Tek Celsede (Duruşmada) Boşanma I Aile Hukuku Avukatı Gaziantep

Tek cesede boşanmak istiyorum diyen kişiler, eğer ortak iradeye sahip bir şekilde yollarını ayırmayı düşünüyorlarsa, yapmaları gereken anlaşmalı boşanma davası açmalarıdır. Boşanma avukatı danışmanlığında gerçekleşecek anlaşma metni protokolü sayesinde mahkemenin ilk günü eşlerin saatinde ve zamanında mahkemede bulunmaları halinde tek celsede boşanmak istiyorum diyenlerin amaçları yerine gelmiş olacaktır. Anlaşmalı boşanma mahkemede çatışmalara ve karışıklıklara sebep olmadan yerine getirilen boşanmadır. Yani eşler, boşanmanın feri hususları etrafından herhangi bir çatışma yaşamazlar.

Tek Celsede Boşanmak İçin Ne Yapmak Gerekmektedir?

Pek çok kişi boşanma karar verdiğinde kararın tek celsede sonuca ulaşmasını istemektedir. Fakat anlaşmazlık sebebiyle boşanma karar veren çiftlerin boşanma konusunda bir anlaşmaya varması oldukça zor bir durumdur.

Tek celsede boşanmak için ne yapmalı; tek celsede boşanmak isteyen kişilerin kendi özgür iradeleri ile boşanma kararı vermeleri ve boşanmaya konu olan tüm hususlarda aralarında anlaşmaya varmaları gerekmektedir. Anlaşmaya varılması gereken hususlar nafaka, çocukların velayeti, kişisel ilişkiler, ziynet eşyaları ve mal rejiminden kaynaklı alacaklar olabilir. Bu hususları Bir boşanma avukatı ile birlikte protokol olarak düzenlenmesi doğru olacaktır. Bu protokolün avukatsız bir şekilde düzenlenmesi tarafların ilerleyen zamanlarda hak kaybına uğramalarına nasıl sebep olabilir. bu yüzden bir avukat tarafından düzenlenmesi hak kaybı oluşmaması için daha doğru olacaktır. Protokol düzenlendikten sonra eşlerin son 6 ay içerisinde oturdukları yerin aile mahkemesine boşanma başvurusu yapılmalıdır. Başvurunun ardından hâkim tensip zaptı düzenleyecek ve eksiklerin tamamlanmasını isteyecektir. Tüm eksikleri tamamlanarak duruşma gününde ve saatinde tarafların protokolün tüm hükümlerini kabul etmelerini beyan etmeleri sonucunda boşanma gerçekleşir. Tebliğ tarihinden sonraki 2 hafta içerisinde taraflardan herhangi bir tanesi kararı itiraz etmez ise tek celsede boşanma gerçekleşmiş olur.

ali tumbas banner makale avukat 3 1

Tek Celsede Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Anlaşmalı boşanma protokolünün mevcudiyetiyle birlikte dava dilekçesi mahkemeye verildiği anda dava açılacaktır. Mahkeme iş yükü yoğunluğuna göre duruşma/celse günü belirleyecektir. Bazı durumlarda hakim tanık da isteyebilir. Ortalama olarak bu süreç 3-6 ay arasında sürmektedir. Anlaşmalı boşanma süresi tamamen hukuki sürecin doğru yürütülmesi ile alakalıdır. Anlaşmalı boşanma davası açarak bahsedilen tüm hukuki prosedürlerin uzman bir el tarafından işletilmesi ile tek duruşmada boşanma gerçekleştirilmesi mümkündür. Bu sebeple, tek celsede boşanmak isteyen bireylerin her konuda mutabık olmaları büyük önem taşımaktadır.

Kişilerin anlaşmalı boşanma davasının şartı olan 1 seneyi taşımamış olması halinde, boşanma davası çekişmeli boşanma davası olarak açılmalıdır. Fakat burada da tek celsede boşanmak mümkün kılınmıştır. Böyle bir durumda, taraflar karşılıklı olarak boşanmak hususunda anlaşmışlar, boşanmanın ferilerine ilişkin karşılıklı talepler bulunmamakta ise ve taraflardan birinin davayı kabul etmesi halinde uzman avukatların da yardımıyla boşanma davasının tek celsede bitmesi mümkündür.

Bu konu hakkındaki benzer makalelerimiz için tıklayın

5/5 - (1 Oy Kullanıldı)

Call Now

Scroll to Top
WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat ile görüşmek ister misiniz?