Genel Gaziantep Avukat Ali Tumbas 31 11zon 1 1

Mahkeme Kararı İle Google Yorum Kaldırma Silme

Yazının güncellenme tarihi: 30.11.2022

İnternet ortamında gerçek dışı Google yorumu kaldırma, google yorumu sildirme , bir haber veya bir yazıyı kaldırmak için belirli şartların bir arada oluşması gerekir.

işte bu yazımızda bu şartların neler olduğunu ve ardından nasıl bir hukuki süreç başlatmamız gerektiğini konusunda sizlere yol haritası çizeceğiz.

Bu konudaki bilgi kirliliğinin çok fazla olması nedeniyle sizleri bir avukat sıfatı ile yönlendireceğim. Sanal ortamda hukuk ile ilgisi olmayan kişilerin yönlendirmesi ve bu konuda yapamayacakları iş için ücret talep edip mağduriyet yaşamamanız için sizleri ayrıca uyarıyorum.

UNUTMA

Sadece eleştiri içeren yorumlardan dolayı şikayet edilemez.

Eleştiri durumu doğrudan kişilerin düşünce ve ifade özgürlüğünün kısıtlanması sonucuna sebep olacaktır. İfade özgürlüğü kapsamında herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bir yorumun haksız rekabet yaratabilmesi bakımından belli başlı kriterleri karşılaması gerekmektedir. İlgili kriterler de TTK 55. ve 62. Maddelerinde düzenlenmiştir.

Google yapılan yorumun silinmesi konusunda birden çok kriter yer almakla beraber bizi ilgilendiren 3 önemli kriter bulunmaktadır.

Silinmeye uygun kullanıcı yorumlarına ilişkin maddelere kısaca değinmek gerekirse:

 1. Marka ya da şahıs firmasında firma sahibi hakkında asılsız şekilde ve gerçek dışı bir yorumun yapılması,
 2. Marka ya da işletme hakkında hakaret içerikli bir yorum varsa veya iftira söz konusu ise
 3. Marka veya işletmeyi haksız şekilde rekabete sokacak şekilde başka marka veya işletmelerin tanınmışlığından faydalanarak ön plana çıkarıyor veya geri plana atıyor ise bunlar haksız rekabet kapsamında değerlendirilebilir.

Yukarıda şartları taşıyan ve özellikle Ağır bir kişilik ihlali varsa bu durumda aşağıdaki aşamaları izleyip önce 1.Aşamada Google firmasına başvuru yapılacak sonra 2.Aşamada gelen red cevabı sonrası dava süreci başlıyacaktır.

1. Aşama:

Googleden ilgili yorumun silinmesini talep etme

Aşağıdaki linkten talep oluşturun ve yönergeyi takip edeceksiniz.
https://support.google.com/legal/answer/3110420?hl=tr

Biz resimlerle aşamalarını altını ç.zerek sizlere tarif ettik.

google da yorum kaldirma nasil olur 1
Mahkeme Kararı İle Google Yorum Kaldırma Silme 8
google da istemedigim yorumu nasil kaldirrabilirim 1
Mahkeme Kararı İle Google Yorum Kaldırma Silme 9
google yorum silme islemi 1
Mahkeme Kararı İle Google Yorum Kaldırma Silme 10
googlede istemedigim yorumu silme 1
Mahkeme Kararı İle Google Yorum Kaldırma Silme 11

google yorum kaldirma islemi nasil olur 1
Mahkeme Kararı İle Google Yorum Kaldırma Silme 12


2.Aşama:

Yukarıda ki başvuruyu yaptınız ancak Google yorumu silmedi işte size aşağıda ki mail gelecek ve artık mahkeme süreci başlayıp burada biz devreye gireceğiz.

Burada mahkemeye açılacak bir dava ile durumun hakaret, tehtit, aşağılama içerdiği iddiası ile dilekçemizi sunup mahkemeyi mevcut duruma ikna etmeye çalışıyor ve genel olarak da bu tarz başvurularımız olumlu sonuçlanmakta.

Sonrasında elde ettiğimiz mahkeme kararını google gelen maile yanıt olarak iletitğinizde bahsi geçen yorum 3 iş günü içerisinde silinmektedir.

Gelen mail aynen de şu şekilde olacak:

1/4

……… (Burada size yapılan olumsuz yorum yer alacak)….

Google, üçüncü taraf içerikleri barındırmakta olup bu içerikleri oluşturmaz veya bu içeriklerle ilgili arabuluculuk yapmaz. Her türlü anlaşmazlığı içeriği yayınlayan kişiyle doğrudan çözmenizi öneririz.

İçeriği yayınlayan kişiyle bir anlaşmaya varamaz ve ilgili kişiye karşı yasal işlem başlatmaya karar verirseniz, mahkeme sonucunda söz konusu malzemenin yasa dışı olduğuna veya kaldırılması gerektiğine yönelik karar alınması durumunda, lütfen mahkeme kararını bize göndererek malzemenin kaldırılması isteğinde bulunun. İçerik yayınlayan anonim bir kullanıcıyla ilgili kimlik bilgilerine ulaşmak istiyorsanız yasal yollardan bize nasıl tebliğde bulunacağınız konusunda daha fazla bilgi edinmek için lütfen google-legal-support@google.com (ABD’de iseniz) veya internationalcivil@google.com (ABD dışındaysanız) adresinden iletişim kurun.

İşletme sahibiyseniz ve işletmeniz hakkında asılsız olduğunu düşündüğünüz bir yayından rahatsız olduysanız yayınlanan içeriğe doğrudan nasıl yanıt verileceğini öğrenmek için https://support.google.com/business/answer/3474050 adresini ziyaret edebilirsiniz.

Google’ın içerik politikalarını ihlal ettiğini düşündüğünüz bir yayını şu yöntemlerden birini kullanarak bildirebilirsiniz:

imlecinizi yayının üzerine getirin ve görüntülenen küçük bayrak simgesini tıklayın
yayının sağ üst kısmında yer alan üç nokta menüsünü tıklayın
Bu yöntemleri kullanarak oluşturduğunuz bildiriniz incelenmek üzere Google’ın politika ekibine gönderilerek en hızlı ve verimli şekilde işlenir. Ekibimizden konuyla ilgili yanıt almayabilirsiniz, ancak bildirdiğiniz sorunların araştırılacağından ve gereğinin yapılacağından emin olabilirsiniz.

Saygılarımızla,

Google Ekibi

İçerik kaldırma sürecimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için g.co/legal adresini ziyaret edin.


Birde Google İşletme hesaplarına yapılan yorumlar dışında Google ortamında yayımlanan olumsuz bilgi, fotoğraf ve videolarında kaldırılması talep edebileceğini biliyor musunuz?

Yalan Haber Sildirmek, Düzeltmek İçin Gereken Şartlar

1) Kişilik hakkı ihlali durumlarının olması lazım.

2) Kişilik Hakkı ihlalinin yoğun, ağır olması lazım.

3) Basın hakkı tarafından örtülebilecek kadar kamu yararına konu olmaması lazım.

4) Türk Ceza Kanunu 134, 135, 136, 137 kapsamında bir kişisel veri ihlalinin söz konusu olması (bu zorunlu şart değil)

5) Kişinin veya markanın itibarını TTK 55 anlamında (haksız rekabet yaratacak şekilde) ihlal etmesi gerek (zorunlu şart değil)


Google’dan Hangi İçerikler Kaldırılabilir?

Anayasamızın 5651 sayılı Kanunu’na göre, Google’da hangi içeriklerin kaldırılması gerektiği ve hangi koşullar altında bu talebin işleme koyulacağı konusu belirlenmiştir. Kişilik haklarına saldırı konulu yayınlar ve özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesi durumunda, Google’dan içerikler kaldırılabilir.

 • Kişilerin özel hayatını içeren bilgilerin izinsiz yayınlanması
 • Yanlış ya da yalan haberler
 • Karalama, hakaret içerikli yayınlar
 • Kişi ve kurumların itibarlarını zedeleyici yayınlar
 • Müstehcen içerikli yayınlar
 • Kişisel sağlık kayıtları
 • Kişilere ait imza örnekleri
 • TC. kimlik numarası
 • Kişi ya da kurumların banka ya da kredi kartı hesap numaraları
 • Yayınlanan metin dosyalarının, görüntü ya da video dosyalarının suç teşkil etmesi durumunda erişimin engellenmesi kararı da oluşur.
 • Kişileri intihara sürükleyecek yayınlar
 • Çocuklara yapılan cinsel istismar
 • Kumar ve oynamaya teşvik ederek, kumar oynanacak yer temin etmek
 • Uyuşturucu ve madde bulmayı ve kullanmayı kolaylaştıracak yayınlar

Google Yorum Silme ↗

Google işletme hesabına yapılan yorumların kaldırılması ve silinmesi

Google Resim Kaldırma ↗

Google arama motorunda yayımlanan resimlerin kaldırılması işlemi

Google Video Kaldırma ↗

Google arama motorunda yayımlanan videoların kaldırılması işlemi

  2019 beraat eden uyuşturucu dosyaları 2020 beraat eden uyuşturucu dosyaları adana adana avukatı anlaşmalı boşanma Anlaşmalı boşanma davası masrafı ne kadar? askeri davalar avukat basit cinsel saldırıda beraat boşanma boşanma avukatı Boşanmak için ne kadar para lazım? ceza-avukati ceza avukatı ceza avukatı gaziantep cinsel istismarda beraat kararları cinsel istismarda delil cinsel istismarda delil yetersizliği yargıtay kararları cinsel suçlarda beraat cinsel suçlarda yargıtay ve istinaf dairelerinin beraat gerekçeleri diyarbakır avukatı diyarbakır boşanma en iyi ceza avukatı gaziantep gaziantep-avukat gaziantep-ceza-avukatı gaziantep aile hukuku avukatı gaziantep avukat Gaziantep Boşanma Avukatı gaziantep ceza avukatı gaziantep işçi avukatı işten çıkış kodları işverenin işçiye ihtar çekmesi işçi avukat işçi avukatı işçi avukatı gaziantep işçi avukatına sor işçi hakları işçinin hakları işçinin ihtar çekmesi nitelikli cinsel istismarda beraat yargıtay kararları nitelikli cinsel istismarda delil yetersizliği rıza ile cinsel ilişki tutuklunun gözden geçirilmesi çekişmeli boşanma


  5/5 - (1 vote)

  3 thoughts on “Mahkeme Kararı İle Google Yorum Kaldırma Silme”

  1. Geri bildirim: GERÇEĞE AYKIRI GOOGLE YORUMLARINI KALDIRMAK İÇİN NE YAPILMALI - Avukat Abdulkadir AKILLAR

  2. Geri bildirim: Kararara Haber – Güncel Hukuk Haberleri

  3. Geri bildirim: GERÇEĞE AYKIRI GOOGLE YORUMLARINI KALDIRMAK İÇİN NE YAPILMALI – Kararara Haber – Güncel Hukuk Haberleri

  Yorum bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Call Now

  WhatsApp
  Avukata Soru Sor
  Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat ile görüşmek ister misiniz?