Tanıma Ve Tenfiz Davası Ne Kadar Süre İçerisinde Açılmalıdır

Tanıma Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer?

Tanıma ve tenfiz dava süresi aldığınız avukatlık hizmetine ve taraflardan herhangi birisinin yurt dışında ikamet etmesine bağlı olarak değişmektedir. Türk Mahkemeleri’nin 45 gün içerisinde sonuçlandırmayı düşündükleri tanıma ve tenfiz davası ne kadar sürer sorusuna avukatlık hizmeti alındığında 10 ila 20 gün şeklinde yanıt verilebilmektedir. Taraflardan herhangi birisinin yurt dışında olması ve avukatlık hizmeti almaması dava sürecini uzatarak;

1 ay ila 45 gün,
3 ila 6 ay
Arasında sonuçlanmasına neden olabilmektedir. Yabancı ülke mahkemelerinde alınmış boşanma kararı neticesiyle elde ettiğiniz hakları Türkiye’de en kısa sürede devam edebilmek için açacağınız tanıma ve tenfiz davalarında avukatlık hizmeti almak gereklidir.

Tanıma ve Tenfiz Davası Ne Kadar Sürede Açılmalıdır?

Tanıma ve tenfiz davalarında herhangi bir yasal zaman aşımı süresi bulunmamakla birlikte boşanma nedeniyle mahrum kalınan veya elde edilen hakların kullanımı için bu davaların en kısa sürede açılmış olması gereklidir.

  • Mal paylaşımı,
  • Nafaka,
  • Yeniden evlenme,
  • Taraflardan herhangi birisinin vefatı halinde oluşacak miras sorunları

Gibi konularda oluşabilecek hak kayıplarının önüne geçilebilmesi için tanıma ve tenfiz davasının bir an önce sonuçlandırılması gereklidir.

gaziantep in en iyi boşanma avukatı

Tanıma ve Tenfiz Davası Masrafları Nelerdir?

Tanıma ve tenfiz davası masrafları Adalet Bakanlığı’nca her yıl belirlenmektedir. Matbu harçla ve dava açılışında yatırılan gider avansı da dava masrafları arasında yer almakla birlikte;

  • Yeminli tercüman apostil onayı,
  • Davanın uzaması halinde artabilecek dava masrafları (Tarafların yurt dışında bulunması veya avukatlık hizmeti alınmaması hali),
  • Avukatlık vekalet ücreti

TANIMA VE TENFİZ DAVASI EN KISA NASIL SONUÇLANIR

Tanıma davasında Tebligatın uzun zaman almamasının çözümü ise tarafların her ikisinin de Türkiye’den ayrı birerer avukata vekaletname vermesidir.Tebligatların vekil sıfatıyla avukata yapılacağından yurtdışına tebligat yapılmasına gerek kalmayacaktır. Bu şekilde tebligat süresi yaklaşık 3-5 gün sürmektedir.

Bu nedenle Tanıma Ve Tenfiz Davası evrakların tamam olmasına bağlı olmak şartıyla 10-15 gün içerisinde sonuçlanacaktır. Bu durumda tanıma ve tenfiz davası en kısa sürede en hızlı sonuçlanmasını sağlayacaktır.

Yukardaki açıklanan sebepler ile açılan tanıma ve tenfiz davasının avukat marifeti ile takip edilmesi durumunda tanıma ve tenfiz davası daha kısa sürer. Tanıma ve tenfiz davası sonuçlanacak ve verilen karar kesinleşecektir.

Mahkemece verilen kararın kesinleşmesi durumunda Boşanma ile ilgili kararlarda Nüfus müdürlüğüne yazı yazılarak medeni durum verilen mahkeme kararına göre işlenecektir. Tenfiz davasının alanına giren velayet veya nafaka durumu varsa, Mahkemece verilen kararın kesinleşmesiyle, kararın uygulanması daha hızlı ve çabuk olacaktır.

Tanıma ve Tenfiz Neden Gereklidir? Boşanma ile Bağlantısı Nedir?

Yabancı mahkemenin verdiği boşanma kararının Türkiye Cumhuriyeti’nde hüküm doğurması için, bu kararın yerel mahkemece tanınması gereklidir. Yerel mahkemedeki dava icra sonucu doğurmayacağı için tenfiz söz konusu olmayacaktır. Ancak yabancı mahkemece verilen kararda velayet ve nafaka gibi hususlar da var ise, bu durumda tanıma ve tenfiz söz konusu olacaktır.

Yabancı mahkemece verilen boşanma kararının tanınmasında açılacak olan tanıma davası, diğer eşe karşı açılmaktadır. Dolayısıyla diğer eşin tebligat adresinin bilinmesi gereklidir. Zira dava dilekçesi ve hükmün kesinleşmesine ilişkin tebligatın diğer eşe de tebliğ edilmesi zaruridir.

boşanma avukatı gaziantep anlaşmalı boşanma çekişmeli boşanma

Boşanmaya ilişkin tanıma davalarında sıkça karşılaşılan sorun, karşı tarafın adresinin bilinmemesi nedeniyle tebligatların yapılamamasıdır. Bu nedenle yabancı mahkemede boşanmanın üzerinden çok süre geçmeden ve diğer eş ile iletişim koparılmadan, tanıma davasının da açılması isabetli olacaktır.

Bunun yanı sıra, tanıma davasında hem davacının hem davalının avukatla temsil edilmesi dava süresini oldukça kısaltmaktadır. Bu nedenle dava açarken, karşı tarafa da durum izah edilmeli ve işlemlerin hızlandırılması için Türkiye’den 2 avukata vekalet çıkarılmalıdır. Eğer diğer eşin avukatı yok ise belirtildiği üzere dava süreci uzayacaktır.

Diğer Eşin Adresi Bilinmiyorsa ya da Kendisine Ulaşılamıyorsa Ne Yapılmalıdır?

Sıkça karşılaşılan durumlardan birisi de, boşanılan eşin adresinin bilinmemesi veya kendisine ulaşılamamasıdır. Yukarıda belirtildiği üzere dava sürecindeki tebligatların davalı tarafa da tebliğ edilmesi gerekmektedir. Böyle bir durumda yabancı mahkeme kararının tanınması için, etkin bir adres araştırması yapılması, yurtdışı bağlantılar sayesinde yabancı ülkelerin kamu kurumları ile iletişim kurulması faydalı olacaktır.

Bu konu hakkında benzer makaleler için tıklayın

Avukatlarımızın Yazısını Oylar mısınız?

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now

Scroll to Top
WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat ile görüşmek ister misiniz?