Anlaşmalı Boşanma Davası Ücretleri

Müvekkil, avukata vekaletname vererek hukuki işlemleri başlatabilir. Avukat vekaletname almaksızın işe başlayamaz. Vekaletnamenin verilmesi ile avukatlık ücreti üzerinde de anlaşılmış olmalıdır. Bu ücretler avukat ve müvekkil arasında özel olarak her dosyaya harcanacak emek ve süre değerlendirmesi yapılarak belirlenir.

Her boşanma davasının aynı ücrette olması beklenmez; avukat dosyaya ne kadar vakit ayıracağı, davanın ne kadar süreceği, delillerin toplanmasının ne zorlukta olduğu, karşı tarafla çekişmeli olan konular gibi hususları göz önünde bulundurarak, o boşanma davasının vekalet ücretinin ne kadar olacağını belirler.

Dava başında avukat ile müvekkil arasında anlaşılacak olan bu ücretin en az 2022 Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi ile belirlenen ücret olması mümkündür; Türkiye Barolar Birliği’nin Resmi Gazete’de yayımlamak suretiyle belirlediği bu ücretler kanunen uyulması mecburi olan asgari miktarlardır. Bu ücret tarifesinin altında bir avukatlık vekalet ücretine anlaşmak yasaktır.

Söz konusu Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi 2022 uyarınca boşanma davalarında avukatlık ücreti 2022 yılı için en az 5.100 TL olmalıdır. Bu ücret tüm Türkiye’de açılacak tüm boşanma davaları için asgari olarak belirlenen miktardır. Dolayısıyla boşanma avukatı fiyatları belirlenirken tüm Türkiye’de avukatların bu asgari ücrete uyma yükümlülükleri vardır. Bu ücret peşin olup, KDV hariçtir.

gaziantep boşanma avukatı anlaşmalı ve çekişmeli

Diğer yandan, Türkiye Barolar Birliği’nin ücret tarifesinin altında kalmamak üzere, boşanma davasının görüleceği şehre göre yerel baroların yayınladığı ayrı ücret tarifeleri bulunmaktadır. Uygulamada boşanma avukatları hem TBB’nin, hem de bağlı bulundukları yerel baronun ücret tarifesini göz önünde bulundurarak ücret belirlemektedir.

Dolayısıyla boşanma davası ücreti, davanın görüleceği ile göre değişebilir. Çekişmeli boşanma dava ücreti ne kadar tutar, anlaşmalı boşanma dava ücreti ne kadar tutar, hem TBB hem de yerel baroların ücret tarifelerine göre belirlenebilir.

Türkiye Barolar Birliği 13 Haziran 2022 tarihinde Adalet Bakanlığı‘na Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi’nde güncelleme önerisinde bulunmuştur; buna göre boşanma davalarında 2023 yılına kadar Türkiye genelinde uygulanmasının düzenlenmesi önerilen en az ücret 8.850 TL olup, henüz söz konusu öneri kanunlaştırılmadığından Resmi Gazete’de yayımlanana kadar sadece tavsiye niteliği taşır.

Boşanma Davası Açılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Evlilik birliğinin kurulması kadar kurulan evlilik birliğinin sonlandırılması, yani boşanmanın gerçekleştirilmesi aşamasında pek çok konuya dikkat etmek gerekir. Eğer bu detaylar gözden kaçırılırsa, çift arasında anlaşmazlıklar artacak, dava süreci istenmeyecek şekilde uzayacaktır. Peki, boşanma davası açılırken nelere dikkat etmek gerekir?

  • Boşanmanın çekişmeli mi yoksa anlaşmalı mı olacağının belirlenmesi gerekir.
  • Çekişmeli boşanma gerçekleşecek ise bu durumda tecrübeli bir avukattan mutlaka destek alınmalıdır. Avukat süreci sizin adınıza en doğru şekilde yönetecektir.
  • Evlilik birliğinin neden sonlandığı ile ilgili her iki tarafın da net bilgiler verebilmesi gerekir.
  • Boşanma dilekçesinin doğru ve açıklayıcı şekilde hazırlanması gerekecektir.

Gerek anlaşmalı gerekse de çekişmeli boşanma davası olsun her ikisinde de boşanma dilekçesinin hazırlanması belirli detayları içerir. Avukattan destek almak hata oranınızı azaltır. Aksi durumda hak kaybı ya da davanın gereksiz yere uzaması durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

gaziantep boşanma avukatı

Boşanma Davalarında Avukatlık Ücreti Neye Göre Belirlenir?

Boşanma davalarında avukatlık ücreti, avukatın harcayacağı zaman, emek ve bilgi sermayesine göre belirlenir. Örneğin çekişmeli boşanma davaları istinaf ve temyiz süreçleri ile birlikte ortalama(!) 2-3 sene kadar sürebilmektedir.

Bu süreçte boşanma avukatı tarafından dava dilekçesi, cevap dilekçeleri, delil dilekçesi, beyan dilekçeleri, gerek görülmesi halinde koruma ve önleme tedbiri istemli dilekçeler, istinaf ve temyiz dilekçelerinin yazılması ile bazı spesifik konulara ilişkin güncel Yargıtay kararlarının gözden geçirilmesi gerekmektedir. Tüm bu dilekçeler birlikte düşünüldüğünde ortalama 15-20 dilekçe yazımı ve süreç boyunca gerçekleştirilecek birçok duruşmaya müvekkili temsilen katılım, boşanma avukatı tarafından sağlanacaktır.

Yazılacak olan dilekçelere, girilecek duruşmalar ve güncel Yargıtay kararlarına ilişkin olarak gerçekleştirilecek olan tarama faaliyeti de dahil olduğunda boşanma avukatı tarafından tek bir çekişmeli boşanma davası için 2-3 yıllık bir süre dahilinde harcanacak olan ortalama iş saati 70-80 saati bulabilmektedir. İşte boşanma davası ücretleri de bu emek/zaman muhasebesi sonucunda ortaya çıkmaktadır ve her avukat, barolar tarafından yayınlanan tarifelere uygun olacak şekilde kendi iş organizasyonu, faaliyet yapısı ve alınacak olan işin komplikasyon durumuna göre ücret belirlemektedir.

Bu konu hakkında benzer makaleler için tıklayın

5/5 - (1 Oy Kullanıldı)

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now

Scroll to Top
WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat ile görüşmek ister misiniz?