Kız Çocuğunun Velayeti Babaya Mı Verilir?

Boşanmada velayet kimde kalır?

Boşanmada velayet, çocuğun üstün yararı gözetilerek karar verilir. Çocuğun yaşı, cinsiyeti, sağlık durumu, eğitim durumu, ekonomik durumu, sosyal durumu ve kişilik özellikleri gibi faktörler göz önünde bulundurulur. Ayrıca, çocuğun anne ve babasının kişisel özellikleri, eğitim durumu, maddi durumu, sosyal durumu ve kişilik özellikleri de dikkate alınır.

Genel olarak, küçük yaştaki çocuklar anneye, büyük yaştaki çocuklar babaya verilir. Ancak, bu kural her zaman geçerli değildir. Örneğin, anne yoksunluk, şiddet veya ihmal gibi nedenlerle çocuğun bakımından aciz ise, velayet babaya verilebilir.

Velayet davalarında, çocuğun görüşleri de dikkate alınır. Ancak, çocuğun görüşü bağlayıcı değildir. Mahkeme, çocuğun görüşünü dikkate alırken, çocuğun yaşı, olgunluk düzeyi ve çocuğun ifade yeteneğini değerlendirir.

Velayet davaları, karmaşık ve duygusal açıdan zorlayıcı davalardır. Bu nedenle, velayet davası açmadan önce, bir avukattan hukuki destek almak önemlidir.

velayet boşanma avukatı gaziantep
Kız Çocuğunun Velayeti Babaya Mı Verilir? 2

Velayet davasında dikkat edilmesi gerekenler

Velayet davasında dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar şunlardır:

  • Çocuğun üstün yararı her şeyden önce gözetilmelidir.
  • Çocuğun anne ve babasının kişisel özellikleri, eğitim durumu, maddi durumu, sosyal durumu ve kişilik özellikleri dikkate alınmalıdır.
  • Çocuğun görüşü dikkate alınmalıdır.
  • Velayet davaları karmaşık ve duygusal açıdan zorlayıcı davalardır. Bu nedenle, velayet davası açmadan önce, bir avukattan hukuki destek almak önemlidir.

Bu konu hakkında benzer makaleler için tıklayın

3.5/5 - (4 Oy Kullanıldı)

2 thoughts on “Kız Çocuğunun Velayeti Babaya Mı Verilir?”

  1. Benim sorum şu eşim anlaşmali bir şekilde boşanma açtı ve kendine yeni düzen kurdu 2 tane kız çocuğumuz var velayet bende şimdi çocukların velayetini kendisine almak istiyor benim çocuklarım kız olduğu için övey babada kalmasını istemiyorum çocuklarım kız olduğu için bu konuda tedirgin oluyorum ne yapmam gerekiyor cinsel istismar yaşama bilir diye korkuyorum beye şiddet olayları uygulana bilir

    1. İçinde yaşadığımız devri düşündüğümüzde endişelenmenize hak veriyoruz ve saygı duyuyoruz. Ancak yalnızca endişelerinizden dolayı velayetin değiştirilmesi söz konusu olamaz. Velayetin değiştirilmesi için açacağınız davada çocukların isteği, eski eşinizin ve evlendiği kişinin çocuğa karşı tutumları ve eylemleri, yeni kurdukları aile ortamının sağlıklı olup olmadığı gibi tüm hususlar detaylı araştırılır mahkeme tarafından. Eğer bir pürüz yoksa ve çocuklar da anneyi isterse yalnızca endişeniz nedeniyle velayet değiştirilmez.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now

WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat ile görüşmek ister misiniz?