Gaziantep Avukat Ali Tümbaş Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Avukatı

Mardin Anlaşmalı Boşanma

Mardin boşanma avukatı. Evlilik çiftler için büyük anlama sahip olmakla beraber bitmesi yıkıcı durumlara sebep olmaktadır. Boşanmanın yaşattığı ruhsal ve psikolojik etkilerin yanında maddi anlamda da değişikliğe sebep olacak durumlar mevcuttur. Nafaka, velayet, mal paylaşımı, tazminat gibi maddi bakımdan etkili sonuçlar doğuran bir davadır.
Boşanma sebepleri Türk Medeni Kanunu İkinci Bölüm md.161-md.166 arasında düzenlenmiştir. Boşanma davası özel boşanma sebeplerine veya genel boşanma sebeplerine dayanarak açılabilir. Bu şekilde açılmış boşanma davası çekişmeli boşanma davası olarak adlandırılır. Bunun haricinde iki tarafın anlaşarak boşanmaya karar verdiği davalara ise anlaşmalı boşanma davası denir.

Boşanma sürecinde avukat önemli bir rol oynamaktadır. Tarafın sahip olduğu hakları açıklamasıyla, menfaati için gerekli işlemleri yerine getirmesiyle ve bu konudaki deneyimiyle uzmanlığa sahip bir avukat ile boşanma sürecinin istenilen bir neticeyle sonuçlanma ihtimali yüksektir.

Mardin Boşanma Avukatı

Boşanma davaları; nafaka, velayet ve tazminat gibi sonuçlar meydana getiren aile hukukuna dair davalardan bir tanesidir. Boşanma davaları iki şekilde olur: Tarafların anlaşarak karar verdiği anlaşmalı boşanma veya çekişmeli boşanma. Mardin boşanma avukatı da aile hukukuna ilişkin davalardan bir tanesi olan boşanma davasında avukatlık hizmeti vermektedir.
İlk olarak belirtmek gerekir ki; Mardin boşanma avukatı, sadece Mardin’daki boşanma davalarına bakabilir, başka illerdeki boşanma davalarına bakamaz gibi bir kaide mevzubahis değildir. Yani Mardin’daki bir boşanma avukatı çok normal bir şekilde Mardin ya da Mardin’deki bir boşanma davasına da bakabilecektir.

Mardin boşanma avukatlarının bu kadar tercih edilmesindeki sebep ise nüfusun fazla olması ile orantılı olarak Mardin gibi büyük bir şehirde avukatların karşısına daha fazla boşanma davası ve bununla bağlantılı olarak değişik türde olaylar daha fazla denk gelmektedir. Bu bakımdan boşanma davalarında Mardin boşanma avukatları meslektaşlarına göre daha fazla tecrübeli ve bilgi sahibi olup özellikle boşanma davasının verdiği duygusal değişimler sebebiyle yanlış kararlar verebilecek tarafların bu süreci en başından daha doğru bir şekilde yönetebilmeleri için ilk olarak Mardin boşanma avukatlarından hukuki destek görmelerinde yarar vardır.

Tabi ki ayrıca üstünde durmak gerekir ki Mardin’daki boşanma avukatlarının hepsi iyi diye bir şey yoktur. Bu yüzden boşanma davası açmaya karar verdiğinizde Mardin boşanma avukatına dair aramalar yaparken daha titiz ve özverili davranmalı ve işini, davasını iyi takip eden, deneyimli, tecrübeli avukatlarla çalışmanızı evleviyetle öneririz.

anlaşmalı boşanma protokolü
Mardin Anlaşmalı Boşanma 13

Anlaşmalı Boşanma Davası Nedir?

Boşanmak isteyen eşler; aralarındaki mal paylaşımı, çocuklarının velayeti ve diğer hususlarda eğer birlikte karar verip ortak noktada buluşmuşlarsa boşanma avukatı aracılığıyla hazırlanması gereken anlaşmalı boşanma protokolü ile tarafların anlaşmalı boşanması gerçekleşecektir. Bu bakımdan boşanma avukatı tarafından hazırlanacak olan anlaşmalı boşanma protokolü çok önemlidir. Zira anlaşmalı boşanma davası sonucunda eşler anlaşmalı boşanma protokolündeki belirtilenlere göre boşanacaklardır ve aslında boşanma kararı ile boşanma protokolü tarafların benzetmek gerekirse ilam gibi olacaktır. Bu sebeplerle anlaşmalı boşanma protokolü alanında uzman bir boşanma avukatınca tüm hususlar kararlaştırılmış, eksiksiz ve sonradan hak kaybına uğratmayacak şekilde hazırlanması oldukça mühim bir husustur.

Mardin boşanma avukatı, anlaşmalı boşanmaya karar veren eşlerin boşanma protokolünün hazırlanması, bu protokolün mahkemeye sunulması ve boşanma kararının kesinleştirilmesi sürecinde avukatlık hizmeti verecektir. Bununla birlikte boşanma sürecinde eşlere hukuki danışmanlık hizmeti de sağlayacaktır.

Anlaşmalı Boşanma Şartları Nelerdir?

Anlaşmalı boşanma şartları yukarıda da ifade ettiğimiz gibi kanun tarafından tarafların evliliği anlaşmalı sonlandırabilmeleri için yerine getirmelerine hükmettiği şartlardır. Buna göre eşlerin anlaşmalı boşanmabilmeleri için yapmaları gereken 3 unsur şu şekilde sıralanabilir.

1- Anlaşmalı boşanma davası açılabilmesi için evliliğin bir yılını doldurmuş olması gerekir. Yani bir yıldan önce eşler her konuda uzlaşmış olsa dahi anlaşmalı boşanma gerçekleşmez.

2- Anlaşmalı boşanma gerçekleştirilebilmesi için eşler boşanmanın Tüm hukuki sonuçlarında uzlaşmış ve bu durumu yazılı bir şekilde belgelemiş olmalıdır. Bu yazılı belge, “Anlaşmalı Boşanma Protokolü” olarak adlandırılır. Anlaşmalı boşanma protokolü hazırlanmamış ise kanun yine anlaşmalı boşanma yapılamayacağına hükmeder. Anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde taraflar, çocuğun velayetini kimin alacağı, evlilik içerisinde edinilmiş malların nasıl paylaşılacağı, boşanmaya ilişkin tarafların tazminat ya da nafaka taleplerinin olup olmadığı gibi hususlarda uzlaşma içerisinde olduklarını beyan etmeleri gerekir. Anlaşmalı boşanma protokolü hakkında daha ayrıntılı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

3- Anlaşmalı boşanmalarda davaya katılma Medeni Kanun tarafından hükmedilen bir başka anlaşmalı boşanma şartıdır. Taraflar ister boşanma avukatı ile isterlerse kendileri davayı yürütüyor olsunlar, her durumda boşanma davasına katılmaz zorundadırlar. Burada amaç, boşanma protokolü içerisinde beyan edilen uzlaşma hususlarının hakim tarafından bir de bireylerden dinlenmesidir.

gaziantep avukatı boşanma avukatı ceza avukatı işçi avukatı
Mardin Anlaşmalı Boşanma 14

Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Anlaşmalı boşanma için açılacak olan dava, bireylerin boşanma dilekçesi ile birlikte yetkili mahkemeye başvurmaları ile açılabilmektedir. Bireyler bu aşamada boşanma protokolünü sunabilecekleri gibi dava sürecinde duruşmadan önce de sunabilirler. Anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır diyen kişilerin dikkat etmeleri gereken hususların başında dava için gerekli prosedürleri doğru bir biçimde uygulamalarıdır. Aksi durumda anlaşmalı boşanmak olması gerekenden daha uzun sürecek ya da açılan boşanma davası reddedilecektir. Boşanma davalarında red kararı alındığında bireyler 3 yıl içerisinde aynı nedenle tekrar boşanma davası açamamaktadırlar.

Boşanma Davasında Eşlerden Hangisi Maddi veya Manevi Tazminat Alabilir?

Mevcut veya beklenen menfaatleri boşanma yüzünden zedelenen kusursuz veya daha az kusurlu taraf aile avukatı tutarak kusurlu taraftan uygun bir maddi tazminat isteyebilir.

Boşanmaya sebep olan olaylar yüzünden kişilik hakkı saldırıya uğrayan taraf, kusurlu olan diğer taraftan manevi tazminat olarak uygun miktarda bir para ödenmesini isteyebilir.

Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru daha ağır olmamak koşuluyla geçimi için diğer taraftan mali gücü oranında süresiz olarak boşanma avukatları vasıtasıyla nafaka isteyebilir.

Bu nafakaya yoksulluk nafakası denmektedir.

Yoksulluk nafakasında nafaka yükümlüsünün kusuru aranmaz.

Boşanma Davasını Kim Açmalıdır?

Mk.166. Maddesi ‘Evlilik birliği, ortak hayatı sürdürmeleri kendilerinden beklenmeyecek derecede temelinden sarsılmış olursa, eşlerden her biri aile mahkemesinde boşanma davası açabilir demektedir.

Bu amaçla davacı bizzat kendisi veya Boşanma avukatı aracılığıyla boşanma dilekçesi yazmaktadır.

Müvekkil bir an önce boşanmak ister ancak İstanbul gibi metropol şehirlerde boşanma davalarının sayısı oldukça fazladır.

Dolayısıyla yargılama süresi de yoğunluğa bağlı olarak uzamaktadır.

İşte bu süreçte Boşanma avukatı, müvekkilinin aynı zamanda psikolojik danışmanlığını da üstlenmelidir ki uzun dava süresince psikolojik yıkımlar gerçekleşmesin.

Bu konu hakkında benzer makaleler için tıklayın


✅ Mardin aile hukuku✅ Mardin velayet avukatı
✅ Mardin boşanma avukatı✅ Mardin en kısa sürede boşanma
✅ Mardin anlaşmalı boşanma avukatı✅ Mardin aile mahkemesi
✅ Mardin çekişmeli boşanma avukatı✅ Mardin online danışman

Mardin Adliyesi İletişim Bilgileri
Adres:
13 Mart, Vali Ozan Cad. Hükümet Konağı, 47200 Mardin Merkez/Mardin
Telefon:
04822123601 – 04822121027

 MARDİN 1. ASLİYE CEZA MAHKEMESİ   (Dahili-401)
MARDİN 2.ASLİYE CEZA MAHKEMESİ   (Dahili-415)
Avukatlarımızın Yazısını Oylar mısınız?

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now

WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat ile görüşmek ister misiniz?