Özel okul öğretmenleri tazminat alabilir mi?

Özel okullarda görev yapan öğretmenler “Özel Öğretim Kurumları Kanununu” kapsamında İş Kanununa tabi olarak çalışmaktadır. İşçilerin en tabi haklarından olan kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı konularında özel okul öğretmenlerinin bazen tereddüde düştüklerini görmekteyiz. Bu tereddüt, öğretmenlerin iş sözleşmelerinin her yıl yenilenmesinden yani belirli süreli olarak yapılmasından kaynaklanmaktadır. O halde bu konuyu netleştirelim.

Kıdem tazminatı nedir?

Kıdem tazminatı İş Kanununa tabi olarak bir işyerinde çalışan işçinin o işyerindeki çalışmalarına karşılık işten ayrılırken toplu olarak aldığı ve çalıştığı her yıl için bir aylık brüt maaşı tutarında hesaplanan bir ödemedir. Ancak kıdem tazminatının hak edilmesi için bazı şartlar vardır.
Bu şartların taşınmadığı durumlarda, kıdem tazminatı hakkı ortadan kalkar.

iş hukuku avukatı gaziantep

İhbar tazminatı nedir?

İhbar tazminatı da belirli koşullar oluştuğunda işçinin hak ettiği bir ödemedir. Belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalışan işçinin iş akdi İş Kanununun 17. Maddesi kapsamında feshedilecekse, işçiye belli bir süre önceden bu durumun bildirilmesi gerekir.

Bu süre ise işçinin kıdemine göre belirlenmekte olup en az 2 hafta, en çok 8 haftadır.

İşte bu süreleri beklemek istemeyen işveren, işçisini hemen işten çıkarmak istiyorsa bu 2, 4, 6 ya da 8 haftalık sürelerin ücretini peşin ödeyerek işçiyi işten çıkarabilir. Yapılan bu ödeme ise ihbar tazminatı olarak bilinir.

Is Hukuku Gaziantep Avukat Ali Tumbas 3 1

Öğretmenin Kıdem Tazminatı

Bu şartları taşıdıktan sonra öğretmenler de dahil bütün işçilerin kıdem tazminatına hak kazanması gerekir. Burada öğretmenlerle ilgili en önemli husus, sözleşmenin yenilenmemesi halidir. Bu durumda da can alıcı soru, sözleşmeyi kimin yenilemediğidir.

Bilindiği üzere öğretmenler mevzuat gereği belirli süreli iş sözleşmeleriyle çalışmak zorundadırlar. Yani okul ile öğretmen her sene sözleşme yenilerler.

İşte sözleşme yenileme zamanında okul, öğretmenle sözleşme yenilemeyeceğini sözlü ya da yazılı olarak beyan ediyorsa ya da hali hazırda bir başka öğretmenle sözleşme imzaladığı anlaşılıyorsa öğretmen kıdem tazminatına hak kazanmış demektir.

Ama öğretmen, sözleşme yenilemeye yanaşmıyorsa ya da bir başka okulla sözleşme imzalamışsa bu durumda kıdem tazminatı hakkını kaybetmiş demektir.

Öğretmenin ihbar tazminatı

İhbar sürelerini ve dolayısıyla ihbar tazminatını düzenleyen İş Kanununun 17nci maddesi açık bir şekilde, ihbar süreleri için “belirsiz süreli” iş sözleşmesini ön şart olarak ortaya koymuştur. O halde belirli süreli iş sözleşmesinin imzalandığı bir durumda ihbar tazminatı kesinlikle söz konusu olmayacaktır.

Belirli süreli iş sözleşmesi imzalamak öğretmenler için bir zorunluluk olduğundan, özel okulda görev yapan bir öğretmenin ihbar tazminatı hiçbir şekilde söz konusu olmayacaktır.

iş hukuku sözleşme avukat gaziantep işçi

NETİCE

Özel okulda görev yapan bir öğretmen için ihbar tazminatı kesinlikle söz konusu olmazken kıdem tazminatı ise aşağıdaki durumlara göre belirlenir.

 • Sözleşmeyi okul yenilememişse, öğretmen kıdem tazminatına hak kazanır.
 • Sözleşmeyi öğretmen yenilememişse, kıdem tazminatı hakkını kaybeder.

Bu iki temel kuralın istisnası şudur.

Eğer sözleşme yenilemeyen okulun haklı bir nedeni varsa öğretmen kıdem tazminatı alamaz.

Aynı şekilde sözleşme yenilemeyen öğretmenin haklı bir nedeni varsa bu kez öğretmen kıdem tazminatına hak kazanır.

Bu konu hakkında benzer makalelerimiz için tıklayın

4.7/5 - (55 Oy Kullanıldı)

92 thoughts on “Özel okul öğretmenleri tazminat alabilir mi?”

 1. Leyla Bakır - Gaziantep

  Ben bir özel okulda 4 yıl görev yaptım. Bu sene farklı bir okulla anlaştım. Sözleşmemin 35 . Maddesine göre devam etmeyeceğim taktirde 10 aylık maaş alabiliyorum. Yaz maaşım ödenmeyecek. Bu durumda tazminat hakkım ne olacak? Şimdiden teşekkür ederim.

   1. Erman - Gaziantep

    Ben özel okulda öğretmenim. Lise kademesinde çalışıyorum. Bana Lise kademesinde norm fazlası olduğumu o yüzden aynı kurumun ortaokulunda çalışmam gerektiğini söyledi müdürümüz. Ben de ortaokulda çalışmak istemediğini belirttim. Sözleşme yenilemek istemedim. Benim tazminat alma hakkım var mıdır?

    1. Sözleşme yenilemeyen taraf işçi ise kıdem tazminatına hak kazanamaz. Ancak okul ise hak kazanabilirsiniz. İşçinin sözleşme yenilememesi haklı bir nedene dayanırsa ( örneğin daha düşük maaş teklif edilmesi, daha ağır koşullar içeren bir iş teklifi gibi…) işçi yine kıdem tazminatına hak kazanır. Ancak önceki sözleşme koşullarında kötüleştirme olmuyorsa, maaş düşüklüğü, daha zor çalışma ortamı vs. yapılmıyorsa sırf lise kısmından ortaokul kısmına geçilmesi mevzusunda uyuşmazlık varsa işçi bu nedenle sözleşme yenilemek istemezse kıdem tazminatı alamaz.

   1. Yazılabilir, cezai şart günün ekonomik koşullarında işçinin ekonomik mahvına neden olacak düzeyde değilse geçerlidir. Bu tutar hak menfaat dengesi gözetildiğinde bizim kaanatimizce fahiş olmuş, geçerliliği yok. Ancak yargılama aşamasında hakim daha farklı bir kanaatle daha farklı bir karar verebilir. Örneğin hakkaniyet indirimi yapabilir, geçerli sayabilir vs….Yani uyuşmazlık yaşanırsa dava aşamasında hakimin kanaati çok önemli

 2. Banu parlak - Gaziantep

  Merhaba iyi günler 
  Ben özel bir kurumda 4,5 yıldır çalışıyorum sene içerisinde anlaşmazlıklar yaşadığımız ve sürekli mobing uygulandığı için ayrılmak istiyorum ancak tazminatımı da almak istiyorum kurum beni Ağustos ayı Sonuna istifaya zorluyor ne yapabilirim acaba ?

  1. Bu konuda ihtar çekmenizi ve bu şekilde haklı olarak işi bırakmanızi tavsiye ederiz, süreçte bir avukat desteği şart, Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza ulaşabilirsiniz başka bir ilde iseniz bulunduğunuz ilden bir işçi avukatı ile görüşmenizde fayda var

 3. Kutlu Alp- Gaziantep

  Merhabalar, özel bir okulda öğretmen olarak çalışmak için bir yıllık sözleşme imzaladım ve sözleşmem 31 Ağustos’ta bitiyor. Ancak buna rağmen çalıştığım kurum benden 31 Ağustos tarihli istifa dilekçesi yazmamı istiyor. Ayrıca kurum istediğim ücreti sunmadığı için ben sözleşme yenilemedim. Sorum şu ki imzaladığım sözleşmenin bir bitiş tarihi var buna rağmen istifa dilekçesi yazmak ne tür sonuçlar doğurur? Teşekkür ederim

 4. Asli sah- Gaziantep

  Sözleşme yenilemeyen öğretmenin haklı sebepleri yani Kıdem tazminatı için neler olabilir ? Ayrıca maaş konuşması yılbaşında sözleşme bitimi haziranda nasıl yol izleyebiliriz. 7 senedir çalışıyorum

 5. Emrah yetim- Gaziantep

  1 yildir ozel kurumda calisiyorum meb e atandigim icin ayrildim 1 yillik tazminatimi almaya hakkim varmi

 6. Halit İlkar- Gaziantep

  Ben Özel Eğitim Rehabilitasyon Okulunda 1 yıllık sözleşmeyi çalışarak tamamladım. Yalnız bu sürede 3 ay ücretsiz izin kullandım. 1 yıllık kıdem tazminatı alabilir miyim.

 7. Selin - Gaziantep

  Merhaba 1 buçuk seneyi aşkın şekilde özel bir okul öncesi kurumunda öğretmenlik yapıyorum. Fakat sınıfımda otizmli öğrenci var, ailesi kabullenmiyor. ben bu sınıfa öğretmen olarak gelmeden önce 1 hafta içinde 3 öğretmen değiştirmiş gelen öğretmenler, hem öğrenci hemde okul kurucusunun mobingleri yüzünden. Öğrenci çok hiperaktif ve sınıftaki diğer öğrencilerimin de son derece dikkatini dağıtıyor. Etkinlik esnasında diğer öğrencilerin kalemini alıyor, masa üstlerine çıkıyor, duvarları çiziyor vs. Sınıftaki diğer öğrencilerim harici özel öğrencim ile de başa çıkmak zorumdayım. Aynı zamanda da sigorta girişim var fakat 3 aydır sigortaya ödeme yapılmıyor. Bu sene sözleşmeler bizden imza alınmadan kurum kurucusu tarafından milli eğitim üzerinden yenilenmiş. Az önce e-devlet üzerinden baktığımda da meb’e kayıtlı bir görev yeriniz bulunmamaktadır ve Meb’e bağlı personel hizmet bilginiz bulunamamaktadır şeklinde bir yazı çıktı. Bulunamamasının sebebi özel kurum olduğu için mi yoksa öğretmen olarak bildirilmemiş olmam mı? İşten çıkmak istesem tazminat alabilir miyim? Okul müdürümüz okulda yok, okulda tek öğretmenim. Benim ile okul kurucu ilgileniyor. Okuldaki diğer sınıfımızın öğretmeni de mobing yüzünden işi bıraktı. Şuan o sınıfa da okul kurucusu bakıyor. Kendisinin okulla ilgili işleri çıktığında da onun sınıfıyla benim sınıfım sürekli birleşmek zorunda kalıyor. Velilere hiçbir şekilde telefon numaram verilmiyor, sebebi de beni rahatsız edeceklerini düşündüğü için. Yani numaramı vermemek için bu saçma sebebi öne sürüyor. Şu an tazminatimi alarak işten çıkmak istiyorum, nasıl bir yok izlemem gerekiyor? Teşekkür ederim

  1. Bu nedenler haklı fesih sebebidir. 1 yıldan fazla çalışmanız varsa haklı fesih yapıp kıdem tazminatınıza hak kazanırsınız. Ancak mutlaka bu olayları ispat etmek için şahit/yazılı delil vs. olması gerekir. Davayı açan ispatlar. Bu sebeple delilleriniz olmadan sürece başlamayınız. Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza ulaşabilirsiniz. Başka bir ilde iseniz bulunduğunuz ilden bir işçi avukatı ile görüşmenizde fayda var.

  2. yılmaz - Gaziantep

   Merhaba ben özel okulda 11 yıldır çalışmaktayım. Ayrıca eyt li olduğum için Sgk’dan olur kağıdı alarak kıdem tazminatı (emekliliğime 850günvar)alabiliyorum. Ben önümüzdeki sene çalışmayı düşünmüyorum. 31 ağustosa kadar sözlelme gereği yıllık iznimi kullanarak tazminatımı almak istiyorum. Ancak bana yaz maaşı alman için gelip çalışman gerek diyor. Bunun için sgkdan olur kağıdı alıp 31 ağustosa kadar yıllık iznimi kullanarak istifayı veriyorum şeklinde ihtarname çekmem yeterlimi?

   1. Yıllık izin konusunda işverenin takdir hakkı var. Sizden çalışmanızı isteyebilir. Ama her şartta iş akdi son bulduğunda yıllık izin hakkınızı da ödemek zorundadır.

 8. Enver Aykut - Gaziantep

  Selamlar
  Ben bir özel okulda çalışıyorum. Eylül ayından eylül ayına olacak şekilde belirli süreli sözleşmem var. Okulum el değiştirdi. Eski sahibi haziran sonunda sözleşmeyi feshetmek istiyormuş? Yeni sahibi ise belki eylülde yeniden bizlerle anlaşabilirmiş. Bu durumda haklarım nelerdir? Kıdem tazminatı? Temmuz ve Ağustos aylarına ait maaşlarım?

  1. Devam edilmeyecekse bakiye süre ücretleri ve 1 yılı doldurdu iseniz kıdem tazminatınız ödenmelidir.1 yıl dolmadı ise ihbar tazminatı da ödenmelidir.

 9. emrah - Gaziantep

  Merhaba, özel okulda öğretmenim EYT li olduğum için kurum istifa dilekçemi aldı.
  Sonrasında, tazminatını simdi vermiyoruz, içeride kalsın ayrılacağın zaman alırsın, eğer istiyorsan tazminatını alıp çıkış yaparsın, sözleşme yenilenmeyecek diyor.
  Ama devam etmek ve tazminatımı almak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim?
  Teşekkür ederim.

  1. Devam etmek konusunda tek taraflı bir hakkınız yok. Karşı tarafın onayına bağlı. Tazminatı alma çalışmaya devam et teklifi de sizin kabulünüze bağlıdır. Yani orta yolu bulmazsa taraflar tazminatı da alacaksanız bu işyeri ile devam etme şansınız kanunen yok. Onların da tazminatı isterseniz vermiyorum deme şansları yok

 10. Admin 12 - Gaziantep

  Merhaba, özel bir okulda bu sene 2. Yılımı dolduruyorum. Belirli süreli sözleşmesine tabiyim ve sözleşmem 31 Ağustosta bitiyor. Şu an 4.5 aylık hamileyim. Çalıştığım kuruma ağustos ayında doğum iznine çıkıp sonrasında 6 aylık ücretsiz izin hakkımı kullanıp sonraki sene karşılıklı anlaşmamız dahilinde kuruma geri dönmek istediğimi belirttim ancak kurum bana belirli süreli iş sözleşmem olduğunu ve istifa dilekçesi yazmamı söyledi. Sorum aslında şu;
  1. kurum ben doğum iznindeyken süreli iş sözleşmesinden dolayı beni işten çıkarabilir mi?
  2. Belirli süreli iş sözleşmemin bitmesi durumunda ben istifa etmediğim sürece kurum bana kıdem tazminatımı ödemekle yükümlü mü? (Her iki taraftan biri fesih etmek zorunda mı? ) şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

 11. Elif - Gaziantep

  Merhabalar, 10 yıldır özel bir okulda çalışıyorum. Sözleşmem 31 Ağustos 2023 tarihinde sona eriyor. Nikah tarihim henüz alınmadı. Temmuz ayında olacak inşallah. Okul 2024 yılı için sözleşme yenilemeye başladı. Sözleşmem devam ederken ayrıldığımda ve temmuz ayında evlendiğimde tazminatımı alabiliyor muyum? Nikah günü alınmadığı için tazminatımı yakar mı?

  1. Genel kural olarak söyleyecek olursak belirli süreli iş sözleşmesi ya da asgari süresi belirli belirsiz süreli iş sözleşmesi ile çalışan kadın işçiler de evliliklerini takip eden 1 yıl içinde istedikleri zaman evlilik nedeniyle fesih haklarını kullanarak işten ayrılabilirler. Çalıştıkları işyerinde 1 yılını doldurmuş olan işçiler kıdem tazminatını da hak kazanırlar.

   Yani belirli süreli iş sözleşmesi ya da asgari süresi belirli belirsiz süreli iş sözleşmesi, evlilik nedeniyle fesih hakkını ortadan kaldırmaz. İşçiye sözleşmesinin sona ereceği tarihe kadar çalışma zorunluluğu doğurmaz.

 12. pelin - Gaziantep

  Merhaba, özel bir okulda 6 yıldır çalışıyorum. Sözleşmem 31 Ağustos’ta sona erecek. Eylül sonu doğum yapacağım için okul sözleşme yenilemek istemiyor. Tazminat alma hakkım var mıdır? Teşekkür ederim.

   1. Nur - Gaziantep

    Merhaba, özel bir okulda 3 yıldır çalışıyorum. Sözleşmem 31 Ağustosta sona erecek. İstanbul Anadolu yakasında Avrupa yakasına ailemle taşınacak olmamızdan dolayı yeni sözleşmeyi imzalayamayacağim. Tazminat hakkım olr mu?

 13. Fuat - Gaziantep

  Merhaba, Özel okulda 5 yıldır çalışıyorum. Kurum ikinci dönem devredilecekti ve haklarımızı vereceklerdi. Sonra karar değişikliği yaptılar ve devam kararı aldılar. Ben 5 yıldır çalıştığım kurumdan ayrılmak ve tazminatımı da almak istiyorum. Çok fazla mobinge maruz kalıyorum. Çalışma şeklimden değil de giyimim üzerinden sürekli eleştiri yapıyor müdür. Atamam lisede olmasına rağmen ortaokuldan ders verildi derslere giriyorum fakat parasal yönden karşılığı da verilmiyor.
  Tazminat alabilmem için ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilir misiniz?

  1. Bunların hepsi sizin için haklı fesih sebebidir. Ancak ispat külfeti sizin üstünüzde. Tanık vb.delilleriniz olmalı. Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza ulaşabilirsiniz. Başka bir ilde iseniz bulunduğunuz ilden bir işçi avukatı ile görüşmenizde fayda var.

 14. Murat - Gaziantep

  11 yıldır bir özel öğretim kurumunda çalışıyorum. Yeni sözleşme yaparken maaş konusunda anlaşma sağlanamazsa sözleşme bitiminde tazminata hak kazanabiliyor muyum?

  1. Sözleşme yenilemeyen taraf işçi ise kıdem tazminatına hak kazanamaz. Ancak okul ise hak kazanabilirsiniz. İşçinin sözleşme yenilememesi haklı bir nedene dayanırsa ( örneğin daha düşük maaş teklif edilmesi, daha ağır koşullar içeren bir iş teklifi gibi…) işçi yine kıdem tazminatına hak kazanır. Ancak önceki sözleşme koşullarında kötüleştirme olmuyorsa, maaş düşüklüğü vs. yapılmıyorsa sırf zam konusunda uyuşmazlık varsa işçi bu nedenle sözleşme yenilemek istemezse kıdem tazminatı alamaz.

 15. çağlar - Gaziantep

  merhaba,
  01.09.2019 tarihinde beri aynı kurumda görev yapmaktayım. 30.06.2023 tarihinde okulumuzu kapama kararı aldılar. sözleşmem 31.06.2023 tarihinde bitecek. atamam mdr yardımcısı. haklarım hakkında bilgi verebilirmisiniz.

  1. Kıdem ve ihbar tazminatı ile bakiye süre ücreti haklarınız vardır. Bunlara ilişkin ödeme yapılmazsa dava açabilirsiniz.Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza ulaşabilirsiniz. Başka bir ilde iseniz bulunduğunuz ilden bir işçi avukatı ile görüşmenizde fayda var.

 16. Ahmet - Gaziantep

  Merhabalar,
  Şu anda özel bir okulda çalışmaktayım. Sözleşme bitiş tarihim 31.08.2023. Bu tarihte ayrılacağıma dair avukat aracılığıyla ihtar çektim. Fakat 2023-2024 yılında başka bir özel okulda çalışmaya başlayacağım. Çalışmaya başlayacağım okul temmuzun ilk haftasına kadar benden istifa belgemi istiyor. İhtar çektiğim için istifa belgesi sunamıyorum. Orada sürecimde herhangi bir aksama olur mu?
  Şimdiden teşekkürler, kolaylıklar dilerim.

  1. İhtar belgesi de istifa belgesi gibidir, bunu sunabilirsiniz, ayrıca çifte sigortalılık mümkün olduğundan mevcut yer çıkış yapmasa da diğer yer sigorta girisinizi yapabilir

 17. Damla - Gaziantep

  Merhaba. Özel bir okulla başlangıç tarihi Eylül 2023olan sözleşmeyi Mayıs 2023’te imzaladım. İmzaladığım sözleşmede kurumun imzası ya da kaşesi yoktu. Bana verilen örnekte de yok. Sözleşme başlamadan, yani Eylül den önce geçerli ya da geçersiz bir sebeple sözleşmeyi fesh edebilir miyim? Teşekkür ederim.

  1. Sonradan tamamlanabilir imza eksikliği, sözleşme süresine uygun SGK girişiniz yapıldı ise yalnızca bu durum nedeniyle feshe gidemezsiniz. Haklı gerekçeleriniz olmalı( örneğin mesailerin ödenmemesi, baskı ve mobbing vb…gibi )

 18. Kaya - Gaziantep

  Merhabalar , özel okulda 8 yıldır çalışıyorum . Bu yıl MEB e atandım 4 Eylül de sözleşmem bittiğinden son yılın sözleşmesi bitmeden okuldan ayrılmam gerekiyor. Geçmişe yönelik 7 yılın tazminatını alabilir miyim?

  1. Maalesef alamazsınız. Sözleşme yenilemeyen taraf sizsiniz ve yenilememe nedeni memuriyete geçiş olduğu için tazminat hakkınız olmaz.

 19. Gülcan - Gaziantep

  Merhabalar Özel bir okulda 8 yıldır çalışıyorum bu yıl şehir değişikliğinden iş yerimden beni diğer şehirdeki kuruma almalarını istedim açık olmadığını belirttiler bu durumda işssizlik maaşı alabilir miyim almam için ne gerekli acaba

  1. İşverenin tavrı önemlidir burada. İşsizlik maaşı alabileceğiniz bir koddan bildirim yaparlarsa alırsınız.Aksi halde istifa sebebiyle işsizlik maaşı alamazsınız

 20. gonca - Gaziantep

  MERHABALAR,öncelikle bu güzel açıklamalar için degerli avukatıma tsk edıyorum esım köklu bir özel okulda 5 yıldır calısıyor lakın her sene 1 senelik sözlesme ımzalatıyorlar .bu sene esim atandı ama devlete henuz evraklarını sunmadı evraklarını teslım ettıkten sonra memurıyete baslıyor.eşimin özel okuldaki sözleşmesi 1 eylulde doluyor.devlet memuriyetı ıcın evraklarınıda meb e 10 eylulde verecek ve otomatık olarak memurıyete gececek okul kıdem tazmınatı vermıyor?bu esımın hakkı deıl mı?cunku su an hala orada calısıyor eylule kadar da calısacak sozlesmede sunmadılar.sonucta esım evet atandı ama henuz goreve baslamadı resmıyette.haklarım nelerdır?yardımcı olursanız cok sevınırım 5 senelik hakettıgımızı dusundugum bu ucreti kuruma bırakmak ıstemıyorum.sımdıden cok tsk edıyorum..saygılar

  1. Maalesef tazminat hakkınız yok. Sözleşme yenilemeyen taraf sizsiniz ve gerekçesi de memurluğa geçiş. Bu durumun işyeri ile ilgisi olmadığından tazminat ödemeyebilirler

 21. Meltem - Gaziantep

  Merhabalar,
  2 yılldır özel bir okulda çalışıyorum haftada 32 saat derse girdim ve şuan yoğunluktan dolayı boyun fıtıği ve kolumda rahatsızlık oluştu bu yüzden hem bu yüzden hem de teklif edilen maaşın düşüklüğunden devam etmek istemediğimi belirterek sözleşmeyi yenilemedim yine de kıdem tazminatı alabiliyor muyum? Veya ders fazlası tutarı alabiliyor muyum? Şimdiden teşekkürler

  1. Maalesef alamazsınız, fıtık meslek hastalığı olarak kabul edilmez ve özel gerekçe nedeniyle sözleşme yenilenmemiş sayılır

 22. Gokhan - Gaziantep

  Merhabalar,
  Şuan bir ilkokul-ortaokulda öğretmenlik yapıyorum. Okulun ortaokul bölümü kapanma kararı aldı. 1 yıllık sözleşmem bulunmakta fakat kurum okulların kapanma süresinde ortaokul bölümündeki öğretmenleri çıkarıp, yaz maaslarini vermek istemiyor. Gerekçe olarak da okulu kapattığını söylüyorlar. Bu durumda yaz aylarında alacağım maaşı alabilir miyim? Teşekkürler..

 23. Ayşe - Gaziantep

  Merhaba; 8 yıldır bir özel okulda öğretmenim.Eşim kısa bir süre önce vefat eti.Psikolojik olarak kendimi iyi hissetmediğim için bir süre rapor aldım.Bu sebeple verimli olamayacağım için ve kendi çocuklarımın bakımını üstlenecek kimse olmadığından önümüzdeki yıl okula devam etmeyi düşünmüyorum.Acaba tazminat alabilme şansım olurmu.

  1. Maalesef alamazsınız, bahsini ettiğiniz durum özel gerekçelerdir ve iş yeri ile ilgisi yoktur. Başınız sağ olsun, sizlere mutlu bir hayat dileriz.

 24. Gizem - Gaziantep

  Merhabalar ben 2022 Ağustos ayında 1 yıllık sözleşme imzalayıp bir kolejde öğretmenliğe başladım. 1. Dönem içerisinde bir takım anlaşmazlıklar yaşandı. 2. Dönem durum daha iyiydi. Yıl bitti fakat Sözleşme yenilemedik. Müdür ile görüşme yapmak istediğimde beni erteliyor. Sözleşme yapmazsak eğer kıdem tazminatı talep edebilir miyim? Temmuz ağustos maaşlarım yatar mı?

  1. Temmuz ağustos maaşınız ödenir, sözleşme yenilemek istemeyen taraf okul olur ise tazminat hakkınız var.Buna rağmen hakkınızı vermez iseler bu sefer dava açabilirsiniz,ancak sözleşme yenilemek istemeyen tarafın onlar olduğunu ispat etmeniz gerekir. O sebeple bizden tavsiye okula mail atın, sizin yeni dönemde sözleşme yenilemek istediğinizi belirtin ve konu hakkında yazılı olarak dönüş sağlanmasını isteyin. Böylelikle eliniz sağlam olur

 25. Tenzile - Gaziantep

  Merhaba ben 2 yıldır bir özel okulda öğretmenim. Sözleşmem haziran ayında bitiyor. Temmuz ayında evleniyorum ve şehir dışına taşınıyorum. Bu yüzden sözleşmemi yenilemedik. Tazminat alma hakkım var mı?

 26. Deniz - Gaziantep

  Merhaba. Lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim. Özel bi kolejde 5 yıldır öğretmenlik yapmaktayım. Sözleşmem belirli süreli olduğu için 16.06.23 tarihinde küçülme gerekçesiyle devam edemeyeceklerini bildirdiler. Karşılıklı konuşarak haklarımı alabileceğimi söylediler. Sözleşmem 31.08.23 tarihinde bitiyor, bu tarihe kadar da maaşımı alabileceğimi ve son maaşta tazminatımın yatacağını söylediler. Benim elimde şu an yazılı bir belge yok, benim de imzaladığım bir belge yoktur. Bu tarihte yatmazsa haklarımı alabilmem için ne yapmalıyım ?

  1. Konuya ilişkin şahitleriniz varsa sorun yaşamazsınız.
   Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza ulaşabilirsiniz, başka bir ilde iseniz bulunduğunuz ilden bir işçi avukatı ile görüşmeinizde fayda var

 27. Sultan Bal - Gaziantep

  Merhabalar,
  İki yıldır bir okulda görev yapmaktayım. Sözleşme sürem 31 Ağustos. Evlilik sebebi ile hem kuruma istifa dilekcesi yazdım ve tazminat hakkım onaylandı. Fakat bunun yanı sıra bana 19 Haziran tarihli milli eğitime gidecek bir istifa dilekçesi de yazdirdilar. Ben bu dilekçenin evlilikten dolayı ayrılmam ile alakalı olup yaz maaşım ve sigorta halkımın saklı kalacağını düşünerek dilekçe yazmıştım. Bu durumda benim yaz maaşı ve sigorta hakkım 31Agustosa kadar saklı kalır mı?

 28. Dilayda - Gaziantep

  Merhabalar 3 yıldır özel bir kolejde çalışmaktayım. .Sene başında sigortam eksik yattı, eğitim,odenegi verilmedi.Dönem başlamıştı iş bulamayacağım için istifa edemedim.önumuzdeki yol okul benimle çalismak istiyor ama sadece kendi belirlediği ücret ve şartlarda ben ise devam etmek istemiyorum. İdare o zaman istifanizi verin diyor yaz maaşı veremem calismayacaksiniz bizimle sözleşmem ağustosta bitiyor .özel okul atamam olmama rağmen sadece 15 gün tatiliniz var diyor.Ne yapmalıyım.

  1. Haklı nedenlerle derhal işi bırakıp kıdem tazminatına ve bakiye süre ücretine hak kazanabilirsiniz bu durumda. Bahsini ettiginiz gerekçeleri öne sürerek noterden ihtar yollayin. Sıradan düz ve genel bir istifa yazmayın. Ancak dava açmanız halinde 2 tane şahide ihtiyacınız olacak

 29. İrem - Gaziantep

  Merhaba. Öncelikle bu faydalı yazınız için çok teşekkür ederim. Işveren özel okul öğretmeninin 1 yıllık süreli sözleşmesini sözleşme bitimine 2 ay kala kadar fesh ederse (arabulucu ile) bu durumda işçinin hakkı nedir? Sözleşmem 26 eylülde bitiyor. Yarın 21 temmuzda arabulucuya cagrildim. Yanit verirseniz çok mutlu olurum. Çok sevgiler

  1. Arabuluculuk yolunda imza atarsaniz orda imza attiginiz tutar dışında hak iddia edemezsiniz, bakiye süre ucretinizi ve tazminatınizi mutlaka isteyin ve bunları da netleştirin sonrasında anlasirsaniz arabulucuda anlasmaniza uygun düzenlenecek belgelere imza atarsiniz aksi halde imza atmayin

 30. Hacer - Gaziantep

  Merhaba,
  5 yıl boyunca çalıştığım okuldan evlilik sebebiyle ayrılmak zorunda kaldım. Kıdem tazminatım için bana arabulucu vasıtasıyla tazminatımın 2/3 oranında ücret teklif ettiler ve kıdem tazminatımın bu olduğunu söylediler. Daha yüksek olması gerektiğini söylediğimde ise “Öğretmenlerin kıdem tazminatı ek ders, nöbet gibi parametrelere göre hesaplanır.” şeklinde bir açıklama yaptılar, ikna olmadığım için imzalamadım. Bunun yasal geçerliliği var mı? Dava yoluna gitmeye değer mi? Teşekkürler.

  1. Yargılama süresinin 3 yıldan önce bitmeyeceği düşünüldüğünde ve enflasyonist piyasanın etkisi dikkate alındığında anlaşmak sizin menfaatinize olabilir. Belirttikleri açıklama ise yasal değil, uydurma bir gerekçe belirtmişler. Anlaşıp anlaşmamak konusunda takdir sizin

   1. Banu - Gaziantep

    Merhaba, Özel bir kurumda öğretmenlik için bir sözleşme imzalamam gerekiyor. Ama Kpss atanabilme durumu ya da atanamazsam da ders çalışmak istediğim için bırakabilmek durumum var. 15 gün öncesinden haber verirsem ayrılmamda bir sıkıntı çıkar mı? Yaptırım uygulanır mı acaba?

    1. İmzaladığınız sözleşmede ayrıca cezai şart belirtilebilir. Böyle bir cezai şart ödemesi belirtilmezse çalıştığınız süreye uygun şekilde önceden yazılı olarak işverene ihbar öneli vererek iş akdini bırakabilirsiniz.

 31. Tuğçe - Gaziantep

  Merhaba bir özel okulda bir haftadır çalışmaktayım. Meb ataması yapıldı sigorta girişim yapıldı sözleşmem de var 1 yıllık. Ama şimdi öğrenci sayısı az olduğu için ve en son ben girdiğim için beni işten çıkaracaklarını söylediler ama sözleşme imzalamıştık bir yıllık. Bu durumda benim haklarım nelerdir ne yapmalıyım?

  1. Yücel - Gaziantep

   Merhaba ben Özel bir okulda 1 Eylül’de 3600 kıdem ek kağıdı ile ihtar çektim. 16 yıldır çalıştığım kurumdan işe çıkış bildirgesinde brüt ücret yazıyor. Fakat giydirilmiş ikramiye ücreti yazmıyor. Her ay brüt ücretim 16500 iken en son ayrıldığım ayda 15200 gösteriyorlar. Bu durumda alacağım kıdem tazminatım azaliyor. Bunun için sosyal sigortalar uzmaninami başvurmak gerekiyor.

   1. Tazminatınız yatırıldıktan sonra bakiye kalan haklarımız için dava yoluna gitmeniz gerekir öncesinde arabuluculuğa başvurun

 32. Tuğra - Gaziantep

  Merhabalar 6 yıl özel okulda çalıştım ama tekrardan sözleşme yenileme dönemi geldiğinde istediğim maaş miktarını kabul etmedikleri için sürekli oyaladılar. Bu esnada öğretmen aryışına girdiler şu an bir öğretmenle anlaşmışlar kendisi bana mesaj da attı yerinizi devraldım diye. Bu esnada ben okula gitmedim yerime aldıkları öğretmenle devam ettikleri için sözleşme bitimini bekledim ama sanırım gitmediğim için bana ihtarname gönderdiler henüz gelmedi ama o şekilde duyum alsık. Bu durumda öncesinde arayıp haber vermeleri gerekmiyor muydu acaba ? Tazminat durumum nedir

 33. Jalenur - Gaziantep

  Merhabalar, ben de bir özel okulda müdür yardımcısı olarak görev aldım. Okula 6 Eylül 2022 tarıhınde girişim yapıldı 31 Ağustos 2023 tarihinde çıkışım yapılmıs. Okul isim değiştirdi biz çıkarıldık. Bu durumda bırkaç günden 1 yıl olamadığı için kıdem tazminatı alamıyor muyum haklarım nelerdir yardımcı olursanız çok sevinirim .

 34. Sanem - Gaziantep

  Merhaba,
  Özel bir okulda 11.09.2023 tarih itibariyle sözleşmeli ders saat ücretli usta öğretici olarak çalışmaya başladım. Başladıktan sonra gördüm ki okuldaki öğretmenler müdürün izni ve onayı olmadan bir adım dahi atma hakları yok. Saat ücretli olmama rağmen müdür aynı baskıyı bana da kuruyor. Ders içeriğime müdahale edilmesi; dersimde kullanacağım materyallerin müdürün iznine bağlı olması, izin vermezse kullanamayacak oluşum vb. gibi nedenlerle kendimi kısıtlanmış hissediyorum ve çok mutsuzum. O okulda devam etmek istemiyorum. Sözleşme bitiş tarihi 14.06.2024 fakat ben bir an önce ayrılmak istiyorum. Sözleşmeyi haksız nedenlerle fesheden taraf için 6 aylık brüt maaş ödeme cezai şartı var. İstifayı verdiğimde ödemek zorunda kalır mıyım? Bu ödemenin benden talep edilmeden ayrılabilmem için ne yapmalıyım?

  1. Belirttiğiniz sebepler haklı sebepler olduğu için sizden cezai şart isteyemezler. Ancak bu yönde bir dava açarlarsa size bu hususları ispat edebilmeniz gerekir. Tanık vb. delilleriniz olmalı

 35. Aysen - Gaziantep

  Merhaba,özel bir okulda calsyrm. Sözleşme imzalamadik ama MEB’den atamam yapıldı.
  İşe başlama tarihim 15.02.2021
  Mayıs ayında yaptığımız görüşmede asgari ücret + 5bin olarak anlaştık. Temmuz ayında asgari ücrete gelen zam ile birlikte bu ay 11500+ 6 bin almam gerektiğini söyledim ama işveren 15.500 den fazla vermeyeceğini söyledi. Kıdem, ihbar tazminatlarımi alma hakkım var mı? Maaşımda başladığımdan beri asgari ücret yatıyor ve ek ders ile eğitim odeneklerimi hiç bir zaman odemediler.

 36. Arif - Gaziantep

  Merhabalar, çalıştığım özel okulda pandemi döneminde kapanma başladığı andan itibaren, evden online olarak tam zamanlı çalışmaya başladık, yani iş saatlerimizde bir azalma olmadı online olarak aynı şekilde çalışmaya devam ettik ,okul ise velilerden normal zamanda olduğu gibi bütün ödemelerini tahsil etti ,elektrik-su-doğalgaz gibi giderlerden kârı da cabası , buna rağmen okul kısa çalışma ödeneğinden faydalandı maaşlarımızın bir kısmını devlete ödetti ve sgk’ımızı 6 ay boyunca aylık sadece 18 gün ödedi. Bunu haklı fesih nedeni olarak belirtip kıdem tazminatımı alabilir miyim, teşekkür ederim.

  1. Bu haklı fesih sebebidir, ancak sgk ya eksik bildirilen günlerde aslında çalışma olduğunu açık bir şekilde ve yazılı kayıtlarla ispat edebilmeniz gerekir, aksi halde davayı kaybedersiniz

 37. Süleyman - Gaziantep

  İyi günler , Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullarda işlenmesini zorunlu tuttuğu bazı dersler var, çalıştığım özel okulda bu dersler resmiyette işleniyormuş gibi gösterilip aslında hiç işlenmiyor, formalite yazılıları yapılıp karneye sipariş yüksek notları giriliyor,bu derslerin yerine de okulun tercih ettiği farklı dersler yapılıyor,milli eğitim yönetmeliğinde belirtilen hususlara aykırı eğitim yapılarak hem fırsat eşitliği bozuluyor hem de bakanlık aldatılıyor. Bu hususları haklı fesih sebebi olarak gösterip kıdem tazminatımı ve işsizlik maaşını talep edebilir miyim ,iyi çalışmalar dilerim.

  1. Belirttiğiniz durum aynı zamanda suç teşkil etmektedir böyle bir işlemi dava ederken çok dikkatli olmalısınız Çünkü suça iştirak etmiş olma ihtimaliniz çok çok yüksek düzenlediğiniz belgelerdeki imzalar sizi de suçlu hale getirebilir naçizane tavsiyemiz başka hatlı Fesih sebepleri gündeme getirmeniz

 38. bey - Gaziantep

  Özel okullar konusunda çok güzel bilgilendirmeler yapan Sn. avukata teşekkür ediyorum ,işiniz yolunuz açık olsun .

 39. Demir - Gaziantep

  Öncelikle çok önemli hususlarda bilgilendirmeler yapılmış gerçekten değerli bilgiler var, yapanların eline sağlık, haklı fesih ile ilgili sorular gördüm ben de şunu eklemek isterim sorulara: haklı fesih sebebine sahip bir özel okul öğretmeninin bu hakkını kullanmak için ihbar süresi dahilinde hareket etmesi mi gerekir yoksa haklı fesih hakkı olduğundan önceden haber vermeksizin ,ihbar süresine bakılmaksızın, anında haklı fesih talebinde bulunabilir mi,saygılar.

  1. Teşekkür ederiz iş Kanunu 24.madde gereği haklı Fesih devreye girdiği anda ihbar zorunluluğu ortadan kalkar işçi derhal işi bırakma hakkına sahiptir Tabii işi bırakma gerekçelerini resmiyete bağlamak yazıya dökmek Samimiyeti artırmak adına bir avukattan danışarak doğru bir İhtar çekmekte fayda vardır

   1. Nurettin - Gaziantep

    Merhabalar Sn. Avukat,haklı fesih için dava açmak zorunlu mudur,yoksa okul kabahatini kabul ederse yine haklı fesih ile iş akdimi sonlandırabilir mi , teşekkürler.

    1. Elbette ki karşı taraf kabul edip buna uygun çıkış verirse ki böyle bir davranış genelde görülmüyor söylediğiniz şey mümkündür Aksi halde dava açmalısınız

 40. arbey - Gaziantep

  Merhabalar, özel okullar konusunda uzman bir avukatın yazılarını görmek ne güzel ,kıymetli bilgilendirmeler için teşekkürler.

 41. Gülhan - Gaziantep

  Merhabalar 8 yıldır bir özel okuldaydım
  Bu yaz okulu kapatma kararı alıp öğretmenlerin çoğundan istifa dilekçesi aldılar
  Biz birkaç öğretmen imza vermedik
  Şimdi dava sürecinde arabuluculukta teklif bile sunmadılar
  Biz haklarımızı alabilecekmiyiz
  Teşekkürler

  1. Mahkeme nezdinde Elbette haklı bulunursunuz ancak Önemli olan karşı tarafın mal varlığının olup olmaması mahkemenin verdiği kararı ödeme gücünün olup olmamasıdır Eğer karşı tarafın bir şirket ise ve içi boş ise açık konuşalım davayı kazansanız da bir anlam ifade etmeyecek bu riski göze alamıyor iseniz bir şekilde anlaşma yolunu zorlamanızı tavsiye ederiz

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now

Scroll to Top
WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat ile görüşmek ister misiniz?