İnternet Ve Sosyal Medya Ortamına Atılmış Olan Fotoğrafların Ve Videoların Kaldırılmasının Hukuki Yolu

İnternet Ve Sosyal Medya Ortamına Atılmış Olan Fotoğrafların Ve Videoların Kaldırılmasının Hukuki Yolu

Günümüzde internetin yaygın olarak kullanılması bir takım sorunları da beraberinde getirmektedir.Bunlardan en sık rastlanılanlardan bir tanesi internetten fotoğraf kaldırma sorunsalıdır. İnternetten fotoğraf kaldırma işlemi gerçekleştirilmemiş olan fotoğrafların ve resimlerin gerçek ve tüzel kişilere yüksek tutarlarda zarara uğratabilmektedirler. 

Bazı durumlarda var olmayan nesneleri fotoğraflara ekleyerek montaj ile oluşturulan resimler kişinin, markanın ya da şirketin hakkında kuşku hatta geri dönülmez maddi ve manevi zararlara dahi sebep olabilmektedir. İnternette gerçek ya da tüzel kişi aleyhine kullanılmaya çalışılan fotoğraflar internet üzerinden kişilik haklarına yapılmış saldırı, özel hayatın ifşası ve bunların izinsiz olarak yayınlandığına dayanılarak 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun ile kaldırılabilmesini talep edilebilmektedir. 

İnternetten fotoğraf kaldırma işlemi, 5651 sayılı Kanun’un 9.maddesine dayanılarak internette yayın içeriği nedeniyle kişilik haklarının ihlal edildiğini iddia eden gerçek ve tüzel kişiler ile kurum ve kuruluşlar, içerik sağlayıcısına başvurmalı ve buna ulaşılamaması halinde ise yer sağlayıcısına başvuru yapılarak uyarı yöntemi ile fotoğrafın internetten kaldırılmasını talep edebilmektedirler. İnternetten Fotoğraf Nasıl Kaldırılır? İnternet ortamında yapılan ilgili fotoğraf nedeniyle kişilik haklarının ihlal edildiğini iddia eden kişilerin ya da kurumların internetten fotoğraf sildirme talepleri, içerik ve yer sağlayıcısı tarafından en geç 24 saat içinde cevaplandırılmak yükümlülüğündedir.

Hâkim internetten fotoğraf kaldırma talep edilen fotoğraf ya da resim için verilen kararı doğrudan Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne gönderip yapılan başvuruyu ise en geç 24 saat içinde duruşma yapmaksızın karara bağlamak mecburiyetindedir. Hâkim tarafından Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne gönderilen internetten fotoğraf kaldırma istenilen fotoğraf için verilen karar, birlik tarafından erişim sağlayıcıya gönderilmekte ve en geç 4 saat içinde erişim sağlayıcı tarafından bu karar yerine getirilmek zorundadır.

Hâkimin verdiği karara konu kişilik hakkının ihlaline ilişkin internetten kaldırma talep edilen fotoğrafın başka internet adreslerinde de yayınlanması durumunda ilgili kişi tarafından Birliğe müracaat edilmesi hâlinde mevcut karar bu adresler için de uygulanabilmektedir. 

Ceza Hâkiminin internetten fotoğraf kaldırma kararını uygun bir şekilde süresinde yerine getirmeyen sorumlu kişi ya da kurumlara  500 günden 3.000 güne kadar adli para cezası verilebilmektedir. Ayrıca 5651 sayılı bu Kanun’un 9/A maddesinde özel hayatın gizliliği nedeniyle internetten fotoğraf kaldırma istenilen fotoğrafa erişimin engellenmesini talep etme hakkı da mevcuttur. İnternet ortamında bulunulan fotoğraf ya da resim nedeniyle özel hayatının gizliliğinin ihlal edildiğini iddia eden tüm kişi ya da kurumlar,

whatsapp delil ceza avukatı boşanma avukatı gaziantep
İnternet Ve Sosyal Medya Ortamına Atılmış Olan Fotoğrafların Ve Videoların Kaldırılmasının Hukuki Yolu 2

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na (TİB) doğrudan başvurarak internetten fotoğraf kaldırma istenilen fotoğrafa erişimin engellenmesi tedbirinin uygulanmasını isteyebilmektedirler. Bu talep, hakkın ihlaline neden olan fotoğrafın internette bulunduğu yerin tam adresi (URL), hangi açılardan hakkının ihlal edildiğine ilişkin açıklama ve kimlik bilgilerini ispatlayacak bilgilerle birlikte müracaat gerçekleştirilmelidir. 

TİB, bu talebi uygulanmak üzere hemen Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne bildirmekte ve erişim sağlayıcılar da bu tedbir talebini en geç 4 saat içinde yerine getirmekle yükümlüdürler. Ancak işlemler bu kadarla bitmemektedir. İnternetten resim kaldırma talep edilen fotoğrafa erişimin engellenmesini talep eden kişi ya da kurumlar, özel hayatının ihlal edildiğinden bahisle bu taleplerini aynı zamanda TİB’e yaptıkları başvurudan itibaren 24 saat içinde Ceza Hâkimi’nin kararına sunmak mecburiyetindedirler.

Hâkim, kararını en geç 48 saat içinde açıklayıp doğrudan TİB’e göndermektedir. TİB’e yapılan başvurudan sonra Ceza Hakimi’ne de başvuru yapılmaması halinde ya da mahkemenin internetten fotoğraf kaldırma istenilen fotoğrafa erişimin engellenmesi yönünde bir karar vermemesi halinde erişimin engellenmesi tedbiri kendiliğinden kalkmaktadır. İnternetten fotoğraf sildirme istenilen sosyal ağ sitelerinden Facebook ve Twitter Türkiye’de bir iletişim adresi ve ofisi olmayan bir dijital mecradır.

Bu noktada yapılması gereken ise bu internet adreslerinden fotoğraf kaldırılmasını talep etmek işlemi oldukça zor ve uzun olmasından dolayı URL engellemesi yöntemidir ve özellikle bu durumlarda kullanılmakta olan URL engellemesi ile herkesin bu içeriğe erişmesinin engellenmesi sağlanabilmektedir. Anayasa, Basın Yasası, Basın Ahlak İlkeleri ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine tamamen aykırı  olarak kişilik haklarına, özel hayata saldırı bazen de kısmen ticari hayatta şirkete, markaya ciddi maddi ve manevi zararlar olarak dönen internetteki fotoğraflar, yukarda da belirttiğimiz mevzuatlar kapsamında internetten fotoğraf kaldırma işleminin yapılması gerekmekte, özellikle dikkat edilmesi gereken ve uzman bir şekilde yönetilmesi gereken bir süreçtir.

Kişilik haklarınızı zedeleyici ve kişi ya da kurumu zarara uğratacak olan resim ya da fotoğrafların yukarıda da bahsedildiği mevzuat çerçevesinde internetten kaldırmak için bu konunun uzmanı bir internet hukuku avukatı aracılığı ile yapılması gerekmekte olduğu ortadadır. Bazı durumlarda kişilik haklarınızı zedeleyici ve sizi zarara uğratacak olan resim ya da fotoğrafların internetten kaldırılması kolay olmamakta, bazı internet siteleri zorluk çıkarabilmekte, bazı internet sitelerinin Türkiye’de bir iletişim adresi ya da bürosunun bulunmaması sebebiyle bu işlemler imkânsız hale gelebilmektedir. Bu nedenle hukuki sürecin doğru yürütülebilmesi ve gerçek ya da tüzel kişilerin internetteki fotoğraf kaldırma durumunda internetteki itibarları korunmaya çalışılması günümüzde oldukça önemlidir. 

İnternetten, Google’dan fotoğrafımı nasıl kaldırabilirim, sildirebilirim? internetten fotoğraf kaldırmak istiyorum diyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu konu hakkında benzer makaleler için tıklayın

Avukatlarımızın Yazısını Oylar mısınız?

Call Now

WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat ile görüşmek ister misiniz?