tek celsede boşanma gaziantep boşanma avukatı

Evin kilidini değiştirmek boşanma sebebi mi? Avukat Ali Tümbaş

Eşinizin Ev Kapısının Kilidini Değiştirmesi Boşanma Nedeni midir?

Eşinizin ev kapısının kilidini değiştirmesi, evliliğinizi sona erdirebilecek ciddi bir sorun olabilir. Bu eylem, boşanma davasında ağır kusur olarak kabul edilebilir ve suç teşkil edebilir.

Türk Medeni Kanunu’na göre, eşler birlikte yaşamak, birbirine sadık kalmak ve yardımcı olmak zorundadır. Bu nedenle, eşlerden birinin evin kilidini değiştirmesi, diğer eşi evden uzaklaştırmak veya eve almamak amacını taşıyabilir. Bu davranış, evlilik birliğinin zorunlu kıldığı birlikte yaşama yükümüne aykırıdır.

Evin kilidini değiştirmenin boşanma nedeni olarak kabul edilebileceğine dair Yargıtay kararları da vardır. Örneğin, Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, 2016/3256 E. 2016/10777 K. sayılı kararında, eşinin sadakatsiz davranıp eşinin eve dönmemesi için kapı kilidini değiştiren erkeğin ağır kusurlu olduğu belirtilerek boşanma kararı vermiştir.

boşanma ve ceza avukatı gaziantep
Evin kilidini değiştirmek boşanma sebebi mi? Avukat Ali Tümbaş 4

Evin kilidini değiştirmenin suç teşkil edip etmediği ise Türk Ceza Kanunu‘na göre belirlenir. Türk Ceza Kanunu’nun 232. maddesine göre, aynı konutta birlikte yaşadığı kişilerden birine karşı kötü muamelede bulunan kimse, iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Evin kilidini değiştirmek, bu madde kapsamında kötü muamele olarak kabul edilebilir.

Eşinizin ev kapısının kilidini değiştirdiğini düşünüyorsanız, bu konuda hukuki yardım almanız önemlidir. Bir avukat, size bu konudaki haklarınızı ve seçeneklerinizi anlatabilir ve boşanma davasında size yardımcı olabilir.

Boşanma sürecinin zor ve stresli olduğunu unutmayın. Bu süreçte, sakin kalmak ve profesyonel yardım almak önemlidir. Bir avukat, size bu süreçte destek olabilir ve haklarınızı korumanıza yardımcı olabilir.

Bu konu hakkında benzer makaleler için tıklayın

4.6/5 - (11 votes)

Call Now

WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat ile görüşmek ister misiniz?