İşçinin İstifa Dilekçesi Vermesi Durumunda Kıdem Tazminatı Hakkı

1. Giriş

İş yaşamında sıkça karşılaşılan durumlardan biri de işçinin kendi isteğiyle işten ayrılmasıdır. İstifa dilekçesi vererek işten ayrılan işçinin kıdem tazminatı alma hakkı olup olmadığı ise merak edilen bir konudur. Bu makalede, işçinin istifa etmesi halinde kıdem tazminatı alabilme şartları ve istisnalar detaylı bir şekilde ele alınacaktır.

2. Kıdem Tazminatı Nedir?

Kıdem tazminatı, işverenin, iş sözleşmesi belirli sebeplerle sona eren işçisine ödemesi gereken bir tazminattır. Bu tazminat, işçinin işyerinde çalıştığı süre boyunca emeğinin karşılığı olarak ödenir.

3. İstifa Eden İşçi Kıdem Tazminatı Alabilir mi?

Kural olarak, kendi rızasıyla işten ayrılan yani istifa eden işçinin kıdem tazminatı alma hakkı bulunmamaktadır. 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 120. maddesi uyarınca, işçinin haklı bir sebebi olmaksızın istifa etmesi halinde kıdem tazminatına hak kazanamaz.

4. İstifa Eden İşçinin Kıdem Tazminatı Alabileceği İstisnalar

Yukarıda belirtilen kuralın bazı istisnaları da mevcuttur. Aşağıdaki durumlarda istifa eden işçi, kıdem tazminatı alma hakkına sahip olabilir:

4.1. Haklı Sebeple İstifa:

  • İşverenin işçinin kişilik haklarına aykırı davranması
  • İşverenin işçinin aile onuruna saygısızlık etmesi
  • İşverenin işçinin malvarlığına zarar vermesi
  • İşverenin işçinin dinlenme ve izin haklarını kısıtlaması
  • İşverenin işçinin ücreti ve diğer haklarını kanunlara aykırı şekilde kesmesi veya geciktirmesi
  • İşyerinde işçinin güvenliğini tehdit eden durumların olması
  • İşverenin işçiye mobbing uygulaması

4.2. Emeklilik Hakkı Kazanılması:

Emeklilik hakkını kazanan işçi, işten ayrıldığında kıdem tazminatı alma hakkına sahiptir.

4.3. İşyerinin Devredilmesi:

İşyerinin devredilmesi halinde, işçinin devralan işverene bağlı çalışmayı kabul etmemesi durumunda kıdem tazminatı alma hakkı vardır.

4.4. İşçinin Hastalık Nedeniyle İşten Ayrılması:

İşçinin işyerinde çalışmasını engelleyecek derecede ve uzun süreli bir hastalığının olması halinde işten ayrılması durumunda kıdem tazminatı alma hakkı vardır.

5. İstifa Eden İşçinin Kıdem Tazminatı Hesaplanması

Kıdem tazminatı hesaplanırken işçinin işyerinde çalıştığı süre ve son brüt ücreti dikkate alınır. Hesaplama şu şekilde yapılır:

Kıdem Tazminatı = (Çalışma Süresi x Son Brüt Ücret) / 30

6. İstifa Eden İşçinin Kıdem Tazminatı Talebinde Bulunması

İstifa eden işçinin kıdem tazminatı talebinde bulunabilmesi için aşağıdaki adımları izlemesi gerekir:

  • İşverene yazılı bir şekilde kıdem tazminatı talebinde bulunmak
  • Talebin reddedilmesi halinde, 30 gün içinde arabulucuya başvurmak
  • Arabulucuya başvurunun da sonuçsuz kalması halinde, 60 gün içinde iş mahkemesinde dava açmak

7. Sıkça Sorulan Sorular

7.1. İstifa etmeden önce kıdem tazminatı alabilirim mi?

Hayır, istifa etmeden önce kıdem tazminatı alamazsınız. Kıdem tazminatı, iş sözleşmesi sona erdiğinde ödenen bir tazminattır.

7.2. İhbar tazminatı almadan istifa edersem kıdem tazminatı da alamaz mıyım?

Hayır, ihbar tazminatı almadan istifa etmeniz kıdem tazminatı alma hakkınızı etkilemez.

7.3. Kıdem tazminatı davası ne kadar sürer?

Kıdem tazminatı davaları ortalama 6 ay ila 1 yıl arasında sürmektedir. Ancak bu süre, davanın yoğunluğuna ve iş mahkemesinin iş yüküne göre değişebilir.

7.4. İstifa dilekçesinde kıdem tazminatı talep edebilir miyim?

Evet, istifa dilekçenizde kıdem tazminatı talep edebilirsiniz. Ancak işverenin bu talebi kabul etmek gibi bir yükümlülüğü yoktur.

7.5. Kıdem tazminatı ne zaman ödenir?

Kıdem tazminatı, iş sözleşmesinin sona erdiği tarihte ödenmelidir.

7.6. Kıdem tazminatı davasında avukat tutmak zorunlu mu?

Hayır, kıdem tazminatı davasında avukat tutmak zorunlu değildir. Ancak davayı kazanma şansınızı artırmak için bir avukattan destek almanız önerilir.

7.7. İşveren kıdem tazminatımı ödemezse ne yapmalıyım?

İşvereniniz kıdem tazminatınızı ödemezse, öncelikle yazılı bir şekilde kıdem tazminatı talebinde bulunmalısınız. Talebinizin reddedilmesi halinde, yukarıda belirtilen süreler içinde arabulucuya başvurmalı ve sonuçsuz kalması durumunda iş mahkemesinde dava açmalısınız.

7.8. İstifa etmek istiyorum ancak işveren ikale ile ayrılmamı öneriyor. Ne yapmalıyım?

İşverenin ikale önerisi ile aslında kıdem tazminatı ödemeden sizden ayrılmanızı istediği anlaşılmaktadır. Böyle bir duruma şarta bağlı istifa denir. Yargıtay kararları, işten çıkarılmakla tehdit edilen işçinin bu baskı altında verdiği istifanın aslında geçerli olmadığı, ikale olarak kabul edilebileceği yönündedir. Böyle bir durumda kıdem tazminatı alabilir hale gelirsiniz.

7.9. Belirsiz süreli sözleşmem var ve istifa etmek istiyorum. İhbarda bulunmazsam ne olur?

Belirsiz süreli sözleşmelerde istifa etmeden önce işverene ihbarda bulunmanız gerekir. İhbar süreleri iş sözleşmenizde veya toplu iş sözleşmesinde belirtilmiş olabilir. İhbarda bulunmadan istifa ederseniz, işverenin ihbar tazminatı talep etme hakkı doğar.

7.10. Kıdem tazminatı için işyerinde en az ne kadar süre çalışmış olmam gerekir?

Kıdem tazminatı için işyerinde en az 1 yıl süreyle çalışmış olmanız gerekir.

8. Sonuç

İstifa eden işçinin kıdem tazminatı alması için kural olarak haklı bir sebebinin olması gerekir. Aksi takdirde, işçi kendi rızasıyla işten ayrıldığından kıdem tazminatı alamaz. Ancak bu konunun istisnaları da vardır. Bu nedenle, istifa etmeden önce kıdem tazminatı hakkınız olup olmadığı konusunda bir avukata danışmanız faydalı olacaktır.

Dikkat Notu: Bu makale genel bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, hukuki tavsiye niteliği taşımamaktadır. Her somut olayın kendine özgü özellikleri olduğundan, bireysel durumunuz hakkında mutlaka bir avukata danışmanız gerekmektedir. Hukuki sorumluluk doğurabilecek konularda uzman kişilere danışılmadan işlem yapılmaması tavsiye edilir.

Ali Tümbaş Avukatlık Ofisi Gaziantep


Kaynaklar

Avukatlarımızın Yazısını Oylar mısınız?

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now

Scroll to Top
WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat ile görüşmek ister misiniz?