Velayet Davası Ücreti 2023

Velayet Davası Ücreti 2023

Velayet Davası

Eşler boşandıkları zaman reşit olmayan çocuğun velayeti eşlerden birine bırakılır. Bu uygulamadaki amaç çocuğun hak kaybı yaşamaması, menfaatinin gözetilmesidir. Yani çocuğun üstün yararı önemlidir. Boşanma karar veren eşlerin çocuklarının velayetinin kime bırakılacağına velayet davası aracılığı ile karar verilir. Hakim, her iki tarafı da çeşitli açılardan inceler ve çocuğun velayetini çocuk için en faydalı olacağını düşündüğü kişiye verir. Boşanma davası esnasında çocuğun velayeti talep edilirse ayrıca velayet davası açılmasına gerek kalmadan halihazırda görülen davada velayetin kime bırakılacağına karar verilir. Bunun adına ise geçici tedbir velayeti denir.

Eğer henüz boşanma davası açmamışsanız “boşanma davası açma” yazımızı okuyabilirsiniz. Ancak bu davada da velayet konusu gündeme geleceğinden genel bilgi açısından mutlaka bu yazı sonuna kadar okunmalıdır.

Velayet davasında kişinin kendisini, çocuğuyla olan ilişkisini, ekonomik durumunu, eğitim seviyesini ve aile yapısını anlatabilmesi çok önemlidir. Bu nedenle velayet davasının bir avukat aracılığı ile açılması önerilir.

Velayetin Kime Verileceğinin Belirlenmesinde Çocuğun Menfaati

Velayetin kime bırakılacağı belirlenirken birçok kriter göz önünde bulunur. Fakat diğer tüm kriterlerden daha önemli olan çocuğun menfaatidir. Hakimin araştırmalarının ve incelemelerinin temel amacı çocuğun menfaatinin, üstün yararının kime velayet verildiğinde sağlanacağını öğrenmeye çalışmaktır. Çocuğun menfaatinin kime velayet verildiğinde daha çok sağlanacağını görmek için hakim tarafların çocukla olan ilişkisine, eğitim durumlarına, yaşam tarzlarına ve ekonomik durumlarına bakabilir.

Velayet davasında çocuk fikirlerini ifade edebilecek, olayı kavrayabilecek yaştaysa yani idrak çağına gelmişse hakim çocuğun da fikrini alarak karar verebilir. Çocuğun tercihi de velayetin kime verileceği konusunda etkili olmaktadır. Hakim çocuğun fikrini mutlaka almalıdır.

ÖNEMLİ!: Velayeti almak isteyen kişi çocuğun menfaatinin, çocuğun kendisinde kalması durumunda çok daha uygun olacağını ispat etmelidir. Bu sadece duruşmada söylemler ile değil, dilekçede ayrıntılı açıklamalar ve  uygun deliller ile de desteklenmesi gerekmektedir. Bu konuda mutlaka bir uzman avukat desteği alınması faydalı olacaktır.

Genel Gaziantep Avukat Ali Tumbas 25 1
Velayet Davası Ücreti 2023 3

Velayet Davası Nasıl Açılır?

Aile mahkemelerinde sık sık görülen davalardan biri olan velayet davası ile ilgili farklı araştırmalar yapılmaktadır. Ergin olmayan bireylerin ihtiyaçlarının karşılanması için hak sahibi olmak isteyen eşler tarafından velayet davası açılabilir. Velayet davası açmak isteyen kişilerin tercih edebileceği farklı alternatifler vardır.

Kişiler, mahkemenin isteğine uygun içerikteki dava dilekçelerini hazırlayarak aile mahkemelerine müracaat edilebilir. Basit yargılama yöntemiyle gerçekleştirilecek olan davalar neticesinde çocuğun velayet hakkı konusunda karar verilir. Aile mahkemelerinin yanı sıra ihtiyaç duyulması halinde asliye hukuk mahkemeleri de velayet davalarına bakabilmektedir.

Velayet davası açmak isteyen bireyler için avukat ve danışmanlık hizmetleri de bulunmaktadır. Boşanma avukatı tarafından da profesyonel bir şekilde yürütülen süreç ile birlikte velayet davası açmak mümkündür. Velayet davalarında avukatların dikkatli ve detaylı bir savunma hazırlaması oldukça önemlidir.

Hangi Durumlarda Velayet Davası Açılır?

Anne ve baba üzerinde eşit olarak kullanılan velayet hakkı çeşitli durumlarda velayet davası ile birlikte tek tarafa geçebilir. Velayet davasının açılması için gerekli olan bazı şartlar bulunmaktadır. Evlilik birliği sırasında anne ve babaların ortak olarak sahip olduğu velayet hakkı boşanma durumlarıyla birlikte tek bir eş üzerine geçebilir. Boşanma davalarını yürüten hakimler tarafından çocuğun velayet hakkının kime verileceği belirlenir.

Aile mahkemelerine velayet davası açmak isteyen kişilerin geçerli nedenleri bulunmalıdır. Mahkemeler, velayet davalarında ilk olarak çocukların menfaatini göz önünde bulundurmaktadır. Velayet davasının açılabileceği durumlar şu şekildedir;

 • Çocuğun ahlaklı bir şekilde yetiştirilmemesi,
 • Velayetin olduğu anne veya baba tarafından yasalara uygun davranılmaması,
 • Velayetten kaynaklanan sorumlulukların yerine getirilmemesi,
 • Çocukların eğitim, sağlık ve güvenlik gibi haklarının sağlanmaması,

Belirtilen durumların ortaya çıkması durumunda eşler tarafından velayet davası açılabilir. Çocukları yeterli imkânların sağlanamaması durumunda gerekli hazırlıklar yapılarak mahkemelere müracaat etmek mümkündür.

Velayet Davası Ücreti

Velayet davası ücreti için net bir rakam belirlenememekle birlikte tutacağınız avukatın alanındaki tecrübelerine ve mesleki uzmanlığına göre ücretler değişebilmektedir. Ortalama bir velayet davası ücreti ise 8.000,00- 10.000,00 TL arası değişebilmektedir. Velayet davalarında tutacağınız avukat oldukça önem arz etmektedir. O yüzden avukat tutarken ücret kısmından ziyade avukatınızın velayet davalarına hakimiyetine özen göstermek sizin için uzun vadede daha avantajlı olacaktır.

Genel Gaziantep Avukat Ali Tumbas 22 1
Velayet Davası Ücreti 2023 4

Velayet Davasında Ortak Velayet Nedir?

Ortak velayet çocuğun haklarını eşlerin birlikte temsil etmesidir. Hukuk sistemimizde yakın zamana kadar boşanmada ortak velayet kararı verilmemekteydi. Ancak 2016 yılından itibaren AİHS Ek 7 Numaralı Protokol onaylanmıştır. Bu onaylanmanın sonucunda artık Türkiye’de de boşanmada ortak velayet kararı verilebilmektedir. Nitekim son yıllarda mahkemelerin bu yönde kararlar verdiği de görülmektedir. Önemli olan çocuğun menfaatinin ortak velayeti gerektirmesidir.

Boşanmada ortak velayet kararı verilmesi genelde anlaşmalı boşanmalarda görülmektedir. Çekişmeli boşanmalarda tarafların çocuğun menfaatini gözetemeyeceği düşünülerek ortak velayet kararı verilmez. Elbette ortak velayet kararı verilmesinde eşlerin her ikisinin de bu yönde bir talebinin olması etkilidir.

Velayet Davası ile Velayetin Değiştirilmesi

ÖNEMLİ!: Türk Medeni Kanunu’nun 183. maddesi gereğince çocuğun velayetinin değiştirilmesi mümkündür. Bunun için bazı durumların ortaya çıkması beklenir. Şu durumlardan biri ya da birkaçı ortaya çıktıysa velayet hakkı olmayan ebeveyn velayetin değiştirilmesi davası açabilir;

Velayet sahibi tarafın;

 • Başka bir yere gitmesi
 • Yeniden evlenmesi
 • Vefat etmesi
 • Sağlığının ciddi derecede bozulması
 • Alkol veya uyuşturucu bağımlılığı olması
 • Hapse girmesi
 • Haysiyetsiz yaşam sürmesi
 • Çocuğun menfaati için daha yararlı bir durum ortaya çıkması

Bu konu hakkında benzer makalelerimiz için tıklayın

Avukatlarımızın Yazısını Oylar mısınız?

2 thoughts on “Velayet Davası Ücreti 2023”

 1. Tamer aldırma

  Merhaba velayet hakkı annede fakat anne evlendi başka bir şehir e gitti sorumluluk larını yerine getirmiyor velayeti almak istiyorum bu konuda ne yapmam lazım ve mahkeme masrafları nı benimmi ödemem gerekiyor..

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now

WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat ile görüşmek ister misiniz?