Tanıma Tenfiz Davası Avukatlık Ücreti Gaziantep Avukat Ali Tümbaş

Tanıma tenfiz davası, yurtdışında verilen yabancı mahkeme kararının Türkiye’de tanınması ve icra edilmesi için açılan davadır. Tanım tenfiz davası, özellikle yurtdışında gerçekleşen boşanmaların Türkiye’de geçerli olması bakımında önem taşır. Yalnızca yabancı mahkeme boşanma kararlarının değil; diğer kararların da tanınması ve tenfizi mümkündür. Ancak uygulamada sıklıkla boşanma kararlarının Türkiye’de geçerli olması için bu davanın açıldığı görülmektedir.

Yabancı mahkeme kararı, Türkiye’de doğrudan geçerli olmadığından kişi, tanıma ve tenfiz işlemi için dava açmak zorundadır. Aksi halde yurtdışında boşanmış olsa dahi Türkiye’de halen evli görünecektir. Türkiye’de halen evli görünüyor olmanın da beraberinde getireceği birtakım sorunlar olabilir.

Almanya,Belçika,Hollanda ve Fransa’da yaşayan Türk vatandaşlarının en sık sorduğu sorulardan birisi; “Yurtdışında boşandım,ama Türkiye’de evli görünüyorum.Ne yapmalıyım?” sorusudur.İşte bu durumda tanıma tenfiz davası açılması gerekecektir.

Bu davayı açmamak, ileride birçok soruna neden olacaktır. Örneğin;kişiler yurtdışında boşanmış olsa da Türk vatandaşı olan burada hala evli görünecektir. Bu kişinin vefat etmesi durumunda yabancı eş, mirasçı olacağından mirasta hak iddia edecektir. Bu nedenle yabancı mahkemenin vermiş olduğu boşanma kararının mutlaka Türkiye’de tanınması gerekmektedir.

gaziantep boşanma avukatı anlaşmalı ve çekişmeli

Tanıma Tenfiz Nedir?

Yabancı mahkeme kararının Türkiye’de geçerli olabilmesi adına yapılan işleme tanıma tenfiz denir. Eğer boşanma kararı sadece boşanma hükmünü içeriyorsa tanıma davası; ancak boşanmanın yanında nafaka, velayet, tazminat gibi icrai hükümler de varsa tenfiz davası açılmalıdır.

Tanıma ve Tenfiz Yeni Kanun 2022

Getirilen yeni düzenleme ile birlikte boşanma kararının daha kolay ve kısa sürede tanınması için, vatandaşlara imkan getirilmiştir. Buna göre, eşler birlikte Türkiye’deki nüfus temsilciliğine ya da konsolosluğa giderek başvuru yapmalıdır. Taraflar yanlarında boşanma kararının aslı, kesinleşme şerhi, apostille şerhi, kararın tercümesi ve nüfus cüzdanları, eski eş Türk vatandaşı değilse tercümeli kimlik fotokopisini de götürmelidir.

Eğer eski eş Türk vatandaşı değilse ve konsolosluğa gelmeyi kabul etmiyorsa, eski eşin kimlik fotokopisi veya pasaport fotokopisinin detaylı tercümesi ile de başvuru yapılabilir.

Ancak eski eş Türk vatandaşı ise mutlaka her iki tarafın bizzat başvuru yapması gerekmekte, eski eş gelmiyorsa tanıma davası açılması gerekmektedir. Bu işlemleri avukat da yapabilir.

Nüfus müdürlüğüne veya konsolosluğa başvuru ile boşanmanın tanınması için, boşanma kararında velayet, nafaka, tazminat gibi taleplerin olmaması gerekmektedir. Eğer kararda bunlardan birisi varsa artık nüfusa ya da konsolosluğa değil, Türkiye’de tanıma tenfiz davası açılmalıdır.

Boşanmanın Türkiye’de Tanınması Türk Konsolosluğundan Yapılır mı?

Boşanmanın tanınması Türkiye’deki nüfus temsilciliklerinden yapılabileceği gibi yurtdışındaki Türk konsolosluklarında da yapılabilir. Konsolosluğa tanıma başvurusunda bulunulabilmesi için, her iki tarafın bizzat konsolosluğa gitmesi gerekmektedir. Ancak eski eş Türk vatandaşı değilse ve konsolosluğa gelmeyi kabul etmiyorsa, eski eşin kimlik fotokopisi veya pasaport fotokopisinin detaylı tercümesi ile de başvuru yapılabilir.

Tanıma Tenfiz Davasında Dava Masrafı Ne Kadar Tutar

Yabancı bir ülkede boşanmış olan kişiler bu kararı Türkiye’de geçerli hale getirmek için tanıma tenfiz davası açmalıdır. Peki tanıma tenfiz davasında dava masrafı ne kadar tutar ? Tanıma tenfiz davası masrafları ikiye ayrılır. Bunlardan ilki mahkemeye ödenmesi gereken harç ve gider avansıdır. İkinici olarak da davaya girecek olan tanıma tanıma tenfiz avukatı için bir ücret ödenir.

Eğer tebligat yurtdışına yapılacak bu durumda yukarıda ki masraflara ek olarak bir de yurtdışı tebligat ücreti ödenmelidir. Karşı taraf yabancı ülke vatandaşı ise bu durumda dava dilekçesi ve diğer evrakların o tercümesi yapılması gerekir.

Bu tercüme içinde mahkemenin takdir ettiği bir ücret ödenir. Fakat her iki tarafta avukat tutarsa bu durumda yurtdışına tebligat yapılmasına gerek olmadığından yurtdışı tebligat ve tercüme ücreti ödemeye gerek yoktur. Bu da taraflara ciddi bir maddi tasarruf sağlar.

Tanıma tenfiz davasında avukatlık ücretleri sabit değildir. Bu tutar müvekkil ile avukat arasındaki anlaşmaya göre değişir. Fakat belirlenecek olan tutar Gaziantep Barosu Asgari Ücret Tarifesinden az olamaz. Bu tanıma tenfiz davasında dava masrafı ne kadar tutar sorusunun yanıtı için bizimle iletişime geçebilir ve söz konusu tutarları öğrenebilirsiniz.

avukat 1

TANIMA TENFİZ NASIL OLUR

Tanıma tenfiz davasında dava masrafı ne kadar tutar sorusunun cevabı tanıma tenfiz için gerekli evraklara göre
Tanıma ve Tenfiz Davası açmak için gerekli belgeler:

– Vekaletname Bu vekaletname boşanmaya tanıma ve tenfize yetkilendirilmiş olmak zorundadır.
– Yabancı mahkeme kararı
Davanın karara bağlandığı yabancı ülke mahkemenin kesinleşmiş kararının Türkiye’de yeminli tercüman araılığıyla veya yurtdışı tercümesinin konsolosluk örneğinin bulunması gerekmektedir.
– Apostil şerhi
Apostil şerhi yabancı mahkemenin uluslararası hukuka göre ülkemizde de kabul gören bir mahkemenin olduğunun vesikasıdır.
Apostil şerhi kararı veren yabancı mahkemenin kaleminden alınarak ve konsolosluk tarafından onaylanması gerekmektedir.Mahkeme MasraflarıTanıma ve Tenfiz davalarında başvuru harcı, tebligat gideri gibi cüzzi giderlerle birlikte yemenli tercüme onayı için masraf yapılmaktadır.

Bu konu hakkında benzer makaleler için tıklayın

5/5 - (1 Oy Kullanıldı)

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now

Scroll to Top
WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat ile görüşmek ister misiniz?