Nafaka miktarı ne kadardır ?

Nafaka miktari ne kadardir ?

Nafaka miktarı ne kadardır ?

Aile bireylerinin boşanma kararı almasından sonra ayrılık sürecine giren çiftler bazı konularda hem fikir olmaları üzerine boşanma davası sürecini başlatırlar. Bu süreç anlaşmalı boşanmalarda kısa bir sürede sonuçlanır. Fakat çiftlerin birbirleri ile boşanma konusunda hem fikir olamamaları boşanma sürecinin uzatabilmektedir. Boşanma işleminin tamamlanmasından sonra anlaşmalı boşanma sürecini tamamlayan çiftler anlaşma koşullarını yerine getirerek hayatlarına devam ederler. Boşanma sürecinden sonra en önemli konulardan bir tanesi de, eğer çiftin çocukları varsa çocuğun kimin velayeti altında kalacağıdır. Çoçuğa ne kadar nafaka ödenir sorusu tam bu aşamada ortaya çıkmaktadır. Çiftin bu konuda kesinlikle bir anlaşmaya varması gerekir aksi halde velayet davası sırasında atanan hakim konuyu inceleyip uygun kararı verecektir.

Velayet davasının sonuçlanması sonrasında çocuğun velayetini alan tarafa karşı tarafın çocuk için nafaka ödemesi gerekir. Burada şu ayrımı yapmakta fayda var eşe ve çocuğa nafaka bağlanırken aynı hususlar değerlendirmeye alınmaz. Çocuğa bağlanılan nafaka çocuğun ihtiyaçları da göz önüne alınarak belirlenir. Çocuğa nafaka bağlanılırken bir çok hususa dikkat edilmektedir. Çocuğun eğitim, sağlık ve zorunlu tüm ihtiyaçları ayrıca düşünülerek nafaka bedeli hesaplanmaya özen gösterilir. Fakat bu durum sadece tek taraflı değildir. Nafakayı ödeyecek tarafında maddi durumu bu noktada çok önemlidir. Velayeti alan eş tarafından talep edilen meblağ, ödeme gücü olmayan karşı taraftan tahsil edilemez. Yani nafaka ödeyecek tarafın gelir düzeyi nafakanın belirlenmesinde çok önemli bir etkendir.

Velayet ve nafaka süreçlerinde yanınızda güvenebileceğiniz bir avukatın olması çok önemlidir. Haklarınızı en doğru şekilde savunan bir avukat ile hakkınız olanı sonuna kadar elde edebilirsiniz. İşini iyi yapan bir avukat, karşı tarafın gelir düzeyine göre gerekli savunmaları yaparak olabilecek en iyi sonucu almanız için faydalı olur. İşinde profesyonel bir avukat çocuğa ne kadar nafaka ödenir sorunuza gayet net açıklamalar getirebilir. Dosyayı iyi analiz eden bir avukat haklarınızı alabilmeniz için her zaman sizin yanınızda olacaktır. Boşanma süreci bir çok açıdan sancılı bir süreç olabilir hele ki işinde profesyonel olmayan bir avukat ile çalışıyorsanız, durum iyice çekilmez bir hal alabilir.

Çocuğun Nafaka Miktarı 2019

Çocuğa ne kadar nafaka ödenir 2019 yılında da merak edilen konular arasındadır. Çiftlerin boşanması sonrasında çocuğun velayetini alan taraf nafaka hakkını kazanır. Çocuğa nafaka ne kadar bağlanır sorusunu, çocuğun velayetini alan tarafın merak etmesi gayet doğaldır. Çiftlerin boşanması sonrasında çocuğun hayat kalitesinde herhangi bir değişim olmaması için gerekli ödemelerin velayeti alan tarafa ödenmesi gerekir. Çocuğun nafaka miktarı mahkeme sırasında, nafakayı ödeyecek tarafın gelir düzeyine göre belirlenmektedir.

Anlaşmalı boşanma davalarında çocuk için ödenecek nafaka miktarı konusunda, anlaşmaya varılmışsa büyük oranda mahkeme kararı anlaşılan tutar üzerinden olacaktır. Anlaşmalı boşanmalarda, çocuk için ödenecek nafaka miktarı daha kolay sonuçlanmaktadır. Çiftlerin nafaka konusunda anlaşamamaları sonucunda ise süreç biraz daha uzayabilmektedir.

Daha fazla bilgi için doğrudan 05325740383 numaralı telefondan veya diğer iletişim yollarından irtibata geçebilirsiniz.

Avukatlarımızın Yazısını Oylar mısınız?

Call Now

Scroll to Top
WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat ile görüşmek ister misiniz?