işçi avukatı gaziantep

İşçiden alınan boş senet geçerli mi?

Birçok işveren halen hukuka aykırı bir şekilde çalışanlara işe girişte boş senet imzalatıyor. Bu boş senedin geçerliliği olmasa da, çalışanlar oluşacak risklere karşı bu konuda tedbirli olmalılar.

İşverenlerin pek çoğu işçilerden işe girerken boş senet alıyorlar. İnsan haklarına bile aykırı olarak değerlendirilebilecek bu tarz uygulamalar ne yazık ki halen ülkemizde yapılabiliyor.

İşçiler bu konuda kendilerini zorlayan işverenlere karşı tavırlarını koymalılar. Çünkü işverenlerin bu uygulaması açıkça hukuka aykırılık teşkil eder.

iş hukuku sözleşme avukat gaziantep işçi
İşçiden alınan boş senet geçerli mi? 6

Diğer yandan işçi boş senede imza atsa bile bu senedin bir geçerliliği yok. Ancak işçiler yine de tedbirli olmalılar. Senet, hukuken sebebe bağlı bir belgedir. Yani senet alan bir kişinin karşı taraftan bir sebep karşılığında bu senedi almış olması gerekir. İşe giren işçinin işverenine senet vermesi için ortada bir sebep yoktur. İşçinin ileride işverene veya işyerine zarar verebileceği gerekçesiyle işçiden senet alınamaz.

Böyle bir senet alınmış olsa dahi geçerliliği olmaz.

SAHTECİLİĞE GİRER!

Diğer yandan bu şekilde alınan senetlerin işçi işyerinden ayrıldıktan sonra veya ayrılmaması için tehditvari bir şekilde işleme sokulması işveren açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir. İşçi işe girerken alınan boş senede daha sonraki bir tarihte işveren tarafından tarih atılması ve senede konu miktarın belirlenmesi halinde işveren hileli işlem yapmakla suçlanabilecektir. İşçinin imzasından imzanın atıldığı tarih belirlenebileceği için, işverenin senede attığı tarihin ve miktarın bu tarihten daha sonra olduğu da tespit edilebilecektir. Dolayısıyla işveren mahkemede hileli işlem yapmakla suçlanabilecektir. Diğer yandan bu şekilde senedin ne zaman ve hangi gerekçe ile alındığı da ortaya çıkacaktır.

işçi avukatı gaziantep iş sözleşmesi hizmet akti
İşçiden alınan boş senet geçerli mi? 7

İspatta tanık beyanı

İşverenin işe girerken aldığı boş senedin konu mahkemeye taşındığında teminat amaçlı alındığının ispatlanması için kritik bir husus daha var. Yargıtay içtihatlarına göre verilen senedin teminat amaçlı ve işverenin isteği üzerine verildiğini aslında böyle bir borç olmadığını tanık da dahil tüm delillerle ispatlanması söz konusu. Hatta bu husus senetlerin ispatlanması konusunda önemli bir istisnadır.

‘ALO 170’e şikayet

İşçilerin artniyetli işverenlere karşı boş senedi imzalamamaları esastır. Ancak işe ve paraya ihtiyacı olan işçiler çoğu zaman boş senet imzalamak zorunda kalabiliyorlar. Bu durumda senedin arkasında not düşmek hukuken koruyucu bir tedbir olabilir. Diğer yandan bu tip uygulamaların ALO 170 ve diğer şikayet kanallarıyla şikayet edilmesi de gerekir.

işçi avukatı gaziantep iş hukuku
İşçiden alınan boş senet geçerli mi? 8

Nasıl tedbir alınır?

İşçilerin ne yazık ki her zaman işe giriş anında kendisine boş senet imzalatmak isteyen işverene karşı tavır almaları mümkün olmuyor. Bu gibi durumlarda işçilerin mağdur olmamaları adına alabilecekleri küçük bir tedbir var.

İşçiler imzaladıkları senedin arkasına ‘teminat senedidir’ ifadesini düşerlerse, kendilerini koruyabilirler.

İspatlama şartı var

Mahkeme taraflar arasındaki senet ilişkisinin nedenini de sorgulayacaktır. Senedi alan ve senedi veren kişi arasında uygun bir sebep yoksa bu senedin işveren tarafından hukuka aykırı bir şekilde alındığına karar verilecektir. Bu da seneti geçersiz kılacaktır.

Ayrıca konu hakkında Yargıtay kararının işlendiği diğer yazımızı incelemek için tıklayınız

3.9/5 - (18 votes)

8 thoughts on “İşçiden alınan boş senet geçerli mi?”

 1. Merhabalar;5 sene önce çalıştığım firma boş senet imzalattı.gecen ay işten ayrılmaya karar verdim.ihbar vermem gerektiğini ve istifa dilekçesi yazmamı istediler.senetimi de sayimdan sonra teslim etceklerini söylediler.ihbar ve istifayı yazdım süremi tamamladıktan sonra merkeze cagiracaklarini çıkış işlemleri yapıp teslim edeceklerini söylediler.1 ay geçti aramadilar.sordum hep oyaladı lar.bu gün görüştüm seneti çöpe atmışlar kaybolmuş ve bana hiç bir teminat veremeyeceğini firma sahibi söyledi.yazi yazın ilerde böyle birşeyle karsilasirsam sorumlu olmadığıma dair,yazamam dedi bana güvenin böyle birşey olursa yanınızda oluruz diyor ki teminat vermiyor sözlü destek olacakmış.yardimci olurmusunuz lütfen acil yapmam gereken nedir?

  1. Konu hakkında işe girerken boş senetler alındığını beyan eder ve son olayı da doğrulayan şahitler bildirerek karakola işyeri hakkında şikayetçi olunuz. Böylece karşınıza senet çıkarsa en azından ilerde bu durumu da delil olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca karakoldan mutlaka işyerinde boş senetlerin olduğunun tüm işçilere böyle yapıldığının tespiti için arama izni çıkarılmasını talep edin.

 2. Merhabalar eşimde cambalkon işinde çalışıyor. 4 yıllık Bi eleman ve işveren tarafından 100 bin liralık senet imzamak zorunda kaldı . Şuan işten cikacak ama çıkamıyor. Ne yapmamız lazım

  1. Senet iade edilmezse karakola gidip bu hususta şikayetçi olabilirsiniz. Çünkü bu eylem çalışma hürriyetini ihlal suçudur. Sizlerden işe girerken senet alındığına dair mutlaka işçi arkadaşlarınızdan şahit de bildirin karakola

 3. İş başvurdugum firma boş senet imzalarsan işe alınacagımı soyledi sonradan boş senet sorun çıkarırmı veya çalışmaya başladığımda haklarımı koruya bilirmiyim

  1. Iş bulma mecburiyeti adı altında imzalamak zorunda kalırsanız Tabii ki bir şey diyemeyiz ma bu İlerleyen dönemlerde çok büyük sıkıntılara neden olabiliyor bizim tavsiyemiz imzalamamanız yönünde olur

 4. Merhaba,
  Uzun süre iş aramak zorunda kaldığımdan dolayı bir iş aramaktaydım ve sonucunda işe girdim yalnız işveren bana personellerin işe girişte senet imzalamak zorunda oldığunu yoksa işe alımadığını söyledi bende mecburiyetten kabul etmek zorunda kaldım işyerinde bazı tatsız olaylar yaşandığından dolayı işten ayrılmak istiyorum ama senet imzaladığımdan dolayı çıkamıyorum ne yapmam gerekiyor yardımlarınızı bekliyorum iyi günler dilerim.

  1. Karakola gidip boş senet alındı diye şikayetçi olun, işyerinde işçi dosyalarının incelenmesini isteyin ve savcılık incelemesi ile dosyalara el konulursa senetler tespit edilir ve suç ortaya çıkar. Ama bu olay için mutlaka diğer işçilerin desteğini alın. Bir kaç işçi bu şikayeti yaparsa aynı anda olay bu boyutlara taşınabilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now

WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat ile görüşmek ister misiniz?