gaziantep boşanma avukatı anlaşmalı ve çekişmeli

Erken Boşanma

Anlaşmalı boşanma, eşlerin boşanmak için karşılıklı olarak anlaşmaya vardığı bir boşanma türüdür. Anlaşmalı boşanmada eşler, velayet, nafaka, mal paylaşımı ve diğer konularda anlaşmaya varmalıdır. Anlaşmalı boşanma, çekişmeli boşanmaya göre daha hızlı ve daha kolay sonuçlanır.

Anlaşmalı boşanma için gerekli belgeler şunlardır:

  • Boşanma dilekçeleri
  • Nüfus cüzdanı fotokopileri
  • Evlilik cüzdanı fotokopisi
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • İkametgah belgesi
  • Adli sicil belgesi
  • Velayet konusunda anlaşma varsa velayet anlaşması
  • Nafaka konusunda anlaşma varsa nafaka anlaşması
  • Mal paylaşımı konusunda anlaşma varsa mal paylaşımı anlaşması

Anlaşmalı boşanma için gerekli belgeler, yetkili aile mahkemesine sunulur. Mahkeme, belgeleri inceledikten sonra eşlerin boşanmalarına karar verir. Karar kesinleştikten sonra eşler, evliliklerini sonlandırmış olurlar.

Anlaşmalı boşanma, evliliğini sonlandırmak isteyen eşler için en hızlı ve en kolay yoldur. Anlaşmalı boşanma için gerekli belgeler eksiksiz olarak hazırlanmalı ve yetkili aile mahkemesine sunulmalıdır.

Bu konu hakkında benzer makaleler için tıklayın

Boşanma davası tek taraflı açılırsa ne olur?
Ortada tek taraflı bir durum olduğu için açılacak olan boşanma davasının türü de çekişmeli boşanma olacaktır. Yani tek taraflı bir biçimde anlaşmalı olarak boşanma söz konusu değildir. … Eğer bu gerekçe açık bir şekilde ispat edilirse boşanma gerçekleşmiş olur.

Anlaşmalı boşanmada karşı taraf gelmezse ne olur?
Anlaşmalı boşanmada taraflar duruşmaya gelmezse ne olur? Her iki eş duruşmaya gelmez ise hakim tarafından dosyanın işlemden kaldırılması yönünde karar verilecektir. 3 ay içerisinde yeniden başvurulması halinde duruşma günü verilebilecektir.

Tek taraflı boşanma dilekçesi nasıl yazılır?
Tek taraflı boşanma dilekçesinde mutlaka nöbetçi aile mahkemesine şeklinde üst başlıkla mahkemeye hitaben verilmelidir. Tek taraflı boşanma dilekçesinde tarafların kimlik ve adres bilgileri mutlaka olmalıdır.

Boşanma davası ucreti geri alınır mı?
Anlaşmalı boşanma davası ücreti oldukça cuzi bir rakamdır. … Bu durumda boşanmanın olması neticesinde harçları yatıran taraf boşanma masraf iadesini alabilir. Boşanmanın gerçekleştiği günü izleyen bir hafta içerisinde kişi aile mahkemesine başvurarak hâkim kararını imzalayıp mahkemeden alabilirsiniz.

Boşanma davasını kim açarsa avantajlı olur?
Her ne kadar halk arasında boşanma davasını açan davacının daha avantajlı olduğu düşünülse de pratikte bunun bir önemi bulunmamaktadır. Boşanma davalarında önemli olan davayı kimin açtığı değil, tarafların hangisinin kusurlu olduğu ya da kusurunun derecesidir.

Boşanmak için ne kadar para lazım 2020?
2020 Boşanma davası açma masrafı ile harç olarak 45 Türk Lirası, tanık veya delil gerekiyorsa ise masraflar ile birlikte 700 TL civarında olmaktadır. Çekişmeli davalar da ise harcın yanında 1000 TL civarında bir masraf çıkabilmektedir.

E devlet şifresi ile boşanma davası açılabilir mi?
Boşanma davası E-Devlet üzerinden açılmaz. Elinizde boşanma dava dilekçesi ile bölgenizdeki aile mahkemesine gitmeniz gerekir. Ardından gereken harç ücreti ve dava ücreti ödenir ve davanız açılmış olur.

En az kaç ay sonra boşanma davası açılır?
Boşanmak isteyen eşlerin son 6 aydan beri ikamet ettikleri yerdeki aile mahkemesinde çekişmeli boşanma davası açılabilir.

Ücretsiz boşanma davası nasıl açılır?
Ülkemizde her baro çevresinde adli yardım bürosu kurulmaktadır. Boşanma davanızda avukat ile beraber çalışacak maddi gücünüzün olmadığını yine yukarıda sayılan belgeler ile baroya iletmeniz halinde ise boşanma davanızı yürütmesi için tarafınıza ücretsiz avukat ataması yapılacaktır.

Anlaşmalı boşanma protokolünü vekil imzalayabilir mi?
Anlaşmalı Boşanma Protokolünü Avukat (Vekiller) İmzalayabilir Mi? … Bu nedenle sözleşmede avukatlar taraf olmadığından protokolü imzalamaları hukuken hatalıdır. Yalnızca eşlerin imzası olmalıdır, avukat ile ilgili herhangi bir anlaşmada protokolden ayrı tutularak bir sözleşme düzenlenmelidir.

Bu konuya benzer diğer makalelerimiz için tıklayın.

5/5 - (1 vote)

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now

WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat ile görüşmek ister misiniz?