yargıtay gaziantep işçi avukatı boşanma avukatı ceza avukatı

Konya Çekişmeli Boşanma

Konya boşanma avukatı. Evlilik çiftler için büyük anlama sahip olmakla beraber bitmesi yıkıcı durumlara sebep olmaktadır. Boşanmanın yaşattığı ruhsal ve psikolojik etkilerin yanında maddi anlamda da değişikliğe sebep olacak durumlar mevcuttur. Nafaka, velayet, mal paylaşımı, tazminat gibi maddi bakımdan etkili sonuçlar doğuran bir davadır.
Boşanma sebepleri Türk Medeni Kanunu İkinci Bölüm md.161-md.166 arasında düzenlenmiştir. Boşanma davası özel boşanma sebeplerine veya genel boşanma sebeplerine dayanarak açılabilir. Bu şekilde açılmış boşanma davası çekişmeli boşanma davası olarak adlandırılır. Bunun haricinde iki tarafın anlaşarak boşanmaya karar verdiği davalara ise anlaşmalı boşanma davası denir.

Boşanma sürecinde avukat önemli bir rol oynamaktadır. Tarafın sahip olduğu hakları açıklamasıyla, menfaati için gerekli işlemleri yerine getirmesiyle ve bu konudaki deneyimiyle uzmanlığa sahip bir avukat ile boşanma sürecinin istenilen bir neticeyle sonuçlanma ihtimali yüksektir.

Konya Boşanma Avukatı

Boşanma davaları; nafaka, velayet ve tazminat gibi sonuçlar meydana getiren aile hukukuna dair davalardan bir tanesidir. Boşanma davaları iki şekilde olur: Tarafların anlaşarak karar verdiği anlaşmalı boşanma veya çekişmeli boşanma. Konya boşanma avukatı da aile hukukuna ilişkin davalardan bir tanesi olan boşanma davasında avukatlık hizmeti vermektedir.

İlk olarak belirtmek gerekir ki; Konya boşanma avukatı, sadece Konya’daki boşanma davalarına bakabilir, başka illerdeki boşanma davalarına bakamaz gibi bir kaide mevzubahis değildir. Yani Konya’daki bir boşanma avukatı çok normal bir şekilde Konya ya da Konya’deki bir boşanma davasına da bakabilecektir. Konya boşanma avukatlarının bu kadar tercih edilmesindeki sebep ise nüfusun fazla olması ile orantılı olarak Konya gibi büyük bir şehirde avukatların karşısına daha fazla boşanma davası ve bununla bağlantılı olarak değişik türde olaylar daha fazla denk gelmektedir.

Bu bakımdan boşanma davalarında Konya boşanma avukatları meslektaşlarına göre daha fazla tecrübeli ve bilgi sahibi olup özellikle boşanma davasının verdiği duygusal değişimler sebebiyle yanlış kararlar verebilecek tarafların bu süreci en başından daha doğru bir şekilde yönetebilmeleri için ilk olarak Konya boşanma avukatlarından hukuki destek görmelerinde yarar vardır.

Tabi ki ayrıca üstünde durmak gerekir ki Konya’daki boşanma avukatlarının hepsi iyi diye bir şey yoktur. Bu yüzden boşanma davası açmaya karar verdiğinizde Konya boşanma avukatına dair aramalar yaparken daha titiz ve özverili davranmalı ve işini, davasını iyi takip eden, deneyimli, tecrübeli avukatlarla çalışmanızı evleviyetle öneririz.

Konya Çekişmeli Boşanma Avukatı

Konya çekişmeli boşanma avukatı, tarafların birliğe varıp anlaşamadıkları ve çekişmeli boşanma yoluna gittikleri davalarda görev alan avukatlardır. Çekişmeli boşanma davaları , boşanmak isteyen taraflar arasında daha uzun ve maliyetli bir dava olmakla beraber, daha uzun sürmektedir. Bazı davaların 3 yıl sürdüğü bile gözlemlenmiştir. Ayrıca çekişmeli boşanma davası sonucunda tarafların boşanma durumunda , mal ayrılığı davası da açılmalıdır. Boşanma Davaları;

 • Çekişmeli Boşanma Davaları (Tazminat, Nafaka, Velayet)
 • Anlaşmalı Boşanma Davaları (Protokol hazırlanması ve sürecin takibi)
 • Mal paylaşım Davaları
 • Yurtdışında Alınan Boşanma Kararlarının Türkiye’de Tanınması ve Tenfizi
 • Nafaka Artırma-Nafaka Azaltma Davaları
 • Nafakanın Kaldırılması Davaları
 • Mehir Senedine Yönelik Davalar
 • Ziynet Eşyalarına Yönelik Davalar
 • Soybağı Kurulması veya Reddi
 • Kadın İçin bekleme Süresini Kaldırılması Davaları
 • Şeklinde sıralanabilir.
Bosanma Gaziantep Avukat Ali Tumbas 13 1
Konya Çekişmeli Boşanma 12

Boşanma Davası Nedir?

Boşanma davası aile birliğini sona erdirmek amacı ile , birbiri ile evli olan çiftlerden sadece birinin veya her ikisinin açtığı davalardır. Çiftlerden biri tek başına da davayı açabilir veya hemfikir olup ikisi birlikte de boşanma davası açılabilir. Boşanma davasını çiftlerden sadece bir tanesi tek taraflı açtığı takdirde, eğer diğer çift ile aralarında herhangi bir nedenden dolayı boşanma konusunda ihtilaf var ise çekişmeli boşanma, eğer çiftlerin ikisi de boşanma konusunda her hususta tam bir anlaşma içerisinde olursa anlaşmalı boşanma olarak zikredilir.

Konya Boşanma avukatı olarak boşanma davalarının çekişmeli ve anlaşmalı olmak üzere iki grupta ele alındığını belirtmek isteriz. Boşanmaya karar verme sebepleriniz davanın içeriğini, sürecini hatta haklarınızı belirleyebilir. Aldatma, şiddet, özgürlüklerin kısıtlanması ya da benzeri birçok sebep boşanmanızın temelini oluşturabilir. Bunun yanı sıra karşılıklı anlaşarak da boşanabilirsiniz. Konya boşanma avukatı olarak bize aktardıklarınız üzerinden dava dosyası hazırlamaktayız. Bildiğiniz gibi boşanmanın içeriği evliliklere göre değişmektedir.

Örneğin, çocuk varsa boşanmaya ek olarak bir de velayet davası açılmaktadır. Öte yandan nafaka ve tazminat için ekstra dosyalar, talepler hazırlanmaktadır. Boşanırken haklarınızı korumak, varsa hayati tehlikeyi ortadan kaldırmaya yönelik önlemler almak gerekmektedir. Konya boşanma avukatı hizmetimizden yararlandığınızda her şeyi çok yönlü şekilde ele alarak hareket etmekte ve davayı nihayetlendirmekteyiz. Bu konuda endişe yaşamadan hukuk büromuzdan destek alabilirsiniz.

Çekişmeli Boşanma Davaları

Çekişmeli boşanma davaları genel anlamında tek taraflı alınan kararın sonucunda ortaya çıkar. İlişkilerde genelde ezilen, hakarete uğrayan veya mağdur edilen taraf davacı olma yoluna gider. Diğer bireyin boşanmak istememesi durumunda çekişmeli boşanma süreci başlar.

Anlaşmalı gerçekleşen davalara göre biraz daha uzayabilen sürecin hızlanması konusunda bir tarafın haklılığını ortaya koyan delil veya şahitlerin olması oldukça önemlidir. Bu konuda da bireylerin tek başına hareket etmemesi ve boşanma avukatlarından yardım alması daha uygun olarak görülüyor. Sürecin başlamasıyla birlikte çiftlerden bir tanesi gurur kırıcı veya kendisini mağdur duruma düşürecek bir olay yaşamış ise tazminat isteme hakkına da sahiptir.

Son olarak dediğimiz gibi bir tarafın boşanmak istememesi gibi durumlarda mahkeme çiftlerin durumu yeniden ele alması ve düşünmesi için erteleme kararı alabilmektedir.

Boşanma Davası İçin Gerekli Evraklar

Başvuru yapılması için bazı resmi evrakların bir araya getirilmesi gerekmektedir. Öncelikle bir dipnot olarak eklemek gerekirse bu evrakların hazırlanmasında ve düzenlenmesinde avukatınızla ortak hareket etmeniz daha doğru adımlar atmanızı sağlayacaktır.

 • Boşanma davası dilekçesi.
 • Boşanma davasının açılması için gerekli olan harç ve gider avansının yatırıldığını gösteren makbuz.
 • Kimlik veya yerine kullanılabilecek pasaport.
 • Boşanma dilekçesi hazırlanırken ortaya atılan nedenler ve bu nedenleri destekleyen deliller.
 • Anlamlaşmalı boşanma protokolü de yine anlaşmalı ayrılıklarda hazırlanması gereken bir belgedir.
 • Boşanma Dava Dilekçesinin Hazırlanması
 • Dava dilekçesi hazırlanırken bilmeniz gereken birkaç önemli nokta vardır.
 • Bunlardan ilki davanın açılacağı mahkemenin dilekçenin başına yazılması.
 • Sonrasında dilekçenin içerisinde mutlaka davayı açan kişinin adı ve soyadı,
 • TC kimlik numarası, adres bilgisi ve davanın boşanma üzerine açılmak istendiği yazmalıdır.

En önemli noktalardan bir tanesi ise boşanma sebebinin tüm detayları ile dilekçede yer almasıdır. Ve bu iddiaları destekleyecek olan delillerin nasıl ortaya konulacağı da eklenmelidir. Eğer şahit belirtilir ise şahidin adı soyadı ve adres bilgilerinin de eklenmesi gerekmektedir. Kısacası boşanma sebebi olarak gösterdiğiniz konu üzerinde sizi haklı çıkaracak tüm delilleri bu dilekçeye ekleyebilirsiniz.

Konya’da Boşanma davasının açılması için dava dilekçesinin hazırlanması ve yukarıdaki belgelerin bir araya getirilmesi yeterli olacaktır.

Bu konu hakkında benzer makaleler için tıklayın


✅ Konya aile hukuku✅ Konya velayet avukatı
✅ Konya boşanma avukatı✅ Konya en kısa sürede boşanma
✅ Konya anlaşmalı boşanma avukatı✅ Konya aile mahkemesi
✅ Konya çekişmeli boşanma avukatı✅ Konya online danışman

Konya Adliyesi İletişim Bilgileri
Telefon: 0332 221 31 00
Faks     : 0332 221 32 45
E-Posta: konyacbs@adalet.gov.tr
Adres: Akabe Mah. Cemil Çiçek Cad. Karatay/KONYA

Avukatlarımızın Yazısını Oylar mısınız?

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now

WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat ile görüşmek ister misiniz?