Nafaka Artırım Davası I Süreç – Harç – Dava Dilekçesi 2023

Nafaka Artırım Davası I Süreç – Harç – Dava Dilekçesi 2023

Nafaka Artırım Davası Nasıl Açılır?

Nafaka, boşanma davalarında eşlerin birbirlerine ödedikleri bir miktar paradır. Nafakanın amacı, boşanma sonrasında ekonomik olarak zor durumda olan eşin temel ihtiyaçlarını karşılamaktır. Nafaka miktarı, her iki eşin ekonomik durumu, gelirleri ve giderleri göz önünde bulundurularak belirlenir.

Nafaka miktarı, zaman içerisinde değişebilir. Örneğin, nafaka alacaklısının ekonomik durumu kötüleşirse veya nafaka borçlusunun ekonomik durumu düzelirse nafaka miktarı artırılabilir veya azaltılabilir. Nafaka alacaklısının, nafaka miktarının artırılması için nafaka artırım davası açması gerekir.

Nafaka artırım davası, yetkili aile mahkemesinde açılır. Nafaka artırım davasında, nafaka alacaklısı, nafaka miktarının artırılması için bir dilekçe ile mahkemeye başvurmalıdır. Dilekçede, nafaka alacaklısının ekonomik durumu, gelirleri ve giderleri, nafaka borçlusunun ekonomik durumu ve nafaka miktarının artırılmasının gerekçeleri belirtilmelidir.

Mahkeme, nafaka alacaklısının dilekçesini inceledikten sonra, nafaka miktarını artırabilir veya azaltabilir. Mahkeme, nafaka miktarını artırırken, nafaka alacaklısının ve nafaka borçlusunun ekonomik durumunu, gelirlerini ve giderlerini göz önünde bulunduracaktır.

Nafaka artırım davası, basit yargılama usulüne göre görülür. Bu nedenle, nafaka artırım davası açmak için avukata ihtiyaç yoktur. Ancak, nafaka artırım davası açmak için hukuki bilgi sahibi olmak önemlidir. Bu nedenle, nafaka artırım davası açmadan önce bir avukata danışmak faydalı olacaktır.

velayet gaziantep boşanma avukatı çekişmeli boşanma anlaşmalı boşanma avukatı
Nafaka Artırım Davası I Süreç – Harç – Dava Dilekçesi 2023 2

Nafaka Artırım Davası Açmak için Gerekli Belgeler

Nafaka artırım davası açmak için aşağıdaki belgeler gereklidir:

 • Dava dilekçesi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Kimlik kartı fotokopisi
 • Nafaka kararının fotokopisi
 • Nafaka alacaklısının ekonomik durumu ile ilgili belgeler
 • Nafaka borçlusunun ekonomik durumu ile ilgili belgeler

Nafaka Artırım Davası Süresi

Nafaka artırım davası, nafaka miktarının tahakkuk ettiği tarihten itibaren 10 yıl içinde açılabilir. Ancak, nafaka alacaklısının, nafaka miktarının artırılması için nafaka borçlusuna ihtarname göndermesi halinde, nafaka artırım davası, ihtarname tarihinden itibaren 1 yıl içinde açılabilir.

Nafaka Artırım Davası Ücreti

Nafaka artırım davası, basit yargılama usulüne göre görülür. Bu nedenle, nafaka artırım davası ücreti, 1.700 TL’dir. Ancak, nafaka alacaklısı, nafaka artırım davası açarken, harç ve giderlerden muaf olabilir. Nafaka alacaklısı, nafaka artırım davası açarken, nafaka alacaklısı olduğunu gösteren belgelerle birlikte mahkemeye başvurmalıdır.

Yoksulluk Nafakası Nedir?

Bu konu hakkındaki diğer makalelerimiz için tıklayın

5/5 - (2 Oy Kullanıldı)

12 thoughts on “Nafaka Artırım Davası I Süreç – Harç – Dava Dilekçesi 2023”

 1. yakup çökelekci

  30 yıl evli kaldıktan sonra ayrıldık ve 3 yıl nafaka ödedim. fakat 30 yıl evlilikten sonra nafaka ödemek zorunda degil eşler diye bir kanun yasa söz konusuydu bilgilendirseniz minnattar kalırım

 2. Rubabi Şikeste

  Mrb.lar . 2019 un 11. ayında Eşimle anlaşmalı bosandim.İkimiz de calismaktayiz. Eşimin kazancı benimkinin 3_4 katı kadar. 5 yılla sinirli yoksulluk nafakasi alıyorum.Emekli olunca gelirim iyice düşecek. Sınırlı olan bu yoksulluk nafakami suresize cevirebilir miyim? Ayrıca bin lira nafaka alıyorum bunun artışını nasıl yapabilirim?

  1. Dava açabilirsiniz, Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza 05327154705 nolu telefondan ulaşabilirsiniz başka bir ilde iseniz bulunduğunuz ilden bir avukat ile görüşmenizde fayda var

 3. Merhaba 13 yildır 250 tl öduyor tefe tüfe oranında artiş yazmasına rağmen vermedi .13 yıl oldu nafaka artış dava sı açabilirmiyim.

 4. Geri bildirim: 2021 Nafaka Artış Üfe Oranları » Boşanma Avukatı Yol Gösteriyor

 5. merhabalar eski eşe nafaka arttırım davası açtım . kendisi oğlumuzun giçbirşeyiyle ilgilenmiyor.sorum şu oğluma aldığım bilgisayar ,giysi vb..gibi eşyaların faturalarını dosyaya eklemem gerekirmi yoksa ayrı bir davamı açmam gerekir .teşekkür ederim

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now

WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat ile görüşmek ister misiniz?