Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

Yurtdışı borçlanma ile Türkiye de malulen emekli olmak mümkün müdür ?

Güncelleme Tarihi:

kategori:

yurtdisi borclanma

Malulen Emekliliğin Şartları  

İşin Yurtdışı Borçlanma kısmına girmeden önce; Türkiye’de malulen emekli olmanın şartlarından bahsetmekte fayda var. Bunlar;

1.Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sevk edeceği yetkili ve tam teşekküllü bir devlet hastanesinden en az % 60 oranında iş göremezlik raporu almak gerekiyor.

2.Türkiye’de en az 1800 gün prim gününe sahip olmak gerekiyor.

3.Türkiye’de en az 10 yıl sigorta süresine sahip olmak gerekiyor.

Yukarıda sıraladığımız üzere; Türkiye’de malulen emekliliğin şartları bunlar. Peki Yurtdışı Borçlanma yaparak nasıl malulen emekli olunabilir veya ne gibi sorunlar çıkabilir?

YURTDIŞI BORÇLANMA İLE MALULEN EMEKLİLİK

Birinci şarttan başlarsak;

“En az % 60 oranında iş göremezlik raporu”, yurtdışında bir çok vatandaşımız; %60 üzerinde raporlar alarak malulen emekli olmuş durumda ama Türkiye’de malulen emeklilik için SGK sizin yurtdışında örneğin Almanya’da aldığınız raporu geçerli saymaz ve sizi Türkiye’de tam teşekkülü bir hastaneye sevk eder. Şayet burada %60 veya üzeri rapor alabilirseniz Malulen Emekliliğin ilk şartını yerine getirebilirsiniz.

İkinci şart;

“Türkiye sigortasına en az 1800 günlük prim ödeme“

Şayet Türkiye’de 1800 gün prim ödemeniz yoksa bu süreyi Yurtdışı borçlanma yaparak tamamlayabilirsiniz. Yurtdışı Borçlanma için bir günlük asgari borçlanma tutarının 11.42TL’den hesaplarsak;

1800 gün borçlanma karşılığı; 20.556TL 

Üçüncü şart;

“Türkiye’de en az 10 yıllık sigortalılık sürenizin olması “

Bunun anlamı şudur; malulen emeklilik için başvurmadan önce, en az 10 yıl geriye doğru Türkiye’de 1 gün dahi olsa bir işte çalışmışlığınızın ve sigortanızın olması demektir.  

Türkiye’de hiç çalışması olmayan bir kişi bu şartı sağlamasının yolu; bulunduğunuz ülkedeki ilk sigortaya giriş tarihinizi Türkiye sigortasına ilk giriş tarihi saydırmak için SGK’ya dava açmaktır, bu davanın sonucunda; Türkiye’de en az 10 yıllık sigortalılık süresini karşılarsınız. Tabi bu davayı kazanmanız için bulunduğunuz ülke ile Türkiye arasında imzalanan Sosyal Güvenlik Sözleşmesi’nde hizmet başlangıcı konusunda madde olması gerekmektedir.

Ben dava ile uğraşmak istemiyorum diyorsanız; 10 yıllık sigortalılık süresini sağlamanın diğer yolu; 3600 gün borçlanma yapmaktır. Bu durumda hizmet başlangıcınız 10 yıl geriye gideceğinden bu şartı sağlamış olursunuz. Dava ile uğraşmazsınız ama iki kat prim ödemiş olursunuz.

MAVİ KART ( ESKİ PEMBE KART), YURTDIŞI BORÇLANMA MALULEN EMEKLİLİK.

Mavi kartı olan vatandaşların; malulen emeklilik başvurusu yapabilmek için; prim ve sigorta süresi şartını yerine getirme amaçlı Yurtdışı Borçlanma talepleri maalesef reddedilmekte. Zira diğer makalelerde de değindiğim gibi mavi kartlıların borçlanma talepleri Türk Vatandaşı olmadıkları için reddediliyor. Bunu aşmanın yolu; SGK’ya karşı dava açmak, bu dava da hem mavi kartlı olarak borçlanma yapılabileceğinin tespiti, hem de hizmet başlangıcının tespitini yaptırmak mümkün.

Yukarıda da izah ettiğim üzere; Yurtdışı Borçlanma yaparak malulen emekliliğin şartları bu şekilde. Konu ile ilgili bilgi almak isteyen vatandaşlarımız, yurtdışı emeklilik, mavi kart emeklilik formlarını doldurarak bizden bilgi alabilirler.