08f5ef6f 6fed 47e2 bf28 790d001f3466 1 1 1

TÜRKİYE’DE EVLENDİM YURTDIŞINDA BOŞANDIM

Türkiye’de evlenip yurtdışında boşandıktan sonra Türkiye’de tekrar evlenmek için yapılması gerekenler

Türkiye’de evlenip yurtdışında boşanan çiftler, Türkiye’de tekrar evlenmek için boşanmanın tanınması ve tenfizi davası açmak zorundadır. Bu dava, boşanma kararının Türk hukukuna uygun olup olmadığının ve Türkiye’de geçerli olup olmadığının tespit edilmesi için açılır.

Tanıma ve tenfiz davasını açmak için gerekli belgeler şunlardır:

 • Boşanma kararının aslı
 • Boşanma kararının tercümesi
 • Nüfus cüzdanı fotokopileri
 • Evlilik cüzdanı fotokopisi
 • Vekaletname (avukat tarafından temsil ediliyorsanız)

Dava, boşanma kararının verildiği yerdeki asliye hukuk mahkemesinde açılır. Dava, boşanma kararının verildiği tarihten itibaren 1 yıl içinde açılmalıdır.

Davayı kazandığınız takdirde, boşanma kararı Türkiye’de geçerli hale gelecektir. Bu durumda, tekrar evlenmek için herhangi bir engel kalmayacaktır.

Cesitli Gaziantep Avukat Ali Tumbas 80 1
TÜRKİYE’DE EVLENDİM YURTDIŞINDA BOŞANDIM 4

Türkiye’de evlenip yurtdışında boşanmak

Türkiye’de evlenip yurtdışında boşanan çiftler, Türkiye’de evli görünmeye devam eder. Bu, çiftlerin tekrar evlenememesi ve boşandıkları eşinin Türkiye’de yasal mirasçısı olarak görünmesi gibi sorunlara yol açabilir.

Türkiye’de evlenip yurtdışında boşanan çiftlerin, boşanmanın tanınması ve tenfizi davası açarak bu sorunların önüne geçmesi mümkündür.

Bu konu hakkında benzer makalelerimiz için tıklayın

3.5/5 - (2 votes)

7 thoughts on “TÜRKİYE’DE EVLENDİM YURTDIŞINDA BOŞANDIM”

 1. Ben Türkiye de alman hanımla evlendim almanya ya yerleştim şimdi alman vatandaşlığına geçtim boşanmak istiyorum alman makamlar bizi bosadi şimdi Türk makamlarda da bosaamam lazım yoksa alman bosanma evraklariyla Türk konsolosluğunda bosana biliriz cevap verirseniz sevinirim

 2. Yurt dışında yaşayan evli çiftin boşanması halinde yurt dışındaki mallar nasıl öğrenilir ve paylaşıma dahil edilir.

  1. Yurt dışında edinilen mallar bulunduğu ülkenin mal rejimi kurallarına tabidir. Bu sebeple ilgili ülkeden bir avukat ile iletişime geçmenizde fayda var. Ülkemizden bu bilgiye erişmek ve davaya konu etmek mümkün değildir.

 3. Merhaba oğlum türkiyede evlendi.yurt dısinda bosandi.şu an türkiyede evli gözükuyor.Ayrildigi kisi baskasıyla yurt dişinda evlendi.Bizim hangi yolu izlememiz gerekiyor,yardimci olursaniz sevinirim.

 4. Türkiyedeki nikah almanya da geçerli mi türkiyede ki eşimden boşanma dan almanya da Alman bir vatandaş ile evlenebilir miyim

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now

WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat ile görüşmek ister misiniz?