gaziantep avukatı boşanma avukatı ceza avukatı işçi avukatı

İŞVEREN İŞÇİYE SERVİS SAĞLAMAK ZORUNDA MI?

Güncelleme Tarihi:

kategori:

Çalışanlar iş yerlerine nasıl gideceklerini kendileri ayarlamak zorundadırlar. “İş Kanunu’na göre, işverenin çalışanların yol masraflarını ödeme gibi bir zorunluluğu yoktur.

İşverenin işçiye servis sağlama yükümlülüğü, çalışma koşullarını ve işçinin işe erişimini kolaylaştırma açısından önemli bir konudur. Bu yazıda, işverenin işçiye servis sağlaması gerekip gerekmediği, ilgili yasal düzenlemeler ve Yargıtay kararları çerçevesinde incelenecektir. Ayrıca, servis hizmetinin sağlanmaması durumunda işçinin hakları ve başvurabileceği hukuki yollar ele alınacaktır.

İşverenin Servis Sağlama Yükümlülüğü

Türkiye’de, işverenin işçiye servis sağlama yükümlülüğü, doğrudan bir yasal zorunluluk olarak belirlenmemiştir. Ancak, işverenin bu konuda bazı sorumlulukları vardır:

 1. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu: 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na göre, işveren, işçilerin iş yerlerine güvenli bir şekilde ulaşmalarını sağlamakla yükümlüdür. Bu bağlamda, iş yerinin uzaklığı ve ulaşım zorlukları dikkate alınarak servis sağlanması gerekebilir.
 2. Toplu İş Sözleşmeleri: İşveren ve işçi sendikaları arasında yapılan toplu iş sözleşmelerinde, işçiye servis sağlanması konusunda özel hükümler bulunabilir. Bu tür sözleşmelerde, servis hizmetinin sağlanması zorunlu hale gelebilir.
 3. İş Sözleşmeleri: Bireysel iş sözleşmelerinde de işverenin işçiye servis sağlama yükümlülüğü yer alabilir. İş sözleşmesinde böyle bir hüküm bulunuyorsa, işveren bu yükümlülüğe uymak zorundadır.

Yargıtay Kararları ve Örnekler

Yargıtay, işverenin işçiye servis sağlama yükümlülüğü konusunda çeşitli kararlar vermiştir. İşte bazı önemli Yargıtay kararları ve örnekler:

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi Kararı

Karar No: 2016/17234 Tarih: 15.11.2016

Bu kararda, işçilerin iş yerine ulaşımının zor ve tehlikeli olduğu durumlarda, işverenin servis sağlamasının gerekli olduğuna hükmedilmiştir. Yargıtay, işçilerin güvenli bir şekilde iş yerlerine ulaşmalarını sağlamak için işverenin gerekli tedbirleri alması gerektiğini belirtmiştir.

Yargıtay 22. Hukuk Dairesi Kararı

Karar No: 2019/8562 Tarih: 23.05.2019

Bu kararda, toplu iş sözleşmesinde yer alan hüküm gereği, işverenin işçilere servis sağlama yükümlülüğüne dikkat çekilmiştir. Yargıtay, toplu iş sözleşmesinde belirtilen şartların işveren tarafından yerine getirilmesi gerektiğine karar vermiştir.

Servis Sağlanmaması Durumunda İşçinin Hakları

İşverenin servis sağlamaması durumunda işçinin hakları şu şekildedir:

 1. Ücret Talebi: İşçi, iş yerine ulaşım için yaptığı masrafları işverenden talep edebilir. Bu durumda, işçiye sağlanmayan servis hizmetinin bedeli, işçinin maaşına eklenerek ödenmelidir.
 2. İş Sözleşmesinin Feshi: İşçi, iş sözleşmesinde veya toplu iş sözleşmesinde yer alan servis sağlama hükmüne uyulmadığı durumlarda iş sözleşmesini haklı nedenle feshedebilir ve kıdem tazminatı talep edebilir.
 3. İş Sağlığı ve Güvenliği Şikayeti: İşçi, iş yerine ulaşımın güvenli olmadığını ve bu durumun iş sağlığı ve güvenliğini tehlikeye attığını düşünüyorsa, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na şikayette bulunabilir.

Sonuç

İşverenin işçiye servis sağlama yükümlülüğü, yasal düzenlemeler, iş sözleşmeleri ve toplu iş sözleşmeleri ile belirlenir. İşçilerin güvenli ve sağlıklı bir şekilde iş yerlerine ulaşmalarını sağlamak işverenin sorumluluğundadır. Yargıtay kararları, bu konudaki uyuşmazlıklarda işçilerin lehine önemli bir dayanak oluşturmaktadır.

Kaynakça

 1. 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu
 2. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, 2016/17234 Karar Numaralı Kararı
 3. Yargıtay 22. Hukuk Dairesi, 2019/8562 Karar Numaralı Kararı

Sorularınızı sormaktan lütfen çekinmeyiniz

“İŞVEREN İŞÇİYE SERVİS SAĞLAMAK ZORUNDA MI?” için 93 yanıt

 1. Muhammed Kocakaş - Gaziantep avatarı
  Muhammed Kocakaş – Gaziantep

  İşyerinde servis imkanı var ama sadece personel olarak ben yararlanamıyorum defalarca gündeme getirmeme rağmen bir sonuca bağlanmadı bu durumda ne yapabilirim

  1. İşveren eşit işlem borcu altında, birilerine servis imkanı tanıyıp diğerlerini ayriksi tutamaz, eşitsizlik sebebiyle iş akdinin haklı olarak feshedebilirsiniz, Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza 05321670913 nolu telefondan ulaşabilirsiniz başka bir ilde iseniz bulunduğunuz ilden bir avukat ile görüşmenizde fayda var

   1. Muhammed Kocakaş - Gaziantep avatarı
    Muhammed Kocakaş – Gaziantep

    Verdiğiniz bi değerli bilgi için çok teşekkür ederim Zonguldak ilindeyim dediğiniz gibi bir Avukattan yardım alacağım tekrar teşekkürler

    1. Rica ederiz kolaylıklar

    2. Kenan - Gaziantep avatarı
     Kenan – Gaziantep

     Kolay gelsin ..kurumsal bir firmada çalışmaktayım servis kullanıyoruz ama son zamanlarda servis sorunu yaşıyoruz ve ise ticari taksiye binip gelmemizi söylüyorlar..yolda takside kaza geçirsek basimiza bişey gelse bu iş kazası sayılır mı

     1. İse gidis dönüşlerde meydana gelen kazalar iş kazası sayılır

  2. Faruk bastutcu - Gaziantep avatarı
   Faruk bastutcu – Gaziantep

   Selam İşyerinde servis imkanı var ama sadece personel olarak ben yararlanamıyorum defalarca gündeme getirmeme rağmen bir sonuca bağlanmadı bu durumda ne yapabilirim

   1. Eşitsizlik kapsamindadir bu durum iş akdini haklı olarak feshedebilirsiniz ancak ispat etmeniz gerekir şahitleriniz olması gerek

   2. Murat kaya - Gaziantep avatarı
    Murat kaya – Gaziantep

    Merhaba Faruk Bey, iş yerim daha önce 6:55 de binip 8 de is başı yaptigim servisimim saatini yazılı rizami almadan 6:23 çekip bu şekilden bundan sonra diyerek zorla dayatma yapıyor. Yaklaşık olarak sabah akşam günlük 1 saat yolumu ekstradan uzatmış oluyor. Kabul et etme yapacak birşey yok deniliyor. Nasıl bir yol izleye bilirim. Şimdiden teşekkür ederim.

    1. İş koşulları esaslı ve aleyhe değiştirilmiş. Sağlanan imkan yazılı rıza olmadan daha kötü hale getirilemez. iş yerine bu durumun düzeltilmesi için ihtar çekin önce. Eğer düzeltmezlerse işi haklı nedenlerle feshedebilirsiniz. Bu durumda da dava açılması gerektiğinde şahidiniz deliliniz vs olmak zorundadır. Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza ulaşabilirsiniz. Başka bir ilde iseniz bulunduğunuz ilden bir işçi avukatı ile görüşmenizde fayda var.

 2. Burak ak - Gaziantep avatarı
  Burak ak – Gaziantep

  Çalışmış olduğum kurumsal firma firma Pandemi nedeniyle servisleri kaldırdı bize şirket aracı sağladı şimdi bizden şirket araçlarına alip kendi aracınız varsa kendi Araçlarımizla gelmemizi talep ediyor yalnız benim bir aracım yok bana araba alma şartı koşuyorlar yoksa işten çıkartmakla tehtit ediyorlar sizce ne yapmalıyım.

  1. İş koşullarınız kötüleştirilmesi söz konusudur, bunu kabul etmediğiniz dair açıkça ihtar gönderin, koşulları tekrar eskisi gibi düzeltmezse iş akdini feshedeceginizi ihtarda belirtin, ihtari mutlaka bir Avukat ile hazırlayın,Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza 05321670913 nolu telefondan ulaşabilirsiniz başka bir ilde iseniz bulunduğunuz ilden bir avukat ile görüşmenizde fayda var

   1. Yasin - Gaziantep avatarı
    Yasin – Gaziantep

    İş yerinde servis var fakat aynı firmanın hem yemekhane,hem temizlik,hemde güvenlik personellerini alıyor anlayacaginiz üç iş grubunu alıyor bu dan dolayı ne gibi bir yol izlememiz gerekiyor

    1. Sorunuz biraz muallak kalmış. Sorunuzdan kastınız bazı personellere servis sağlanıyor bazılarına sağlanmıyor şeklinde ise bu durumda servis eşitlik ilkesi gereği tüm personellere sağlanmalı. Sağlanmazsa haklı fesih imkanınız olur. Ancak sorunuz farklı bölümlere ait işçilerin aynı araçta getirilip götürülmesi ise bu durumda işverenin bu şekilde yapmaya inisiyatifi/yetkisi hakkı vardır.

  2. Fatih DÖNMEZ - Gaziantep avatarı
   Fatih DÖNMEZ – Gaziantep

   Merhaba avukat bey,
   İş yerine gelirken Servis kullanmaktayız, fakat servisin ısıtma üniteleri çalışmamakta ve servis sürekli değişmekte, bunu defalarca dile getirdim. Servisden olusan sikinti nedeniyle Tazminat alma hakkim var mi?

   1. Serviste oluşan sıkıntının iş sağlığı ve güvenliğini ihlal edecek boyutta olması halinde haklı fesih imkanınız var. Ancak buna ilişkin şahitleriniz olmalı. En az 2 kişi.

  3. Nuh kurt - Gaziantep avatarı
   Nuh kurt – Gaziantep

   Merhaba

   Turkcell global calisaniyim çağrıdan geç çıktım ve belim rahtsiz olduğum için işyerinden 17.45 de çıktım 17.51 de dışarıya ciktigimda servis beni almadan gitmis suç mu değilmi

   1. servisin bekleme zorunluluğu yoktur. Suç değil

 3. Samet arslab - Gaziantep avatarı
  Samet arslab – Gaziantep

  İşyerim maliyeti yuksek bulmasi sebebiyle 3 yildir sagladıgı servisi yol parasi vererek kaldirma niyetindedir. Budurum da ne yapabilirim.

  1. Böyle bir durum olursa iş koşullarının esaslı ve aleyhe değiştirildiği için kabul etmediğinizi ve eski imkanların devamını işteyin. Bunu noterden ihtarla yapın. Eğer talebiniz karşılanmazsa iş akdini haklı olarak feshedebilirsiniz.Konu hakkında detaylı bilgiler içeren diğer yazımıza aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza telefon üzerinden de ulaşabilirsiniz.

   https://www.akillar.av.tr/iscinin-is-kosullarinin-degistirilmesi-halinde-haklari/

  2. Merhaba
   Evim depreme dayaniksiz olduğu için maalesef is yerime uzak bir yere yeni bir eve taşındım. Ve taşındığım yerde çalıştığım şirketin birden fazla yeri var. Oralara gecmek için defalarca konuştum yolum cok uzun ve otobüs saatleri is saatlerimle uymuyor. Sube degisikligim kabul edilmiyor nasıl bir yol izleyebilirim? Teşekkür ederim simdiden 4 yıldır bu sirketteyim (macrocenter)

   1. Sorunuzdan anladığım kadarıyla adresiniz değiştiği için şuan servis sağlanmıyor.İşçinin sırf adresinin değişmesi nedeyinle servisinin kaldırılması işçinin yazılı rızasına tabidir.Sizden yazılı rıza alınmadı ise iş koşulları kötüleştirilmiştir haklı fesih imkanı doğar .Ancak yargılamada şahitleriniz delilleriniz olmalı.Son olarak servis kaldırlmadı ancak yeni adrers değişikliğinizden dolayı servise daha uzak bir yerden inip biniyorsanız bu sefer işin rengi değişir.Çünkü servisin eve ya da işyerine uzaklığı konusunda ise hiçbir yasal hüküm bulamazsınız. Burada benim şahsi kanaatim; kadın işçinin evine “mümkün olan” en yakın yere bırakılması gerektiğidir. Fakat bu mesafeyi size ne ben ne de başkası söyleyebilir; somut duruma göre değerlendirmek gerekir.

 4. meryem varol - Gaziantep avatarı
  meryem varol – Gaziantep

  merhaba 8 yildir ayni firmada calismaktayim servisim evimin yskinina geliyordu.Simdi ise sofer guzergahi degistirerek 1kilometre fazla yol yürüyorum.bu yuzden ayrilmak istiyorum haklarimi alabilirmiyim degistirmedikleri icin

  1. İlk bakışta iş koşullarınızin kötüleştirilmesi söz konusu diyebiliriz, ancak yalnızca bu duruma güvenip iş akdinizi feshedecekseniz dikkatli olmanızı tavsiye ederiz, yargı da bu durumun haklı fesih nedeni olmayacağı yönünde kanaati oluşacak hakimler de olacaktır dolayısıyla hemen yalnızca bu durum nedeniyle iş akdinizi haklı olarak feshetmek yerine öncesinde işverene yazılı olarak durumu bildirip düzeltme talep edin deriz, duzeltmezse bunun dışında başka haklı fesih sebepleri de varsa hepsini gündeme getirip fesih yoluna gitmenizi tavsiye ederiz

 5. Ahmet atan - Gaziantep avatarı
  Ahmet atan – Gaziantep

  5 yıldır çalışmakta olduğum şirket servisleri kaldırıp yol parasina çevirme kararı aldı bu yasal mıdır kabul etmesekde çevirebilir mi sonucda çoğumuz için servis işi kabul etmemiz için önemli bir etkendi

  1. Isyerine ulaşım imkanları çok kısıtlı ise ve servisle ulaşıma nazaran isyerine gelmek bir hayli zor ise iş koşulları esaslı ve aleyhe değişmiş kabul edilir ve işçi bu değişikliği kabul etmeme hakkına sahiptir, ancak ulaşım zorluğu olusmuyorsa bu durum işverenin yetkisi dahilinde kabuk edilecektir

 6. Muhammet binici- Gaziantep avatarı
  Muhammet binici- Gaziantep

  3 yıldır çalısmakta olduğum firmada dilekçe verip fazla mesailere kalmak istemediğimi belirteceğim bu durumda iş veren bana servis sağlamak zorundamıdır bilgi alabilirmiyim

  1. İkisi birbirinden farklı şeylerdir, isveren daha önce servis sağlıyorsa bundan sonra da servis imkanını devam ettirmek zorundadır, ancak servis imkanı daha önce de yoksa bundan sonra da böyle bir zorunluluk oluşmaz

 7. Ergin sevis - Gaziantep avatarı
  Ergin sevis – Gaziantep

  Is bitimi servisi 30 dk bekliyoruz bunu mesai olarak almamız gerekmez mi

  1. Mesai olarak kabul edilmesi mümkün değildir çalışmak üzere bekleme yok, mesai bitmiş kabul edilir

   1. Yakup - Gaziantep avatarı
    Yakup – Gaziantep

    merhaba, ben hafta içi 8 – 6 mesai saatleri uygulanan iş yerime 4 yıldır sabah 7’de geliyorum. Şirket, servis hizmetini bu şekilde karşılıyor. Servis kullanan personel sabah 7 ‘de iş yerinde oluyor. Şahsen servis olmazsa ulaşım imkanım çok zor.

    Bu durum fazla çalışmaya konu olabilir mi?

    şimdiden teşekkürler

    1. Bu sürede çalışmadan sadece bekliyorsanız fazla mesai olmaz.

 8. Aysu Acar - Gaziantep avatarı
  Aysu Acar – Gaziantep

  Hocam ben bur şirkette çalışıyorum sabah 630 da servise 3 km uzağa giderek ordaki duraktan biniyorum fakat 7 /45 servisi karşı komşumu kapısından alıyor ikimizde aynı şirketteyiz ben 1 kisiyim diğer servis 2 kişiyi alıyor bazen teke düşüyorlar fakat yinede tek ilolsada alınıyor ben halkımı nerden öğrenirim 2 kez kaza yaptık servise giderken motorla mağdur oluyoruz bir bilgi lütfen

  1. İşveren eşit işlem görme borcu altındadır. Bu hususu da belirterek işverene durumun düzeltilmesini ve eşitlik sağlanmasını noterden ihtar çekerek isteyiniz. Düzeltmezse şahitlerinizi de bulup işi bırakabilir dava açabilirsiniz.

 9. Can - Gaziantep avatarı
  Can – Gaziantep

  Merhaba
  Eşim için bir soru soracaktım. 3 senedir ozel bir okulda çalışıyor ve servisleri hep vardı ve halen daha var. Anca sözleşmede 6 günlük haftada çalışma günü görünüyor. Yılın tüm cumartesileri kendi imkanlarınla işe gelmen lazım denilmiş. Boyle bir şey söyleme hakları var mı? Bu şartlarda yol harcı talep etme taksi parası vb. Bizim hakkımız değil mi?

  1. Normalde işverenin servis sağlama zorunluluğu yoktur ancak sözleşme ile yazmasa bile fiili uygulama olarak iş yeri servis sağladı ise bunu devam ettirmek zorundadır sizin olayda en başından beri hafta içi servis var Hafta sonu Servis yok şeklinde iş yeri uygulaması gelişmiştir Dolayısıyla en başından beri sağlanan imkan olduğu şekilde devam ettirilmektedir bu imkanın azaltılması sizin rızanıza bağlı ise de artırılmasını işverenin insiyatifinde olduğunu düşünüyoruz yani 5 gün servis sağlayıp 6. gün vermemek haklı Fesih nedeni olmayacağını düşüncesindeyiz maalesef bunu talep edemeyiz. bu bizim hukuki yorumumuzdur yasal bir işlem yapacak iseniz dikkatli olmanızı öneririz Sadece bu meseleyi ileri sürmenizi tavsiye etmeyiz

 10. barış - Gaziantep avatarı
  barış – Gaziantep

  3 yildir ayni sirketteyim ve herhangi bir yol ucreti veya servis imakani yok. kendi aracimizla sabah 7 aksamustu 3 vardiyasinda calisiyorum. calistigim sirket sehir oteli. ben artik kendi aracimla.gelip gitmek istemiyorum ve vardiyamin dolmus saatlerinin oldugu saate cekilmesini istiyorum bu konuda ne yapabilirim? (sözlesmemizde servis ve yol ile ilgili herhangi bir madde yer almiyor)

  1. Maalesef yapabilecek bir şey yok. Yazımızda da belirttik işverenin kanuni bir zorunluluğu yok bu konuda. Sözleşmede de yazmadığı ve işyerinde başka işçilere de servis sağlanmadığı için talep edemezsiniz.

 11. Samet - Gaziantep avatarı
  Samet – Gaziantep

  Firmamızda servis hizmeti verilmekte. Fakat serviste sabah son durakta bindiğim için bazen ayakta kalıyorum. Ayakta da olsa servis hizmetini sağlıyor anlamına mı geliyor? Görüşünüzü merak ettim.

  1. Servis hizmeti veriliyor ise bunun iş sağlığı ve güvenliğine uygun olarak yapılması gerekir. Mevcut durumunuz bir trafik kazası halinde iş sağlığı ve güvenliğine zarar gelmesine neden olabilir. Bu açıdan işverene bu durumun düzeltilmesini sözlü ya da yazılı isteyebilirsiniz.

 12. Adem - Gaziantep avatarı
  Adem – Gaziantep

  Merhaba ben kamuda isciyim isyerim 40km uzaklıkta başka ilçede 5kisi ortak araç ile gelip gidiyoruz fakat işletmenin 50 km uzaklıkta farklı bir ilçeye servisi var 3 servis birden gidip geliyor biz nasıl servisten hak kazanabiliriz yada kazanabilrmiyiz

  1. İşveren işçilere eşit davranmak zorundadır. Konuyu aynen bu şekilde belirterek sizlere de servis sağlanmasını isteyebilirsiniz. Servis sağlanmazsa eşitlik ilkesine aykırı hareket edildiği için iş akdini haklı nedenlerle feshedip dava açabilirsiniz. Mutlaka şahitleriniz olmalı. En az 2 tane. Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza ulaşabilirsiniz. Başka bir ilde iseniz bulunduğunuz ilden bir işçi avukatı ile görüşmenizde fayda var.

 13. Hakan - Gaziantep avatarı
  Hakan – Gaziantep

  Merhaba ilginizden dolayı öncelikle teşekkür deriz biz değerli üyelere hızlı ve gerekli bilgileri aktarıyorsunuz. Benim sorum ve ricam şu şekilde; fabrikamız çeşitli bölgelere servis imkanı sağlıyor fakat kimi kapısının önüne kimi ise 3 km uzaklıktaki durağa yürüyor 2 ay öncesine kadar girdiği bölgeye(durak olmadığı halde) şimdi durak yok diye girmiyor bizimde sağlık problemi haline geliyor hava şartları dolayısıyla (30dk yürüyoruz) ne yapabiliriz.

  1. Önceki imkanların sonradan zorlaştırılması işçinin yazılı rızasına bağlıdır. Bu hususta sorunun düzeltilmesi için şirkete ihtar çekiniz. Akabinde eğer yine düzeltme olmazsa iş akdini haklı nedenlerle feshedebilirsiniz. Dava açmanız gerekirse mutlaka en az 2 şahit gerekir bunu da unutmayınız. Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza ulaşabilirsiniz. Başka bir ilde iseniz bulunduğunuz ilden bir işçi avukatı ile görüşmenizde fayda var.

 14. Osman paçali - Gaziantep avatarı
  Osman paçali – Gaziantep

  13 yıldır büyükşehir belediyesinde çalışmaktayım, ulaşım ücretleri maaşımıza yatırılmaktadır, son 9 aydır yaşadığım ailevi ve sağlık nedenleri dolayısıyla maaş almamaktayım. Yaşadığım ilçede çalışmama engel Bi durum olmadıgı halde, başka bir ilçede gece vardiyasında işbaşı yaptırılıyorum, 9 aydır maaş almadgımı, ve şu anda borç alacak kimsem kalmadığını işime ulaşım için tarafıma avans verilmesini istediğim yazıkı dilekçeme, sözlü bir şekilde geri dönüş yapıldı ve avans talebim Red edildi. Yaşadığım mahallede akşam 20.0de toplu taşıma imkanları duruyor. İş başı yapılmasını istenen lokasyonuma parasızlıktan dolayı gidemiyorum.konuyla ilgili iş başı yapmadan 4 gün öncede yardım istememe rağmen olumlu dönüş yapılmadı. İşe gidemediğim için hakkımda işe gelmedi tutanağı düzenlenecek ve muhtemelen işime son verilecek. Konuyla ilgili yasal haklarım varımdır? Nasıl bir yol izlemeliyim?

  1. İşverenin normalde servis sağlama yükümlülüğü yoktur. Ancak çalışma bölgesi ulaşım imkanlarının olmadığı bir yerde ise bu sefer işveren bu konuda işin yürütülmesi için servis imkanı ayarlaması gerekir. Aksi halde tutulan tutanak haksız olacak ve devamsızlığınız haklı bir nedene dayanacak. Tazminata da hak kazanırsınız. Ancak belirtilen lokasyona ulaşım imkanının olup olmadığını , ulaşım varsa saat kaça kadar olduğunu vs. mahkeme araştırır. Dediğiniz gibiyse durum tazminata hak kazanırsınız

 15. deniz - Gaziantep avatarı
  deniz – Gaziantep

  Merhaba,

  Sözleşmemde servis yazmıyor, ancak işe servisim olması koşuluyla girdim ve yeni bir servis hattı ekleyerek beni 1.5 senedir kapımın önünden alıp bırakıyorlar.
  Şu an servisleri kaldırma / güzergah değiştirme gibi bir planı var yönetimin. Evim her türlü toplu taşımaya çok uzak. İş arkadaşlarım, sözleşmemizde servis yazmadığı için hiçbir hak talep edemeyeceğimizi düşünüyorlar. Nasıl bir yol izlemeliyiz. Alman firmasındayım.

  1. Sağlanan imkan geri alınabilmesi işçinin yazılı rızasına bağlıdır. Yani arkadaşlarınız yanlış düşünüyor. Yazılı rızanız olmadan servisi kaldırırlarsa ya da zorlaştırırlarsa iş akdini haklı nedenle feshedebilirsiniz.

 16. Bilge - Gaziantep avatarı
  Bilge – Gaziantep

  Merhaba. 7 senedir aynı firmada çalışıyorum servisimle alakalı bir sorunum olmadı durağım yakındı fakat şuan evlilik nedeniyle başka yere taşınıyorum ve evimin yakınından servis geçmediğini, en yakın durağa yürümem gerektiği söylendi. En yakın durakta 15 dk mesafede ve sürekli trafiğin aktığı bir noktada. Bu durumda haklı sebeble feshedebilir miyim sözleşmemi ?

  1. Servisin eve ya da işyerine uzaklığı konusunda ise hiçbir yasal hüküm bulamazsınız. Burada benim şahsi kanaatim; kadın işçinin evine “mümkün olan” en yakın yere bırakılması gerektiğidir. Fakat bu mesafeyi size ne ben ne de başkası söyleyebilir; somut duruma göre değerlendirmek gerekir.

 17. Suat - Gaziantep avatarı
  Suat – Gaziantep

  Merhaba 5 yıldır aynı şirkette çalışıyorum firmanın servis imkanı var fakat evime 1.5 Km kadar uzaktan geçiyor önceleri arabam vardı durağa kadar arabamla gidiyordum aracımı sattım şimdi yürüyerek gitmek zorunda kaldım buda 30 dakika kadar sürmektedir hava şartları değiştikçe gidip gelmek zorlaşıyor iş yerine servis talebinde bulunduk fakat o tarafa servis imkanı olmadığı ve yapacak bir şey yok diye söylendi bu durumda ne yapmalıyım haklı fesih hakkı dogarmi.. teşekkür ederim

  1. İşveren işyeri servisi sağlamış olmasına rağmen, servis güzergahının işçinin evine uzak olması durumunda, işçi işverene uygun bir servis güzergahı talebinde bulunabilir. Ancak, bu talep işveren tarafından yönetim yetkisi kapsamında bu talep kabul edilmeyebilir. İşçi böyle bir durumda haklı fesih sebebi elde etmez. Ancak, işçinin işverene makul bir süre vererek servis güzergahının değiştirilmesi için talepte bulunması ve işverenin bu talebini hiçbir şekilde dikkate almaması,mevcut durumun işçinin iş sağlığı ve güvenliğini tehlikeye atacak pozisyonda olması hallerinde ( örneğin ıssız bir yolda kilometrelerce yürümek zorunda kalınması gibi…. ) işçi lehine haklı fesih sebebi olabileceği gibi, işverenin ihmali durumunda tazminat talebi de olabilir.

 18. Bulut - Gaziantep avatarı
  Bulut – Gaziantep

  Bir personelin servise binip, indiği süre en fazla ne kadar olmalıdır. Örnek personel servise bindi iş yerine yolculuk 4 saatte de sürebilir. 30 dakika da sürebilir. Bununla alakalı bir yasa varmi? Teşekkürler.

  1. Somut olaya göre makul/beklenilebilir süreler aşılmamalıdır. Yani mesafe ve trafik durumuna göre ortalama beklenen sürelere riayet edilmelidir. Örneğin yarım saatlik mesafeye serviste arıza/kaza vb..istisnai bir olay olmadı ise 2 saatte gitmek makul değildir gibi.

 19. Ayşe - Gaziantep avatarı
  Ayşe – Gaziantep

  Merhaba ben kurumsal 1 firmada 4 senedir çalışıyorum. Daha önce evimin yakınında bir yerden biniyordum. Şimdi orasının durak olmadığını durağın 1 km ileride olduğunu, başka çalışanlarda işe başladığı için servis maliyetleri artış gösteriyormuş. O yüzden durağımı zorla değiştirmek istiyorlar. 4 yıldır bindiğim yer durak olmadığını biliyorlarmış fakat imtiyaz sağlıyorlarmış. Nasıl bir yol izleyebilirim.

  1. Servis kaldırlmayıp ancak servise daha uzak bir yerden inip binmenize neden olan değişiklik bize göre eseslı bir değişikliktir.Yazılı rızanız olmadan yapılamaz.Yazılı rızanız olmadan bu şekikde yapılan işlem hukuka ayrıkıdır, bu bizim kanaatimizdir ancak servisin eve ya da işyerine uzaklığı konusunda ise hiçbir yasal hüküm bulamazsınız.Bunu da belirtmek isteriz.

 20. Arif - Gaziantep avatarı
  Arif – Gaziantep

  Merhabalar paydos 17 00 de bir grup personel de 18 00 de çıkıyor bir sâat servis bekliyoruz servis hareket saati en fazla ne kadar beklenir acaba

  1. Bu konuda şu kadar beklenir şu kadar beklenmez diyemiyoruz, somut bir kural yok. Ancak servis sağlanıyor ise bu imkanın iş görme edimini zorlaştırmadan ve makul şekilde sağlanması gerekmektedir. Bize göre 1 saat makul sürenin üzerindedir ancak olay davaya konu edilirse yargının farklı bir görüşü de olabilir. Yani net bir durum yok burada

 21. İbrahim - Gaziantep avatarı
  İbrahim – Gaziantep

  İşe girerken cv de yazılı olarak ev adresimi beyan ettim Çalıştığım iş yerinin oturduğum yere servisi yok kendi imkanlarimla gidip geliyorum iş çıkışı fabrikadan 500 metre ilerde trafik kazası geçirdim ömür boyu kalıcı platin takıldı bacağıma bu kazayla ilgili fabrikaya nasıl bır dava açabilirim

  1. Işe gidip gelirken olan bu olay iş kazasıdır, ancak kazanın oluşumunda işyerinin bir kusuru olmadığından tazminat alma ihtimaliniz düşük

 22. Özge - Gaziantep avatarı
  Özge – Gaziantep

  Merhaba,

  Bir şey öğrenmek istiyorum. Çalıştığım firma vardiyalı calismami istiyor.Ve servis sorunum var normalde şuanda beni aldığı güzergahta değil evime 950 metre uzakta bir servis ayarliyorlar.Suanda evimin yanından alınıyorum vardiyalı çalışma sistemine geçersem bukadar mesafeyi yürüyeceğim söyleniyor. Bu yasal mi öğrenebilir miyim? Böyle bir hakları var mı?

  1. Kanunda işçilerine servis sağlayan işverenin hangi mesafeden alınıp bırakılacağı hakkında açık bir hüküm yoktur. Yalnızca gece postasında çalıştırılan kadın işçiler için servis sağlama zorunluluğu vardır. Bunda da kanuni ibare aynen şu şekildedir;

   “………..Belediye sınırları dışındaki her türlü işyeri işverenleri ile belediye sınırları içinde olmakla beraber, posta değişim saatlerinde toplu taşıma araçları ile gidip gelme zorluğu bulunan işyeri işverenleri, gece postalarında çalıştıracakları kadın çalışanları, sağlayacakları uygun araçlarla ikametgâhlarına en yakın merkezden, işyerine götürüp getirmekle yükümlüdür……………………..”

   Buradaki hükümden kıyasen servis hizmeti sağlayan işverenin çalışanlarını ikametgahına en yakın merkezden alma zorunluluğu vardır diyebiliriz. İkametgâhınıza en yakın merkez 950 metre ilerde mi yoksa daha kısa bir mesafede mi bunu bizim bilme şansımız yok maalesef. Eğer servis hizmetinin ikametgâha en yakın merkezden değil de daha uzak bir yerden sağlandığı ve bu durumun da iş sağlığı ve güvenliği açısından risk teşkil ettiğini ileri sürüyorsanız bunu ispat etmelisiniz. İspat edebilecekseniz de haklı feshe gidebilir ve dava açabilirsiniz.

 23. Ayla - Gaziantep avatarı
  Ayla – Gaziantep

  Merhaba, işe girdiğimde iş yeri servisi vardı 2 hafta işe servisle gidip geldim sonra evden çalışmaya başladık işyeri şimdi yol ücretini ödeyerek işe çağırıyor ama işyerinde farklı birimlerde servis kullanan personeller de mevcut. İşe gitmek için 4 aktarma yapmam gerekiyor verilen ücret de masrafı karşılamıyor ihtar çekip haklı fesihle ayrılabilir miyim?

  1. İş koşulları kötüleştirilmiş olmaktadır bu durumda ve bu durum haklı fesih nedenidir, yazılı rızanız alınmadığı için. Konuya ilişkin şahit vb…delilleriniz varsa süreci başlatabilirsiniz

 24. Merhaba özel bir bankada genel müdürlükte çalışıyorum. Servise yürüme mesafem 900 metre civarı. Servise yürüme mesafesi ile ilgili kanunda herhangi bir madde mevcut mudur ?

  1. Mevcut değildir önceki yorumlara verilen cevapları inceleyiniz kendi kanaatimizi bildirmistik

 25. Muhammet - Gaziantep avatarı
  Muhammet – Gaziantep

  Merhaba ben sabah ise giderken serviste yer kalmadigi icin servisten indim isyerine bildirdim ama baska servis göndermediler bu yuzden ise gidemedim bu durumda ne yapmam gerekiyor

 26. Hasan - Gaziantep avatarı
  Hasan – Gaziantep

  Antalyada Otelde calisiyorum servisle gelip gidiyoruz evimi degistirdigim icin oldugum yerde durak yok yeni bir durak talep ettim 700 metre ilerisi icin oyle bir imkanimiz yok dendi yardimci olamam guzergah konusunda dendi sizce ne yapmaliyim

 27. Tuna - Gaziantep avatarı
  Tuna – Gaziantep

  İşe gitmeyen personelden servis ücreti kesilir mi

 28. şakir - Gaziantep avatarı
  şakir – Gaziantep

  merhabalar
  işçi servisi dolduğundan aynı servis firması fakat başka servisle fabrikaya getiriyorlar..
  kaza vb durumlarda sıkıntı olur mu hukuki olarak kim zararlıdır.

  1. İnşallah kaza olmaz tabi ki ama kaza olursa kusur durumu tamamen kazanın oluş şekline göre belirlenir. Tabi böyle bir durumda en az kusur ya da kusursuzluk işçide olacaktır.

 29. Hatun K - Gaziantep avatarı
  Hatun K – Gaziantep

  Isyerine gitmek icin daha once bindigim duraktan haftanin iki günü sadece, baska bir duraktan binebilir miyim servise. Gece vardiyası bayan ulaşım zor olduğu icin yol da uzun ayrica

  1. Tamamen sorunuz işverenle aranızda anlaşmanıza bağlıdır geçici durumlar için talebinizi kabul etmeyebilirler

 30. Ozan - Gaziantep avatarı
  Ozan – Gaziantep

  Merhabalar, Öncelikle tüm soruları içtenlikle yanıtladığınız için teşekkür ederiz. Çalıştığım firma 2 farklı mesai çalışırken mesai periyodunu 3 e çıkardı, Yani 08:00-17:00 / 16:00 – 00:00 ve 00:00 – 08:00 şeklinde. Personel servisimiz bulunmuyor, 16:00-00:00 mesaisinden çıktığımda herhangi bir ulaşım aracı bulunmuyor ve ikamet adresime sadece taksi ile ulaşım sağlayabiliyorum. Çalıştığım yer bu konuyu bilmekte ve konunun kendilerinin ilgilendirmediğini, kendimizin halletmesi gerektiğini dile getirdiler. Bu durumda nasıl ilerleyebiliriz? Şimdiden çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim.

  1. Işverenin yönetim yetkisi işçinin iş koşullarını ağırlaştırılmadan kullanılmalıdır Dolayısıyla sizin olayda eklenen 3 vardiya çalışma koşullarının özellikle ulaşım problemi nedeniyle kötüleşmesine zorlaşmasına neden olmuştur bu noktada itiraz etme ve talebinizin yerine getirilmemesi halinde iş akdini haklı olarak fesh etme imkanınız bulunmaktadır Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza ulaşabilirsiniz başka bir ildeyseniz Bulunduğunuz ilden bir işçı avukatı ile görüşmenizde fayda var

   1. Huriye güç avatarı
    Huriye güç

    Mrb Sabah servis şoförü beni alması gereken yerden alıyor ama akşam 4 km uzak mesafede bırakıyor günlerce tartışmasını yasadım sonra da giriş saati belli ama çıkış saatleri uzadıkça uzamaya başladı ve mesai sayılmıyor bakanlık denetim yapmalı artık defalarca şikayet ettim yanıt yok

    1. Ali Tümbaş avatarı
     Ali Tümbaş

     Kanunda işçilerine servis sağlayan işverenin hangi mesafeden alınıp bırakılacağı hakkında açık bir hüküm yoktur. Yalnızca gece postasında çalıştırılan kadın işçiler için servis sağlama zorunluluğu vardır. Bunda da kanuni ibare aynen şu şekildedir;

     “………..Belediye sınırları dışındaki her türlü işyeri işverenleri ile belediye sınırları içinde olmakla beraber, posta değişim saatlerinde toplu taşıma araçları ile gidip gelme zorluğu bulunan işyeri işverenleri, gece postalarında çalıştıracakları kadın çalışanları, sağlayacakları uygun araçlarla ikametgâhlarına en yakın merkezden, işyerine götürüp getirmekle yükümlüdür……………………..”

     Buradaki hükümden kıyasen servis hizmeti sağlayan işverenin çalışanlarını ikametgahına en yakın merkezden alma zorunluluğu vardır diyebiliriz. İkametgâhınıza en yakın merkez 4 kilometre ilerde mi yoksa daha kısa bir mesafede mi bunu bizim bilme şansımız yok maalesef. Eğer servis hizmetinin ikametgâha en yakın merkezden değil de daha uzak bir yerden sağlandığı ve bu durumun da iş sağlığı ve güvenliği açısından risk teşkil ettiğini ileri sürüyorsanız bunu ispat etmelisiniz. İspat edebilecekseniz de haklı feshe gidebilir ve dava açabilirsiniz.

 31. Mustafa - Gaziantep avatarı
  Mustafa – Gaziantep

  Merhaba; Ali bey. Ben Eskişehir de ikamet etmekteyim. İsmim Mustafa. Benim şuan ki mağduriyetim şu şekilde. Çalıştığım iş 8 yıldır çalışanlarına yol parası yardımı ile işçilerin iş yerine ulaşmasına yardımcı oluyordu. Kasım ayında adres değişikliği ile organize sanayi bölgesine taşındı. Yol parası yerine servis imkanı sağladı. Benim servis bekleme durağım evime 5 km uzaklıkta. Vardiyalı olarak çalıştığım için büyük sıkıntı çekmekteyim. Gece 23.30 dan sonra bulunduğum adrese otobüs ve minibüs gitmemektedir. Sabah aynı şekilde otobüs veya minibüs ile servis bekleme noktasına zamanında ulaşmam yine imkansız. Servis bekleme noktası ile ikamet adresim arası ıssız olduğu için yürüyerek gidip gelmem hayati risk taşıyabilmektedir. İşverene bu şikayetimi bildirdiğimde ikamet adresimin güzergah üzerinde olmadığı ve ilk etapta bişey yapamayacakları söylendi. Şuan için şahsi aracımla 5 km lik mesafeyi gitmekteyim. Benim bu mağduriyetim haklı bir iş feshi olarak sayılıp tazminat alma hakkımı kazandırır mı?

  1. Merhabalar işveren yol parası yerine servise dönerek değişiklik yapabilir.

   Ancak bunu yaparken dürüstlük kurallarına uygun davranması işin yapılmasını oldukça zorlaştırmaması ve iş koşullarını kötüleştirmemesi gerekir makul ölçüdeki değişiklikler işverenin yönetim yetkisi kapsamındadır. Günlük 5 km yurumenize neden bir değişiklik esaslı değisikliktir

 32. Eda - Gaziantep avatarı
  Eda – Gaziantep

  Merhaba, 5 aydir kurumsal bir firmada calisiyorum. Iskurdan girmistim bu ise ve servis destegi olacagi yaziyordu. Ilk iki ayda servis destegi saglandi ve sonrasinda home office surecine gecildi. Cuma ve pazartesi gunleri isyeri zorunlu olarak sirkete gelmemizi talep ediyor ve servis destegi saglamiyor. Ücret talep edilebilir mi veya direkt istifa dilekcesinde belirtilebilir mi? Tesekkurler

  1. Şirkete gelip gitme mecburiyeti olduğu dönemler için servis sağlamak zorundadır sizin rızanız olmadan servisi kaldıramaz Bu bir haklı Fesih nedeni olabilir

 33. Faruk - Gaziantep avatarı
  Faruk – Gaziantep

  Merhaba

  Çalıştığım iş yeri açılış saatlerini 07:00 a çekmesi sebebiyle vardiyaya ulaşımı sağlayamıyorum. Şirketin herhangi bir servis imkanıda yok maalesef. Müdürler bir şekilde gelin diyorlar. Bununla ilgili ne yapılabilir.

  1. Merhabalar işveren çalışma saatlerinde değişiklik yapabilir

   Ancak bunu yaparken dürüstlük kurallarına uygun davranması işin yapılmasını oldukça zorlaştırmaması ve iş koşullarını kötüleştirmemesi gerekir makul ölçüdeki değişiklikler işverenin yönetim yetkisi kapsamındadır. Ancak servis vermeyip ulaşım imkanı da olmayan bir saate çalışma saati belirlenmesi aleyhe bir değişikliktir ve haklı fesih sebebidir

 34. Öncelikle merhaba X bir Fabrikada çalışıyorum servisimiz var ama oturacak yer olmadığı için ayakta gidiyoruz bu durumda ne yapışması gerekiyor acaba

  1. Işverenin servis sağlama zorunluluğu yoktur ancak servis sağladığında Bu imkanı iş sağlığı ve güvenliğine uygun şekilde temin etmelidir ayakta yolculuk iş sağlığı ve güvenliği açısından çeşitli riskler içeren bir yolculuk şeklidir Bu durumun düzeltilmesi için işverene yazılı olarak veya ihtarname yoluyla başvuru yapıp düzeltilmediği takdirde Bu nedenle iş akdini haklı olarak feshedebilirsiniz ancak dava yoluna gittiğinizde bunu ispat edebilmeniz şahitleriniz delilleriniz olması gerekir

 35. Murat aşcı avatarı
  Murat aşcı

  Merhaba 13 yıldır bir şirkette çalışmaktayım. Mesai saatlerimiz 07.30 – 16.00 şeklinde sabah servisinde sıkıntı yok ama akşam 16 da çıkanların servisleri evlere götürmeyip merkeze verildi. Odanda eve dolmuşla gidiyoruz dolmuş ücretiinide veriyorlar. Yani işciyi zorla mesaiye bırakmak için 16 daki servisi semtlere değilde merkeze, mesaiye kalıp 21 de çıkan işcileri ise evlere bırakıyorlar buna hakları varmı dır teşekkürler

  1. Avukat avatarı

   Merhabalar işveren servis saatlerini Ayarlayabilir değişiklik yapabilir Ancak bunu yaparken dürüstlük kurallarına uygun davranması işin yapılmasını oldukça zorlaştırmaması ve iş koşullarını kötüleştirmemesi gerekir makul ölçüdeki değişiklikler işverenin yönetim yetkisi kapsamındadır, sizin olayda sadece bu vardiyaya özgü eve birakmayip merkezde bırakmaları isyerine ulaşım seklini zorlastirmaktadır, ancak fark ücret ödüyor oluşları nedeniyle yargı da farklı bir yorumla da karşılasabilirsiniz

 36. serhat avatarı

  Ben kamuda taşeron olarak çalışıyorum ve iş yerine uzakta oturuyorum ilk başlarda 15 saat olarak 1 gün çalış 1,5 gün izin olarak işe başladım ve bunun asla değişmeyeceği sözlü olarak söylendi birkaç yıl sonra 8 saat sadece 16/00 00,, 00/08 olarak iki vardiya yapıldı benim oturduğum ilçenin otobüsleri ilçeden 22.00 şehir merkezinden 23.00 da ve işe gidip gelişlerinde sorun yaşıyorum maddi boyutta cabası daha uygun çalışma saatleri var gündüz vardiyası gibi ama beni almıyorlar yardımcı olunmuyor 8 yıllık tazminat var bu haklı bir istifa sebebi olurmu yada ne gibi bir yol izliyebilirim

  1. Avukat avatarı

   Işverenin servis sağlama yükümlülüğü yoktur ancak işe geliş gidiş saatlerini işçinin çalışma koşullarında çok zorluk yaşayacak şekilde ayarlamaması gerekmektedir Örneğin hiçbir şekilde ulaşım imkanı olmayan saatlerde vardıya belirlenmesi iş koşullarının ağırlaştırılması kötüleştirilmesi demek olup işçi bunu Kabule zorlanamaz. Belirttiğiniz durumun düzeltilmesi için ilgili iş yerine evrak kayıt numarası da alarak yazılı başvuru yapmanızı Böylelikle Elinizde bir delil bulunmasını tavsiye ederiz. Ayrıca Bulunduğunuz ilçe Belediyesinden semtinizdeki en son otobüs sefer saatine ilişkin yazılı belge almanızı da tavsiye ederiz. Yukarıda belirttiğimiz şekilde dilekçe vermenize rağmen durum düzeltilmez ise şahitlerinizi ve tavsiye ettiğimiz bu delillerinizi ayarlayarak haklı Fesih yapıp dava açabilirsiniz

 37. Mustafa avatarı

  Merhaba 7 yıldır çalıştığım iş yeri 3 vardiya servis ise 00 dan sonra evlere yakın yerden geçiyordu şimdi ise maliyet yüzünden vazgeçtik dediler ama ekstra srvis düzergah ından sonra toplu taşıma ile gidenler evlere bırakılıyor benim ise indiğim yer çevre yolu olup sanayi bölgesinden geçmem gerekiyor başı boş köpek çok ne yapmam lazım

  1. Avukat avatarı

   Söz konusu durum iş koşullarının kötüleştirilmesi niteliğinde olup haklı fesih sebebidir. Gaziantep ilinde iseniz tarafımıza ulaşabilirsiniz başka bir ilde iseniz bulunduğunuz ilden bir işçi avukatı ile görüşmeniz gerekir

 38. Mustafa avatarı

  Merhaba öncelikle ilginiz için teşekkür ederim benim sorum fabrikamız 3 vardiya sistemi çalışıyor servis düzergahı sabit yalnız 16:00 – 00:00 vardiyası eve dönüşte evlere yakın yerde indiriyordu yılbaşından sonra bunun kalktığını servisin sabit olduğunu yalnızca 00:00 dan sonra servisten sonra eve otobüs ile gidenlerin otobüsü olmadığı için onların eve bırakılacağını sözlü beyan ettiler ama bazı iş arkadaşlarızı evleri yürüme mesafesinde olmasına rağmen düzergah tehlikeli diye evlerine yakın yere bırakılıyor bu iş aktini sonlandırmak için haklı bir sebeb mi kıdem tazminat alabilir miyiz not benim de ev düzergahı tehlikeli bende sanayi bölgesinden geçiyorum

  1. Ali Tümbaş avatarı
   Ali Tümbaş

   Yalnızca bu durumun haklı fesih sebebi olmadığı kanaatindeyiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir