Gaziantep Bosanma Avukati Ali Tumbas 2

Boşanma Avukatı Ücretleri

Boşanma Avukatı Ücreti 2023

2023 yılı boşanma avukatı ücreti en az 9.200 TL olarak güncellenmiştir. Buna %8 KDV uygulanınca toplam tutar 9.936 TL olur. Boşanma avukatı ücreti her dava dosyasına özel olarak ve ayrıca belirlenir.

  • Avukat dosyaya harcanacak emek ve zamana göre ücretini serbestçe belirler. Özellikle davanın anlaşmalı boşanma mı yoksa çekişmeli boşanma mı olduğuna göre değişkenlik mümkündür. Ancak bu ücretlere uygulanacak bir takım kurallar bulunur.
  • Türkiye’de ücretsiz avukatlık yapmak yasaktır. Bu nedenle her yıl Türkiye’deki tüm avukatların uygulaması gereken en az avukatlık ücreti Türkiye Barolar Birliği ve Adalet Bakanlığı‘nca belirlenerek Resmi Gazete‘de yayımlanır.
  • İşte bu rakamdan az olmamak üzere avukatlar bir de bağlı oldukları yerel baroların kendine has tarifesinden yararlanarak ücret belirlerler. Örneğin Gaziantep Barosu’na göre boşanma avukatı ücretinin anlaşmalı boşanma davaları için 27.000 TL, çekişmeli boşanma davaları için 40.000 TL tutarında olması uygundur.
  • Bu rakamlar 2023 için geçerlidir. Boşanma avukatı ücreti 2023 yılı için belirlenmiştir.

Boşanma Avukatı Vekalet Ücreti

Avukat, boşanma ücreti için danışma randevusunda müvekkilinin verdiği bilgiler doğrultusunda davanın kapsamını belirler ve yol haritalarını, hangi delilleri sunacaklarını, delilleri nasıl toplayacağını, karşı taraftan gelecek iddia ve taleplere nasıl cevap vereceğini, davanın muhtemel zorluklarını ve sonuçlarını müvekkile izah eder. Boşanma avukatı danışma ücreti genellikle dava vekaleti kapsamında davaya hazırlık olarak zorunlu olduğu için ücretsizdir. Boşanma avukatı ücreti ise avukatın danışma görüşmesinde edindiği bilgilere istinaden dosyanın ne kadar emek gerektireceğine göre değişir.

Boşanma davası avukat ücreti vekaletnamenin verilmesiyle muaccel olur. Müvekkil, avukata vekaletname vererek hukuki işlemleri başlatabilir. Avukat vekaletnamesiz iş göremez. Keza müvekkil tarafından avukata yetki verilirken avukatlık ücreti üzerinde anlaşılmış olmalıdır.

gaziantep boşanma avukatı anlaşmalı ve çekişmeli
Boşanma Avukatı Ücretleri 12

2023 Yılında Boşanma Davası Mahkeme Masrafları​

Boşanma davalarında boşanma avukatının talep edeceği avukatlık ücretinin yanında bir de avukatlık masrafları ile mahkeme tarafından talep edilecek ya da boşanma davasının açılabilmesi veya usulüne göre sürdürülebilmesi için mahkemeye sunulması gerekecek olan masraf kalemleri söz konusu olacaktır. Bunlar: keşif ve bilirkişi ücreti, tanık giderleri, tebligat masrafları, mahkeme harçları, şehirlerarası işlerde yol vb. giderler, istinaf ve temyiz harçları vb. giderlerdir ve başlangıç olarak 800-2.000 Türk Lirası aralığında bir meblağ tutmakta, mahkeme süresince de gitgide artabilmektedir. Bu masrafların niçin gitgide artış göstereceğine ilişkin olarak örnek vermemiz gerekirse: Dava açılmış ve derdest iken, örneğin ziynet eşyalarına(düğün takıları) ilişkin olarak bilirkişi tarafından rapor tanzim edilmesi halinde 500-1000 Türk Lirası tutarında ek masraflar çıkabilecektir.

​2023 Yılında Boşanma Davalarında Avukatlık Ücreti Neye Göre Belirlenir?

Boşanma davalarında avukatlık ücreti, avukatın harcayacağı zaman, emek ve bilgi sermayesi ile üstleneceği sorumluluğa göre belirlenir. Örneğin çekişmeli boşanma davaları istinaf ve temyiz süreçleri ile birlikte ortalama(!) 3-5 sene kadar sürebilmektedir. Bu süreçte boşanma avukatı tarafından dava dilekçesi, cevap dilekçeleri, delil dilekçesi, beyan dilekçeleri, gerek görülmesi halinde koruma ve önleme tedbiri istemli dilekçeler, istinaf ve temyiz dilekçelerinin yazılması ile bazı spesifik konulara ilişkin güncel Yargıtay kararlarının gözden geçirilmesi gerekmektedir. Tüm bu dilekçeler birlikte düşünüldüğünde ortalama 15-20 dilekçe yazımı ve süreç boyunca gerçekleştirilecek birçok duruşmaya müvekkili temsilen katılım, boşanma avukatı tarafından sağlanacaktır.

Yazılacak olan dilekçelere, girilecek duruşmalar ve güncel Yargıtay kararlarına ilişkin olarak gerçekleştirilecek olan tarama faaliyeti de dahil olduğunda boşanma avukatı tarafından tek bir çekişmeli boşanma davası için 2-3 yıllık bir süre dahilinde harcanacak olan ortalama iş saati 70-80 saati bulabilmektedir. İşte boşanma davası ücretleri de bu emek/zaman muhasebesi sonucunda ortaya çıkmaktadır ve her avukat, barolar tarafından yayınlanan tarifelere uygun olacak şekilde kendi iş organizasyonu, faaliyet yapısı ve alınacak olan işin komplikasyon durumuna göre ücret belirlemektedir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Avukat Ücreti Ne Kadar?

Anlaşmalı Boşanma Davası Masrafı Ne Kadar, Anlaşmalı Boşanma Davasında Avukat Ücreti Ne Kadar sorular Anlaşmalı boşanma davası açmak isteyen kişilerin merak ettiği sorulardandır. Anlaşmalı Boşanma Davası Vekalet Ücreti, Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinde KDV hariç 9.200,00 TL’dir. Şu unutulmamalıdır ki; Avukatsız anlaşmalı boşanma davası açmak ciddi hak kayıpları yaşamanıza sebep olabilir. Anlaşmalı Boşanma Davası Avukat Ücreti konusunda bilgi almak için Boşanma Avukatı, Aile Avukatı olarak ofisimizle iletişime geçebilirsiniz.

Çekişmeli Boşanma Davası Avukat Ücreti Ne Kadar?

Çekişmeli Boşanma Davası Avukat Ücreti 2023 yılı için 9.200,00 TL’dir. Bu ücret alınabilecek en düşük ücret olup vekalet ücreti avukatla müvekkil arasında serbestçe belirlenmektedir.

Bu konu hakkında benzer makaleler için tıklayın


Gaziantep Adliyesi İletişim

SANTRAL OPERATÖRÜ ÇAĞRI MERKEZİ : ( 0342 ) 321 36 36
Gaziantep Adalet Sarayı Ana Hizmet Binası : Zeytinli Mah. Turgut Özal Bulv. No:1/1 27500

GAZİANTEP AİLE MAHKEMELERİ
GAZİANTEP  1 AİLE MAHKEMESİMÜDÜR 4128
KALEM4123
GAZİANTEP  2 AİLE MAHKEMESİMÜDÜR 4126
KALEM4117
GAZİANTEP  3 AİLE MAHKEMESİMÜDÜR 4111
KALEM4114
GAZİANTEP  4 AİLE MAHKEMESİMÜDÜR 4107
KALEM4106
GAZİANTEP  5 AİLE MAHKEMESİMÜDÜR 4095
KALEM4097
GAZİANTEP  6 AİLE MAHKEMESİMÜDÜR 4086
KALEM4092
GAZİANTEP  7 AİLE MAHKEMESİMÜDÜR 4078
KALEM4080
GAZİANTEP  8 AİLE MAHKEMESİ MÜDÜR 4077
KALEM4073
GAZİANTEP  9 AİLE MAHKEMESİMÜDÜR 4518
KALEM4524
GAZİANTEP  10 AİLE MAHKEMESİMÜDÜR 4515
KALEM4512
✅ Gaziantep Boşanma avukatı✅ Gaziantep Nafaka Davası
✅ Gaziantep Anlaşmalı Boşanma✅ Gaziantep Malların Paylaşımı
✅ Gaziantep Çekişmeli Boşanma✅ Gaziantep Yoksulluk Nafakası
✅ Gaziantep Çocuğun Velayeti✅ Gaziantep Manevi Tazminat
5/5 - (1 vote)

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now

WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat ile görüşmek ister misiniz?