boşanma avukatı gaziantep anlaşmalı boşanma çekişmeli boşanma

Boşanma Davasının Geri Alınması İle Feragat Edilmesi Arasındaki Farklar

Boşanma davası, evliliğin sona ermesi için açılan bir davadır. Boşanma davası iki şekilde açılabilir:

  • Anlaşmalı boşanma: Eşler, boşanmak konusunda anlaştıkları takdirde anlaşmalı boşanma davası açabilirler. Anlaşmalı boşanma davasında, eşler boşanma konusundaki anlaşmalarını mahkemeye sunar ve mahkeme, bu anlaşmayı onaylayarak boşanmaya karar verir.
  • Çekişmeli boşanma: Eşler, boşanmak konusunda anlaşamadıkları takdirde çekişmeli boşanma davası açabilirler. Çekişmeli boşanma davasında, eşler boşanma konusundaki taleplerini mahkemeye sunar ve mahkeme, bu talepleri değerlendirerek boşanmaya karar verir.

Boşanma davası geri alma, davacının davasını geri almasıdır. Davacı, davasını geri aldığı takdirde, dava hiç açılmamış sayılır ve davacı, davasını ileride tekrar açabilir.

Boşanma davası feragat, davacının davadan vazgeçmesidir. Davacı, davadan vazgeçtiği takdirde, davacı, davasını ileride tekrar açamaz.

ceza avukatı gaziantep boşanma avukatı
Boşanma Davasının Geri Alınması İle Feragat Edilmesi Arasındaki Farklar 4

Boşanma davası geri alma ve feragat arasındaki farklar şunlardır:

  • Boşanma davası geri alma, davacının davasını geri almasıdır. Boşanma davası feragat, davacının davadan vazgeçmesidir.
  • Boşanma davası geri alma, davalının muvafakatine bağlıdır. Boşanma davası feragat, davalının muvafakatine bağlı değildir.
  • Boşanma davası geri alma, davayı ileride tekrar açmayı sağlar. Boşanma davası feragat, davayı ileride tekrar açmayı engeller.

Boşanma davası geri alma ve feragat, önemli hukuki sonuçlara sahip işlemlerdir. Boşanma davası açmayı düşünüyorsanız, bu işlemler hakkında bir avukata danışmanız önemlidir.

Bu konu hakkındaki benzer makalemiz için tıklayın

5/5 - (2 votes)

4 thoughts on “Boşanma Davasının Geri Alınması İle Feragat Edilmesi Arasındaki Farklar”

  1. Merhaba benim henüz görülmemiş bir davam var hocam geri çekmek istiyorum ama feragat etmek istemiyorum geri çekme konusunda nasıl bir yol izlemem gerekiyor kafam karıştı bir kısa yol gösterirseniz sevinirim

  2. Hayirli aksamlariki sene once maddi durumum olmadigim icin baroya bosanma davasi actim davamda feragat ettim vergi dairesine yargilama masrafini odedim ama tekrar baroya dava acamiyorum nekadar odersem tekrar dava acabilirim durumumda yok tesekkrler

    1. Baroya dava açmanız söz konusu olamaz, normal yine boşanma davası açmak isterseniz davanın masraflarını karşılamanız gerekir Şu an için de bu ücretler 1.200 TL civarındadır bunu da mahkeme veznesine yatırırsınız

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now

WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat ile görüşmek ister misiniz?