Velayeti Kendisinde Olmayan Eşin Bayramlarda Çocuğu ile Görüşmesi Mümkün Mü?

Velayeti kendisinde olmayan eşin bayramlarda çocuğu ile görüşmesi durumu ne yazık ki sürekli sorun olarak karşımıza çıkmakta.

Malumunuz bayram en çok çocukları heyecanlandırır. Gezmeler, şeker ve çikolatalar, yeni kıyafetler, harçlıklar derken bir bakarsınız çocuklar cıvıl cıvıl. Doyasıya neşeyle dolan bu güzellikler bizim de neşemizin kaynağı oluverirler.

Ancak bazılarının boynu bükük olur, ailesinden birilerini kaybetmiş olanlar başta olmak üzere boşanmış olan eşlerin çocuklarında olduğu gibi. Elbette istisnalar olabilir ama genelde ne yazık ki boşanmış olan eşlerin çocukları bayramlarda zorluklar yaşamaktadır. Burada eşlerden ricamız çocuğunuza bunu yaşatmaması, aralarındaki kişisel husumetlerini hele de bu bayram günlerinde bir kenara bırakmaya gayret etmesidir. Unutmayalım ki çocuğunuz sizin de geleceğiniz ve hayatınızın şekillenmesinde öyle önemli bir varlık ki ondaki sağlıksız ilerleyen her gelişme sizi de derinden etkileyecek.

anlaşmalı boşanma çekişmeli boşanma gaziantep avukat dna

Bilindiği üzere boşanma sonrasında genel itibariyle çocuk eşlerden birinin yanında kalır, velayeti kendisinde olmayan eş ile çocuk arasında da ayrıksı bazı durumlarda yoksa mahkemeler kişisel ilişki tesis eder. Çünkü çocuk anne ya da babadan herhangi birisine değil aslında ikisine de muhtaçtır. Görüşme hakkı eşler boşanıyor diye engellenemez. Peki, bayram günleri nasıl olacak ? 

“……Bayramda tatile gidiyoruz, eski eskime çocuğu nasıl vereyim, gidinde çocuğun aklı karışıyor sıkıntı çıkıyor,oraya gidince çocuk hasta oluyor, çocuk babası tarafını sevmiyor gitmesin !………….”

Bu cümleler tanıdık geldi değil mi değerli okurlar. Ama olmaz. Emir demiri keser. Mahkeme velayeti kendisinde olmayan eş ile çocuk arasında bayramlarda kişisel ilişki tesis etti ise mahkeme kararına uymak zorundasınız, aksi halde velayet hakkını kötüye kullanmış olursunuz. Bu durum velayet hakkınızı kaybetmeye kadar gidebilir.

Hepsinden de önemlisi çocuğunuzun iyiliği babasından ya da annesinden kopmamaktır. Bunu unutmayalım. Velayetin sizde olması çocuğunuzun yalnızca sizin çocuğunuz olduğu anlamına gelmemektedir. Anneler ve Babalar, çocuğunuza bu kötülüğü  yapmayın. Bunun yerine bayram yaşatın.

Peki  mahkemeler velayeti kendisinde olmayan eş için bayramda çocukla kişisel ilişkiyi ne şekilde tesis eder? 

Burada akla şu gelebilir. Acaba çocuk bir bayram bir eşte öbür bayram öteki eşte mi kalacak? Yoksa bayramın bir günü diğer eşte kalan günleri velayeti alan eşte mi kalır? 

Aslında hepsi birden mümkündür, öncelikle tarafların bu hususta bir anlaşması varsa ve çocuğun zararına bir durum yoksa hakim kararında bu anlaşmayı uygular. Örneğin taraflar çocuğun ramazan bayramında annede, kurban bayramında babada kalması hususunda anlaşmış ise ve bu durum çocuğu özellikle zora sokmayacaksa hakim bu yönde karar verebilir. Ama örneğin daha süt emme çağında olan bebek için böyle bir anlaşma çocuk için problem oluşturacaktır.Bu durumda hakim anne baba arasındaki anlaşmayı kabul etmeyip daha uygun bir kişisel ilişki tesis edecektir. 

Taraflar arasında bir anlaşma yoksa da bu sefer hakim dava aşamasında yaptığı araştırmalar ve incelemeleri de birlikte değerlendirerek çocuk için en uygun olacak bir yöntemle velayeti kendisinde olmayan eşle çocuk arasında görüşme günü tayin edecektir. 

çocuğun velayeti gaziantep avukat

Örneğin Yargıtay 2.Hukuk Dairesi 2016/25020 E.  2018/10717 K.sayılı kararında

“…………Velayeti davalı-davacı annede bırakılan müşterek çocuk ……….. ile davacı-davalı baba arasında her hafta sonu Cumartesi günü saat 09.00 ile Pazar günü akşam 17.00 saatleri arasında, ayrıca dini bayramların ikinci günü saat 09.00’dan başlamak ve akşam 17.00’da bitmek üzere şahsi ilişki tesisine karar verilmiştir.

Mahkemece her hafta sonu kurulan kişisel ilişki anneyi tüm hafta sonları eve bağımlı hale getirecek ve velayet görevini gereği gibi yerine getirmesine engel olacaktır. Ayrıca bu şekilde kurulan kişisel ilişkide her hafta sonu yer ve ortamı değişen çocuğun da üstün yararı bulunmamaktadır.

Ayın belirli hafta sonlarını içerecek biçimde daha uygun kişisel ilişki kurulması gerekirken, yazılı şekilde hüküm kurulması usul ve kanuna aykırı olup, bozmayı gerektirmiştir…………..”

Demiş ve çocuğun üstün yararını gözetmiştir.

Velayeti kendisinde olmayan eşin çocuk için zararlı bir durumu varsa ( uyuşturucu bağımlılığı, pek kötü yaşam sürme, çocuğa karşı suç işlemiş olma vs... ) bu durumda hakim kişisel ilişki kurmayabilir.

Elimizden geldiğince konuyu izah etmeye çalıştık, ancak bu hususta en başta çocuğunuzun üstün yararı için, belki de hayatta en çok değer verip sevdiğiniz varlığın yani çocuklarınızın eski eşinizle bayram sevinci yaşamasına engel olmamanızı önemle tavsiye ederiz, bayramı bayram gibi yaşamanızı ve çocuklarınıza da yaşatmanızı diliyoruz. 

Diğer makalelerimiz için tıklayınız

5/5 - (1 Oy Kullanıldı)

6 thoughts on “Velayeti Kendisinde Olmayan Eşin Bayramlarda Çocuğu ile Görüşmesi Mümkün Mü?”

 1. Halil Türkmen - Gaziantep

  Sömestr tatilinde ayın 1 i ile ayın 30 u çocuk bende kalıyor mahkeme kararı. Şimdi bu tatil arasına dini bayram girdi. Peki ben çocuğu vermek zorunda mıyım. Sonuçta sömestir tatili 1 i ile 30 u benim görüş günümü belirtmiş. Anne tutturuyor illa getireceksin çocuğu. Peki ben vermek zorunda mıyım benimde görüş günüm şuan

  1. Bayram özel ve resmi tatil. Çakıştığında bayram hakkında kurulan hüküm uygulanır. Bayramdaki görüş gününe uygun şekilde çocuğu göstermeniz gerekir, aksi halde suç işlemiş sayılırsınız

   1. Halil Türkmen - Gaziantep

    Kararlar hep velayeti olandan yana ne yazikki . Ayda 5 pazar oluyor. Ayın 1 i pazara denk geliyor. Anne diyorki gorus günün senin ayın 1 i . Peki cumartesim nerde yok. Görüş günüm benim ayın 1. Ve 3. Cü haftası. İlk hafta sonunda anne bir günümüde o şekilde sayıyor sürekli. benim görüş günüm ile şuan dini bayramın çakışması neden sürekli çocuğu az gören benden gidiyor anlamak mümkün değil. Cevap için teşekkürler tumbas bey

 2. Sevda - Gaziantep

  Merhaba. Oğlum her hafta pazartesi 10dan Çarşamba 5 e kadar babasinda kalıcak şekilde karar verildi şuan Bayram haftasindayiz bayramın 3. Günü alması yönünde karar da var. Peki ben bu hafta bu kadar az mı gorecegim çocuğu sonuçta arefe ve 1. Günü bende olması gerekiyor karara göre ama babanın haftalık görüş gününe denk geliyor. Çocuk kimde olmalı böyle durumlarda hangi karar uygulanmali.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now

Scroll to Top
WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat ile görüşmek ister misiniz?