Jigolo Dolancırıcılığı

Son zamanlarda her yerde duymaya başladığımız dolandırıcılık yöntemi:
JİGOLO DOLANDIRICILIĞI !

Nedir bu işin aslı astarı?

Bir siteye üye oluyorsunuz ve sonrasında gelen mesajlar:

“Adınız teröre karıştı”, “Ödül kazandınız, linke tıklayın” gibi birçok yalanla yurttaşları kandıran dolandırıcılar, şimdi de ‘jigololuk’ yöntemiyle insanları tuzağa düşürüyor.

Ya da “Bayanla eşleştiniz, bin dolar ücret alacaksınız. Size adres vericem, Gaziantep’de o adrese gideceksiniz ama bu bin doları önden kadını koruma amaçlı bize yatıracaksınız” gibi.

Bu telefonlar ve tarafımıza gelen şikayetler üzerine araştırma yaptık. O neler neler her yerde şikayet mesajları, savcılığa , emniyet güçlerine intikal eden binlerce şikayet dilekçesi.

Yalanların ardı ardı kesilmiyor:

ZENGİN İŞ KADINI YALANI

Üyelik ücretlerini ödeyen erkeklerden fiziksel özellik, iş ve hobi bilgilerini alan şebeke üyeleri, bu bilgileri internet üzerinde şifre ile girilen sistemde yayınladı. Ardından üye olan kişilere, “Sizi beğenen bir iş kadın var” denilerek ikinci plan devreye sokuldu. Şebeke üyesi olan kadınlar, üye erkekleri arayarak kendilerini zengin iş kadını olarak tanıttı. Birlikte olmak istediklerini söyleyen kadınlarla buluşma ayarlandı.

BANKACILIK SİSTEMİ HATASI

Görüşme bittikten bir süre sonra şebeke üyeleri, jigololuk yapmayı planlayan kişileri yeniden arayarak “Sizinle görüşen iş kadını sizin için açtığımız hesaba para yatırdı, bankacılık kaynaklı sıkıntı yaşanıyor, ödemenin alınabilmesi için bin lira yatırılması gerekiyor” dedi. Konuşarak ikna ettikleri kişilerin bin lira daha yatırmasını sağlayan dolandırıcılar bu yöntemler binlerce erkeği dolandırdığı öne sürüldü.

gaziantep avukat 3 1
Jigolo Dolancırıcılığı 2

TÜM BU SÜREÇ TÜRK CEZA KANUNUNDA
DOLANDIRICILIK OLARAK NİTELENDİRİLMEKTEDİR.

Dolandırıcılık Suçu Nedir?

Dolandırıcılık suçu, failin hileli davranışlarla bir kimseyi aldatması, mağdurun veya başkasının zararına olarak kendisine veya başkasına yarar sağlamasıyla oluşur. Nitelikli dolandırıcılık suçu ise suçun belli dini, sosyal, mesleki, teknolojik araçların veya kamu kurumlarının araç olarak kullanılarak işlenmesidir.

Dolandırıcılık suçunun meydana gelmesi için haksız bir çıkar sağlanması gerekir. Dolandırıcılık suçunun teşebbüs aşamasında kaldığının kabulü için de, hazırlık hareketlerinin bitmesi ve haksız çıkar elde etmeye yönelik icra hareketlerine başlanılması gerekir.

Dolandırıcılık Suçunun Şartları

Dolandırıcılık suçu, serbest hareketli bir suç olduğundan birçok farklı hareket tarzıyla işlenebilecek bir suçtur. Ancak tüm hareketlerin ortak altyapısını teşkil eden, dolandırıcılık suçunun şartları olarak nitelenebilecek üç koşul vardır:

 1. Hileli Hareket: Fiili işleyen kişi tarafından hileli hareketler icra edilmelidir. Mağdurun inceleme olanağını ortadan kaldıracak hileli davranışlar fail tarafından sergilenmelidir. Dolandırıcılık suçunu diğer mal varlığı suçlarından ayıran temel özellik, hilenin araç olarak kullanılmasıdır. Mağdura her söylenen yalan hile olarak değerlendirilemez. Dolandırıcılık suçunun unsuru olan hile, nitelikli bir yalan olup mağdurun yargılama yetisini ortadan kaldıracak şekilde yoğun ve ustaca sergilenmelidir.
 2. Aldatıcılık: Hileli davranışların mağduru aldatabilecek nitelikte olması gererekir. Her somut olayda hileli hareketin mağduru aldatabilecek boyutta olup olmadığı ayrı ayrı tespit edilmelidir. Hangi hareketin aldatmaya elverişli olduğu somut olaya göre ve mağdurun içinde bulunduğu duruma göre belirlenmelidir. Bu konuda önceden bir kriter oluşturmak olanaklı değildir (Veli Özer Özbek/M.Nihat Kanbur/Koray Doğan/Pınar Bacaksız/İlker Tepe, Türk Ceza Hukuku Özel Hükümler, Seçkin Yayınevi, s.696). Hilenin, mağduru hataya sürükleyecek nitelikte olması yeterlidir; ortalama bir insanı hataya sürükleyecek nitelikte olması aranmaz. Bu nedenle, davranışın hile teşkil edip etmediği muhataba ve olaya göre değerlendirilmelidir (Nur Centel/Hamide Zafer/Özlem Çakmut, Kişilere Karşı İşlenen Suçlar, İstanbul 2011, Beta Yayınevi, 2. Bası, Cilt I. s.462).
 3. Zarar: Dolandırıcılık suçunun vücut bulması için suç teşkil eden fiil nedeniyle bir zarar ortaya çıkmalıdır. Suçun faili, mağdurun veya başkasının zararına, kendisinin veya başkasının yararına haksız bir fayda elde etmelidir. Fiili işleyen kişi, kendisi veya başkası lehine fayda elde etmek için bilerek ve isteyerek hileli hareketler icra etmeli, mağdura verilen zarar ile fiili işleyenin eylemi arasında uygun illiyet bağı mevcut olmalıdır. Dolandırıcılık suçunda zarar, objektif ölçüler dikkate alınarak belirlenecek ekonomik zarardır.

YUKARIDA UZUN UZUN ANLATTIĞIMIZ YAZIMIZIN ÖZETİ ŞUDUR:

YAŞADIĞINIZ SÜREÇ DOLANDIRICILIK SÜRECİ OLUP SÜREÇTEN HUKUKİ OLARAK DESTEK ALMAK İÇİN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ.


Avukatlarımıca Hazırlanan Makalelerimiz

  ✅ Gaziantep ağır ceza avukatı;✅ Gaziantep istinaf Avukatı
  ✅ Gaziantep asliye ceza Avukatı;✅ Gaziantep bölge adliye mahkemesi Avukatı
  ✅ Gaziantep sulh ceza Avukatı;✅ Gaziantep cezacı Avukatı
  ✅ Gaziantep Soruşturma dosyası;✅ Avukat online destek hattı
  5/5 - (1 Oy Kullanıldı)

  8 thoughts on “Jigolo Dolancırıcılığı”

  1. Yeğenim telefonumu sarjdayken alıp yanlış sitelere girmiş jigolo sitelerine herhalde beni bugün aradılar iptal olması için 2000 tl yatırmanız gerekiyor dediler iptal vermezseniz 3 iş günü içerisinde 10 bin kusaritli bir ceza gelecek ev adresinize SMS de geldi ne yapacağım yardımcı olur musunuz

   1. Bu kişiler dolandırıcıdır. Ancak devam eden süreçte sorun yaşamamanız için yapmanız gereken işlemler var. Konu detaylı danışmanlık gerektirdiği için tarafımıza 05327154705 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

  2. Iyi gunler beni jigololuk sitesi ardı buraya üye olduğumu söylediler ben biryere olmadığımı dedim istemiyorum dedim resteyim bu sitenin yasal oldugunu şartları okumadinizmi dediler benim kimlik bilgilerimi ve adres biletinim bizde cikoyor dedim siz bu bilgileri nerden aldınız dedim yasal olduğu içim dediler yoksa çay bedeli ödeyeceksiniz dediler sizi icraya veririzdediler lütfen bana yardımcı olun

  3. Bir arkadaşlık sitesi den yanlışlık la üye oldum sonra jogolo falan dıyın ce iptal ettim, çıktım bir kaç gün sonra arayıp iptal işlemi için para yaptırmanız gerekiyor dediler terleyip kapattım, sonra değişik numaralardan mesaj geldi yok haciz işlemi falan diye, icra takibi başlayabilirlermi gerçekten.. Teşekkür ederim

  4. Jigolo sitesine üye oldunuz diye benden 1350 TL para istiyorlar.. Yoksa icra gelecek dediler. Hukuk bürosundan avukat olarak tanıttılar.. Ne yapmam gereklii

  Yorum bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Call Now

  WhatsApp
  Avukata Soru Sor
  Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat ile görüşmek ister misiniz?