Avukat Ali Tümbaş Gaziantep Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

Çocuğun Velayeti ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Velayet konusu çok hassas bir konu. Boşanmanın en önemli sonuçları arasında velayete ilişkin hükümler geliyor. Hatta bana göre en önemlisi velayet. Genel olarak yaşanan sorunlara ilişkin sorulara hep birlikte göz atalım ;

Çocuğun velayeti kaç yaşına kadar anneye verilir?

Özellikle bir yaş aralığı belirtmek doğru olmasa da bu soruya şöyle cevap verelim. Çocuğun annenin bakım ve şefkatine özellikle daha çok ihtiyaç duyduğu dönem olan 0-5 yaş aralığında mahkemeler mümkün mertebe çocuğu anneden ayırmaz. Ancak ve ancak annenin çocuğa karşı kötü davranması, çocuğa karşı şiddet dahil çeşitli suçlar işlemiş olması, annenin kötü yaşam sürmesi, annenin çocuğa bakacak sağlık durumunun olmaması yani annenin de başkasının bakımına muhtaç hale düşmüş olması, annenin uyuşturucu ve alkol bağımlılığı gibi hallerde işin rengi değişir. Bu ve benzeri hallerin varlığı çocuğun anne ile birlikte yaşamasına engel olabilecek hallerden olup bu durumda çocuğun yaşına bakılmaksızın babada da benzer sıkıntılar yoksa çocuğun velayeti babaya verilir.

Hangi durumlarda çocuğun velayeti anneye verilmez?

Aslında yukarıda izah ettiğimiz açıklamada bu sorunun cevabı da mevcuttur. Yine de kısaca değinecek olursak anne haysiyetsiz bir hayat sürüyorsa veya bir akıl hastalığı varsa veya çocuğa bakmasının sakıncalı olduğu yukarıda saydığımız gibi ciddi bir neden varsa hakimin takdiri ile babaya da verilebilir.

Çocuğun velayeti nasıl belirlenir?

Çocuğun üstün menfaati araştırılarak velayet hususunda karar verilmektedir. Örneklendirirsek, ; Anne ve babanın evli olmadığı durumda velayet anneye aittir. Velayet anneden alınmışsa ya da annenin küçük(onsekiz yaşını doldurmamış), kısıtlı(hakkında kısıtlama kararı verilmiş) veya ölmüş olduğu durumlarda hakim çocuğun menfaatine göre çocuğun velayetini babaya verebilir ya da çocuğa vasi(yasal temsilci) atayabilir.

Velayet Anne ve Baba Dışında Başkasına verilebilir mi?

Çocuğun velayet hakkı yalnızca anne ve babaya verilmektedir. Anne ve babanın vefat etmesi halinde çocuğun üstün yararı ve menfaatine göre çocuğa vasi atanacaktır. Yani anne ve baba dışında kimseye velayet verilmez.

Geliri olmayan anneye velayet verilir mi?

Bir tarafın gelirinin olmaması veya gelirinin karşı tarafın gelirine göre daha düşük olması başlı başına velayetin karşı tarafa verilmesini gerektirmez. Geliri olmayan taraf nafaka talep ederek, müşterek çocukların bakım ve eğitimi için gereken paranın karşı tarafça ödenmesini talep edebilir.Bu sebeple gelir durumu tek başına velayet belirlenmesinde dikkate alınmaz.

Velayet konusunda çocuğun görüşü alınır mı?

Ortalama sekiz yaş üzerindeki çocukların görüşü velayet konusunda belirleyicidir. Sekiz yaş kanuni bir sınır değildir.Ancak genel olarak çocukların yaptıklarının anlam ve önemini kavrayabilir hale geldiği yaş olduğu için bu şekilde ifade ettik. Elbette farklı yaşlar için psikolog ve pedagog eşliğinde hakim tarafından çocuklar dinlenilebilir.

Annenin Sağlık Durumu Kötü ise Çocuğun Velayeti Babaya Verilir mi?

Anneni sağlık durumları çocuğa bakamayacak kadar kötü ise yine velayet babaya verilir.

Aldatmada çocuğun velayeti kime verilir?

Aldatmadan dolayı açılmış olan bir boşanma davasında çocuğun velayet durumuyla alakalı hükümler söz konusudur. Aldatmak bir ağır kusur olarak değerlendirilse de velayetin belirlenmesinde tek başına bu durum etken olmaz. Hakim çocuğun üstün yararını araştırır. Aldatmaya rağmen çocuğun üstün yararı aldatan eşin yanında kalmasını gerektiriyorsa çocuk o eşe verilir.

Velayeti kendisinde olan eş ölürse çocuğun velayeti doğrudan diğer eşe geçer mi ?

Belki şaşıracaksınız ama geçmez. Velayeti kendisinde olan eş ölürse velayetin diğer eşe geçebilmesi için yine hakim kararına ihtiyaç vardır. Yani sağ kalan eş dava açarak velayeti üzerine alabilir.

Velayet değişikliği için ne yapmak gerekir?

Boşanma hükmü ile düzenlenen velâyetin değiştirilebilmesi için velâyet kendisine verilen tarafın ya da velâyete konu çocuğun durumunda boşanma hükmünden sonra esaslı değişikliklerin olması şarttır. Burada dikkat edilmesi gereken husus, esaslı değişikliğin önemli ve sürekli olmasıdır.Bu durumu ispat edebilecek olan eş velayetin değiştirilmesi için dava açabilir.

Alkol ve uyuşturucu alan anneye velayet verilir mi?

Alkol kullanan babaya veya anneye sadece alkol kullandığı için velayet verilmemesi gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.Ancak alkol bir bağımlılık haline dönüşmüş ise ve kişinin kötü yaşam sürmesine sebep oluyorsa bu durum velayetin verilmesine engel teşkil eder. Uyuşturucu kullanmak ise velayetin verilmesine doğrudan engeldir diyebiliriz.

Boşanma halinde velayeti annede olan çocuğu babası ne kadar görebilir?

Dava sonucunda yani boşanmaya ilişkin mahkeme kararında velayeti babaya verilmeyen çocuğu görme süreleri düzenli olacak şekilde yer almaktadır. Boşanmalarda babanın çocuğu görme süreleri genellikle ayda iki gün hafta sonuna gelecek şekilde görüşme süresi verilmektedir.Ancak somut duruma göre farklı süreler öngörülmüş olabilir.

Anne evlenirse velayet babaya geçer mi?

Türk Medeni Kanunu 349’uncu maddesine göre anne ya da babanın bir başkasıyla evlenmesi velayetin kaldırılmasını gerektirmez. Gerektirdiğini iddia eden baba bunu ispat etmelidir ve velayetin değiştirilmesi için dava açmalıdır.

Çocuğu Babasına Göstermeyen Anneye ceza ne olabilir?

Çocuğu mahkeme kararına rağmen göstermeyen ebeveyn hakkında şikayet yoluyla İcra Ceza Mahkemesi’nde dava açabilmek mümkündür. Mahkeme çocuğu göstermeyen ebeveyn hakkında iki aydan altı aya kadar tazyik hapsiyle cezalandırmasına karar verebilir.

Erkek çocuğun velayeti kaç yaşına kadar anneye verilir?

Türk hukuku uygulaması açısından yukarıda anlattığımız hususlar kız-erkek ayrımı olmaksızın tüm çocuklar için geçerlidir. Yani çocuğun üstün yararı gözetilerek anne bakımına en çok ihtiyaç duyulan dönem kız erkek farkı etmeksizin çocuk annede kalır.

Genel hatlarıyla velayet hakkında sorulan soruları kısa cevaplar da vermek suretiyle sizler için derledik. Faydalı olması dileğiyle.Saygılarımla.

Velayet Hangi Durumlarda Anneye Verilmez? Çocuğun velayeti kaç yaşına kadar anneye verilir?

Gaziantep Barosu Avukatı
Av.Ali TÜMBAŞ

4.7/5 - (16 votes)

216 thoughts on “Çocuğun Velayeti ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular”

 1. Hülya Töhmekan

  Anlaşmalı boşanma sonrası velayeti anneye verilen çocuğun, babası ile hangi günlerde ayrıca resmî tatil ve bayramlarda görüşeceği günler konusunda boşanmış olan çift anlaşamazsa ne yapılabilir

  1. Hülya hanım anlaşma ile boşanma gerçekleşmiş olup, boşanma sonrasında ki dönemlerde mahkeme kararına taraflar uymak zorundadır. Görüş günlerinde anlaşamıyoruz ifadesi doğru olmayacaktır. Eğer ki anne babaya görüş günlerinde vermez ise velayet hakkını kötüye kullanmış olacağı için velayeti kaybetme ihtimali vardır.

   1. Murat Dimetokalı

    Merhaba evlilik dışı doğan 5,5 yasında olan kız torunumun anne istemediği ve yaşının 17 olduğu için,velayeti de kullanmanadığı sebebiyle vasisi olarak dedesiyim ben atandım.Anne bu süreç içerisinde 3 kez bizim iyi niyetimiz ile görmüştür.Şimdi 1,5 yasında yine evlilik dışı bir oğlu vardır kendisi bakmaktadır.Biz torunumu babaannesiyle birlikte büyüttük ve babası da benim oğlum dur ve 9 yıldır sara nöbeti geçirmektedir.Engellidir ve daha 5_6 aydır öğrendiğimize göre babası uyuşturucu kullanmaktadır.Kızımin velayeti annedede babadada değildir.Biz bunu öğrenince torunumuzu evlatlık almak için dava açtık.Anne uygunsuz bir hayat yaşamakta babada uyuşturucu içmekte bu durumda (torunumuzu) evlatlık velayetini alabilir miyiz? Teşekkür ederim

   2. Kolay gelsin efendim. Boşanma davası henuz acmadim ortada aldatma var ve annenin hiperaktivite ve dikkat dağınıklığı, sınır zeka raporları mevcut birkac hastaneden bebek 7 aylık gecici ve kalıcı olarak velayetini alabilirmiyim anne sütü emmiyor bu arada

    1. Kızım 14 yaşında ve Ocak 2023 te babasının yanına tatil için gitti ve velayeti bende olmasına rağmen artık babada kalmak istediğini söyledigi için velayetin değistirilmesi davası açan babayı hakim 3 kez reddetmesi ne rağmen dava sürüyor bu sürec içinde kızım ramazan bayramına yakın kollarına faça atmış veya intihara kalkişmış tam olarak bilmiyorum ve bu olay sonrası baba acile veya herhangi bir sağlık kuruluşuna da götürmemiş lütfen yardım edin nasıl bir yol izlemem gerekiyor ve baba ceza alırmı teşekkürler

     1. Konu detaylı danışmanlık gerektirdiği için tarafımıza 0532 715 47 05 nolu telefondan ulaşabilirsiniz

  2. Öncelikle içtenlikle soru sormaktan çekinmeyin diyerek bizlere destek olduğunuz için teşekkür ederim.
   Benim 4 yaşında bir kızım var annesiyle 3.5 yıldır ayrıyız velayeti annesinde fakat çocuğum bana verildiği günlerde ananesinin evinde kalıyorlar annesinin ve ananesinin bizim hakkımızda konuştuğu cümleleri tane tane bana anlatıyor örneğin annem ve annem halama or..spu diyor ananeme or..pu diyor baban adam değil pislik onlar onlara gidersen sevmeyiz seni hasta onlar gidersen sende hasta olursun salaklar vs gibi cümleleri bana anlatıyor bu durumda ne yapılması gerekir annesi dışarda parkta öğrenmiş diyor vs yalanlar söylerek üstünü kapatmaya çalışıyor 1 değil 5 değil hep aynı şey fakat çocuk ziyan oluyor öneriniz nedir bu konuda ne yapmak gerekir şimdiden teşekkür ederim.

   1. Velayeti kendisinde olmayan eşe karşı çocuğun bu şekilde dolduruşa getirilmesi ve kötü örnekte bulunacak davranışların oluşu velayetin kaldırılıp size verilmesini istemeniz için bir sebeptir Ancak bunu ispat etmeniz gerekir mahkeme aşamasında çocuğa bunu mutlaka sorarlar çocuğun bunları doğrulaması gerekir velayetin kaldırılması ve size verilmesi davası açmak yerine sizinle yapılması gereken görüş günlerinin artırılmasını da isteyebilirsiniz bu da bir çeşit çözüm olabilir Daha detaylı bilgi için tarafımıza 0532 715 47 05 nolu telefondan ulaşabilirsiniz

  3. Merhabalar Ali bey anlaşmalı boşandik çocuğum 3 yaşında velayeti bende yani babada mahkemenin belirlediği günlerde anne hiç görmeye gelmedi kopuk bir hayatı var bizden yaz tatilinde oğlumu aldı fakat ben hiç bir şekilde ulaşamıyorum mahkemenin vermiş oldugu karar doğrultusunda alındı telefon ile iletişim kuramıyor um belirtilen adreste kendileri yok 1 ay görme hakkı var ve bu süreçte ben oğlum ile iletişim kuramıyor um bunun için ne yapabilirim

 2. Ocak 2018 tarihinde boşandık. Kızım su an 6.5 yaşında ve velayeti bende. Bosanirken hicbir nafaka talep etmedim, kendiside kafasina gore bazen gonderdi. Fakat babasi velayet davasi acti ve kizimin ses kaydini almis; annem beni dovuyor, bana bagiriyor diye. Boyle bir durum kesinlikle yok. Uzman pedagog ile görüşüldü. O da velayet annesinde kalabilir, cocuk da annesini istiyor dedi. Mahkeme 4ay sonrasina gun verdi. Tek celsede sonuclanir mi acaba? Ve su an kizimi hafta sonlari aldiginda benim hakkimda surekli cocuga sorular soruyor. Cocugun psikolojisi mahvoldu. Bununla ilgili ne yapabilirim? Teşekkür ederim.

  1. Merhaba benim eski eşim cezaevinde ve oğlumun velayeti babasında ama benimle yaşıyor çocuğum fakat bir okul yada herhangi bir işleri için çocuğuma faydam olmuyor velayeti olan kişiyi istiyorlar baba ceza evinde olduğunda velayet otomatik olarak benim üzerime geçiyormu yoksa velayet davası açmam gerekiyor mu

 3. Merhabalar 1 yaşında ve 2 aylik oğlum var COCUKLARIM şuan babasında. Daha kendisi uyuşturucu bagiimlisi daha önceden sorunlarımız vardı çocuklar için yeniden bir araya geldik ama uyuşturucu içtiği için anlaşamadık evden 10 gün önce ayrılmak zorunda kaldım. Abisiyle ve ablasıyla iletişim halimdeydim çocuklarımı istedim vermedi beni engelledi. Bende gidip şikayette bulundum bu ne kadar surer çocuklarımın velayetini benden alabilme şansı varmı. Kendisi 25 gün önce agir ceza mahkemesi gördü 6 yıl ceza verildi hem ticaretten hemde içmek ten. Hiç bir sekilde cocuklarimi alamadım şikayette bulundum ne kadar surer ve ben çocuklarımı nasıl alabilirim bilgilendirirseniz çok sevinirim

  1. Cocuklarinizi anlattıklarınizdan yola çikarak bu koşullarda alabilme imkaniniz var, bunun için dava açmanız gerekir, mahkeme süreçleri maalesef uzun, 2 ya da 3 sene dava süreci sürdüğü olabiliyor, dava süreci devam ederken tedbiren cocuklar yanınızda kalması için karar almak önemli bu sebeplerle böyle hassas bir konuda mutlaka bir avukat ile süreci ilerletin, Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza 05327154705 nolu telefondan ulaşabilirsiniz başka bir ilde iseniz bulunduğunuz ilden bir avukat ile görüşmenizde fayda var

   1. MERHABA
    ÇOCUKLAR 5 YIL KADAR BABA OLARAK BENDE KALIYOR VE KALMAKLA DEVAM EDIYOR 1 SENE SONRA ÇOCUKLAR ANNEYE GIDECEK ÇOCUKLAR ANNEYI ISTIYOR BENDE KABUL ETTIM VE ANNEDEN COCUK NAFAKASI ISTEMEDIM
    SORUM ŞU OLACAK
    BABA 5 YIL BAKTIKTAN SONRA ANNEYE GEÇERSE BABA NAFAKA ÖDEMEK ZORUNDA KALIR MI

    ÇOCUK NAFAKASI ÖDEMEK ZORUNDA KALIRSAM NE YAPMAM LAZIM ÇÜNKÜ HICRAM VAR CALISIYORUM AMA MADDI SIKINTILARIM VAR YARDIMCI OLURSANIZ SEVINIRIM
    TEŞEKÜRLER

 4. 7 yıl önce boşandık 7 yaşındaki kızımı babası bu süre içerisinde sadece bir kez görmeye geldi onun dışında hiç bi şekilde görüşme talep etmedi. Geçen yıl velayetin değiştirilmesi için dava açtı ve benim görüştürmediğimi iddia ediyor bu süre içersinde görüştürmediğime dair icrada şikayette bulunmadı. Kendisi hakim ben şuan çalışmıyorum çocuğum için gerekli tüm imkanları sağlıyorum bu konuda bilirkişi raporumda olumlu. Velayeti alma ihtimali nedir sizce?

 5. Neşe Bozkurt

  Merhaba.benim kızım 9 aylık eski eşim cumartesi pazar görmek için evine götürecek ama hakkı saat 10-18 arası kendisi çalışacak 16 da çıkacakmış benimdi de çocuğu annesi ve erkek kardeşine teslim etmemi söyledi vermezsem polisle alıcakmış böyle bir hakları var mı ? Ben bebeğimi ebeveyni olarak babasına teslim edip ondan teslim almak istiyorum.

  1. Babası dışında başka bir kişiye teslim etmek istememeniz hakkınızdır, delil olması için eski eşinize bu durumu mesaj atin kendisi gelmiş de siz vermemissiniz gibi olmasın, iyi günler dileriz

   1. 2.5 yaşında oğlum var otizm raporu var. Babası iki haftada bir cumartesi 10-17:00 arasında bağ kurabilir diye mahkeme kararı var. Daha önceden olumsuz olaylar ve ihmaller yaşadığım için evine götürmesini istemiyorum özellikle annesi yaşlı ve evine götürüp annesine bırakmak istiyor görüş gününde buna hakkı var mı . Çok sorumsuzlar vermek istemiyorum babaannesine, görmesin demiyorum ama dışarda görsün evine götürmesin istiyorum. Velayet bende aldatma vs olduğu için nafaka talebi olmadan bı an önce boşanmak istedim anlaşmalı boşandık aldatan taraf baba

 6. Merhaba Ali Bey,3 sene önce eski eşimle çekişmeli boşandık.Şuan 14 yaşında olan oğlumun yaşı annesine verildi.1 hafta önce oğlum annesinin yanindan kaçıp benim yanima geldi ve ben artik annemde kalmak istemiyorum seninle kalmak istiyorum,oglum annesinin ilgisizliginden ,yemek yapmadigindan ,surekli yanliz birakildigindan şikayetçi ve bu durumu emniyetteki ifadesinde de belirtmistir.Annesinin sikayeti üzerine çocuk şube nobetci savciyla görüştükten sonra gecici yurda yerlestirilmesi uygun görülmüşdür. Fakat annesi polis esliginde kaldigi yurttan oglumu alıp psikolojik baski uygulayarak ifaden de tekrar ben babami istiyorum dersen bundan sonra devamli yetistirme yurduna verileceksin,seni zaten babana vermez mahkeme çünkü baban psikiyatride tedavi gördü .deyip oglumu baski altina almistir.velayet davasi açtım. Gecici velayetin bana verilmesi icin ara karar istedim ve red geldi.Ama oglum halâ beni istemekte velayetini almam için nasil bir yol izlemem gerekli ?velayet durusmasinda oglum annemi istemiyorum dediginde olaki bana velayetin verilmedigi taktir de gercekten oglumu kalici olarak yurda yerlestirirler mi?lutfen bu konuda bana yardımcı olurmusunuz?Şimdidenilginiz icin tesekkur ederim

  1. Oldukça detaylı bilgiler istemektesiniz yorum kısmının amacının dışına çıkılmamasi gerekir, detaylı danışmanlık isterseniz tarafımıza 05327154705 nolu telefondan ulaşabilirsiniz

 7. Selamet Çaylı

  Velayet bende olan 13 yaşında olan oğlumu daha iyi eğitim alması adına basın yanına gönderdim imza yetkisi her şey bana ait herhangi bi şey başına geldiği zaman Allah korusun suçlu ve sorumlu olabiliyor muyum Baba tarafı bana herhangi bir dava açabilir mi

 8. Sevim dağcı

  13Yıllık dinii nikahlı birlikteliğimden 2 yıl önce bana ihanet ettiğini yakaladım ve ayrıldım ortak 2 çocuğumuz var ve velayetlerini aldı çocuklarım benimle kalmak isteselerde mahkemenin verdiği karara göre görüşülücek diyor anlamadığım resmi nikah olmadığı halde çocuklarımın velayetleri nasıl ona verildi kendisi avukat tuttu dilekçeye psikolojik proplemleri var diye yazdırmış yalan beyanlarla sundu pedogokada rüşvet vermiş oğlumun anlattığına göre ve evlendi 1 yıldır evli artı beni üstü kapalı evlenip başşka şehire gidersen çocuklar seni görmek istemiycekler diye tehdit ediyo

  1. Velayet için resmi nikah şartı yok, çocuğun üstün yararı gözetilir. Karşı taraf iddialarını mahkemede ispat etmiş ki davada Velayet ona verilmiş, velayetin değiştirilmesi için yeni dava açmanız gerekir, Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza 05327154705 nolu telefondan ulaşabilirsiniz başka bir ilde iseniz bulunduğunuz ilden bir avukat ile görüşmenizde fayda var

   1. Sevim dağcı

    Ben avukat tutmadım davayıda açan kendisiydi biraz maddiyatını kullanarak yaptı teşekkürler ama onun sorunu şu kendisi ne yaparsa yapsın haklı aldatsada haklı benim şehirden ayrılmamı istemiyor midyata pirince giderken evdeki bulgurdan da olmak istemiyor açıkcası bunun içinde çocuklarımı kullanıyor her defasında bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler

 9. Neşe Bozkurt

  Öncelikle herkese bu denli yardımcı olup sorularını da bıkmadan cevapladığınız için teşekkürler. Sizin gibi avukatlar iyi ki varsınız.Ben gecen aralık ayında boşandım 10 aylık kızımız var.İstanbuldan Edirneye yerleşicem ailemle beraber ama resmi tatiller,ayda iki hafta ve 1 temmuzdan 15 temmuza kadar kızım babada kalıcak bunu bozdurmam mümkün mü. Şehir dışına çıkmasını istemiyorum o kadar yol ayrıca bensiz durmuyor ama zorla durduruyorlar resmen çocuğu her yerde ağladığını biliyorum. Şimdiden teşekkür ederim

  1. Rica ederiz Neşe hanım bahsettiginiz durumun çocuğun hayatını olumsuz yönde etkileyeceği ortada, bu sebeple görüş günlerinin azaltılması için dava açabilirsiniz, buna engel yok ancak mevcut mahkeme kararından anladığımız da baba ile görüş günleri asgari seviyeye yakın tutulmuş, bunun altında da verilecek bir karar neredeyse cocugun baba ile görüşme imkanını kaldıracak hale getirebilir, bu sebeple açacaginiz dava kabul edilmeyebilir. Mutlaka bulunduğunuz ilden bir avukat ile süreci yürütmenizi tavsiye ederiz

  2. Merhabalar..
   Ben 1 yıllık evliyim ve 3 aylık bebeğim var. Düğünde takılan takılarımı doğuma kadar çalışmış olduğum iş yerinin kasasında beklettim ve işten çıkınca takılarımı eve getirdim. Eşimle birlikte takıları evde sakladık. Daha sonra altinlarimin olmadığını fark ettiğimde eşim bankaya yatirdigini söyledi. Sürekli altinlarimi getir dediğimde bahanelerle getirmedi. Ve daha sonra kayinpederimi çevresi uyarıp eşimin tefeciye kumar borcunun olduğunu soylemisler. Eşim bu durumu inkar etmedi. Borçlara karşılık altinlarimi bozdurmus. Ve açık senet imzalamış. Bu durumda boşanma davası açtığımda bebeğimin velayeti direk bana (annesine) verilir mi? Ya da velayet davası açmam gerekir mi? Kumar batağında olan eşimin bebeğimin velayetini alamaması için delil gerekli midir?

   1. Boşanma davasında velayette isteyebiliyorsunuz. Ayrıca velayet davasına gerek yoktur. Konu detaylı danışmanlık gerektirdiği için tarafımıza 05327154705 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

 10. Merhaba esim alkol kullanan biri ve surekli benden habersiz kredi cekip borc yapan biri ve uyusturucu kullandigini ogrendim ama bunu ispatlayamamda mahkemede test yaptirirlarmi ve cocugumun velayatini bana verirlermi yani babasinin tamamen gormesini engelleyebilirmiyim

  1. Iddialarinizi ispat etmelisiniz, eşiniz rıza göstermezsen zorla test yaptırılması mümkün değil. Tanikla ispat mümkün bu olayları. İddialarınizi ispat ederseniz velayeti alma ihtimaliniz yüksek olur

   1. 16 yaşında kızım var velayeti bende(annesinde) ama kızım babasına gitmek istiyor dava açılırsa hakim kızımı dinler mi

 11. Bayan arkadaşım esinden ayrıldı çocuk vekalet babada çocuğun vekaletini almak istiyor çocuk 8 yaşında almak için ne gerekiyor

 12. 5 yildir kizimin velayeti bende fakat babasi mahkemenin belirledigi gunler almiyor çok az aliyor bunun icin herhangi bi talep edilirmi ?

 13. Anlaşmalı bosandik kızımın velayeti bende fakat babası sürekli kızımla gittiğim yerlere o insanı sevmiyorum o akrabana giderken götüremezsin gideceksen de kızımı ya baba birak yada anneme diye kısıtlama baskısı kuruyor ailem ile tatile bile gönderemiyorum gördüğü günlere engel olmuyorum bu arada bunu yapma hakkı varmı kızımla birlikte benimde hala hayatımı kısıtlamis oluyor teşekkür ederim.

  1. Velayet hakkı sizde, çocuğunuza zarar verecek tavır ve davranislari çok fazla ise ve en önemlisi çocuğunuz bu durumdan rahatsız ise babası ile görüş günlerinin azaltılması için dava açabilirsiniz, Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza 05327154705 nolu telefondan ulaşabilirsiniz başka bir ilde iseniz bulunduğunuz ilden bir Aile hukuku Avukati ile görüşmeniz gerekir

 14. Merhaba;
  Nikahları olmadığı için velayetin direk annede olduğu 3 çocuktan 2sini annesi yanımıza gönderdi .Babası da çocuklarının yanında durmuyor başka şehirde. Velayet sahibi anne çocukları almayı reddediyor .Şu an çocuklara bakmak zorunda kalan kişi ise yaşlı ve çocukların eğitim vb ihtiyaçlarını karşılayamamakta.Biri 6 diğeri ise 9 yaşında .Anneleri aynı zamanda sosyal hizmetlerden çocuklar için yardım almakta .Babaya verilen vekalet ile çocukların ikametgah adresi başka şehire alınıp öyle okula yazdırıldı.Bu durumda ne yapmamız gerek .

  1. Velayetin kotuye kullanılması sebebiyle Velayetin kaldırılması ve çocuk için vasi atanması için dava açabilirsiniz, Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza 05327154705 nolu telefondan ulaşabilirsiniz başka bir ilde iseniz bulunduğunuz ilden bir avukat ile görüşmenizde fayda var

 15. Merhaba

  Ben gecen sene anlasmali bosandim 2 yasindaki oglumun velayeti bende, babasi uyusturucu bagimlisi gorus gunlerinde dahi ictigini ogrendim, gorus kisitlamasi yapabilirmiyim oglumu kendisine emanet etmek istemiyorum ne yalabilirim

  1. Merhabalar ben iki çocuk annesi 9 yıllık evliyim evlilik süresince 3 kez aldatıldım herkesin bildigi ve gördüğü şekilde çok basit gelecek ama kendi maddi yetersizliğimden buna hiçbir zaman cesaret edemedim.2.cocugum doğduğunda tekrar aynı şeyi yaşadığından lohusalık döneminde intihar a kadar sürükledim kendimi bu çocuklarımı almama engel olur mu ben kendime zarar verdim onlara hiçbir şey yapmadım onlar benim canım benim o anki yaptığım hata çocuklarimi almama engel olur mu?

 16. Neslihan Aşga

  Merhaba, abim eşinden 2 sene önce boşandı 8.5 yaşında bir erkek çocuğu var, çalıştıkları için evli ikende çıcuk bizde kalıyordu, velayet abimde çocuk halâ bizimle yaşıyor 2 haftada 1 ve temmuz ayında 1 ay görme hakkı verildi anneye..
  Yaklaşık 7 ay önce çocuğu aldığında evde bir adam olduğunu annenin uygunsuz hareketler yaptığını ve gitmek istemediğini söyleyen yeğenim şuan icra yoluyla zorla anneye gitmek zorunda kaldı. Bu konuda yatılı kalma hakkını kaldırmak için ne yapabiliriz?
  Teşekkür ederim.

   1. Merhaba abim eşinden boşandı 9 yaşında bir erkek çocuğu var velayet abimde, ayda 2 kez 1 gece annede kalma hakı var, bu yatılı kalma olayını engellemek için ne yapabiliriz teşekkür ederim.

 17. Merhabalar benım 10 yasındakı kızımın velayeti babada lakin kızım hidrosefali hastası baba hiçbir kontrolüne goturmuyor cocuk şuan ruhen ve bedenen iyi durumda değil ne yapabilirim bunun için nereye şikayet edebilirim saygılar…

  1. 6aylik kızımı babası gelip alıyor ama geri getirmiyor benim de aracim Yok gelin kendiniz alın diyor evler birbirine uzak ne yapmaliyim

 18. Merhabalar benim annem ve babam yıllar önce boşandı. Çocuklar annemle yaşıyordu. Babam bizi arayıp sormadı. Annem de vefat etti ve ben çocukları üstüme almak istiyorum. Hakim tek duruşmada velayeti verebilir mi ? (30 yaşındayım ve gelirim güzel)

  1. Velayet hakkı yalnızca anne ve babanindir. Ancak velayetin kaldırılması ve vasilik için iki ayrı dava açılması gerekir. Detaylı bilgi için tarafımıza 05327154705 nolu telefondan ulaşabilirsiniz

 19. Kızım doğumdan 39 gün sonra öldü 11 aylık bir torunumuzu var babası 6 yaşında çocuk olan biriyle evlendi biz torunumuzu üvey anneye bırakmak istemiyoruz ne yapmamız lazım biz alabilir iyi torunu

  1. Öncelikli velisi babasıdır bunun değişmesi için velayetin kaldırılması için dava açmak zorundasınız sadece 6 yaşında çocuğu olan biriyle evlenmiş olması velayetin kaldırılması için yeterli değildir,çocuk için son derece olumsuz koşulların varlığı gerekir. Daha detaylı danışmanlık için tarafımıza 05327154705 nolu telefondan ulaşabilirsiniz

   1. Merhaba çocuğun velayeti annesinde şuan çocuk okul çağına geldi babası yanına alıp kendi okutmak istiyor çocuğu fakat velayet annede olduğu için resmi işlemleri babası yapamıyor velayetide babaya vermek istemiyoruz babaya vekalet verilse okul işlemlerini yapabilirmi

    1. Konu detaylı danışmanlık gerektirdiği için tarafımıza 0532 715 47 05 nolu telefondan ulaşabilirsiniz

 20. Saadat Abbasoava

  MERHABA BEN YABANCI UYRUKLUYUM ESGİ EŞİM TÜRK VATANDAŞI 4 SENEDİ BOŞANDİM ANLASMALI 1 ÇOÇUGUM VAR ORTAk VELAYETLE BOŞANDİk ŞİMDi ÇOCUGUN HiKAMETNİ KENDi OTURDUĞUM DAREYe YAlNIZ AlAmİYRUm AMA O KENDİSİ GİDİB AlA BiLİYO LÜTFEN BU KONU HAKNDA BANA YRDİMCİ OLurMUSNUZ NE YAPMAM GERKİYO

 21. Merabalar 6 yil once esimle anlasmali bosandim ve iki cocugumun velayetini babasina verdim simdi kizim 13 oglum 12 yasindadir.temmuz 1 ve 30 araliginda bende kalma haklari olmasina ragmen icra yoluyla kendisinden alinip cocuklar yanima gelmisdir.cocuklarimin gunu dolup babalarina geri iade edilmesi gerekio ama cocuklarim geri babalarina gitmek isdemiolar.icra memurlari beni arayip cocuklari teslim almak isdiolar ama cocuklar geri gitmek isdemiolar ve bends gondermek isdemiorum ve velayetlerini babalarina teslim etmeden almak isdiyorum .ve esim beni sikayet edicegini soyluyor .ne yapmam gerkior .yanitlarsananiz cokk tesekkur ederimm.

  1. Karşı tarafın dava açması gerekir, karşı taraf istemiyorsa aileden isteyen başka birisi varsa( örneğin nenesi dedesi gibi ) velayetin kaldırılması ve kendilerinin çocuğun vasisi olması için dava açabilir, daha detaylı bilgi için tarafımıza 05327154705 nolu telefondan ulaşabilirsiniz

 22. Merhabalar 5yıl önce ayrıldık çocukların velayeti annede 4 yıl boyunca göstermedi son zamanlarda gönderiyor bu surede ben de yurd dışına çıktım anne şimdi çocuklara bakmayacağım al diyor çocuklar ise anneye alıştığı için gelmek istemiyor anne yurd a vermekle tehdiden bi konuşması var yurda vermesi mümkün olurmu teşekkürler

 23. Hayırlı günler merhabalar ben 1 yıl önce eşimden ayrıldım nedensiz yani kendisi istedi evliliği kurtarmak için elimden gelenin fazlasını yaptım ama olmadı bosandik.ben kendisinden sadece çocuğumu istedim bir baba olarak. kizim 3 yasinda ve kabul etti velayeti bana verdi bende çocuğun etkilenmemesi için eşit şekilde kalmasını istedim ama dava açtı kizima annem ve kiz kardeşim bakiyor.eski esimin biraz piskolojik problemleri var.once bir bilir kişi raporu istendi verdik hersey olumlu.sonra hakim 3 lu bilir kişi raporu istedi sonuç belli degil şuan. Adli tatilden dolayi bu süreçte anasıdır asla ayırma gibi bir derdim yok vicdanen ama maddi olarak durumları yok bende cocugumun geleceğine dair biseyker yapmak yanımda kalmasını istiyorum ve cok düşkün bir babayim öneriniz nedir simdiden teşekkürler.

 24. Çocuğun velayetini alan anne şehir değişikliği yapa bilirmi babanın görüş günlerinde çocuğu her hafta kendimi gidip görmek zorunda anne şehir değişikli yaptı için çocuğu babaya getirmek mecburiyeti var mı ?

  1. Çocuğu görme yükümlülüğü size aittir, şehir değişikliği yapabilir kişisel bir hak ve anayasal bir haktır. Yani karşı taraf çocuğu getirme mecburiyetinde değildir

   1. Merhaba ben imam nikahlı eşimden ayrılalı 2 sene oldu bu zaman içerisinde hiç bı yardımımı kabul etmeyen anne beni ansızım mahkemeye verdi 100 bin TL tazminat ve 2 çocuğum Kendi için 1000 TL bakım parası talep etti mahkeme günü olduğunda tazminat ve kendi bakım ücretini red etti mahkeme ve her çocuk için 400 TL bakım parası karar verdi 2 çocuk için her ay 800 tl vermeyi kabul ettim babası olarak mahkemeden hemen 1 hafta sonra çocukları bana yolladılar mahkemenin verdiği parayı az bularak çocuklarıma bakamiyacaklarini ne halin varsa gör dediler bana şuan benle yaşıyorlar ve çocuklar yaz okuluna gidiyurlar pisikolok ve piskiyatri eşliğinde 4+6yasinda olan çocuklarım fiziksel istismar ve şiddet yetersiz beslenme ve sağlıksız koşullarda yaşadıkları için 6 yaşındaki oğluma davranış bozukluğu tesisi konuldu tedavimize devam ediyoruz ve anne mahkemin verdiği karara itiraz etmiş tekrar mahkeme açmış bu durumda avukat tutacak durumum olmadığı için tüm kazancimi doktorlar ve okul ihtiyaçlarıni karşılıyorum ne yapmam lazım ve yanlız yaşıyorum 2 çocuğumla cevap vermenizi sabırla bekliyecem

 25. Merhabalar
  Kızımın velayeti babada fakat kızım artık benim yanımda ikamet ediyor.Egitim hayatınıda burda sürdürüyor(anne baba ayrı şehirde) ben velayet davası açmak istiyorum şuan için de bulunduğumuz durum davada benim işimi kolaylaştırmı?

  1. Evet sizin için bu durum bir artı, cocugun daha menfaatine duruyor, ancak diğer tük şartları bilmeden davayı kazanırsınız kaybedersiniz dememiz imkansız, detaylı danışmanlık için tarafımıza 05327154705 nolu telefondan ulaşabilirsiniz

 26. 12 yaşında bir oğlum var ben anlaşmalı olarak velayetlerini annelerine bıraktım ancak annesi 12 yaşında olan oğlumu bana gönderdi ve yanımda eğitim almasını istedi okula nakil aldıramiyorum ne yapmalıyız

 27. Merhabalar
  Oğlumun velayeti babada fakat çocuğum bende kalıp benim yanımda egitimine devam etmek istiyor.babasıda velayeti bana vermek istiyor çocuk 13 yaşinda kisa yolu varmı velayetin bana dönmesi konusunda

   1. Eşimden soğudum onunla bu evliliği sürdürmek istemiyorum ama ailemde bosanmami istemiyor bu durumda ne yapmam gerekiyor lütfen bana yardımcı olun evliligimden bu yana sürekli sorunlar var ve kumar oynuyor ne yapmalıyım

    1. Konu detaylı danışmanlık gerektirdiği için tarafımıza 05327154705 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

 28. Merhabalar esimle ayrilali 10 ay oldu cocuklar babalarinda ben yeniden evlenecek olsam yani resmi nikahim olsa cocuklarimin velayetini alabilir miyim 2 kiz 1 oglum var kucuklerim ikiz 4 yasinda buyuk kizim 8 yasinda

  1. Dava açma hakkiniz var, ancak çocukların durumunda size verilmeyi gerektirir ciddi durum değişikliği olmuş olmalı. Detaylı görüşmek için tarafımıza 05327154705 nolu telefondan ulaşabilirsiniz

 29. Eşim vefat etti 9yasindaki oğlumun vekâlet i bende olurmu imza Haklari yani düşen mal larin imza hakları

   1. Merhaba eşimin ailesi ve eşim tarafından sürekli psikolojik baskı ve psikolojik şiddet görüyorum eşimden fiziksel şiddet gördüğümde oldu.ailesinin evine gidince,benim çocuğuma dokunmama kucağıma almama ilgilenmeme izin vermiyorlar. sürekli eşimi öne sürüyorlar babasına ver babası uyutur o babasını sevecek o babacı olacak gibi beni dışlayıcı hareketlerde bulunuyorlar.babası mecbur sana bırakıp gidiyor diye beni aşağılıyorlar.ben boşanma davası açsam psikolojik şiddet ve baskı gördüğüm için çocuğumu göstermek istemiyorum böyle bir imkan var mı?

 30. Madde bağımlısı babanın1,5 yaşında 2 saatlik kişisel ilişki kurma hakkı var ben bu süreyi kendi evimde görmesini istedim illaki teslim etmek gerekiyor mu

 31. Merhabalar oğlum ocak ayında 8 yaşına girecek velayeti annesinde nafakada ödüyorum anne evlilik yaptı oğlumda bana gelmek istiyor anne velayeti vermek istiyor bunun için ne yapmam gerekiyor
  Ve velayeti alınca nafaka ödemem son bulurmu

 32. Merhaba. Anlaşmalı boşanmış velayeti annede olan anneninde mahkeme kararı dışında çocuğu 7 yaş oğlan çocuğu göstermediği babanın çocuğunu okulda görme ve okul etkinliklerine gidebilmesi hakkında bilgi verebilirsileniz çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler.

  1. Bu hususta kişisel ilişki tesisisin artırılması için dava açabilirsiniz. Eğer çocuk size hiç gösterilmiyor ise velayetin size verilmesi için de dava açabilirsiniz. Konu detaylı danışmanlık gerektirdiği için tarafımıza 05327154705 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

 33. Merhaba benim kız kardeşimin 17 yaşındayken evlilik dışı bı çocuğu oldu normalde evlilik dışı çocuklarda anne velayet sahibi oluyor fakat yaşı tutmadığı için çocuk babasının üzerin de velayeti gözüküyordu mahkemeye başvurduk hakim cocugun velayeti zaten sende demiş kardeşime ve karar değişikliği yapmaya gerek yok nikah dışı birlikteliklerde velayet zaten annededir diye karar vermiş ama okul için nüfus müdürlüğüne gittiğimizde gene velayet babasında gözüküyor bu nasıl oluyor bunu nasıl düzeltebiliriz cevaplarsanz çok yardımcı olursunuz teşekkürler

 34. SELİM ÇİMEN

  MERHABALAR EŞİMLE 2 YILDIR AYRIYIZ AMA RESMİ OLARAK EVLİYİZ ÇOCUĞUM 4 YAŞINDA VE 1 YAŞINDAN 2 YAŞINA KADAR AYRI ŞEHİRDE OLAN BABAANNE BAKTI BEN DE HER HAFTA SONU ÇOCUĞUMLA OLDUM 2 YAŞINDAN BERİ BEN DE BABANNEYLE BİRLİKTE YAŞIYORUM YANİ BENDE KALIYOR. ANLAŞMALI OLARAK BOŞANMAK İSTEYEN EŞİM ÇOCUĞUMUN VELAYETİNİ ALMAK İSTİYOR VE ALINCA KENDİSİ BAKMAYACAĞINDAN ANNEANNESİNE DAĞ KÖYÜNE GÖNDERMEK İSTİYOR. BÖYLE Bİ HAKKI VAR MI VE ANLAŞMALI BOŞANDIKTAN SONRA ÇOCUK KÖYDE OLURSA BEN VELAYET DAVASI AÇABİLİR MİYİM

  1. Konu detaylı danışmanlık gerektirdiği için tarafımıza 05327154705 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

 35. 17 yaşında kızımın velayeti eğitim öğretim sürecinin başından beri bende (babasındadır).şu an lise son sınıfta olup okul değişmesi gerekiyor.annesinin yanında okuyacak.annesi başka bir şehirde yaşamaktadır.okul kaydı için.aynı zamanda üniversite sınavları ikameti için velayetini annesine vermek gerekiyormuş anne ve baba ayrı hayatlarda evlidir.velayet davasını hangi taraf açacak yol yöntem nedir?tesekkürederiz

 36. Baba uyuşturucu kullanıyorsa eğer, er*in esr*r kullanıyorsa. velayet annede kalır elbette fakat, hakim böyle bir “baba çocuklarını göremez” kararı verir mi ? Vermesi için ne yapılır? 2 kız çocuğu ufacık daha..

  1. Onun için kişisel ilişki tesisinin kurulmamasini kaldırılmasını talep etmelisiniz, mevcut bir dava varsa o davada isteyebilirsiniz, mevcut bir dava yoksa yeni bir dava açmalısınız detaylı bilgi için tarafımıza 05327154705 nolu telefondan ulaşabilirsiniz

 37. Merhabalar boşanma aşamasındayim kızımı her hafta sonu görmek istiyorum demiş aralarda mesafe var gelip görmesi her hafta imkansız 12 saat arada arabayla ben göstermek istesem de her hafta mümkün değil bunun üzerine velayeti alabilir mi acaba teşekkür ederim

 38. Hakan Özsaraç

  Merhaba. 5 yıl önce eşimle anlaşmalı boşandık. 1 yaşında oğlumuz vardı ve o oğlumun bende kalmasını kabul etti. (istemedi). Mahkeme hafta bir kez 10 saat görme hakkı verdi. Ama annesi 3 hafta bir geliyor 4 saat gezdirip getiriyor. 5 yıl geçti ve geçen gün görme hakkı vardı ama biz şehir dışındaydık. Bana mahkeme açacağını söyledi. Bir sıkıntı çıkarmı veya benim görme hakkını iptal ettirme gibi bir hakkım varmı. Teşekkürler.

  1. Açacağı dava olay anlattiginiz gibi ise kötü niyetli bir dava olacağı için sizin açınızdan sorun olmayacaktır, görüş gününü iptal ettirmek isteğiniz ise mevcut görüş günü zaten çok sınırlı olduğu için kabul görmeyecektir

 39. Merhaba benim kizim 15 aylik esimden siddet gordum iatanbula dayimin yqnina tasindim simdi orda ikamet ediyorum ikamet yeri olarak da oraya aldim kendlmi ailem istanbulda ev alana kadar benim sorum ben dayimla yasadigim icin kendl evimde veya babamin evinde kalmiyorum diye cocugumun velayetlni benden alabilirler mi lutfen cevaplarsaniz cok sevinirim

   1. Cok teşekkür ederim Allah razı olsun bide son olarak bişey daha sorucağım eşim kaynanam beni evden attıkları için İstanbul’a yerleştim ikametimi de buraya alıp boşanma davası açtım eşimde başka şehirde Ağrıda yaşıyor davayı yaşadığı şehire taşıyabilir mi yoksa benim açtığım yerde mi dava görülecek

     1. İyi günler avukat bey benim sorum velayeti bende olan 18 aylık çocuğumu mahkeme görüş günlerinde babaya yatılı bırakabilir mi bide ayrı şehirlerde yaşıyoruz

     2. Konu detaylı danışmanlık gerektirdiği için tarafımıza 05327154705 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

    1. Merhaba avukat bey bir tane oğlum var velayeti babasında ama babası hapis babaannesi bakıyor ve istedikleri zaman gösterip istemediklerini zaman vermiyolar baba yanında yoksa vasisi ben oluyorum dimi bunu sormak istiyorum size

     1. Konu detaylı danışmanlık gerektirdiği için tarafımıza 05327154705 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

 40. Merhaba. Benim çocuklarım ın velayeti bende onlar 11-12 yaşlarında lar ben tek ikamehkahimi tasiyabilir miyim başka yere

     1. Boşanmak üzereyiz 4 yaşından kız çocuğum var vilayetinin almak istiyorum
      Eşim biskolojik destek aliyor çalıştığı zaman cocugu ailesine bırakıyor ailesi çocuklarını dilendirip yurda düşürmüş Bir aile bu durumda çocuğumu alabilirmiyim

     2. Anlattığınız durumlar ve çocuğun bebeklik çağını geçmiş olması göz önünde bulundurulduğunda velayeti alabilirsiniz. Ama somut olayın detaylarını bilmiyoruz net yorum yapmak mümkün değil. Konu detaylı danışmanlık gerektirdiği için tarafımıza 05327154705 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

 41. Merhabalar,

  10 yıl önce bosandim. 14 yaşında bir kızım var velayeti annesinde. Fakat annesi sürekli problem çıkarıyor bana ve so radan evlendiğim eşime hakaretler küfürler ediyor bundan dolayı 2 defa ayrı zamanlarda savcılığa suç duyurusunda bulundum. Kızım da annesi gibi hakaret ve küfürlü konuşmalar yapıyor eşime ve bana. Bu yüzden artık kızımla görüşmüyorum sadece aylık nafakasini gönderiyorum. Görüşmemem konusunda herhangi bir hukuki yaptırım olur mu? Teşekkür ederim.

  1. Konu detaylı danışmanlık gerektirdiği için tarafımıza 05327154705 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

 42. Anlaşmalı boşanmada tazminat ve nafaka vermemek için velayeti baba aldı. Boşanmadan sonra Baba çocuklara bakamıyor süresiz bir şekilde şahit ve dilekçeyle anneye veriyor. Tekrar velayet davası açabilirmiyiz.

  1. Konu detaylı danışmanlık gerektirdiği için tarafımıza 05327154705 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

 43. meriç çakır

  anne velayeti kendinde olan çocuğu aynı şehirde yaşadığı ev dışında, başka bir eve taşınmaya ecbur bırakabilir mi? ve babanın bunu engelleme şansı var mı?

  1. Konu detaylı danışmanlık gerektirdiği için tarafımıza 05327154705 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

 44. Mehmet Kanat

  Merhaba anlaşmalı boşandık anneleri velayeti bana verdi 3 çocuğum var hangi koşullarda anneleri çocukların velayetini benden alabilir ve sadece 1 çocuğumu halasının yanına okuması için tek başına göndersem sıkıntı olurmu

  1. Konu detaylı danışmanlık gerektirdiği için tarafımıza 05327154705 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

 45. Gülcihan işçimen

  Merhaba anlaşmalı olarak boşandığım zaman gidecek yerim olmadığı için çocukları babasına bırakmak zorunda kaldım iki tane oğlum var, şuan birisi 13 diğeri 14 yaşında çocuklarımın velayetini almak istiyorum, en azından küçük oğlumun velayatını,,, benım sorum şu olacak çocuklar manisada bende denizlideyim, oraya gitmek istemiyorum burdan olduğum şehır den velayet davası açabiliyormuyum,

  1. Konu detaylı danışmanlık gerektirdiği için tarafımıza 05327154705 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

 46. Salimgündüz

  Merhaba, 8 ve 5 yaşında iki çocuğum var velayetleri annelerinde. Çalıştığım için çocuklara bakamıyorum sömestr tatilinde 1 hafta bende kalma hakları var. Çocukları almazsam anne şikayetçi olabilir mi? Hiç göstermeme ya da nafakayı arttırma talebi gibi? Boşanma sonuçlandı mal paylaşım davası devam ediyor.

  1. Konu detaylı danışmanlık gerektirdiği için tarafımıza 05327154705 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

 47. Selçuk Yavuzarslan

  Öncelikle Merhaba Biz Anlaşmalı Bosaniyoruz Eşim Yani Anne Çocuğu Bana Babaya Verdi Protokol de Belirli Günler Belirlendi Çocuğumuz 7 Yaşında Eşim Daha Öncede 2 Çocuğunu Terk Etmiş Oğlum Terk Ettiği 3 cu Çocuk Çocuk da Bunun Bilincin de Olduğu İçin Okula Gidiyor Çünkü Annesiyle Görüşmek İstemiyor Eşim Zorla Görürüm Diye Tehtit Ediyor Bunun İçin Ne Yapmamız Lazım Çocuğun Psikolojisini Bozmamak İçin Nasıl Bir Süreç İzlemeliyim Çocuğa Oda Annen Görme Hakkı Var Dediğim de Sinirleniyor Görüşmek İstemiyorum Baba Beni Zorla Gönderme Diyor

  1. Konu detaylı danışmanlık gerektirdiği için tarafımıza 05327154705 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

 48. Feridun Tutumlu

  Merhaba eşimle bosandık.kızimın velayeti annede fakat anne çocugu almamak için oyalayıp duruyor ve kızımin üzerine verdiğim mallarida satacağını duydum.ne yapmam gerekir?

  1. Konu detaylı danışmanlık gerektirdiği için tarafımıza 05327154705 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

 49. Eşimle henüz boşanmadık şu an açılmış bir davamızda yok. Yalnız eşim çekişmeli boşanmak istiyor bir kızım 17 yaşında bir kızım 14 yaşında büyük kızım annesini savunuyo küçük kızım ise beni yalnız büyük kızımında başka düşüncelerden dolayı annesini savunuyor küçük kızım benimle kalmak annesinden baskı ve pisikojik şiddet gördüğü için benim onu hemen almamı istiyor bu durumda küçük kızımı yanıma alsam alabilirmiyim alırsam ne gibi bir sıkıntı yaşarım

  1. Konu detaylı danışmanlık gerektirdiği için tarafımıza 05327154705 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

 50. Velayet kaldırma davası kaç yıl sürüyor çocuğun babannesi açtı davayı oğluna kendisi madde bağımlısı ayrıca annesini ve ogluna siddet uygulayan baba babanneye verirlermi ve annesi istemiyor çocuğu kocasının kuzeniyle aldatmış verirlermi velayeti yinede anneye 5 yıldır anne çocuğunu görmüyor istemiyor

  1. Konu detaylı danışmanlık gerektirdiği için tarafımıza 05327154705 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

 51. Bisey sorucam ama ben anne veya baba değilim. Annemle babam boşandı. Babam velayet davası açacak ben eğer annemi veya babamı seçtikten sonra kime verileceği belli olunca anne veya baba eğer dava yerinde belli oluyorsa misal anne seçtiysem babayı görmeden ordan uzaklaşabilirmiyim bişey derler diye korkuyorum lütfen cevaplarmısınız inşallah belli olduğu zmn çocuklar orda olmuyordur

  1. Konu detaylı danışmanlık gerektirdiği için tarafımıza 05327154705 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

 52. Tugay Tanrıkulu

  Eşim ve ailesi boşanmak için çekişmeli olarak dava açtılar. 2 yaşında bir kız çocuğum var. Ve haklı olduğumuz sebeplerde sayısızca var. Ben asla kızımdan kopma taraftarı değilim. Keşke bana verseler velayetini ama zor. Eşimin ve ailesinin her hangi bir geliri yok. Lâkin kızımın hayatından endişe duyuyorum. Örneğin zorla ellerini kollarını sıkarak yemek yediriyor eşim çocuğa. Ve büyük yemek kaşığıyla. Bu yüzden bile çok tartışmamız oldu. 3 defa boğulma tehlikesi geçirdi kızım. Eşim birşey olmaz diyip geçiştirmeye çalıştı. Ve beni kızımla tehdit etti. Büyüyünce seni baba olarak bilmeyecek bile dedi. İyi bir avukatla velayeti almam mümkünmüdür sizce. Eşime ve ailesine güvenemiyorum. Bakamazlar kızıma rezil ederler. Babam emekli ben ise aylık gelirim 16.000 civarı. En iyi şekilde bakarım kızıma.

  1. Konu detaylı danışmanlık gerektirdiği için tarafımıza 05327154705 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

 53. Merhaba boşanma davam var baaanne ve dede çocuğu göstermiyor diye dava açtı aslında görüş talep etmediler dertleri çocukta değil pedagog raporu istendi pedagog görüşmesin de ne gibi sorular sorulur acaba bebeğim 10 aylık babasına 3 saatlik görüş verildi zaten baaannesine götürüyor orda kalıyor tşk ederim şimdiden

  1. Dede ve nenenin görüş hakkı var. Pedagog genel olarak dede ve nenesini isteyip istemediğini sorar çocuğa. Gittiğinde kendisine iyi davranıp davranmadıklarını sorar.

 54. Merhaba biz eşimle anlaşmalı bir şekilde boşandık ve kendi rızasıyla mahkemede çocuğun velayetini bana verdi ve benim bi 10 ay hapis cezası yatma ihtimalim var olurda ceza yatacak olursam velayeti benden kaldırırlar mi annesi madde bagimlisi ve eskortluk yapan bir şahıs elimde bir sürü yazışmaları mevcud eskortluk yaptığına dair uyusturucu ticareti yaptığına dahil ve hakim buna dedi bundan sonra velayet davası açamazsın dedi kabul ediyor musun dedi evet dedi velayeti bana verdi cevap lütfen

  1. Bu süreçte çocuğa devlet tarafından kayyum atanabilir. Velayetin değişmesi için annesinin dava açması gerekir.
   Konu detaylı danışmanlık gerektirdiği için tarafımıza 05327154705 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

 55. Merhaba ben eşimden 2 yıl önce ayrıldım çocuğumun velayeti bende 1 ay önce yeni evlilik yaptım 9 yaşında olan oglum babasına gezmeye gitti ve babası oğluma psikolojik baskı uygulayarak oğlumun gelmesine engel oldu velayet davası açtı oğlum 1 aydır okulundan geri kaldı psikolog yardımıyla ifadesi alinmis ve annem eşiyle ilgileniyo benle ilgilenmiyo ben babamda kalcam demiş ama öyle birsey yok babası doldurmuş velayeti alabilirmj babası bakicak kimseside yok babasının lütfen cvp yazin

 56. Merhaba ben 11 yaşındayım annemle babam 4 yıl önce boşandı benim velayetim annemde fakat ben babamla yaşamak ve babamın velayetimi almasını istiyorum fakat annem vermiyor bit çözüm yolu varmı?

  1. Babanız dava açmalı. Davada size fikrinizi sorarlar. Yalnızca sizin fikriniz babanıza velayetin verilmesi için yeterli olmaz ama önemli bir etkendir. Bu isteğiniz de göz ardı edilmez. Konu detaylı danışmanlık gerektirdiği için tarafımıza 05327154705 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

 57. Merhaba ben 11 yasindayim annemle bbam 4 sene once bosandi ve ben anneannemde kaldım annem eve almıyordu ben babamla yasamak istiyorum ama anne olcak insan velayetimi vermiyor almanın bir yolu varmıdır?

 58. Eşimle boşandık 2 yaşında kız çocuğum var babası gorus günleri hariç diğer günlerde görmek istediği her zaman goruyor ama velayet içi dava açacağını söylüyor uyuşturucu kullanan birisi banada zorla kullandirtmisti evliyken 1 kere buna dayanarak dava açacakmış kızımı benden alabilirmi

 59. merhaba avukat bey;
  eşimle 4 yıldır ayrıyım 3 oğlum var iki oğlumun velayeti bende en küçüğün annesinde velayeti annesinde olan en küçük oğlumu 1 yıl önce işim var diye bıraktı adres değiştirmiş ve teslim almıyor velayeti onda olduğu için tedirginim polis yada savcılık yolu ile teslim edilebilirmi teşekkür ederim

 60. Merhaba ali bey benim evlilik dışı bir kızım oldu babası dava açtı görmek için aramızda 13 saatlik yol var geçici karar verdi mahkeme iki hafta da bir 10.16 saatleri arasında görüş günü verildi gelip görüp gidiyor fakat geçici karar olduğu için bugün mahkeme yeniden var ve babası bana dedi ki yatılı olarak kalmasına karar vericek mahkeme dedi kızım daha 2 yaşına girmesine iki ay var ben yanında olmadığım da durmuyor ki yatılı şuan da sağlıklı bulmuyorum çocuk açısından bu kadar küçük çocuğa yatılı görüş verirler mi ben istemiyorum çünkü şuan için. Bir yaşı var mı yatılı kalmanın

    1. Dava içeriğini konuşarak ücret belirlemesi yapabiliriz. Tarafımıza 05327154705 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

 61. Merhabalar,

  esimle bosanmaya karar verdik (cekismeli) ve tedbir velayeti annesine verildi, ogulumuz henüz 4 yasinda.

  suan oglumu sünnet ettirmek istiyorlar, ben yokken. bu durumda yapabilicegim birsey var mi veya benim iznim olmadan yapilabilir mi? neticede tedbir velayeti bosanma davasi sonuclanana kadar verilen bir karar.

  simdiden tesekkürler

  1. Çağdaş hukukta, velayet öncelikle görevdir. Ana baba, velayet nedeniyle kendilerine yüklenen ödevleri yerine getirmekle yükümlüdürler. Velayet, çocuğun menfaatine kullanılması gereken bir yetkiler yumağıdır. Bu nedenle çocuğun yararına olacağı aşikar olan sünnet yaptırma işleminin habersiz olması başlı başına velayetin kötüye kullanılması olarak sayılmaz

 62. Merhaba,eşimle 3ay once boşandık.Ben ve 9 aylık,6yasında olan iki kızım Ankara ‘dan Bolu’ya tasınacagız.BABA,görüş günlerinde cocukları benim ona götürecegimi soyluyor.Buna mecbur muyum?kendisinin gelip görmesi gerekmiyor mu?

 63. Beş yıl önce boşandık kızımin velayet bana (anneye)verildi babası bu zamana kadar görüş günlerini kendi işine göre ayarladı mahkemenin kararına uymadi ne zaman izinli olduysa o zaman görüştü. Şimdi de temmuz ayında bir ay yatılı kalma hakkı var mahkeme kararıyla ama kızımın psikolojisini hiç düşünmüyor kızım bir gece daha ayrı kalmadı babasıyla şimdi İstanbul’a götüreceğini söylüyor o kadar yol eziyet bende İstanbul’a götürmesini istemiyorum olduğum şehir de yatılı kalsın istiyorum kızımın tepkisi ne olacak çünkü beni isticek biliyorum ayrıca birde yaz okulu var .

 64. Iyi gunler. 14 yasinda bir kizim var. Esimle bosanacagiz. Velayeti bende olmak uzere, annesiyle yasadigimiz evde ikamet etmesi ve evin 3umuz arasinda esit sekilde paylasilmasi mumkun mu? Bu sartlarda kizimla olacak gorusmeleri cocugun her iki ebeveyni mağdur etmeyecek sekilde uygun gordugu sekilde yapilmasi seklinde bir karar alinabilir mi?
  Tesekkurler.

 65. Aile mahkemesinin vermiş olduğu 1 3 ve 5 haftalarda görüş sürelerini aylarda nasıl tespit edeceğiz Haziran ayının son haftasının ilk 5 günü Haziran ayındayken Cumartesi ve pazarı Temmuz ayının 1’ine ve ikisine denk geliyor burada cumartesi pazar Hazirandan kaynaklı 5 hafta mı yoksa Temmuzdan kaynaklı 1 hafta mı oluyor Teşekkür ederim iyi günler

 66. Merhaba, 5 yaşındaki oğlumun geçici velayeti bende, mahkeme kararina göre babası temmuz ayının alacak, agustos ayinda tamamen bende kalabilir mi haftasondaki görme hakki uygulanacak mi, yaz tatili olduğu için ailemin evimdeyim, kendi adresimden alma konusunda ısrar ediyor, kendi adresimde bulunmadığından suçlu durumuna düşer miyim

 67. Merhaba ben 16 yaşındayım velayetim babam da annemi izin haklarında görmek istemiyorum mahkemeye dava açabilirmi

  1. Dava açmasında yasal olarak bir engel yok Ancak belli bir yaşa gelmiş kişinin artık annesini görmesini istememesi nedeniyle babaya herhangi bir sorumluluk doğmaz

 68. Merhaba, 7 yaşındaki kızımın velayeti annede ve hakkaride yaşıyorlar. fakat galiba şimdi görüştüğü biri var ve kızı adıyamanda prefabrik evde yaşayan anneannesine bırakıp gitmiş. okulada burada gidecekmiş. ben karşı çıkınca sen kimsin karışamazsın diyor. neden bıraktın diyorum düzenimi kurunca yanıma alacağım diyor. whatsapp mesajlarıda mevcut. dava açsam kızımı alabilir miyim

 69. Merhaba,
  10 yaşında oğlum var velayeti annesinde.Tatillerde oğlum ile gideceğimiz yerleri annesine bildirmek zorundamıyım, onun izni olmazsa gidemez miyiz?
  Teşekkürler

  1. Görüşme döneminde özenli bir şekilde çocuğa bakmalısınız, yaşanması muhtemel bir aksilik halinde annesinin bilmesi onemlidir, kanaatimizce özen yükümlülüğü ve hakları kullanırken dürüstlük kuralına uygun kullanma yükümlülüğü gereği anneye bildirmelisiniz, ancak anne iznine gerek yoktur

   1. Yagmur Kökçüoğlu

    Merhaba.cocugumun velayeti bende ama çocuğa eşim ve babaannesi bakıyo.ben sadece bayramlarda tatilde 15 20 gunluguna alıyorum.sorum şu ben eşim bana çocuk nafaka borclumudur?nafaka alabilirmiyim çocuğum için?onceden tesekurler

    1. Bu dönem için nafaka yükümlülüğü olması için mahkemece karar verilmiş olmalı, aksi halde yükümlülüğü yoktur

 70. Merhaba 16 ve 17 yaslarinda iki kizim var veleyetleri babada 17 yasinda olan kizim fakulteye gitcek Allahin izniyle babada ve diger esi buna karsi ciktilar ve daha oncesinde de uvey anneden pskolojik siddet ve baski varmis korkularindan soyleyememisler cocuklar benim yanima geldi ve egitimlerine benim yanimda devam edecekker ve ben simdi babadaki ikametgah adreslerini benim evime almak istiyorum bu bir suc olurmu 2 ay sonra 17 yasindaki kizim 18 gircek velayet davasi acmak istemiyorum 18 geldiginde kendi hakkini kendi arasin mantigindayim benim icin onemli olan ikametgahi rica etsem bilgi verirmisiniz

 71. İskender PARLAK

  Kızımın Velayeti Bende Annesi Bayram Öncesi Aldı Gittiğinden Beri Kendisiyle Görüşemiyorum İstanbul’da Velayet Davası Açmış Yeni Mahkeme Kararında Getirmesi Gerekiyor Ayrıca Getirmediği İçin Diş Tedavisine Götüremedim Ne Yapmam Gerekiyor

 72. annem ve babam kısa bir süre önce ayrıldı ve velayetim babama verildi fakat babam şuanda benle ilgilenmiyor , bu yüzden annemle yaşamak istiyorum , annemle yaşamam durumunda yasal olarak ne gibi sorunlarla karşılaşabiliriz ?

 73. Merhaba bır yakınımın evlılık dısı cocugu oldu babalık davası acıldı cocuk suan sosyal hızmetlerde anne uyusturucu bagımlısı sokaklarda yasıyo baba ıse oda uyusturucu kullanıyo evlı ve bır cocugu var babada da sorumsuzluk var babalık davası acıldı ancak bır yıl oldu hala daha dna yapılmadı neden bu sekılde acaba bıde sonuclanırsa kanıtlanırsa babası oldugu cocuk kıme verılır kurumdamı kalır yoksa baba veya anneye verılırmı

 74. İyi günler 2 yaşında kızım var annesiyle ayrıyız velayet annede ama anne 1000km kadsr uzak il dışında çalısıyor çocuga anneanne bakıyor velayet çocugun menfaatine diye anneye verildi ama anneanne annelik yapıyor bu konuda ne yapabilirim velayeti almak istiyorum. Şimdiden sağolun

 75. Merhabalar ben eşimle boşandım çocuğumun velayeti bende ama çalıştığım için bakıcısı babaannesi ve okul için kızımın adresini babasının evine taşımam lazım kızım velaueti benden alınırmı taşısam adresi benim için kötü olurmu ne yapmalıyım

 76. Ablam vefat etti 6 yaşında bir kız çocuğu var şuan bizde yani annesinde kalıyor babada almak istiyor vardiyalı çalisiyir kendisi bizler bakmayacağım için vermek istemiyoruz çocukta gitmek istemiyor burda nasıl bir yol izleyebiliriz velayeti alma durumumuz olabilir mi

 77. Merhaba, iki yıllık evliyim 1 buçuk aylık oğlum var boşanacağız ben anne olarak velayeti tek taraflı almak istiyorum. Velayeti aldıktan sonra da yurt dışına ailemin yanına yerleşme planım var. Eğer velayet ortak olmaz sadece bende olursa yine de babadan izin almam gerekir mi başka ülkeye yerleşmek için? Bir de böyle bi durumda görüş zamanları nasıl belirlenir sonuçta cok sık gelemeyeceğim

 78. Merhaba, abim evli, 6 yaşında bir oğlu ve 3 yaşında engelli bir kızı var. Kızı sayısız ameliyat geçirdi ve eşi her seferinde hastanede bırakıp gitmekle tehdit etti. şuan boşana kararı aldılar. Abim eşyaların hepsini vermeyi ve bölünebilecek olan her şeyi ortak kabul etti. Eşi evde yemek yapmıyor, çocukların bakımınla ilgilenmiyor, evi temizlemiyor. Eve engelli bakım parası vermek için gelenler bile evin daha düzenli ve temiz olması konusunda kendisini uyarmışlardır. abimi sürekli evden kovmakla tehdit etmekte ve herkesin yanında adamlığına laf edip rencide etmektedir. Sürekli de çocukların yanında küfür etmekte ve onları kötü etkilemektedir. (Kızı için psikoloğa gittiğinde doktor kendisi ile anlaşamadığını ve eşinin(abimin) gelip kendisini ifade etmesini istemiştir.) Psikolojik sorunları olduğunu düşünerek doktora yönlendiriyoruz ama kesinlikle kabul etmiyor. Boşanma sürecinde ve çocukların velayetini alabilmek için nasıl bir yol izlemeliyiz?

 79. Merhaba anlaşmalı boşandık kızlarım 6 ve 14 yaşında, babanin 15 günde bir görme hakkı var ancak baba 60 km uzaklıkta ilçeye taşındı onları almamak için sık sık bahane buluyor, ya da cumartesi akşamüzeri alıp pazar getiriyor bazen bir ayı geçiyor ,küçük kızım aşırı derecede huysuz hiperaktif birine dönüştü çok zor zaptediyorum ben de çalışıyorum ama babanın ilgisizligi yüzünden onu da cezalandırmak istiyorum,depremde evimiz yıkıldı şehir dışına gittik benim arayıp hakaret etmem sonucu geldi çocukların yanına ve ne yapacağımızı bile sormadı, kısaca babayı cezalandırmak istiyorum

  1. Konu detaylı danışmanlık gerektirdiği için tarafımıza 0532 715 47 05 nolu telefondan ulaşabilirsiniz

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now

WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat ile görüşmek ister misiniz?