Gaziantep Göçmen Avukatı

Mülteci Hakları Merkezi, çeşitli illerde özellikle Gaziantep Barosu ile işbirliği içinde, avukatların sığınma hukuku alanında uzmanlaşmasını ve faaliyetlerini desteklemeye yönelik eğitim ve seminer çalışmaları gerçekleştirmekte; avukatlara yönelik çeşitli referans kaynakları hazırlamakta ve uzmanlık destek hizmetleri sunmakta; ayrıca sığınmacılar ile idari gözetim altındaki yabancıların Adli Yardım sisteminden yararlandırılmasını teşvik etmeye yönelik gayretler yürütmektedir…

bosanma avukati gaziantep 1 1
Gaziantep Göçmen Avukatı 2

GÖÇMENLİK VE VATANDAŞLIK HUKUKU NEDİR ?

Uluslar arası ekonomik göçün makro dinamiklerinin belirlendiği son çeyrek asılda göç veren ülke konumundan göç alan ülke konumuna geçmekte olan Türkiye gibi bir ülkede faaliyet göstermekte olan Hukuk Büromuz, donanımlı Avukat ve Yabancı Danışmalarımız aracılığıyla Yabancılar Hukuku alanında bilfiil hukuki danışmanlık hizmeti vermektedir.

Yabancı ülke vatandaşlarının Çalışma İzinlerinin alınması, Oturma izni prodesürlerinin takip edilmesi, Türk Vatandaşlığına ilişkin başvuru ve takip işlemlerinin yapılması başta olmak üzere yabancılık unsuru taşıyan her konuda full-servis hukuki danışmanlık hizmeti veren Departmanımız, müvekkillerimizin bu alana ilişkin tüm hukuksal sorunlarına destek olmaya, çözüm üretmeye hazırdır.

Amacımız ve hukuki misyonumuz ışığında, yerli ve yabancı gerçek ve tüzel kişi müvekkillerimize sağladığımız hukuki danışmanlık hizmetlerini aşağıda bilginize sunarız:

Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku Alanında Sunduğumuz Hizmetler

 1. Türkiye’de yaşamak isteyen yabancıların oturma izin, oturma izin uzatım başvurularının yapılması, takibi ve sonuçlandırılması,
 2. Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanununa tabii tüzel kişiler nezdinde istihdam edilecek yabancılar da dahil olmak üzere, Türkiye’de istihdam edilmesi planlanan yabancıların çalışma izni, çalışma izin uzatım başvurusunun yapılması, takibi ve sonuçlandırılması,
 3. 5901 Sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu kapsamında, Türk Vatandaşlığını iktisap etmek isteyen yabancıların vatandaşlık başvuru işlemlerinin yapılması, takibi ve sonuçlandırılması,
 4. 5901 Sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu kapsamında, Türk Vatandaşlığından yetkili makam kararıyla çıkmak isteyen şahısların başvuru işlemlerinin yapılması, takibi ve sonuçlandırılması,
 5. Yabancıların Türkiye’de taşınmaz mal edinmesi başta olmak üzere, Gayrimenkul Hukukuna ilişkin danışmanlık hizmeti verilmesi, Miras Hukukuna ilişkin danışmanlık hizmeti verilmesi,
 6. Türkiye’de iltica, geçici koruma, ikincil koruma, şartlı mülteci ve mülteci statülerine ilişkin hukuki danışmanlık hizmetinin verilmesi, (Mültecilerin hukuki statüsüne ilişkin 1951 tarihli Cenevre Sözleşmesi’ni coğrafi sınırlama şartıyla kabul eden ülkemizde iltica konusunda ülkemizde tek yönlü bir uygulama bulunmamaktadır. Bu sınırlama gereğince Türkiye yalnızca Avrupa Konseyi’ne üye ülkelerden gelen iltica taleplerini kabul etmektedir. Avrupa Konseyi dışındaki ülkelerden gelen iltica taleplerine ilişkin olarak ise; bu kimselere Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) aracılığıyla kabul edilecekleri ülkeye yerleşinceye kadar geçici ikamet izni vermektedir).
 7. Tanıma ve tenfiz

Göçmen Hukuku ile İlgili Durumlar

-Oturma İzni: Yurt dışında yabancı uyruklu bireylerin çalışma, mesleki eğitim, sığınma, göç gibi nedenlerle süreli veya süresiz bulunmasını sağlayan izin belgesidir.

-Çalışma İzni: Yurt dışında herhangi bir işte çalışabilmek için ilgili kurumlardan belirli şartlara bağlı olarak resmi çalışma ve ikamet hakkı veren izin belgesidir.

-Vatandaşlık İşlemleri: Bir ülke vatandaşının başka bir ülkede belirli koşullara bağlı olarak vatandaşlık başvurusu, iş ve işlemlerini içermektedir.

-Şirket Kurulumu: Yurt dışında şirket kurmadan önce hangi işi yapacağınıza karar vermek ve bu iş ile ilgili projelendirme yapmak durumundasınız. Birtakım finansal ve bürokratik engellerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

-Vize İşlemleri: İş arama, çalışma, eğitim ve mesleki eğitim vizesi ile ilgili hizmetler vermekteyiz.

-İş Arama Vizeleri: Yurt dışında faaliyet gösteren bir firmada çalışmak isteyenlere meslek belgesi, diploma, denklik vb. uygun koşullara sahip olanlara verilen geçici vize türüdür. Bu vizeyi aldıktan sonra 6 ay o ülkede iş arama imkanı sağlanmaktadır. İş bulunduğu takdirde çalışma ve oturma izni herhangi bir ek koşula gerek kalmadan verilebilmektedir.

-Eğitim Vizeleri: Yurt dışında lise ve üniversite okumak veya yüksek lisans ve doktora yapmak isteyenlere kısa süreli veya uzun süreli geçerlilik sağlayan vize çeşididir.

-Mesleki Eğitim Vizeleri: Bireylere ülkelere göre değişiklik arz etmekle birlikte 6 aylık verilen vize türüdür. Üç aydan üç buçuk yıla kadar yurt dışında meslek eğitimi görmek için verilen bir vize türüdür.

-Deport İşlemleri: Yasal gerekçelerle sınır dışı (geldiği ülkeye geri gönderilme) kararı verilen bir yabancının deport yürütme kararının durdurulması ve süreci olumluya çevirmek için gerekli işlemlerin yapılmasıdır.

-Work and Travel: Hem çalışma hem eğitim hem tatil yapma programlarını içerir.

-Ankara Antlaşması: İngiltere, Ankara Antlaşması’ndan çıkmış olsa bile Almanya, Hollanda, Belçika, Lüksemburg ve Avrupa Topluluğu ülkelerini kapsamaktadır. Kendi işini kurabilecek kişiler, bu ülkelere yerleşebilmektedirler. Serbest meslek olarak icra edilebilecek her işi (avukatlık, diş hekimliği, mali müşavirlik, doktorluk gibi özel izin, denklik ve sertifikasyon gerektiren bölümler hariç) yapabilirsiniz.

-Devlet Dairelerine Başvuru İşlemleri: Yurt dışında devlet daireleriyle ilgili iş ve işlemler; ülkelere, eyaletlere, devlet dairelerine, başvurulan birime ve konjönktüre göre değişebilmektedir.

Bu konu hakkında benzer makaleler için tıklayın

5/5 - (1 Oy Kullanıldı)

6 thoughts on “Gaziantep Göçmen Avukatı”

 1. Mehmet Cingisiz

  İy günler gazi̇antep te ikamet eden gaziantepli bir aileyim. 44 yaşındayım. Lise mezunuyum.14 yıl müteaahhitlik yaptım geçen yıl şirketimi kapattım. Maddi durumum gayet iyi üç çocuğum var birisi üniversite öğrencisi tıp okuyor diğeri bu yıl üniversiteye başlayacak diğeri liseye başlayacak. Sorum şu ; Almanya veya Hollanda da yaşamak İstiyorum, gerek ev alarak gerekse şirket kurarak bu konu ile ilgili bilgi alıp bir yerden başlamak istiyorum. Yardımcı olabilirmisiniz, nasıl görüşebiliriz?

 2. Hicham serbout

  Merhaba, ben Fas’lıyım. 2018’de Türkiye’deydim ve Türk yetkililer beni Yunanistan sınırında tutukladı. Yunanistan’a girmek istedim ve Türk yetkililer parmak izi aldı. Altı ay sonra kaçakçılık Yunanistan’a girdi. Şimdi Fas’tayım ve Türkiye’ye gitmek istiyorum. Havaalanında yasaklanacağımdan korkuyorum, lütfen. Bana bir cezam veya cezam varsa yardım ederseniz, ben sizin derdinizi ödemeye hazırım. Teşekkür ederim

 3. merhaba;
  Ben 12 yıl Almanya’da yaşadım. Ve süresiz oturum hakkım var. 2 tane alman vatandaşı çocuğum var. 2014 yılında çocuklarımla beraber Türkiye’ye taşındık. Ben bazı nedenlerden dolayı Almanya’ya giriş çıkış yapamadım. Şu anda kızım 19 yaşında oğlum 14 yaşında ve tekrar Almanya’ya dönüp orada yaşamak istiyoruz. Çocuklarımın alman vatandaşlığı devam ediyor. Oturum hakkım iptal olmuş mudur, giriş çıkış yapmadığımdan ötürü. Tekrar Almanya’ya gitmek için ne yapmam gerekiyor bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now

WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat ile görüşmek ister misiniz?