Davayı Kadın Açarsa Nafaka İsteyemez Mi

Boşanma Davalarında Kadınların Hakları Nelerdir?

Boşanma aşamaları dava çekişmeli bir davaysa uzun sürebileceği gibi anlaşmalı bir dava kısa sürede çözümlenir. Bunun yanında kadınların kanunlar karşısında kendisine verilen hakları elde etmesinde bazı şartlar aranır. Bu şartlardan biri de davanın tarafı olarak az kusurlu ya da kusursuz olması gereğidir.

Boşanma Davasını Kadın Açarsa Nafaka Alabilir mi ?

Eşler açısından nafaka almaya yönelik olarak istenilen durumu belirleyen şartlar kadın veya erkek olmakla ilgili değildir. Tarafların kusur durumu karar alınmasına etki eden nedenlerden biridir.

Nafaka kişilerin mağduriyetine yönelik oluşturulan bir durumdur. Boşanma davalarında belirlenen nafaka türleri de birbirinden farklıdır. Aile birliğini oluşturan kişilere ait yükümlülüklerin dava sürecinde devam ettiği düşünülerek hareket edilir.

Boşanma Davasını Kadın Açarsa Nafaka Alabilir mi ?

Hâkim bu süreçlerde birçok konuyu düşünerek karar vermek durumunda kalır. Kişilerin yaşam koşulları varsa çocukların bakım ve yaşam masrafları bir bütün olarak ele alınması gereken konular arasında yer alır. Boşanma davasını kadın açtığı takdirde nafaka alma hakkı vardır.

Boşanma Davasını Kadın Açarsa Nafaka Alabilir mi sorusunun cevabı olarak kadın da erkek de nafaka alma konusunda dava açma önceliğine bakılmaksızın aynı haklara sahiptir. Bu haklardan yararlanmanın koşulu ise gerekli olan şartları yerine getirebilmeleridir.

boşanma avukatına sor gaziantep avukat

Kadın Boşanma Davası Açarsa Ne Kadar Sürer?

Boşanma davasının kadın ve erkeğin açıyor olması davanın sonuçlanma süresini etkilemez. Fakat kadın boşanma davası açarsa ne kadar sürer? sorusu boşanacak çiftler için ya da düşünenler için oldukça merak edilen bir sorudur. Erkek ve kadın boşanma davası açarsa Adalet bakanlığının belirlediği dava süresi çekişmeli boşanma davasında 300 gün sürer, anlaşmalı boşanma davası ise 40 gün sürer.

Kadın Boşanma Davası Açarsa Erkek Kabul Etmezse

Kadının açmış olduğu boşanma davasını erkek kabul etmek zorunda mı ya da boşanmayı istemeyen erkek bu gibi durumlarda ne yapmalı soruları oldukça sık sorulan sorulardır ve genelde tarafların yanlış anlamalarına sebebiyet vermektedir.

Kadın boşanma davası açarsa erkek kabul etmezse sorusuna şöyle açıklık getirebiliriz: Taraflardan birinin açmış olduğu boşanma davasını, diğer taraf kabul etmezse boşanma davası çekişmeli boşanma davasına döner. Eğer davacı yani boşanmak isteyen tarafın açmış olduğu davayı diğer taraf(davalı) kabul ederse bu durumda anlaşmalı boşanma davası söz konusu olur.

Kadının açtığı boşanma davasını erkek kabul etmezse, davalı taraf olan erkek kendisine ulaşan dava dilekçesine cevap verme yükümlülüğü vardır. Bu cevap kendisi tarafından verilebileceği gibi bir boşanma avukatı yardımı ile de verilebilir.

Bu cevap dilekçesinde boşanma isteğinin reddi ya da kabulü ile ilgili cevap verilmeli ve nedenler ayrıca belirtilmelidir.

gaziantep boşanma avukatı anlaşmalı ve çekişmeli

Evi Terk Eden Kadın Boşanma Davası Açarsa Ne Olur?

Türk Medeni Kanunu’nun 164. maddesine göre eşlerden birinin evlilik yükümlülüklerini yerine getirmeyerek ortak yaşanılan konutu terk etmesi karşı taraf için haklı boşanma nedenidir. Ancak bunun için durumun 6 ay sürmesi, halen devam ediyor olması ve hakim ya da noter tarafından yapılmış olan ihtarın da bir sonuç üretmemesi gerekir.

Buna karşılık evi terk eden kadın boşanma davası açarsa ne olur sorusuna iki yanıt vermek mümkündür. Eğer evi terk eden kadın veya erkek fark etmeksizin tarafın haklı bir terk gerekçesi yoksa boşanma davası açamaz, çünkü kusurlu tarafın boşanma açması mümkün değildir. Ancak haklı terk sonrasında boşanma davasını kadın açarsa mahkeme tarafından haklı bulunma olasılığı vardır.

Boşanma Davasını Kadın Açarsa Çocukların Velayetini Talep Edebilir Mi?

Boşanma davasını kadın açarsa dava sürecinde çocukların velayetini tedbiren, dava sonuçlandığında da kalıcı olarak talep edebilir.

Boşanma Davasını Kadın Açarsa Nafaka Alabilir Mi?

Boşanma davasını kimin açtığının nafaka üzerinde etkisi yoktur. Kadın; boşanma davası sürecinde tedbir nafakası, iştirak nafakası, yoksulluk nafakası gibi farklı nafaka türleri için talepte bulunabilir.

Bu konu hakkında benzer makaleler için tıklayın

Avukatlarımızın Yazısını Oylar mısınız?

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now

Scroll to Top
WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat ile görüşmek ister misiniz?