İdari Para Cezasına İtiraz Dava Dilekçe Örneği

İdari Para Cezasına İtiraz Dilekçesini aşağıdan dosya halinde indirebilirsiniz

[Mahkeme Bilgisi giriniz  SAYIN HÂKİMLİĞİ’NE

                                                                                                       [Yer bilgisini giriniz]

İTİRAZ EDEN     : [isim bilgisini giriniz]

VEKİLLERİ         : [Vekil bilgisini giriniz]

KATŞI TARAF    : SOSYAL SİGORTALAR KURUMU

KONU                 : İDARİ PARA CEZASINA İTİRAZ

AÇIKLAMALAR : 1-Müvekkilimiz [Firma Adı giriniz]  Turizm Tic. A.Ş. ne 1996 yılı Ekim ayına ait ek aylık pirim bildirgesinin yasal süresi içerisinde verilmemesinden dolayı asgari ücretin iki katı tutarında [Miktar bilgisini giriniz] TL idari para cezası kesilmiştir.

2-Sosyal Sigortalar Kurumu ……. Sigorta Müdürlüğünün ……….. Sayı, [Tarih bilgisini giriniz]    tarihli yazısının müvekkilimize tebliği üzerine  [Tarih bilgisini giriniz] tarihinde müvekkilimiz idari para cezasının kaldırılması için talepte bulunmuştur.

3-Müvekkilimiz Şirketin bu talebi üzerine Kurum üzerine  [Tarih bilgisini giriniz]   tarih ve 50 nolu kararı ile idari para cezasının takibinin devam olunmasına ve işveren itirazının reddine oybirliği ile karar vermiştir.

4-Bu karar kurumun üzerine  [Tarih bilgisini giriniz]  tarih ve ….. sayılı yazısı ile müvekkilimize üzerine  [Tarih bilgisini giriniz]  tarihinde tebliğ edilmiştir. Bu kararın tebliği üzerine müvekkilim şirket yasal süresi içerisinde idari para cezasının kaldırılması için Kocaeli Vergi Mahkemesine başvurmuştur. …..  Vergi Mahkemesi [Tarih bilgisini giriniz]   tarih, ../…. E. ve ../….. K. Sayılı ilamı ile davanın görev yönünden reddine karar vermiştir. Bunun üzerine görevli Mahkemeye başvuruyoruz.

İTİRAZLARIMIZ : 1-İdari para cezası 1996 yılı Ekim ayı bildirgesini [Tarih bilgisini giriniz]    tarihinde verilmesinden dolayı kesildiğini bildirmektedir. Oysaki 96 yılı Ekim ayı bildirgesi yasal süresi içerisinde kuruma verilmiştir. Ancak 96 yılı Ekim ayı bildirgesinde hesap hataları bulunduğu şirket muhasebesi tarafından fark edilmiş ve ek bildirge verilmiş, yanlışlık düzeltilmiş ve dört aylık prim bildirgesi tasdik edilmiştir. Kurumun ../../…. tarih ve ….. sayılı yazısında Ekim ayı bildirgesinin geç yatırılmasından dolayı idari para cezası kesildiği belirtilmekte ise de itiraz üzerine verilen [Tarih bilgisini giriniz]    tarih ve .. sayılı kararda 1996/Ekim ayı ek aylık sigorta prim bildirgesinin geç olarak tevdi olunması sebebiyle itirazın reddine karar vermiştir.

                               2-İdarenin bu işlemi yanlış ve hatalıdır. 96 yılı Ekim ayı bildirgesi müvekkilim şirket tarafından yasal süresi içerisinde verilmiştir. Süresi içerisinde verilen bildirgenin tahakkuk ve ödeme makbuzlarının düzeltilmesinin yapılması tarafımızdan istendiğinde komisyon ödenmesine karar vererek parayı ödememizi istemiştir. Bu işlemde yanlış ve hatalıdır.

                               3-Sosyal Sigortalar Kurumu yaptığı işlemlerden dolayı müvekkilimize gereksiz ve yersiz idari para cezası keserek cezalandırmaktadır. Oysaki 16//74 sayılı ek genelgenin 1/a maddesinde ” takdim-tehir, küsürat tutarı gibi art niyet uyandırmayan hesap hatalarının düzeltilmesi amacıyla verilen ek prim belgeleri için yasal süresinin gecikmiş olup olmadığına bakılmaksızın idari para cezası uygulanmayacaktır”  denmektedir.

                               4-Bundan da anlaşılacağı üzere kesilen idari para cezası haksız dır. Ekim 96 ayına ait bildirgedeki yanlışlık SSK. nun ikazı ile değil bizzat kendimizin talebi ile düzeltilmiştir.

KANITLAR       :

                          1. …. Sicil Sayılı Dosya S.S.K. nun . [Tarih bilgisini giriniz] ve …… Sayılı Yazısı

                          2. S.S.K. nun [Tarih bilgisini giriniz] ve …… Sayılı Yazısı

                          3. [Tarih bilgisini giriniz]   Tarih ve …. nolu karar

                          4. … Vergi Mahkemesinin ../….E. ve ../….K. İlamı

                          5. Kuruma İtiraz Dilekçemiz

İSTEM SONUCU : Arz edilen nedenlerle itirazımızın kabulü ile idari para cezasının kaldırılmasına karar verilmesini talep ederiz.

                                                                         İTİRAZ EDEN VEKİLİ

                                                                                                                                                                             [Vekil bilgisini giriniz]


Online Avukatlık Hizmetleri


Avukatlarımızca Hazırlanan Diğer Dilekçeler

  Avukatlarımızın Yazısını Oylar mısınız?

  2 thoughts on “İdari Para Cezasına İtiraz Dava Dilekçe Örneği”

  1. Emre - Gaziantep

   Merhabalar 14.02.2023 tarihinde teblig edilen 5729 sayili kanin 4. Maddesi gerehi kurusıkı tabanca aldiktan sonra emniyete bildirmeme sebebi ile 5250 tl idari para cezası geldi dilekçem nasıl olmalıdır yardımcı olurmusunuz

   1. Konu detaylı danışmanlık gerektirdiği için tarafımıza 05327154705 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

  Yorum bırakın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Call Now

  Scroll to Top
  WhatsApp
  Avukata Soru Sor
  Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat ile görüşmek ister misiniz?