boşanma avukatı gaziantep anlaşmalı boşanma çekişmeli boşanma

Çekişmeli Boşanma Süreci Nasıl İşler ?

Çekişmeli Boşanma Davası Nedir?

Çekişmeli boşanma, TMK’nın 163. maddesinin 3.fıkrasında düzenlenmiş anlaşmalı boşanma davası dışında kalan her türlü boşanma nedenine dayalı olarak açılmış ve eşler arasında boşanma ve boşanmanın diğer hususları konusunda bir anlaşmanın bulunmadığı boşanma davalarıdır.

Anlaşılır bir dille;

Çekişmeli boşanma davası, eşlerin boşanmanın hukuki sonuçlarında bir anlaşmaya varamamasından doğan bir boşanma çeşididir. Şöyle ki eşler, boşanma davası sonucunda meydana gelen; nafaka, tazminat, velayet gibi konularda herhangi bir mutabakata varamamaktadır.

Soru:

Eşim boşanmak istemiyor bu durumda açacağım dava çekişmeli boşanma davası mıdır?

Evet. Ayrıca eşiniz boşanmayı istiyor olsa bile reşit olmayan müşterek çocukların velayeti, iştirak ve yoksulluk nafakası, boşanma hukukundan doğan maddi ve tazminat gibi konularda uyuşmazlık içerisindeyseniz açacağınız dava çekişmeli boşanma davası olacaktır.

Çekişmeli Boşanma Davası Nereye Açılır?

Boşanma davalarına bakan mahkemeler, hukukumuza göre aile mahkemeleridir. Bunun yanı sıra asliye mahkemeleri de bu tip davalar ile ilgilenmektedir. Her il ve ilçede aile mahkemelerinin olmaması durumunda devreye asliye mahkemelere girmektedir.

Bosanma Gaziantep Avukat Ali Tumbas 6 1
Çekişmeli Boşanma Süreci Nasıl İşler ? 5

Çekişmeli Boşanma Davasının Açılması Süreci

Çekişmeli boşanma davası açmak için hukuki bir süreç (yani dava süreci) başlatılması gerekmektedir. Bunun için de öncelikle dava dilekçesinin hazırlanması ile sürece başlanmaktadır.

Daha sonrasında ise davanın kabul edilerek açılması ise beraberin de dilekçenin davalı tarafa tebliği gerçekleştirilmektedir. Tarafların ekonomik ve sosyal durumlarının araştırmaları yapılmakta ve tarafların karşılıklı olarak dilekçelerinin sunması istenmektedir.

Dilekçe sunum aşaması bittikten sonra hakimler ön inceleme duruşması yapmaktadır. Bu duruşma da tanık dinlenir ve deliller toplanmaktadır. Daha sonrasında ise tarafların beyanları dinlenerek davanın ilk aşaması tamamlanmaktadır.

Ön duruşma gerçekleştikten sonra mahkeme kararları tebliğ edilir ve sonrasında istinaf mahkemesine başvurma aşamasına geçilmektedir. Boşanma süreci gerçekleştikten sonra ise nüfus müdürlüğü işlemi tamamlanmakta ve çekişmeli olarak geçen bu boşanma sürecinin aşamaları tamamlanmaktadır.

Davanın Aşamaları

-Ön İnceleme Duruşması (Yani ilk duruşma):

Dilekçeler aşamasının tamamlanması sonrasından sonra ilk duruşma yapılacaktır. Bu duruşmada tarafların uyuşmazlık konusunu ve birbirlerinden taleplerini tespit edilecektir.

-Tahkikat Duruşması (Yani ikinci duruşma):

İlk duruşma sonrasında tahkikat aşamasına geçilecektir. Davanın tahkikat aşamasına geçmesi demek iddia ve savunmalar adına dilekçede belirtilen delillerin toplanılması anlamına gelmektedir. Tanıklar dinlenecek, ilgili yer ve kurumlarae yazı yazılarak cevapların gelmesi takip edilecektir.

-Sözlü Tahkikat Aşaması:

Tahkikat aşamasının sonlanması ile sözlü yargılama aşamasına geçilecektir. Tüm delillerin toplanıldığı ve değerlendirilmesi sonrasında tarafların son sözün sorulduğu duruşmadır. Sözlü tahkikat adına gün verilip tarafların duruşmaya katılmaması halinde yokluğunda karar verileceği ihtar edilecektir.

-Boşanma Davasında Karar Duruşması:

Duruşmada mahkeme kararını açıklayacak ve duruşmadan yaklaşık 3 veya 4 hafta süre içerisinde gerekçeli karar düzenlenecektir. Karar sonucunda verilen karara yasal itiraz süresi içerisinde itiraz merciine (İstinaf Mahkemesine) başvurulacağı belirtilecektir.

gaziantep velayet avukatı
Çekişmeli Boşanma Süreci Nasıl İşler ? 6

Çekişmeli Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Çekişmeli boşanma davası birçok hususu barındırmaktadır. Bu barındırılan hususlar da davanın süresine doğrudan etki etmektedirler. Buna göre;

-Tarafların haklı olup olmamaları,
-Karşı tarafın kusurluluğunun ortaya konulup konulmaması,
-İddiaların ispat edilmesi,

Delillerin toplanarak mahkemeye sunulması ve mahkemenin değerlendirmede bulunması,
Ve bunlara benzer birçok etken boşanma davası süresinin belirlenmesinde etkili olmaktadır.

Ancak söylemek gerekir ki davalar, ortalama 1 yıl ile 3 yıl arasında sürmektedir. Ancak tavsiyemizi yinelemek isteriz ki uzman bir boşanma avukatından yardım almanız, bu çekişmeli boşanma davası sürecinde hak kayıplarına maruz kalmamanız adına önemli bir etkendir.

Çekişmeli boşanma davasında nafaka veya maddi manevi tazminat istenebilir mi?

Evet. Koşullarının tahakkuk edip etmediğini avukatınız değerlendirecektir.

Eşimin adına kayıtlı bir evimiz ve arabamız var. Çekişmeli boşanma davasında bunların paylaşılmasını da talep edebilir miyim?

Hayır. Bunun için ayrı bir dava açmalısınız. Eşler arasındaki mal rejiminin sona ermesinden doğan katılma alacağı, katkı payı alacağı ve değer artış payı alacağına yönelik talepler, boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren bir yıl içerisinde yine aile mahkemesinde açılacak ayrı bir davada görülürler.

Boşanma davası sonuçlanmadan bu türden bir dava açmış olsanız bile mahkeme boşanma dava dosyasının sonuçlanmasını bekleyecektir.

Çekişmeli boşanma davasında, tarafların vekalet vermiş olduğu bir avukat varsa, tarafların duruşmaya katılma zorunluluğu yoktur. Fakat, anlaşmalı boşanma davasında taraflar kısa sürede boşanmak istiyorsa, her iki tarafın duruşmada hazır olması zorunludur.

Boşanma ve Ayrılık Davası Devam Ederken Nafakaya Karar Verilebilir Mi?

Çekişmeli boşanma davası, anlaşmalı boşanma davası ve ayrılık davasında taraflar; dava haklarının güvence altına alınması amacıyla kanunda belirtilen birtakım ihtiyati tedbirleri talep edebileceklerdir.

Çekişmeli Boşanma Protokolü Ne Demektir? Dilekçeden Farkı Nedir?

Çekişmeli boşanma davasına dair dilekçeler aşaması bulunmaktadır, protokolü bulunmamaktadır. Ancak tarafların uzlaşması halinde anlaşmalı boşanma yolu ile boşanmaya karar vermiş ise taraflar protokol düzenleyebilecektir.

Bunun üzerine çekişmeli boşanma davası ile değil, anlaşmalı boşanma yolu ile sunulan protokol doğrultusunda boşanmak istediklerini belirtebilecektir. Bir sonraki duruşmada taraflar, mahkemeye sundukları protokol doğrultusunda boşanma kararı verilecektir.

Bu konu hakkında benzer makalelerimiz için tıklayın

5/5 - (1 vote)

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now

WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat ile görüşmek ister misiniz?