gaziantep ceza avukatı ağır ceza avukatı tutukluluk sanık

Tutukluluğun Gözden Geçirilmesi Nedir ?

Güncelleme Tarihi:

kategori:

Ceza yargılamasında bir tedbir olan tutukluluk; delillerin toplanması, şüphelinin veya sanığın adaletten kaçmasının engellenmesi amacıyla uygulanan en ağır koruma tedbiridir.

Bu nedenle; mümkün olduğu kadar tutukluluktan kaçınılması veya tutukluluğun kısa tutulması, gerekliliği ortadan kalktığı ilk anda sonlandırılması, yerine tercihen adli kontrol uygulanması,

Ceza Muhakemesi Kanunu 103, 104 ve 108. maddeler uyarınca mümkün olan ilk zamanda cumhuriyet savcısının tutuklama kararını kaldırılmasını hakimden istemesi, şüpheli veya sanığın veya müdafiin her zaman tutukluluğun sonlandırılmasını talep etme hakkının olması ve nihayette hakimlik veya mahkemece tutukluluğun en geç otuzar günlük sürelerde incelenmesi usulleri kabul edilmiştir.

CMK m.108’e göre tutukluluğun incelenmesi şu usulle yapılmaktadır

1. Soruşturma Evresinde Tutukluluğun İncelenmesi:

Soruşturma evresinde şüphelinin tutuk evinde bulunduğu süre içinde ve en geç 30 ar günlük süreler itibarıyla tutukluluk hâlinin devamının gerekip gerekmeyeceği hususunda, Cumhuriyet savcısının istemi üzerine sulh ceza hâkimi 100. madde hükümleri göz önünde bulundurularak, şüpheli  dinlenilmek suretiyle karar verilir.
Tutukluluk durumunun incelenmesi, yukarıda öngörülen süre içinde şüpheli tarafından da istenebilir. (CMK m.108/1).

2. Kovuşturma Evresinde Tutukluluğun İncelenmesi:

Hâkim veya mahkeme, tutukevinde bulunan sanığın tutukluluk hâlinin devamının gerekip gerekmeyeceğine; her duruşmada  ya da en geç 30 günlük süre içinde kendiliğiden karar verir. (CMK m.108/2).

3. Terörle Mücadele Kanunu Kapsamındaki Suçlarda Tutukluluğun İncelenmesi:

Tutukluluğa itiraz dosya üzerinden karara bağlanabilir. Tahliye talepleri en geç 30 ar günlük sürelerle tutukluluğun incelenmesi ile birlikte dosya üzerinden karara bağlanabilir. Ceza Muhakemesi Kanununun 108.m uyarınca yapılan tutukluluğun incelenmesi en geç, otuzar günlük sürelerle dosya üzerinden, doksanar günlük sürelerle kişi veya müdafi dinlenilmek, yani duruşma yapılmak suretiyle resen yapılır.

4. İstinaf Mahkemesinde Tutukluluğun İncelenmesi:

İstinaf mahkemesi, istinaf başvurusu üzerine dosyadaki tutukluluk durumunu, duruşma açarak / dosya üzerinden inceleme aşamasına kadar değerlendirmemektedir. Bu nedenle, yerel mahkemenin mahkumiyet kararı vermesinden başlayarak Bölge Adliye Mahkemesi’nin dosyayı incelemesi aşamasına kadar geçen sürede tutukluluk incelemesi yapılamaktadır.

Uygulamada sanık bu aşamada hükmen tutuklu olarak nitelendirilmekte, tutukluluğun mahkumiyet kararına bağlı bir tedbir olduğu kabul edilmektedir.

Bu konu hakkında benzer makaleler için tıklayın

5/5


Sorularınızı sormaktan lütfen çekinmeyiniz

“Tutukluluğun Gözden Geçirilmesi Nedir ?” için 4 yanıt

 1. tuncay akkus- Gaziantep avatarı
  tuncay akkus- Gaziantep

  tutuklulugun gozden gecırılmesıınde serbest kalnırmı mahkeme gıbımı yapılır tutukluluugn gozden gecırılmesı

  1. Tutukluluğun gözden geçirilmesi kanunen 30 günde bir yapılması gerekir ancak çok nadir tahliye kararı verilir.

   Meslektaşımın aşağıda ki paylaşımını da inceleyebiliriniz.

   https://www.azizcihank.av.tr/tutuklulugun-gozden-gecirilmesi-nedir/

 2. Masal - Gaziantep avatarı
  Masal – Gaziantep

  13 Nisan ara mahkememiz var etkin pişmanlık söz konusu ve kurye olmadığına inanmış savcı yüzde 50 çıkışı görünüyor dedi avukat tahliye olurmu acaba lütfen cevap verin

  1. Konu detaylı danışmanlık gerektirdiği için tarafımıza 0532 715 47 05 nolu telefondan ulaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir