Gerekçeli Karar Nedir? 2023 Güncel

Gerekçeli karar nedir?

Gerekçeli karar, mahkemenin verdiği kararın gerekçesini açıkladığı yazılı mahkeme kararlarının dayandığı hukuki nedenleri ve mantığı açıklayan yazılı belgedir.

Gerekçeli karar, mahkemenin verdiği kararın hukuki dayanağını, tarafların iddia ve savunmalarını, toplanan delilleri ve bunların değerlendirilmesini içerir. Gerekçeli karar, mahkemenin verdiği kararın hukuka uygunluğunu ve tarafların hak ve hukukunu korumak için önemlidir.

Gerekçeli kararın yazılma süresi, mahkemenin türüne ve davanın niteliğine göre değişmektedir. Ceza mahkemelerinde gerekçeli karar, hükmün verildiği tarihten itibaren 15 gün içinde yazılmalıdır. Hukuk mahkemelerinde gerekçeli karar, hükmün verildiği tarihten itibaren 1 ay içinde yazılmalıdır.

Gerekçeli karar, taraflara tebliğ edilir. Taraflar, gerekçeli karara karşı itiraz edebilirler. İtiraz, gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 2 hafta içinde yapılmalıdır.

gaziantep boşanma avukatı ve ceza avukatı
Gerekçeli Karar Nedir? 2023 Güncel 2

Gerekçeli karar, mahkemenin verdiği kararın hukuki dayanağını ve tarafların hak ve hukukunu korumak için önemlidir. Gerekçeli karar, tarafların haklarını kullanabilmesi ve mahkemenin verdiği kararın hukuka uygunluğunu kontrol edebilmesi için gereklidir.

Gerekçeli karar, mahkemenin verdiği kararın gerekçesini açıkladığı yazılı belgedir. Gerekçeli karar mahkemenin verdiği kararın hukuki dayanağını, tarafların iddia ve savunmalarını, toplanan delilleri ve bunların değerlendirilmesini içerir. Gerekçeli karar, mahkemenin verdiği kararın hukuka uygunluğunu ve tarafların hak ve hukukunu korumak için önemlidir.

Bu belge, aşağıdaki şekillerde işe yarar:

 1. Kararın Açıklanabilirliği: Gerekçeli karar, mahkemenin kararını verirken hangi hukuki prensiplere ve delillere dayandığını açıklar. Bu sayede kararın neden ve nasıl alındığı anlaşılabilir hale gelir.
 2. Denetlenebilirlik: Gerekçeli kararlar, mahkeme kararlarının yasal ve hukuki standartlara uygunluğunun denetlenmesini sağlar. Taraflar veya üst mahkemeler, kararı incelediklerinde gerekçeli karar sayesinde mahkemenin mantıklı bir şekilde karara vardığını veya hatalı bir karar verdiğini değerlendirebilir.
 3. Hukukun Gelişimine Katkı: Gerekçeli kararlar, hukukun gelişimine katkı sağlar. Diğer mahkemeler benzer konularda karar verirken önceki gerekçeli kararları referans alabilirler.
 4. Tarafların Bilgilendirilmesi: Taraflar, mahkeme kararının gerekçesini anladıklarında hukuki süreci ve sonucu daha iyi kavrayabilirler.
 5. Adalet ve Şeffaflık: Gerekçeli kararlar, adaletin açık ve şeffaf bir şekilde uygulanmasına katkıda bulunur. Kararların sadece sonucunu değil, aynı zamanda nedenini de ifade eder.

Gerekçeli kararlar, özellikle hukuk dünyasında temel bir ilkedir ve adil bir yargılama sürecinin önemli bir parçasını oluşturur. Bu nedenle mahkemeler, kararlarını gerekçeli bir şekilde yazmakla yükümlüdürler.

Gaziantep Barosu Avukatı

Av.Ali TÜMBAŞ

5/5 - (5 Oy Kullanıldı)

46 thoughts on “Gerekçeli Karar Nedir? 2023 Güncel”

 1. 44 ay çalıştığım işlerinden emekli olduğum için ayrıldım tazminatim ne kadar tutuyor saygılarımla teşekkür ederim

  1. Hakkınızda verilen kararın detaylı açıklaması gerekçeli karardır. Bu yazılmış demek oluyor. İtiraz etmek istiyorsanız size tebligat yapıldığında süreyi kaçırmayın.

  2. Merhabalar benim cezasını yattigim 8 sene önceki davam uyapta hala gerekçeli karar yazıldı olarak gözüküyor neden ve kalkarmi bu uyaptan

    1. 5237sayili TCK nin 43/1maddesinden 6 yıl 3 ay kesinleşmiş karar çıktı istinafa dilekcemizi verdim sabikam yok sizce ne olur teşekkür ederim şimdiden

 2. Gerekçeli kararın, uyap sisteminde gözükmesi taraflara tebliğ niteliğinde midir. İstinaf yolu süresi gerekçeli kararın uyap sistemine girildiğinden itibaren mi başlar. Teşekkürler

  1. Tebliğ niteliğinde değildir. Tebligat ayrıca yapılır. İstinaf süreleri de tebliğden sonra başlar

   1. Öncelikle iyi çalışmalar
    Hukuk mahkemesi gerekçeli kararı yazdıktan sonra ne kadar sürede taraflara tebliği edilir belli bir süresi var mıdır? Dahil olduğum davanın gerekçeli kararın yazılmasının bu zamana kadar geçen süre 8 ay oldu.
    İlginiz için teşekkürler.

    1. Taraflardan birisi talep etmediği sürece gerekçeli karar tebliğ edilmez.Yargıtay 1. HD 2016/12476 e.2019/2779 k. sayılı kararında da bu durum vurgulanmıştır. Buna göre ;

     “………..Hemen belirtilmelidir ki, Bölge Adliye ve Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleri İle Cumhuriyet Başsavcılıkları İdari ve Yazı İşleri Hizmetlerinin Yürütülmesine Dair Yönetmeliğin 216/1 maddesinde “Hâkimin re’sen harekete geçtiği hâller ile kanunlardaki özel hükümler saklı kalmak kaydıyla taraflardan birinin talebi olmadıkça hüküm tebliğe çıkarılmaz. Taraflardan birinin talebi hâlinde hükmün bir nüshası makbuz karşılığında talep eden tarafa verilir, bir nüshası da diğer tarafa tebliğe çıkarılır………..”

     1. İlginiz için teşekkürler
      Mevcut olayda davalı tarafım bilir kişiler beni haklı buldu hakim buna göre kara verdi ve gerekçeli kara yazıldı istinaf yolu açık dedi şimdi davacı taraftan bir hareket henüz yok bu şekilde beklemek benim yararıma mı? Yoksa gerekçeli kararı tebliğ için başvurmam mı? İşime gelecek.

     2. Kararı tebliğ edilmesini isteyin ki karsi tarafın itiraz süresi başlasın, itiraz etmeyeceklerse durumunuz kesinleşir kafanız rahat eder, itiraz ederlerse de en azından süreç bu noktada beklemede kalmaz

     3. Merhabalar..ise iade davasını kazandim.suan gerekçeli kararı bekliyorum.olurda is yeri Isyerine geri alır ve ben başlamak istemezsem bunun bir yaptırımı var mı.ihbar ve kıdem tazminatı davası alabilirmiyim bu durumda tskler

     4. Yaptırımı yok. İşe başlatmama ve boşta geçen süre tazminatını alamazsınız. Ancak kıdem ve ihbar hakkınıza zarar gelmez.

     5. Taraflardan birinin isteği üzerine tebliğ ediliyormuş ya bunun bi süresi yok mu diyelim ki gerekçeli karar çıktı ama kimse tebliğ ettirmiyor on yıl da geçse bu böyle kalacak mı

   2. Belediye ile bir davamız vardı imar kirliliği biz dava edilen yeri kaldırdık dava düştü belediye yinede istinaf eder mi? Birde istinaf ettiği UYAP sistemde ne kadar sürede gözükür ? Tebligatlar UYAP sisteme düştü kaç gün içinde belediyenin eline geçer ?

    1. Konu detaylı danışmanlık gerektirdiği için tarafımıza 05327154705 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

  1. Kendi e devletinizden vatandaş uyapa girip dosya sorgulama bölümünden dosyanızı ve içeriğini görebilirsiniz. Bunun dışında ilgili mahkeme kalemine giderek oradan da belgenin çıktısını isteyebilirsiniz

  1. Tebliğden itibaren 2 hafta süre dolunca hala itiraz gelmedi ise kesinleşir dosya. Ama bunun için mahkemeye gidip kesinleşme şerhi verilmesini istemelisiniz. Yoğun iş yükü altında bu işlemi unutabilir mahkeme

 3. Merhaba eski iş yerime tazminat davası açtım 2 ay önce karara çıktı fakat gerekçeli karar halen yazılmadı ne yapmalıyım

 4. Merhaba iş mahkemesi dosyam 17.02.2023 tarihinde karara çıkmış olarak gözüküyor yaklaşık 2 aydır hakim gerekceli kararı yazmıyor.Ne yapmam gerekiyor bu konuda yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

  1. İş yoğunluğundan dolayı böyle olabilir Normalde bir ay içinde yazılması gerekirdi mutlaka kararı veren mahkeme kalemiyle görüşmenizi tavsiye ederim

 5. Öncelikle tskler .hukuk mahkemesinden gerekçeli kararın çıkmasını bekliyoruz.ise iadeyi kazandım.simdi ya itiraz edecekler bir üst mahkemeye tasincak yada haklarımı verecekler.bir diğer olasılık ise devam diyecekler.olurda işe devam etmezsem sanirim onunda 4aylik bir ödeme gibi bir cezası varmis .

  1. İşe iade davası açmak, işçinin yasal hakkıdır ve işe iade davası nedeniyle işçiye herhangi bir yaptırım uygulanmaz.

 6. merhaba.17,04,2023 tarihinde gerekçeli karar çıktı,(temerrüd nedeni ile kiracının tahliyesine karar verildi)tebliğ için talep te bulunduk fakat uyapta ne tebliğ talebini ,ne de tebligat ile ilgili hiçbir şey göremiyoruz,normalde görünmesi gerekmezmi?yada süre olarak daha erkenmi ?

  iyi çalışmalar..

 7. Merhaba;
  Twitter’dan dolayı hakkımda şikayette bulunulmuştu. Karakol ifademden sonra olay kapandı diye düşünmüştüm. Tesadüfen e devlette dava dosyasını gördüm, asliye ceza mahkemesinde ve dosya durumunda “gerekçeli karar yazıldı” ibaresi var.
  Ama ben duruşmaya davet edilmedim ve mahkeme vs olmadı. Uyap da dava açık görünüyor ve duruşma tarihi vs yok. Son evrak işleminde ise “karar için savcıdan mütala istendi” var. Duruşma olmadan gerekçeli karar yazıldı ne anlama geliyor. Teşekkür ederim.

 8. İsmet Öztürk

  Gerekçeli karar tarihinden beri 3 yıl geçti. Vekalet Ücreti ne olacak
  Gerekçeli Karar tebliğ edilmezse zamanaşımına uğrar mı ?

  1. Mahkeme kararlarında zamanaşımı 10 yıldır. İcraya konu edilmezse 10 yıl içinde zamanaşımına uğrar. Tebliğe gerek yok.

 9. Merhaba yurt dışında yaşıyorum twıtter da yaptığım paylaşimdan dava açılmış dosya da gerekçeli karar yazıldı denılıyor türkıyeye gelırsem göz altına alınırmıyım

  1. Dosyanızı incelememiz gerekir. Karar size veya vekiline tebliğ edilmeli ve akabinde itiraz edilmezse kesinleşirse böyle bir durum gerçekleşebilir. Ama tebliğ yoksa henüz kesinleşmemişse ve yakalama kararı da yoksa sorun olmaz. Net cevap için tarafımıza 05327154705 nolu telefondan detaylı görüşmek üzere arayabilirsiniz

 10. Merhabalar yağmaya teşebbüs suçundan eşim 5. Nisan 2023 ten itibaren 6 aydır kapalı cezaevinde yatmakta istinafta ceza onandı 5 yıl 6ay ceza aldı uyapta gerekçeli karar yaziyor yargitay yolu açık kararı verildi ama tebliğ edilmedi yargıtaya göndermeyi düşünmüyoruz karşı tarafında gönderip göndermeyecegini bilmiyoruz göndermezsen yada karşı taraf gönderirse ne olacak bilmiyorum ne kadar daha yatacak bilmiyorum lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim

 11. 16 eylül 2023’te görülen davam için gerekçeli karar 1 ay içerisinde yazılmadı. Sebep olarak ilgili departmanın henüz eylül ayı gerekçeli kararlarını yeni yazmaya başladığını duydum
  Kazandığım tazminat davasında paramla, hakkımda rezil oluyorum. Bu konuda kimi kime şikayet edebiliriz? Avukatım bu konuda pek fazla seçeneğimizin olmadığını söyledi.

 12. 15.09.2023 karar tarihi ve gerekçeli karar 12.10.2023 te çıkmış ve benim adresime Çarşamba günü geldi bosanmamiza karar verilmişti şimdi benim aile mahkemesine gitmeme veya birşey yapmama gerek varmı anlaşmalı bosanmaydi ne zaman e devletten boşanma düşer

  1. Gitmenize gerek yok, iki taraf için de tebligat geldikten sonra 2 hafta süre geçince itiraz hakkı biter ve boşanma kesinlesir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now

WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat ile görüşmek ister misiniz?