Genel Gaziantep Avukat Ali Tumbas 48 1

Deprem nedeniyle zarar, deprem tazminatı

Afetten kaynaklı olarak hasar tespitin yapılması gerek. , “Afete maruz kalan vatandaşlar, uğradıkları zararların tespitini öncelikle yaptırmalı. Örneğin, evi yıkılan, arabası göçük altında kalan ilerde bu zararının tazminini talep edecek ise veya karşılaştığı zararın deprem kaynaklı olduğunu ispat etmek istiyorsa, bu durumu mahkeme aracılığıyla tespit ettirmeli. Bu konuda, tespit talep eden depremzede tanık dinletebileceği gibi, bilirkişi tarafından irdelenmesi gereken konuları da mahkemeye sunduğu dilekçesinde ifade etmeli” şeklinde konuştu. Ardından mülk sahibinin hayatını kaybetmesi durumunda yapılacaklar, “Delil tespiti yaptıramayacak durumda olan kişilerin eşi ve keza üçüncü dereceye kadar yakınları tespit işlemi talebinde bulunabilecekler” uyarısında bulundu. Vekaletsiz işlemin depremzedeler için mümkün

“Deprem ardından karşılaşılan tablo insanların can ve mal tehdidini birlikte yaşamasıdır. Bu durumda, örneğin bir göçük altında yakını bulunan ve tüm zihniyle burada olan bir kişinin, yasal haklarının korunması için bir de şekli bir vekâletname için noterliğe gitmesi aranmamalıdır. 4539 sayılı yasamızda da açıkça ifade edilmektedir.”

ADLİ YARDIM HÜKÜMLERİNİ BİLİN

, “Herhangi bir vekâletname olmaksızın, avukatın yetkilendirildiğine dair bir yetki yazısıyla avukatlar işlem yapabilecektir. Bu durum gayet yerinde bir hukuki düzenlemedir. Yapılacak işlemle bir hakkın korunması için, karşıda bir hasım olmaksızın yapılabilecek işlemlerde depremzede vatandaşın hukuki işlem öncesi, resmi prosedürlerle boğulmaması için yerinde bir düzenleme” tespitinde de bulundu.

“Ülkemizde ulusal yas, bölgede olağanüstü hal ilan edilmiştir. Hazine ve Maliye Bakanlığı durumun mücbir sebep olduğunu resmi olarak açıklamış ve vergisel yükümlülükler ötelenmiştir. Bunların bütünü bölgede deprem mağduru olan tüm insanlarımızın ücretsiz olarak hizmetlere erişimini gerekli kılmaktadır. Bu durum yargı ve mahkemeler için de geçerlidir. Maddi gücü olmayanın, zorda olan bir de dava harcı ve gideri ödemesi beklenemez. Bölgedeki tüm vatandaşlar ve hatta talep eden tüm şirketler/tüzel kişiler adli yardımdan faydalanabilmelidir.”

5/5 - (1 vote)

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now

WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat ile görüşmek ister misiniz?