem hakkı bulunur davayı kazanır miyim

 34. Merhaba,yakın zamanda bir şirketle bir yıllık sözleşme imzaladım. Ancak şartları kötü ve yapamıyorum. Maaş vs de istemiyorum yeterki işten onlara ücret ödemeden çıkayım. Bunu nasıl yapabilirim? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. 6 ayı bulmadı iseniz çalışmanız 2 hafta önceden 6 ayı geçti ise 4 hafta önceden çıkacağınızı belirtir bir ihtar yollayın sorun olmaz. Ancak şirket size eğitim masrafı vs yaptı ise bunu isteyebilir. Böyle bir şey yoksa yazılı olarak ihbar yükümlülüğünüzü yerine getirerek sorunsuz iş bırakabilirsiniz.

 35. Merhaba 5 yıldır kurumsal bir şirkette çalışıyorum şuan hamileyim ve doğumdan sonra çocuklarıma babakacam kimse olmadığı için işten çıkmak istiyorum bu durumda ihtar çektirem tazminat alma hakkım oluyor mu yanıtlarsanız çok sevinrim

 36. Merhaba,
  Kurumsal bir firmada yönetici olarak çalışıyorum. Pandemiden dolayı işletmenin bazı personel boşluklar oluştuğu için farklı personel pozisyonlarında çalışmam istendi. İşletmeye yardım amacıyla çalışıyordum fakat bunun bir sonunun olmadığını fark ettim. Yaklaşık 1.5 senedir istemediğim halde personel pozisyonunda çalışmaktayım. Şikayetimi dile getirdim bir faydası olmadı. Bana herhangi bir belge imzalatılmadı, kafalarına göre daha düşük bir pozisyonda çalıştırıyorlar. İşimi tek taraflı fesih edebilir miyim? 4 senelik tazminat hakkım bulunuyor.

 37. 11 yıl. Çalışma sonucunda işten çıkarıldım.kıdem ve ihbar tazminatımı hesaplayıp önüme koydular alacağın bu dediler.ancak kullanmadığım 100 güne yakın yıllık izin hakkımın olduğunu söyledim.onunda tarafıma bordro haline getirilip ödenmesini talep ettim.ancak 20 gün geçmesine rağmen ödeme yapılmadı.bir kaç kez aradım 2 gün sonra, 5 gün sonra oyalayıp durdular.öyle kalakaldım

  1. Adliyede Arabuluculuk merkezine giderek başvuru yapmanızı tavsiye ederiz, eğer Arabuluculuk aşamasında anlaşma olmazsa bulunduğunuz ilden bir işçi avukatı ile mahkeme sürecine girmenizi tavsiye ederiz, Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza 05321670913 nolu telefondan ulaşabilirsiniz

 38. Merhaba, temmuz 2017 den bu yana çalışmakta olduğum firmamda geçtiğimiz senelerde yaklaşık 1.5 yıl fazla calistirildim haftalık yarım gün izinlerim verilmedi o dönemki yoneticimi işten cikarttilar ve şuanda beni fazla çalıştırdığına dair şahit yazdılar ayrıca panedemi döneminde evden calisip sadece 1 ay yemek kartımızda%40 kesinti yapmışlardı ve aldığımız primlerde kesintiler oldu yaptığımız iş hizmet sektörü bir sisteme müşteri dahil ediyoruz ve hizmet bedeli alıyoruz fakat hizmet bedelini taksitli veren müşteriler 1 taksit ödeyip sonra cayabiliyor firmada bize o cayan müşterilerden yaklaşık 6 7 ay önce toplu kesinti yaptı 15 bin TL civarı şuanda görev yerim değişti ve 100 km yol yapıyorum hergun ve yönetici olarak atamam yapıldı 10 aydir bu şekilde çalışıyorum görev yerimin degismesini talep ettim şirket aracı var fakat km sınırı ve yakıt parasını karşılamıyorlar aylık olarak km aşımı yapiliyor ve oda benden kesiliyor yakıtta aynı şekilde gelirim düştü ciddi olarak motivasyonum olmadan ise gidiyorum görev yerimi degistirmiyorlar bulunduğum ildeki şubenin müdürü işten cikartilip farklı bir ilden biri getirildi o subeyi de bölge müdürü istememe rağmen vermedi işten çıkmak istiyorum 5 yıla yakın emek var tazminatımı nasıl alabilirim birde fazla çalışmama dair şahit ve elimde sistem üzerinden çalıştığıma dair notlar ekran görüntüleri yazışmalar mevcut teşekkürler şimdiden.

  1. Ödenmeyen hak ve alacaklarınız ve iş koşullarınız kötüleştirilmesi sebebi ile iş akdinizi feshettiginize dair İhtar çekerek süreci başlatabilirsiniz, ihtar çektiğiniz gün işi de bırakmanız gerekir, ihtar sonrası arabuluculuk yoluna başvuru yaparsınız ve anlaşma olmazsa dava açabilirsiniz, süreci mutlaka avukatla takip etmeniz sizin için çok önemlidir, Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza ulaşabilirsiniz başka ilde iseniz bulunduğunuz ilden bir avukatla görüşüp süreci baslatmanizi önemle tavsiye ederiz

 39. Öncelikle merhaba ben iki yıldır kurumsal firmada çalışıyorum sözleşmede vardiyalı sistem dendi ama ben bir buçuk yıldan fazla sürekli kapanış vardıyası çalıştım ve evime geç saatlerde gidiyorum vardıyamın değiştirilmesini talep ettim ama kabul etmediler ve bu durum eşim ve çocuğumla aramın açılmasına ailevi değerlerinin zarar görmesine neden oldu. TAzminatımı alabilmek için noter yoluyla ihtar vererek çıkmak istiyorum bu süreç nasıl sonuçlanır tazminatımı alabilirmiyim

  1. İşyerinde vardiya düzeni belirlemesi işverenin yönetim hakkın kapsamındadır. Ancak işveren bu yetkisini kötüye kullanamaz. Ayrıca eşitlik ilkesine aykırı da kullanamaz. Ayrıca bir işçi sürekli gece vardiyasında çalıştırılamaz Bu sebeplerle iş akdini haklı olarak feshedebilirsiniz. Ancak ispat yükü sizin üsütünüzde. Tanık vs olması lazım.Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza ulaşabilirsiniz.

 40. Öncelikle merhaba bir sorum olacak Aralık 17 de işten cikartildim üstünden 45 gün geçti tazminatım için her aradığımda ayarlicaz şeklinde gecistirdiler hala birşey yok cikarken kağıtlara imza attirdilar ama kağıtların aynılarını aldım bir şekilde kanıt olsun diye. Tazminatımı nasıl hemen alabilirim noter ile ihtar çeksem çözüm olur mu yoksa inatlasio uğraşsın arabulucu veya mahkemeyle düşüncesine mi kapılırlar. Şimdiden teşekkür ederim.

 41. Merhaba. Nisan 2016 dan beri çok şubeli bir şirketin Bilgi İşlem şefi olarak görev almaktayım. Ancak Sgk meslek kodumda Bilgi İşlem Elemanı olarak görünmekteyim. Bunun dışında son 3 yıldır geceli gündüzlü çalışmakta olup, kimi zaman dinlenme izinsiz kimi zaman sadece 1 gün arayla şehir şehir şube şube gece mesaileri yaptım. Pandemi döneminde de nası yaptıklarını bilmiyorum ama kendi hazırladıkları izin kağıdı ile sokağa çıkma yasağında bile şehir değiştirip çalıştık. Bunların hepsi yani gittiğim otel kayıtları ve ya biletlerime kadar istendiğinde ispat edilebilecek durumda. Ücretlendirme olarak ise maaş/30 yani fazla mesai ücretimi bu şekilde verdiler. Son dönemlerde kar kış demeden yine başka bir şubede hatta 2 şehir değiştirerek son görevlerimi yaptım gece mesaili olarak gün aşırı ama, bezdirme çabası içinde olduklarını sezdiğim için, dönüşümde süren rahatsızlığım sebebi ile rapor aldım. Rapor sürecimde şirkete ait mail hesabımı iptal ettiler. Zaten raporumu bekleyip işten çıkaracaklarını düşündüm ama hala benim kendi istifa vermemi bekliyorlar. Artı iş arkadaşlarımızla mesai dışında görüştüğümüz için bu konuda farklı iftiralara maruz kaldık. Bir iş arkadaşım bu sebeple tehditle işten çıkışı verildi ve haklarından vazgeç denildi. Ancak daha sonra karşı çıkınca yarısını vermeyi kabul edip arabulucuya götürdüler. Şimdi 5-6 yıllık emeğim fazla mesailerim yanmasını istemiyorum ve bana nasıl bir yol önerirsiniz? Farklı şehirde olmamız sorun değil ise vekaleti size vererek haklarımı almamın bir yolu var mı, yardımcı olursanız çok sevinirim.

   1. Hayır ben arabulucuya vs hiç bir yere gitmedim, yol bilmediğim için sadece rapor sürecini bekledim, bu gün itibari ile bitti ve içerde geçen yıldan kalma izinlerim var 13 gün , onu kullanacağım çünkü artık orada çalışamayacağım psikolojik baskılara maruz kalmamak için.

 42. Bahsettiğiniz durumlar haklı fesih sebebidir, Gaziantep ilinde değilseniz maalesef davanizi alma şansımız yok, tanık ve delillerinizi ayarlayıp bulunduğunuz ilden bir avukat ile dava sürecinizi baslatabilirsiniz

 43. Yusuf İslam Ercümer

  Selamlar…ben unlu mamüllerde usta olarak çalışıyordum 15 gün önce patron işten çıkardı…4 buçuk yıldır çalışıyordum..ve şimdi kendi işten çıkarmamış ve biz çıkmışız gibi tutanak tutmaya böyle bir algı yaratmaya çalışıyor tazminat vermemek için..bizde ihtarname çektik ödeme yapması için 7 gün süre verildi…bundan sonra süreç nasıl işler acaba… teşekkürler

 44. Öncelikle merhaba biz 5 arkadaş Aynı yerde çalışıyoruz mesai ücretlerimiz ve performans pirimlerimiz elden veriliyor bankaya yatmıyor Bu sebepten dolayı iş yerine noterden İhtar çektik tazminatımızı ve haklarımızı alabilmemiz için bu mahkeme tahminen ne kadar sürer ve işsizlik maaşına hak kazanabilir miyiz

  1. Arabuluculuk sürecinde anlaşma sağlanırsa 1 ayda, aksi halde ortalama en az 3 yıl mahkeme süreçleri sürer, ilk etapta işsizlik maaşı alamazsiniz, ama isyeri çıkış verince 1 ay içinde işsizlik maaşı için başvuru yapmaniz gerekir, çünkü davayı kazanınca ya da arabuluculukta anlaşma sağlarsınız daha sonra işsizlik maaşınız alabilme imkaniniz olur, Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza ulaşabilirsiniz başka bir ilde iseniz bulunduğunuz ilden bir avukat ile görüşmenizde fayda var

 45. Merhabalar benim 1 yıldır çalıştığım iş yeri bir başkasına devir etti. Devir alan kişi bize 2 yıllık sözleşme imzalattı ve imzaladığı sözleşmede işveren olarak görevlerini yerine getirmediği takdir de 15.000 ceza aynı şekilde işçi olarak görevlerimi yerime getirmediğim takdirde de bana 15.000 ceza maddeleri vardı. Kendisi devir aldıktan sonra maaşımı vermedi ve sigortamı yapmadı. Sözlü yazılı maaşımı istememe rağmen maaşımı vermedi sigortamı vermedi. Bende işten ayrılacağımı belirttim sözleşme ile üstü kapalı tehdit etti. İhtar çektim. İhtarnamede işveren yükümlülüğünü yerine getirmediği için olan maddedeki 15.000 cezayı maaşımı sigorta primlerimi yazdım. Şahıs devir almaktan vazgeçti. Şu an için devir senetlerle sözleşmelerle yapıldı. Kendisi Henüz bi ödeme yapmadı. Ben ne yapmalıyım bir ödeme alabilir miyim arabuluculuğa başvurduğum takdirde kendilerinin arabuluculuğa gelmeme hakkı var mı ve 1 yıllık tazminatım devir alan kişinin hakkı mı devir alan devir eden kişinin hakkı mı ?

  1. Arabuluculuga gelmez iseler davada haklı bile çıksalar yargılama giderinden sorumlu olurlar, arabuluculuga gidin, konuda haklisiniz, arabuluculukta hem devredene hem devralana birlikte başvuru yapın, anlaşma olmazsa dava açarsınız,ikisi de birlikte sorumludur

 46. İyi çalışmalar. İş yerinde yönetici tarafından odada 4 saat boyunca üstü kapalı tehdit ve mobinge maruz kaldım. Yöneticinin söylediği: ben ve şirketim sendikayı sevmiyoruz, üye olan olursa duyarsan 25/2den işten atarım hiç bir hak talep edemez v.b sözler kullandı, bununla ilgili ihtar çeksem ama elimde sadece arkadaşlarımla yapmış olduğum watsap konusmalarım var. Ekran görüntüsü alıp kaydettim. delil olur mu. Teşekkür ederim.

 47. Çağdaş yıldız

  Merhabalar, is yerim bir otel. kış döneminde yıllık izin ve ücretsiz izne çıkarıyor ve şuan ödeme yapamayacağını söylüyor ve 2 aydır maaşlar yatmadı,yıllık iznim bitti ücretsiz izne imza atmamızı söylûyorlar.dilekçe yazın kıdem tazminatınızı alın diyorlar(haklı sebebten fesih yapalım diyorlar)
  1.sorum yıllik iznim bitti ücretsiz izne imza atmadim dilekçe veriyimmi yada noter veya ptt yoluyla ihtar mı çekeyim?
  2.sorum ihbar ve kıdem tazminatını ikisinide alabilirmiyim?

  1. Rızanız dışında ücretsiz izne gönderilirseniz işten çıkarılmış kabul edilirsiniz, imza atarsaniz ücretsiz izni kabuk etmiş olursunuz

   Şahit varsa bu durumu ispat edip kıdem ve ihbar alabilirsiniz

   Ama uzun yargı sürecini beklemek istemezseniz anlaşabilirsiniz takdir sizin

 48. Emrah Öztürk

  Öncelikle teşekkür ederim. Makale ve siteniz çok faydalı. Benim şöyle bir sorum olacak. Işçınin çalışma koşullarında kötüleştirme yapan işveren işçinin bu durumu kabul etmemesi üzerine işçiye noterden ihtar çekiyor. (Sözlü olarak istifasını verdi diye). 03 koduyla işçi tarafından iş sozlesmesi feshedildigi belirten mesaj SGK dan gelmis. Şimdi burada ne yapmamız gerekiyor.

  1. İşçinin çalışma kosullarindaki kötüleştirmeyi kabul etmemesi istifa olarak yorumlanamaz,işveren fesih bildirimi ile bağlıdır ortada istifa dilekçesi yoksa istifa dilekçesi olduğunu ispat edemeyecek ve kıdem ihbar ödemek zorunda kalacaktır, Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza 05321670913 nolu telefondan ulaşabilirsiniz başka bir ilde iseniz bulunduğunuz ilden bir avukat ile görüşmenizde fayda var

   1. Emrah Öztürk

    İşçi ayrılmak istediğini belirtiyor, önce talebi kabul ediyorlar ve şu kadar tazminat veririz diyorlar. Sonra sen ayrılmak istediğin için biz sana tazminat ödemeyiz diyorlar. İşçi de o zaman ben çalışmaya devam edeceğim diyor. Ve her zaman ki gibi işine devam ediyor. Ertesi gün 03 koduyla fesih bildirimi geliyor. Iscı arayıp soruyor. Neden böyle yaptınız diye. Sen ayrılmak istedin diyorlar. O da Ben tazminat vermem dediginiz için ayrılmaktan vazgeçtim diyor. Ancak işten çıkartıldığı için şirketin arabasını teslim ediyor ve mecburen ayrılıyor. Ayrılmaktan sonra sadece 8000 tl yıllık izin ücreti yatırmışlar. Ne yapilmalidir

 49. Merhaba ben 5 yıldır kurumsal bir firmada çalışıyorum 3 yaşında bir kızım var kızıma başka bakıcak kimsem olmadığı için 2 yıldır kayınvalidem bakıyordu fakat kayınvalidemde hipertansiyon rahatsızlığı nedeniyle sürekli bayılıyor ve kızıma bakmak istemiyor ben bunu işyerime anlattım tazminatımı isteyip çıkmak istediğimi söyledim eşimde fabrikada vardiyalı çalışıyor ve bana part time çalışmamı ve eşimle beraber bakmamızı söylediler bunun çok mümkün olmicağını söyledim kreşede iş saatlerimiz uymadığı için veremiyoruz bana yardımcı olucaklarını söylediler fakat şuan bana işten çıkmamı söylüyorlar üstüne birde 5 yıldır zaten mobing uyguluyorlar ben buna ilişkin işyerine ihbarname çeksem dava açsam şansım nedir sizce

  1. Bu olay sizin özel ailevi bir sebebibiniz , bu sebeple iş bırakırsanız tazminat hakkınızdan olursunuz, bunun yerine mobbing ve varsa diğer isyeri haksızlıkları nedeniyle iş akdinizi haklı olarak feshedin, tabi yardımcı olmazlarsa davada mobbing ve varsa isyeri haksizliklarini şahit veya başka delillerle ispat etmelisiniz. Kesinlikle özel ailevi durumunuzu gerekçe göstererek ya da sebepsiz istifa dilekçesi vererek hakkınızdan olmayin deriz, şahit durumunuzu ayarlayıp isyerine mobbing ve varsa diğer haksizliklardan dolayı iş akdinizi feshettiginize dair ihtar yollayip akabinde gerekirse dava açarak süreci ilerletin, Gaziantep ilinde iseniz tarafımızı arayabilirsiniz başka bir ilde iseniz bulunduğunuz ilden bir avukat ile görüşmenizde fayda var

 50. Merhaba, işverenimin 15 ay boyunca sigorta primlerimi yatırmadığını öğrendim. İş akdimi feshetmek ve tazminatlarımı almak için ihtarname gönderdim. Henüz hala çalışıyorum ama ihtarda iş akdimi feshettiğimi belirttim. Bundan sonraki izleyeceğim yol ne olmalı işi bırakıyım mı yoksa beklemeli miyim

 51. Serkan yilmaz

  Merhaba 5 yıldır aynı iş yerinde çalışmaktayım imalattan teknik servis bölümüne geçtim gecirdiler ama 4700 lira maaş veriyorlar yanimda calisan usta benden fazla aliyor benden sonra geldi aldığım maastan memnun değilim çıkmak istiyorum tazminatimi nasil kurtarabilirim

  1. Zam ya da ücretlendirme konusunda eşitsizlik haklı fesih sebebidir, ancak bu konu oldukça temkinli olunması gereken dikkat etmek gerekir detaylı görüşmekte fayda var Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza 05327154705 nolu telefondan ulaşabilirsiniz başka bir ilde iseniz bulunduğunuz ilden bir işçi avukatı ile görüşmenizde fayda var

 52. merhabalar işçiye noter aracılığı ile işe gelmediğinden dolayı ihtar çektik ve işine son verdik. Daha sonrasında ise işçi bize noter aracılığı ile yazımıza istinaden cevap vermiştir. Kendisinin baskı altında olduğu için işe gelmediğini beyan etmiştir. Bunun herhangi bir şekilde doğruluğu yoktur. Bu gelen yazıya nasıl bir yol izlemeyiz..Tşkler.

  1. Su aşamada siz gerekeni yapmışsınız, devamsızlıktan çıkışı verilir, iddiasını isci ispat etmesi lazım, bunun için de işçi dava açmalı. Gaziantep ilinde iseniz dava aşaması olursa tarafımıza 05321670913 nolu telefondan ulaşabilirsiniz başka bir ilde iseniz bulunduğunuz ilden bir işçi avukatı ile görüşmenizde fayda var

 53. hocam kolay gelsin tüm sorulara vakit harcayıp cevap verdiğinizi gördüm bende işten ayrılmak istiyorum 8 yıldır çalışıyorum 2014 girişliyim işe 2 aydır raporluyum bel fıtığı ameliyatı oldum 2018 yılında e devlet üzerinden baktığımda sigorta giriş çıkış yapılmış bu durumda tazminat alabilirmiyim başka nasıl bir yol izlemem gerek yardımcı olurmusunuz teşekkürler

  1. Rapor süreniz toplamda 14 haftayı geçerse yani 98 günü geçerse işveren de sizi işten çıkarırsa kıdem tazminatına hak kazanırsınız, 2018 deki giriş çıkış işlemi tek başına işi bırakma için haklı fesih sebebi olmaz, giriş çıkış arası boşluk var mi, sigorta eksik mi yatmış çıkış sebebi o dönem ne gösterilmiş gibi gerçeğe uygun olmayanlar durumların varlığında haklı bulunabilirsiniz, bunun dışında isyerinde varsa başka haksızlıklar ( mesela mesai ücreti ödenmemesi,elden para verilmesi, görev dışı işler verilmesi, baskı ve mobbing vb.) varsa bunları da haklı fesih sebebi yapabilirsiniz. Ancak her şart altında ispat yükü sizin üstünüzde şahit, yazılı deliller vb. olmadan sürece girmeyin, Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza 05321670913 nolu telefondan ulaşabilirsiniz başka bir ilde iseniz bulunduğunuz ilden bir işçi avukatı ile görüşmeniz gerekir

 54. Alaaddin Yurtcan

  Ben 22 yıl işyerinde çalıştım 9 yılı sigortali diğer yıllarım sigortasız hafta sonu yok bayram tatili resmi tatil hep çalıştım şimdi bana geçen hafta 9 yıla karşılık 16 000 lira para verdiler çıkardılar şart koştular biz seni çalıştırcaz işsizlik alcan biz sana 1000 lira para ödeycez burdan sigorta yok şimdide ihtar ğöndermişler geçerli sebep istiyorlar ne yapabilirim

  1. Birden fazla davaya yansıyacak bi uyusmazliginiz var, en sağlıklısı hiçbir işlem yapmadan acele bir şekilde bir avukat ile görüşmeniz, Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza 05321670913 nolu telefondan ulaşabilirsiniz başka bir ilde iseniz bulunduğunuz ilden bir işçi avukatı ile görüşmeniz gerekir

  2. Birden fazla dava konusu olacak uyusmazliginiz var, bu konuda yüz yüze bir avukatla detaylı görüşmeniz çok önemli, hiçbir işlem yapmadan hızlı bir şekilde Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza ulaşabilirsiniz başka bir ilde iseniz bulunduğunuz ilden bir işçi avukatı ile görüşmeniz gerekir

 55. Merhaba, 6 yıldır aynı firmada çalışıyorum. KÇÖ döneminde sigortamız eksik yatırıldı ve kısa çalışmaya tabii olmadık. Maaşın eksik kısmı ise işveren tarafından yatırıldı. Sigortanın eksik yatırılması haklı fesih nedeni midir?

 56. Merhaba bulunduğum işyerinde iş sözleşmesinde olmayan işler yaptırılıyor
  Yeni yıla girmemiz durumunda yeni sözleşme imzalattılar iş tanımım değişti ama iş tanımımda olmayan işlere gönderiliyorum 3.5senedir aynı iş yerinde çalışmaktayım nasıl bir ihbar çekmeliyim

 57. hocam kolay gelsin özel şirkette 8 yıldır çalışıyor ihbar çekip tazminat almak istiyorum hesapladıgımda kıdem tazminatı 52 milyar ve ihbar tazminatı 8 milyar bi rakam çıkıyor şimdi avukata gidip ihtar çektirsem ne kadar tazminat alırım yardımcı olursanız çok sevinirim

 58. Mustafa sağdıç

  Ben 2008 den itibaren özel bir sektorde 11 saat gunduz 13 saat gece 2 hafta izin kullandirilmadan calisiyorum senelik izinlerimi 2 haftadan fazla verilmiyor asgari ucretin üzerinde maas aliyorum ama sigorta asgari ucretten odeniyor kendim isten ayrilsam kidem tazminati alabilirmiyim

  1. Bu sebepler is akdini haklı olarak feshetme gerekçesi olup davaya yansirsa mutlaka 2 tane şahidiniz olmalı, Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza 05321670913 nolu telefondan ulaşabilirsiniz başka bir ilde iseniz bulunduğunuz ilden bir avukat ile görüşmenizde fayda var

 59. Merhaba 3sezondur turisimde calisiyorum askida gosterilip kod 19la cikis yapiliyor busezon beni cagirmadilar yerime baskasini bulmuslar sozlu ogrendim yazili degil nasil bir yol cizebilirim haklarimi almam icin tesekkurler

 60. Merhaba iş yerimde 10 ay çalıştım mevcut bulunduğum şehirde işe başladım ardından bölge kapanacak diyerek beni başka şehire gönderdiler fakat ordada sözel yine bölge kapanacak diyerek işten çıkardılar ibrarnamede sadece çıkarılma diye belirttiler haksız yere isden çıkarıldım şehir değişikliklerinde de yazılı beyan da bulunmadilar ihbar ve maaşımı aldım fakat şehir değişikliği olduğu için mağdur oldum şirkette 10 kişi çalışıyor bu sebeple ise geri dönüş davası açamıyorum mağdur edilmem ile ne gibi dava açabilirim

 61. Fuat Koçhisarlı

  Kurumsal bir firmada şoför olarak çalışmaktayım araç yükleme ve ürünleri dairelere kadar taşıma işini bize yaptirmaktalar bu yasal mi

 62. Şenay Yenigün

  sigorta girişim 1994 1 yılı aşkın çalıştığım iş yerinden ayrılmak istiyorum.
  3600 sigorta yazısı ile dilekçemi noterden gönderdikten sonra ne zaman ayrılmalıyım. işe gitmedi diye bana yansımaması adına

 63. Volkan Türkyılmaz

  İyi günler 8 yıldır kurumsal firmada çalışmaktayım. Yıllık 270 saatten fazla mesai yapıyoruz, gece vardiyasında 12 saat çalışıyoruz ve de mesaiye akşam 8 de değil de 12 de geldiğimiz zaman savunma yazdırıyorlar ya da uyarı yapıyorlar, ayrıca hafta tatili olan pazar günü de işe gitmediğimiz zaman uyarı yapıyorlar ve de gelmeyecekseniz istifa edin diyorlar, bunlara istinaden işyerine noterden ihtar çekerek haklarımı almam mümkün mü

  1. İşyerinde gerçeğe aykırı şekilde puantaj imzalatiliyorsa, maaş bordrosunda göstermelik de olsa fazla mesai yansitilip bordro imzalatiliyorsa bu durumda aksini ancak yazılı delillerle ispat edebilirsiniz, tanikla ispat olmaz, ama isyerinde puantaj sistemi, kart okutma parmak okutma gibi sistem yoksa ve maaş bordrosunda fazla mesai yansıtılmiyorsa ya da yansitilisa bile bordrolar imzasiz ise bu durumda tanikla ispat mümkün, bahsettiğiniz olaylar haklı fesih nedeni olsa da ispat yükü sizin üstünüzde belirttiğimiz durumları değerlendirmeden hareket etmeyin, eğer Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza ulaşabilirsiniz başka bir ilde iseniz bulunduğunuz ilden bir işçi avukatı ile görüşmenizde fayda var

 64. Mrb çelik kondüsyon işinde çalışıyom şuhan iş yeri satılıyor el değiştiriyor temuzun birinde satış komple gerceklesecekmis ozamana kadar 1.30 senelik çalışan olacam haklarım ney birde noter tastikli haklarımı almak istiyorum çünkü bütün haklarımı vermeyecekler yada hiç ödemeyip kapı önüne koyacaklar ne yapmalıyım hangi yolu izlemeliyim bilgi verirseniz sevinirim

  1. Şirket el değiştirilmesi tazminat almanız için bir sebep değildir, satın alan şirket sizi çalıştırmaya devam etmek isterse ve iş kosullariniz kotulestirilmezse çalışmaya devam etmek zorundasiniz, eğer yeni şirketle mevcut kosullarinizda kötülesme olmamasina rağmen iş birakirsaniz tazminat hakkiniz olmaz, yeni şirket sizi çalıştırmak istemezse tazminatınızi ödemek zorundalar. Yahut yeni şirket daha kötü koşullar sunarsa bu durumda siz işi birakirsaniz yine tazminat hakkiniz var. Ancak bir sıkıntı olmaz da aynı koşullarda çalışmaya devam ettirirlerse bu durumda eski şirkette geçen çalışma Süreniz yeni şirkete devrolur ve haklarınız kesintiye uğramaz aynen devam eder

    1. Sizin işinizi devam ettirip ettirmemesi önemli, o gün gelirse ne yaşanır belli olur şu an olmamış bir durumu ihtimallere göre degerlendiriyorsunuz zamanı geldiğinde mutlaka bir işçi avukatı ile görüşün

 65. selamlar, 19 yıl çalıştığım firmadan tazminatımı hesaplanarak ayrıldım(anlaşmalı çıkışım yapıldı) iznim olmadan parça parça yatırılıyor 10 ay oldu hala yarısı bile yatmadı, temmuz 2021 ile şimdiki ekonomik şartların fazlasıyla değişmesine istinaden nasıl bir yol izlemeli gecikme bedeli olarak nasıl bir miktar talep etmeliyim(normal şartlarda en yüksek mevduat faizi kadar fakat ülke ve dünya ekonomisi ortada malum ), ihtar göndereceğim çünkü

   1. Dava ile uğraşmaya gerek var mı direk ihtarla talebimi bildirsem erteleyeceklerini düşünmüyorum sadece gerçekçi bir rakam talebim olsun istiyorum 146 bin idi tazminatım kalan 75 bin 01 temmuz 21 çıkışım 10 ayda neler değişti benim alacağım aynı arayıp umursayanda olmadı ilgilenen de, bu sebeple kendilerine hak gördüklerinin başkalarına çok görmemelerini istiyorum

    1. Zaten taksitlendirme sözüne uymayan kişi ihtari dikkate alır mı, ihtar burada fayda sağlamaz ekstra masraf demek, Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza ulaşabilirsiniz başka bir ilde iseniz bulunduğunuz ilden bir işçi avukatı ile görüşmenizde fayda var

 66. Merhaba,
  Ben çalıştığım hastanede aldığım maaşın dörtte biri bankaya yatırıldı ve geri kalanı elden verdiler. Daha sonradan sıkıntılar yaşadık ve içerde alacağım olduğu halde işten ihtar çekerek ayrıldım. alacağım konusunda normal maaşım banka hesabıma yattı. Fakat diğer alacağımı ve tazminat vermediler. ihtar süresi 7 gün olmasına rağmen 20 gün oldu. SGK mızda sadece bankaya yatırdıkları ücret üzerinden yapılmış. Bu durumda ne yapmamı önerirsiniz acaba. Hastanenin mesul müdürü ile yazışmalarımız duruyor. ayrıca banka hesabımıza yatırdıkları ücret dışında elden verdikleri ücreti de aynı gün hesaba yatırdım.
  İçerde kalan paramı almam konusunda bir fikir verebilir misiniz?

  1. Her halükarda elden para alındığına dair şahit ayarlamaniz gerekir, akabinde dava yoluna basvuru yapılır, Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza ulaşabilirsiniz başka bir ilde iseniz bulunduğunuz ilden bir işçi avukatı ile görüşmenizde fayda var, süreci hukuki hizmet almadan yürütmenizi tavsiye etmeyiz

 67. İş yerine istifa dilekçesi vermeden işçi tarafından çıkış verildi gösteriliyor. Çıkış verildikten sonra ihtarname çekebilirmiyim.

 68. işten ayrılmak istiyorum kendi isteğimle haklı sebeplerimi kullanmak istiyorum. noterden ihtarname gönderimi yapmak istiyorum ama nasıl yazmam gerekiyor ihbar gönderince işe gelmem devam etmem gerekiyor mu 

  1. İhtar gönderdikten sonra ise gitmeyecekseniz, haklı sebeplerinizin neler olduğunu belirtmemissiniz, nedenlerinizin gerçekten kanun nezdinde haklı mı değil mi kismi oldukça önemli. Bu sebeple Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza ulaşabilirsiniz başka bir ilde iseniz bulunduğunuz ilden bir işçi avukatı ile görüşmeniz sonrasında süreci başlatın en sağlıklisi böyle olur

 69. Merhaba. 1 yıl 9 aydır aynı iş yerinde çalışıyorum. İlk 3 ay işkur üzerinden maaş alıyordum, İşten çıkmak istiyorum, işveren yoğun sezon çıkarmam diyor, ihbar süremin 4 hafta olduğunu söyledi. Ben bu süreçte haftada 6 gün olmak üzere, her gün 11 saat çalıştım. Milli bayramlarda da, dini bayramların da son günü yine çalıştım. Buna rağmen hiçbir mesai ücreti almadım, maaşım sadece asgari ücretti. Noterden haklı fesih için ihtar çekmek istiyorum. İhtar çekince hemen çıkmam mı gerekir, yoksa ihbar süresine uymam mı gerekir? Bir de işten çıkmadan yeni bir iş buldum ve işverenim biliyor. 2 hafta içerisinde yeni bulduğum işe başlamam gerekiyor. Ne yapmalıyım?

 70. Çağatay Yıldırım

  Merhaba
  4 yıldır kurumsal mağazada çalışıyorum istemediğim halde 3 mağaza değişikliği ve 2 il değişikliği yaptılar sözde taşınma parası vereceklerini söylediler vermediler. Fazla mesai çalıştım ücretini yatirmadilar.. mobbing baskı yaptılar buraya gitmezsen 3 gün ise gitmemiş olursun iş feshil edilir diye zorladılar. 1.5 yıldır yıllık izin kullandirmadilar. Gecen sene sokağa çıkma yasağında her yer kapalı iken yıllık izin haklarımı kullandırılar boş yere zaten her yer kapalı yıllık izinlerim Boş yere gitti. Bizi zorla yıllık izindeyken mağaza actirdilar. Tazminat haklarımı istiyorum ama lanet bir yer vermiyorlar artık bıktım Bunlar için sahitim var nasıl bir yol izlemeliyim.. yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Sahitleriniz varsa bunlar haklı fesih nedenidir, işi bırakıp dava acacaksaniz, yapacağınız işlem bu, Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza ulaşabilirsiniz başka bir ilde iseniz bulunduğunuz ilden bir işçi avukatı ile görüşmeniz gerekir

   1. Çağatay Yıldırım

    Merhaba

    İhtarname cekmelimiyim çekersem de ihtarname cekilecekse de bu sebeplerden istifa edeceğimi belirtmelimiyim cevaplarsanız teşekkür ederim.

    1. İhtarname çekmek zorunda değilsiniz ancak usulen olabilir, İhtarname bize yazdığınız şekilde olursa problem yaşarsınız mutlaka bir avukat hazırlasın sonra problem yasamayin

 71. Merhaba benim maaşımı düşürdüler bnde istifa etmek istemiyorum cikisimi ve tazminatımı almak istiyorum bu durumda ne yapmalıyım

  1. Maaş düşüklüğünu kabul etmediginize ve koşullarin önceki hale getirilmesi gerektiğine ve dusuk maaş alınan aylardaki fark ücretin iadesine dair ihtar çekin, kosullari duzeltmezlerse iş akdini feshedip dava açabilirsiniz, Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza ulaşabilirsiniz başka bir ilde iseniz bulunduğunuz ilden bir işçi avukatı ile görüşmeniz gerekir

 72. Merhaba1997 Ekim 1999 ağustos arası sigortasiz calistirdilar 1 şubat 2002 asker dönüşü tekrar işe başladım senelik izin hakkimi tam vermiyorlar gunluk 10.5 saat çalıştırıyorlar mesai ücreti yok maaşı aldığımızdan yatirmiyorlar mobbing var resmi tatillerde zorlama çalışıyorum 15 yil 3600 gün belgesi ile noterden ihtar çeksem tazminat için yeterlimi teşekkür ederim.

  1. 99 yili 9.aydan öncesi sigorta girisiniz yapıldı ise 15 yıl 3600 belgesi ile ihtar çekip yaş dışında emeklilik şartlarını taşıdım bi sebeple iş akdini feshediyorum derseniz yeterli olur, noterden ihtarname çektiğiniz andan itibaren ise gjtmemeniz gerekir. Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza ulaşabilirsiniz başka bir ilde iseniz bulunduğunuz ilden bir işçi avukatı ile görüşmeniz gerekir

 73. İbrahim Yazgan

  İyi günler çalıştığım iş yeri farklı günler de olmak üzere ay içersinde 9 gün ücretsiz izine gönderdi. Bundan dolayı ihtar çekebilirmiyim. Veya dava açabilirmiyim

  1. Ücretsiz izin belgesine imza attiysaniz bir şey yapamazsınız, ama imzaniz yoksa işçinin rızası olmadan Ücretsize göndermek işten çıkarmak olarak kabul görür, hala işbaşı yapmadı iseniz işten çıkarıldığıniza dair dava açabilirsiniz, elbette şahit de lazım. Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza ulaşabilirsiniz başka bir ilde iseniz bulunduğunuz ilden bir işçi avukatı ile görüşmeniz gerekir

   1. İbrahim Yazgan

    İzin belgesi yok direkt telefondan mesak atarak söylüyorlar bügün iş yok bilmem ne deyip oyalıyorlar pazartesi başlarsın diye mesaj attılar gaziantep de ikamet ediyorum iletişime geçicem sizinle

 74. iş yerinde müdür arabasını yıkatiyor. bende araçını yıkamak istemiyorum. bu konu dan dolayi işi bıraksam tazminatımı alabilirmiyim ?.

 75. Ömer yeşilyurt

  Merhaba iş yerimde sabah 7.30 akşam 6.30 çalışıyoruz ve sürekli geç çıkıyoruz mesai vs ücretler hiç bir zaman ödenmiyor mobbing de cabası her olayda surat yapmalar laf etmeler üstüne bir de akşam servis çekiyorum akşam eve 8 9 da gidiyorum alanım proje olmasına rağmen ihtar çekmeyi düşünüyorum sizce kazanır mıyım

  1. Iddialarinizi ispatlayacak deliller ve mahkemede isyerine dava açmamış 2 tane taniginiz varsa bu sebepler haklı fesih sebebi olduğundan davayı kazanırsınız, ancak davanızı ispat edemezseniz tam tersi kaybedersiniz, Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza ulaşabilirsiniz başka bir ilde iseniz bulunduğunuz ilden bir işçi avukatı ile görüşmenizde fayda var

 76. Hüseyin Kuzucu

  İyi günler. Ben 2020 Eylül ayından bu yana inşaat firmasında teknik personel olarak çalışmaktayım. Fazla mesai yapıyoruz. Mesai ücreti ve tatil günleri ücretlerini ödemiyor. Fazla mesaiden dolayı aileme vakit ayiramiyorum. Bu nedenlerle noterden ihtarname çektim. Sonraki gün işe gitmedim. 2 gün sonra bana telgraf çektiler. “2 gündür işe gelmeme sebebinizi yazılı olarak belirtin” diye. Ben de ihtarname ulaşmadığını düşünerek insan kaynaklarına mail olarak ihtarname nüshası yolladım. 1 hafta oldu. Geri dönüş olmadı. SGK çıkış da yapılmadı. Süreç nasıl işleyecek. Ne yapılması gerekiyor. Şimdiden teşekkür ederim

 77. Merhaba
  4 yıldır bir kurumsal firmada çalışıyorum. Zaman zaman 1-2 saat fazla çalıştırdıkları halde iş kanununda iş veren işçiyi 2 saat fazla çalıştırma hakkına sahiptir diye mesai vermiyorlar bu durumda iş hakkını feshetsem tazminat alabilir miyim? Giriş çıkışlar kartlı sistem olduğu için ispat var. Ve bir de pandemi sürecinde maaş tam yattigi için 4 yıllık çalışmam da sadece 7 günlük yıllık izin kullandım diğer kalan izinleri pandemi de tam maaş yatırdıkları için yıllık izinleri düştüler böyle bir hakları var mı ? Yıllık izin imzası ve onayı almadılar bizden

 78. Tuğçe Ökten

  Merhabalar ben nikah kıyacağım ve iş yerinden izin konusunda sıkıntı yaşıyorum ve izinsiz gitmeyip nikah kıyıldıktan sonra 15 gün çalışmak zorundamıyım bi arkadaş 1 hafta çalışmış çıkmış evlilikten dolayı hemen çıksam ve iş yerine ihbarda bulunsam iş yeri beni zor durumda bıraktı çıktı gitti die ihbarnamem fest edilir mi

  1. Resmi nikah kıyildıktan sonraki gün bile evlilik sebebiyle iş akdini feshedebilirsiniz, ihbar süresi gibi bir zorunluluk yok, evlendikten sonraki gün noterden evlilik sebebiyle iş akdinizi feshettiginizi bildirir ihtar gönderin, ihtarname ekinde evlilik cüzdanı fotokopisini ekleyin mecburen tazminatınizi ödemek zorundalar bir sorun olmaz. İhtarname çektikten sonra ise gitmeyeceksiniz, İhtarname isyerine ulaşana kadar çalışma olacak mı diye sorulduğu için bunu da belirtmek istedik. Yani resmi nikah kıyilsın, hemen diğer gün notere gidin ihtar çekin ve işyerine çalışmak için gitmeyin. Nezaketen bir hafta on gün beklersiniz ödemelezlerse dava açarsınız. Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza ulaşabilirsiniz başka bir ilde iseniz bulunduğunuz ilden bir işçi avukatı ile görüşmeniz gerekir

 79. İsveren 3 yıldan beri yemek ücretini ödemiyor noterden istifa dilekçesi verip işten ayrılsam tazminat alabilirmiyim

  1. Yemek ücreti sözleşmede verileceği taahhüt edilmedigi sürece işveren vermek zorunda değildir bu hususta sözleşmede madde yoksa yemek ücreti sebebiyle işi birakirsaniz tazminat hakkiniz olmaz

 80. Merhaba iş yerim subat ayında gelen maaş zamlarindan sonra ödeme yapamayacağını söyleyerek beni işten çıkarmak istedi ve haklarını verecegim dedi bu arada işler yoluna girene kadar yarım zamanlı calis dedi ve çıkışı yapıldı haklarım hesaplandı ve yarı zamanlı ise baslama surecim başlatıldı bu arada kısmı tazminat hakkım ödendi ve 5000 tl lik kısım ödenmedi aradan 2 ay geçti ve nisan ayın da maaşın yetmediğini söyleyerek kendi isteğimle işten ayrıldım kalan 5000 tl lik tazminat alacağımı hala alamadım ve sürekli her aradığımda ödeyeceğim diye cevaplar aldım bu süreçte nasıl yol izlemeliyim yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Once adliyeye giderek arabuluculuk başvurusu yapın, orda anlaşma olmaz ise dava yoluna başvurabilirsiniz, Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza ulaşabilirsiniz başka bir ilde iseniz bulunduğunuz ilden bir işçi avukatı ile görüşmeniz gerekir

 81. Merhaba işverenim ayın 29 dokuzunda bana ihbarname gönderip beni devamsızlıktan işten çıkaracağını bildirmiş. Ve 29 dokuzunda beni işten çıkartmış. İhbarname elime 1 inde ulaştı. 26 sında doğum raporum bitmişti ve 28 inde iş yerine görüşmeye gidip ne zaman başlayayım diye sordum gittiğimde yerimde eleman vardı. Bana patron hasta biraz bekle dendi vaktimiz var nasılsa dendi ve 3 dün sonra bana ihbarname çektiler. Kandırıldım neler hak idda edebilirim

  1. Rapor dönüşü iş günü ise ise başlamış olmak sizin yükümlülüğünüz, ardı ardına 2 iş günü gitmeme durumunda işveren sizi çıkarabilir, 26 sinda iş başı yapacaksanız, 26 ve 27 ağustos iş gününe denk geldiği için devamsızlık yapmış olursunuz ve çıkarılma sebebidir. Ancak ayın 27 si iş başı ise yani raporunuz 26 ağustos dahil ise 27 si iş günü oluyor ve 1 gün gitmemiş oluyorsunuz, 28 inde zaten gitmişsiniz ve bizden haber bekle deyip ardınızdan tutanak tutulmuş ve haksız yere çıkarılmış olursunuz, bu detaylar önemli Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza ulaşabilirsiniz başka bir ilde iseniz bulunduğunuz ilden bir işçi avukatı ile görüşmeniz gerekir

 82. Merhabalar bir firmada 8 yıldır çalışmaktayim . Geçen Subat ayında şehir dışı görevlendirmemde tacize uğradım mudurume fotoğraf ve bilgi verdim kafa izninie gönderdiler 3 gün ihtiyacım olduğu için devam ettim ise ama o donemde psikiyatriden destek almaya başladım ve travma sonrası stres bozukluğu tanısı konuldu. Kçö zamanında herkes evden çalışırken ben ofise geldim , hazirandan nisana kadar herkes ofisteydi yine kçö alıyorduk ama primler yatmadı sirket tamamladı. Is yerinde ekstra psikolojik baskıya ve farklı işlere mecbur bırakılıyorum. Ihbar çeksem tazminat hakkım doğar mı ? Yardımci olursanız sevinirim

  1. Iddialarinizi ispat etmeniz gerekir, ispat edebiliyorsaniz belirttiğiniz sebepler haklı fesih sebepleridir, kıdem tazminatına hak kazanırsınız. Ancak şahit veya başka delilleriniz yoksa ispat edemezseniz davayı kaybedersiniz

 83. Merhaba avukat bey. Benim sorum
  Ben eşimle basit yaralama dan kamu davasında hagb aldık. Ve bu adli para cezasına
  Dogrudan hagb verildi. Ama birgün yüksek sesle yeniden tartıştık. Hagb varken. Komşu polisi aramış. Polis geldi. Sadece tartıştığımızı söyledik ve şikayet yok ortada dedik. Onlarda tutanak tuttular. Bu tuttukları tutanak ta yüksek sesle tartışma olarak geçti. Bizden karakola gitmeden kimliğimizi isteyip tutanağa geçirdi. Bizde imzaladık ve gittiler. Şimdi acaba bu tutanakla bizim hagb bozulup bize dava açılırmı.Cevap için tşk ederim…

  1. Bu durum yani kişinin sırf sendikaya üye olması sebebiyle baskı görmesi haklı fesih sebebidir, ancak bu sebeple baski gördüğünüzü ispat etmeniz gerekir, yani şahitleriniz olmalı, Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza ulaşabilirsiniz başka bir ilde iseniz bulunduğunuz ilden bir işçi avukatı ile görüşmeniz gerekir

 84. Selam öncelikle ben 9 yıldır çalıştığım iş yerinden ayrılmak istedim bana hemen çıkışı mi imzalamak ve bütün haklarımı aldım gibi imza sunuldu.Ben kabul etmedim ve yasal haklarımı sigortadan kağıt verdiler ve noter huzurunda iş yerine ihtar çektim.Şimdi benim iş yerini gidip imza gibi bir şey yapmama gerek var mı bilgilendirebilirseniz teşekkürler

  1. İhtar var zaten, asla gidip imza atmanız gerekmiyor, hatta imza atmayın problem olur, Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza ulaşabilirsiniz başka bir ilde iseniz bulunduğunuz ilden bir işçi avukatı ile görüşmenizde fayda var

 85. Merhaba 15 yıldır özel sektörde calışmaktayım 13 yılın izinini kullanamıyorum parasınıda alamadım çalısanlardan tehdit ve hakaret işitiyorum kendim işten cıksam bütün haklarım alabilirmiyim

 86. Merhaba, ben iş kazasi gecirdim. İşverene isi biraktigima dair ve maddi manevi tazminat istemek icin ihbarname de manevi ve maddi tazminat istersem ve isyeri bunu verirse dava acma hakkimi kaybetmiş mi oluyorum yoksa ihtarname de dava haklarımın saklı kalması kaydıyla istiyorum dersem yine de dava acabilir miyim ?

 87. Mrblar. Ben fazla çalışmalarımı alamadığım için işi bıraktım.ayın 15inde çalışıp 16 sında gitmedim. Daha sonra ihtar çekmem gerektiğini öğrendim ayın 24 ünde ihtar çektim. 15 şinden itibaren işi bıraktım şeklinde. Bunlarda bem hakkımda 15 16ve 17 sinde işe gelmedi diye tutanak tutuk diye ihtar çekmişler benim ihtarımdan sonra. Burada bem ihtar geçerli oluyor mu. Kıdem alabilirmiyim.

  1. Işi bırakma nedeniniz haklı sebebe dayanıyorsa iş bırakma tarihinde doğru belirttiğiniz için Sorun yaşamazsınız dava açmanız halinde haklı nedenlerinizi ispat etmeniz gerekir şahit ve benzeri delillerinizi ayarlamanız gerekir

 88. Gökhan sayın

  Merhaba ben özel bir sektörde çalışırım 3.5 yıldır iş verrenim kendi isteğine göre işe getirmiyor maaşımdan sigortadan kesiyor ayrıcalık yapıyor Benim ne yapmam gerekiyor

  1. Bu sebeple iş akdini haklı olarak feshedebilirsiniz mutlaka Bulunduğunuz ilden bir işçi avukatı ile görüşmenizde fayda var Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza ulaşabilirsiniz

 89. Ahmet Gülbahar

  merhabalar 2022 yılında çocuk için nafaka miktarı 1050 tl idi acaba 2023 ne kadar olucaktır? yardımcı olabilir misiniz? rica da bulunsam iyi günler

  1. Dava açmanız gerekir Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza ulaşabilirsiniz başka bir ilde iseniz bulunduğunuz ilden bir işçi avukatı ile görüşmeniz gerekir

 90. TOLGAHAN BİÇER

  Biz 3 arkadaş ara tatilinden sonra ise gidiyorduk aylevi sevenlerden dolayı ise 1 gün geç kaldık ve bizi arayarak gelmenizi istemiyorum dedi şirket ile konuşup cikisimizi verdirecegini söyledi benden haber bekleyin dedi ve bize hiçbir şekilde haber etmedi biz 3 arkadaş yollarda rezil olmuştuk ve şimdide tanzimatimiz yüksek çıkınca geri gelmemizi istedi amacı bizim üzerimize yüklenip kendimizin çıkış vermemizi istiyorlar o kadar aramalarimiza rağmen telofonu açmıyor SMS ile cevap veriyor cevabida çıkıyorsaniz istifanizi verin diyor bizde hiçbir şekilde bişe imzalamadik ihbarname gönderdik bize çıkış filan vermediler bekliyoruz o süreçte ise gitmedik ve gitmeme sebebimiz oraya varınca piskolojik olarak etkilenecegiz ve kendimiz çıkış vermeye maruz kalacağız

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now

WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat ile görüşmek ister misiniz?