ceza avukatı gaziantep boşanma avukatı

Vergi Dairesi Ödeme Emrine İtiraz

Güncelleme Tarihi:

kategori:

Ödeme emrine itiraz, amme alacağının tahsili için düzenlenen ödeme emri üzerine borçlunun, borcun bulunmadığı, kısmen ödendiği veya zamanaşımına uğradığı iddiasıyla itiraz etmesidir. Ödeme emrine itiraz, vergi mahkemesinde yapılır.

Ödeme emrine itiraz süresi, ödeme emrinin tebliğinden itibaren 15 gündür. Bu süre, ödeme emrinin muhatabına hukuka uygun olarak tebliğ edildiği tarihin ertesi günü başlar. Ancak Danıştay dava dairelerinin tebliğden önce yükümlünün ödeme ermini öğrenmesi üzerine dava açabileceğini kabul ettiğini de belirtmek gerekir.

Ödeme emrine itiraz, dilekçe ile yapılır. Dilekçede, borçlunun adı, soyadı, adresi, borcun türü ve tutarı, itiraz nedeni ve itiraza dayanak belgeler belirtilmelidir. Dilekçe, ödeme emrini gönderen vergi dairesine verilir.

iş hukuku sözleşme avukat gaziantep işçi

Vergi dairesi, ödeme emrine itiraz dilekçesini aldıktan sonra, 15 gün içinde itirazın kabulü veya reddi kararı verir. İtirazın kabulü halinde, ödeme emri kaldırılır ve borçlu hakkında herhangi bir işlem yapılmaz. İtirazın reddi halinde, borçlu, kararı tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içinde Danıştay’a temyiz edebilir.

Ödeme emrine itiraz, borçlunun, amme alacağının tahsili için başlatılan takibin durdurulmasını sağlar. Bu nedenle, ödeme emrine itiraz, borçlular için önemli bir hak olarak düzenlenmiştir.

Ödeme emrine itiraz hakkında daha fazla bilgi için, bir avukata danışmanız tavsiye edilir.

Bu konu hakkında benzer makaleler için tıklayın


Sorularınızı sormaktan lütfen çekinmeyiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir