5 yaşından küçük çocuğun velayeti kime verilir ?

5 yaşından küçük çocuğun velayeti genellikle anneye verilir. Bilimsel olarak da bu yaşlar arasında çocuğun annenin bakımına en fazla ihtiyaç duyduğu kabul edilmektedir.

Ancak velayet davası, çocuğun velayetini almak isteyen ebeveyn tarafından mahkemede açılabilir ve ebeveynler arasında mahkemede tartışılır.


Velayet davasında velayeti almak istiyorsanız, duruşmada dikkate almanız gereken bazı önemli noktalar


Boşanma Davalarında Velayet Konusu

Boşanma, eşlerin birlikte yaşamlarını sona erdirmeleridir. Boşanma davalarında, eşler arasında en önemli konulardan biri çocuğun velayetidir. Velayet, çocuğun bakımı ve gözetimi ile ilgili yasal bir süreçtir.

Velayet, ebeveynler arasında anlaşma yoluyla veya mahkeme tarafından belirlenebilir.
Ebeveynler, velayet konusunda anlaşmaya varabilirlerse, bu anlaşmayı mahkeme onayına sunmaları gerekir. Mahkeme, anlaşmayı onaylayabilir veya ebeveynleri yeniden müzakere etmeye zorlayabilir.
Çünkü bazen taraflar çocuğun velayetinin kimde kalacağını belirlerken evlilik birliği içinde yaşanan sorunlar nedeniyle hırslı ve çocuğun çıkarlarından çok intikam duyguları ile karar verebilmektedirler. işte bu sebeple hakim tarafların almış olduğu bu kararı onaylamak zorunda değildir.

Ebeveynler, velayet konusunda anlaşmaya varamazsa, bu konu mahkeme tarafından karara bağlanır. Mahkeme, çocuğun menfaatlerini göz önünde bulundurarak, velayeti ebeveynlerden birine veya her ikisine verebilir.

Velayet kararı çocuğun;

 • Eğitim,
 • Sağlık
 • Dini inanç gibi çeşitli faktörleri dikkate alarak verilir.

  Mahkeme, çocuğun en iyi şekilde gözetilmesini sağlayacak kararı vermek için çocuğun görüşlerini de dikkate alabilir.

Velayet kararı, çocuğun menfaatine aykırı ise, değiştirilebilir. Velayet kararının değiştirilmesi için, çocuğun menfaatinde bir değişiklik olması gerekir.

Velayet, boşanma veya ayrılık durumunda çocuğun geleceği ile ilgili önemli bir karardır. Bu kararda, çocuğun menfaati her zaman göz önünde bulundurulmalıdır.

Mahkemenin dikkate aldığı hususlar:

Velayetin kime verileceği, çocuğun menfaati göz önünde bulundurularak karar verilir. Mahkeme, çocuğun velayetini karar verirken aşağıdaki faktörleri dikkate alır:

 • Çocuğun yaşı
 • Çocuğun sağlık durumu
 • Çocuğun eğitim durumu
 • Çocuğun dini inancı
 • Çocuğun maddi durumu
 • Ebeveynlerin annelik ve babalık becerileri
 • Ebeveynlerin tutumları
 • Ebeveynlerin maddi durumu
 • Ebeveynlerin yaşadığı çevre
 • Çocuğun görüşleri

Velayetin Değiştirilmesi

Velayet kararı, çocuğun menfaatine aykırı ise, değiştirilebilir. Velayet kararının değiştirilmesi için, çocuğun menfaatinde bir değişiklik olması gerekir. Örneğin, çocuğun velayeti ebeveynlerden birine verilmişse, o ebeveyn uyuşturucu madde kullanımı, haysiyetsiz hayat sürmesi, çocuğun eğitimine önem vermemesi, akrabalar ile iletişim kurmasını engellemesi veya çocuğun bakımını iyi yapamıyorsa, velayet kararı değiştirilebilir.

velayet boşanma avukatı gaziantep
5 yaşından küçük çocuğun velayeti kime verilir ? 2

Velayet Davası

Velayet davası, boşanma davası ile birlikte açılabileceği gibi veya ayrı bir dava olarak da açılabilir. Velayet davası, çocuğun velayetini almak isteyen ebeveyn tarafından açılır. Velayet davasında, ebeveynler çocuğun velayeti için mahkemede tartışırlar. Mahkeme, çocuğun menfaati göz önünde bulundurarak, velayeti ebeveynlerden birine veya her ikisine verebilir.

Velayet Davası Süreci

Velayet davası süreci, aşağıdaki aşamalardan oluşur:

 • Dava dilekçesinin verilmesi
 • Dava dilekçesinin cevaplanması
 • Tanıkların dinlenmesi
 • Bilirkişi raporunun hazırlanması
 • Sonuç duruşması

Velayet Davası Ücretleri

Velayet davası ücretleri, davanın niteliğine ve kapsamına göre değişir. Açılacak olan davada alınacak olan bilirkişi raporunun sayısı (Örneği Pedegog raporu, Sosyal Ekonomik Durum parosu gibi raporların fazlalığı) dava fiyatlandırmasına etki edebilmektedir. Ancak genel olarak Velayet davası Avukatlık ücretleri, 10.000,00 TL ile 30.000,00 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Velayet Davası Avukatı

Velayet davası, yapısı gereği karmaşık ve önemli bir davadır. Çünkü velayetin belirlenmesinden sonra çok önemli bir değişiklik olmadığı sürece velayet tekrar değişmeyecektir. Tüm delillerin sunulması çocuğun menfaatinin sizin taraf olduğunu mutlaka ispat edilmesi gerekmektedir. Bu konuda da bu işi bilen uzman bir aile hukuku avukatından destek almak gerekmektedir.

Bu konu hakkında benzer makaleler için tıklayın

5/5 - (3 Oy Kullanıldı)

45 thoughts on “5 yaşından küçük çocuğun velayeti kime verilir ?”

 1. Mehmet Yılmaz

  Allah razı olsun. Yolumu çizmemde yardımcı oldunuz. Kaç kişiyi aradım ama burada yazılanların aradığım cevap olması nedeniyle teşekkür etme ihtiyacı duydum.

  1. Aranızda bu hususta da anlaşmış olmadığınız sürece anlaşmalı boşanma olmaz,yani çocuğun kimde kalacağı hususunda da anlasmaniz gerekir aksi halde dava çekişmeli boşanma davasına dönüşür, Çekişmeli boşanma davasında bu yaştaki bir çocuk için genel olarak velayet anneye verilmekte ancak bu yaştaki çocuk için bile olsa çocuğun anne yanında kalması çocuğun menfaatine aykırı ise ( mesela annenin uyuşturucu veya alkol bağımlılığı, kötü yaşam sürmesi, çocuğa bakacak bir kira bile olsa evinin olmaması sokakta yaşaması, kendine bakmaktan aciz hale gelmiş bir hastalığa yakalanmış olması vb.gibi ) bu durumda velayet babaya verilir.

 2. Tutuklulugun gözden geçirilmesi genelde usulen yapmış olmak için yapılan bir inceleme kolay kolay serbest bırakmazlar tutuklu lehine çok önemli bir gelişme olmadığı sürece normal duruşmayı beklersiniz

 3. Emine Balcıoğlu

  Merhaba bilgiler için çok teşekkür ederim. Lakin boşanma aşamasında olmaska bile aile içinde şaka unsuru üzerinden aile büyüklerinin veya biz eşlerin boşanma söz konusu olduğunda 3yasindaki erkek çocuğumuzun velayeti babaya mı verilir anneye mi? Sorumu cevaplarsanız çok sevinirim.

  1. Genelde bu yaştaki çocuğu anneden ayirmazlar, istisna annenin uyuşturucu alkol bagimliligi, kötü yasam sürmesi, çocuğa zarar vermesi,çocuğa karşı bir suç işlemesi vs gibi çocuğun anne ile kalmasında sakıncalı hallerin varlığı halinde aynı durumlar babada yoksa velayet babaya verilir

     1. kolay gelsin benim ablam la eniştem anlaşamıyor ve boşanacaz diyorlar 5 yaşinda bir erkek çocuk ları var 1 evleri ve 1 de arabaları var benim öğrenmek istediğim şu çocuğu kime verir ler ve evi yada arabayı boşanma davası açıldığında eniştem mal kaçırmak için evi arabayı satabilir mi . teşekkür ederim

     2. Konu detaylı danışmanlık gerektirdiği için tarafımıza 0532 715 47 05 nolu telefondan ulaşabilirsiniz

 4. Merhaba ben bir yıllık evliyim eşim beni aileme göndermediği için ve ömür boyu ailemle gorusmeme izin verdiği için ondan habersiz İstanbul’dan hataya geldim ailemin yanına bana hep sözlü şiddette bulunuyordu ve ben geri dönmek istiyorum eşime ama eşim aileni silip geliceksen gel diyo aksi halde kabul etmiyorum seni dedi 5 aylık hamileyim simdide boşanmak istiyo çocuğumu benden alabilirmi kaç yaşına kadar çocuğum bende kalabilir

  1. Yeni doğan çocuğu babanın alma ihtimali çok düşüktür, annenin çocuğa karşı bir suç işlemesi, annenin kötü yasam sürmesi annenin alkol uyuşturucu bağımlılığı gibi istisnai haller hariç, bu tarz problemleriniz yoksa yeni doğan çocuk sizde kalır alamaz

   1. Merhabalar Ali bey Ben 12/12/2022 sinde anlaşmalı boşandım 3 cocugumuz var anlaşmalı cocukların velayetini bölüşerek 9yaşındaki kızım benımle kaldı 12 yaşındaki oğlum ve 10 yaşındaki kızım annesinde kaldı ben İzmir’de yaşıyorum annesi Bursa’da yaşamaya başladı ama mahkemede Bursa’da yaşıcagını belirtmedi 1aylık görme sürecinde kızım annesine gitmek istemiyor yollamadıgım durumda ne gibi süreçle karşılaşırız teşekkür ederim

    1. Konu detaylı danışmanlık gerektirdiği için tarafımıza 05327154705 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

 5. Merhabalar 2 çocuk annesiyim kızım 8 yaşında oğlum 4 yaşında evlendiğim şahısla anlaşamıyoruz ilk zamanlar böyle değildi çok iyi biriydi özel kurumlarda geometri öğretmenliği yapıyor ama beş kuruş parası yok hep bana ve çocuklarıma annem babam bakıyor kendi aileside bakmıyor çocuklarım tanımıyor ailesini 14 yıllık evliyim 4 defa geldiler belki boşanmak istediğimi söyledim beni çocuklarımla tehdit etti vermem dedi boşanmak istiyorsan tamam ama çocukları vermem diyo aslında bilerek yapıyor benim asla bırakmayacağımi biliyor ben onunla yaşamak istemiyorum hergun kavga ediyoruz ve yavrularim çok etkileniyor bundan nasıl bir yol izleyebilirim çocuklarım bende kalirmi dava açsam teşekkür ederim

  1. Karakola gidip tehditler için uzaklaştırma kararı isteyebilirsiniz, akabinde boşanma davası açabilirsiniz daha detaylı bilgi için tarafımıza 05327154705 nolu telefondan ulaşabilirsiniz

 6. Mrblar bn 6 yillik evliyim esimle aramizda siddetli gecimsizlik ve psikolojik siddet var ben bosanmak istiyorum ama 5 yasinda oglum var velayati knusunda endise ediyorum yani mahkeme velayeti bana verir mi suanda calismiyorum.

 7. merhaba eşimle 12 yıllık evliyim ama 12 yıldır geçinemiyoruz desek yeridir en son kavgamız çok büyük oldu boşanmak istiyorum.3 çocuk var ikisi kız 11 -9 ve biri erkek 1,5 yaşında.eşimin baba evinde bir boşanmış kızı daha var.bu çocuğun velayetini almamda davada etkili olurmu?çocuğun velayeti kimde kalır.

 8. 8 yıllık evliyim esim çok küfürlü konuşuyor kendi annesi babası sözünden çıkamıyor annemi babami mutlu et ben mutlu olurum diyor istemeyen gelinim ne yaptıysam gözlerine giremedim şiddetli geçimsizlik var hem eşim tarfindan hem ailesi tarafından sürekli hakaret duyuyorum buna çocuklarım çok etkileniyor eşim çocuklarım la beni tehdit ediyor vermem sana diye ailemle senelerdir gorusturmuyir eve almıyor en son 1 kere aldı evden kovdu çocuklarım 7 yaşında birisi 5 yaşında birisi velayeti kime verilir ?

  1. Bu eylemler ağır kusur sayılır, karşı taraf hakkınızda daha ağır bir kusur isnat etmezse yahut isnat edip ispat edemezse velayet sizde kalma ihtimali yüksek, daha detaylı bilgi için tarafımıza 05327154705 nolu telefondan ulaşabilirsiniz

 9. İbrahim beşiktepe

  Eşimle boşanma aşamasındayız 4.5 yaşında bir kızımız var kızımın velayetini almak istiyorum eşimin aldattigini TLF kayıtları msjlar ekran görüntüleri var birde şahitler var mahkeme çocuğu bana verirmi

 10. Merhabalar eski eşimle anlasmali olarak boşandık kızlarım 12-15 yaşlarında velayeti anlaşmalı olarak babasinda kaldı fakat söz ile yaptığımız anlaşmada aynı yaşam sartlarinda olmak ve her zaman görmeme izin vermek kaydıyla nafaka vermemek adına yapmıştı.Fakay verdiği sözleri tutmamakta ve çocuklarımı anne ve babasının küçücük 70 M2 lik evinde yasamakta ve derslerini bile doğru düzgün çalışmamaktadır.Durumum iyi ve kizlarimi almak istiyorum sizce nasıl bir yol izlemeliyim kazanma durumum var mı ?ayrıca boşanmadan önce darp raporum ve şikayetim var kendisine ait bu yüzden apar topar boşanmak için kabul ettim.

  1. Merhaba 2.5 yaşında bir oğlum var babası 2 senedir cezaevinde. Buyukannesi beni karalayarak velayet davası açmış.. uyuşturucu kullanıyor demiş. Fakat ben kullanmıyorum bunu isticekleri her testtede kanitlarim çok şükür. Size sorum hakim bu iftiraya dikkate alıp oğlumu babaannesine verirmi oğlum hala emiyor çok korkuyorum

 11. Belgüzar Selen Bayram

  Merhaba benim evlendiğim adamın ilk eşinden dört yaşın da oğlu var.Velayeti yaşı küçük olması sebebiyle annesine vermiş boşandıkların da, yalnız annesi velayet kendisin de olmasına rağmen çocuğa babaannesi ve dedesi bakmakta sanki velayet babasındaymış gibi hiç bir sorumluluk almıyor.Okul çağı gelmeden sorumluluklarını yerine getirip getirmeyeceğini sorduk bakamıycağını beyan ediyor.Babasına vermek istiyor velayeti yalnız hiç bir para ödemesi yapamayacağını belirtti biz velayeti alabilmek için noterden bir anlaşma alsak olur mu? Nasıl bir yol izlemeliyiz avk.tutacak durumumuz yok.Sadece çocuk velayet ücretini yarı yarıya ödemeyi teklif etsek.

   1. Mehmet Ali okuyucu

    Slmlar 11senelik evliyim eşim hep durumsuz iki kızım var biri 2.sinifa geçecek biride orta okula geçecek 9seneden beri çocukların hatrina kahrını çekiyorum çok dik başlılık yapıyor bugünde beni sitdet görüyorum diye şikayet etmis uzaklaştırma aldım 1ay ama çocuğumla konuşamıyorum kendisinde ararsam suçlu olarak görüyorlar ne yapmalıyım eşimin ailesi küfürbaz çocuğum orda benim gönlüm razı deyil nasıl bir yol izlemem gerekiyor bilgi lütfen

 12. Merhaba bosanma karari verilirken cocugun adresi ve telefonunu yazilı olarak babaya bildirilmesi, velayet ve kisisel iliskiye uyulmamasi hslinde velayetin degistirilebilecegi ihtiranda bulunuldu. Ancak anne adres ve telefon bildirmiyor bu velayetin degistirilme sebebi olabilir mi cocuk 3 yasında babaya verilir mi

  1. Merhabalar. Eşimle şiddetli geçimsizlik yaşıyoruz.kızım 3 buçuk yaşında eşim sürekli anneme küfür ediyor her tartışmada. Benim ailem yaşadığım şehirde değil annem ziyaretime geldiğinde kal diyor kalınca da uzun kaldı diyor. Tutarsız bir kişilik. Kendi annesini de her konuda haklı beni suçlu buluyor.Ben henüz atanamamış bir öğretmenim şuan işim yok. Boşanma durumunda memleketime dönmek istiyorum. Evlilik yaptığım şahıs gidemezsin diyor . Kızımın velayeti kimde olur.lutfen bilgi verir misiniz.

 13. Merhaba 5yillik evliyim kaçarak evlendim bir oğlum var 4yasinda boşanmak istiyorum eşim cocuga hiç iyi davranmıyor dışarı götürüyor gezmeye hep çocuk düşmüş oluyor yada ağladığı zaman ağzına vurarak getiriyor bugün de dışarı çıktılar kedi tirmalamis niye bakmadın deyince görmedim olacağı varmış diyor biz senle gecinemiycez nereye gidersen git diyor beni de dövdü birkaç kez fotoğraflar var kemerle vurmuştu onu da fotoğrafı var ben uyurken kafama silah dayadı her şeyde piskolojimi bozdun diyor zaten psikolojisi hiç yerinde değil beni velayeti vermemekle tehtid ediyor düğün günü bile bir kaç tartışma çıktı kendini camdan atmaya kalktı bu psikolojide birine çocuk verilir mi

 14. Biz de bosaniyorum çekişmeli olucak 2 yaşında bı kız çocuğumuz var benim yanımda mahkeme velati babaya verme gibi bı ihtimal varmı

  1. Konu detaylı danışmanlık gerektirdiği için tarafımıza 0532 715 47 05 nolu telefondan ulaşabilirsiniz

 15. 8 yıldır evliyiz, 2 tane oğlum var 4 yaşında ve 1 yaşında, eşim boşanmak istiyor, 4 yaşındaki oğluma kötü davranıyor ve psikolojik şiddet uyguluyor, 1 yaşında olana da sürekli bağırıyor mama ve uyumadığı zamanlarda, whatsap yazışmaları velayet için delil olarak kabul edilir mi.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now

WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat ile görüşmek ister misiniz?