Almanya dan Boşandım Türkiyeden De Boşanma Gerekli Mi Gaziantep Avukat

Alman Boşanma kararı Türkiye için yeterli mi?

Almanya’da mahkemeden boşanma kararı alınması, doğrudan Türkiye’deki nüfus sicillerine etki etmeyeceğinden, Türk vatandaşlarının tam anlamıyla işlerine yaramayacaktır. Bu demektir ki, Alman mahkemesi kararının, otomatik olarak Türkiye’de bir geçerliliği bulunmamaktadır. Alman Mahkemesi kararının Türkiye’de geçerli olmasını sağlamak için Türkiye’de tanınıma ve tenfiz davası açmak veya şartları varsa yurtdışı boşanmanın Türkiye’de nüfusa kayıt işlemlerini yapmak gerekmektedir.

Bu gereklilik sadece Türk vatandaşları için değil, Türk vatandaşı iken evlenip daha sonra Alman vatandaşlığına geçenler (Mavi Kart hakkı sahipleri) için de söz konusudur. Zira bu kişiler tekrardan bir Türk vatandaşı ile evlenmek istediklerinde, Alman makamları (Standesamt) onlardan Türk makamlarından “evlenme ehliyet belgesi” istediklerinden, bu kişiler de Türkiye’de tanıma tenfiz davasını veya Türkiye’de nüfusa kayıt işlemlerini sonuçlandırmak zorundadırlar.

Eski Eşin Konsolosluğa gelmemesi durumunda

Yurtdışında boşanan taraflar (boşanan eşlerin her ikisi de) konsolosluklara veya Türkiye’de yetkili Nüfus Dairelerine boşanmak için gerekli belgelerle başvuru yaparlarsa yabancı boşanma kararının Türkiye’de tanınması işlemlerini yaptırabiliyorlar. Kısaca eski eşinizle birlikte konsolosluğa gerekli belgelerle başvurarak nüfusa kayıt işlemlerini yapabiliyorsunuz.

anlaşmalı boşanma gaziantep avukat

Boşanma ile Birlikte Verilen Tazminat, Nafaka ve Velayet Kararının Uygulanabilmesi için;

boşanma ile birlikte veya ayrı bir dava sonucunda Almanya’da verilmiş olan tazminat, nafaka ve velayet kararlarının da Türkiye’de geçerli olması için bu kararların da tanınması ve tenfizi gerekmektedir. Almaya’da verilen nafaka ve tazminat kararının Türkiye’de icraya konabilmesi ve tahsil yoluna gidilebilmesi ancak Türkiye’de tanınması ve tenfizinden sonra mümkün olabilecektir. Yine Almanya’da verilen velayet kararının Türkiye’de geçerli olabilmesi ve velayet hakkına sahip olan tarafın bu hakkı kullanabilmesi için de velayet kararının Türkiye mahkemelerince tanınması ve tenfizi gereklidir.

Almanyada evlenen Türkiyede boşanabilir mi?

Artık yurtdışı boşanma kararlarını yurtdışı temsilciliklerinde nüfusa işletmek yeterlidir. Böylece yabancı ülkede gerçekleşen boşanma davası Türkiye’de de geçerliliğini korumaktadır. Türkiye’de yeniden evlenme kararı alındığında yurtdışındaki boşanma davası böylece geçerli sayılıyor.

Türkiyede evlenen biri yurtdışında boşanabilir mi?

Türkiye’ de evlenen kimseler yurtdışına yerleşmeleri neticesinde boşanma kararı aldıklarında, tarafların ikisinin de T.C. vatandaşı olup olmadığına bakılmaksızın bulundukları ülkede boşandıkları ve boşanabilecekleri görülmektedir. Boşanmanın tanınması ve tenfizi davası açmaksızın tekrar evlenmeniz mümkün değildir.

Almanya’da boşanma ne kadar sürer?

Alman Aile hukuku bu uygulamaya farklı olarak tarafların en azından bir yıl ayrı yaşamasını öngörmektedir. Taraflar bir yıl ayrı yaşadıktan ve her iki taraf boşanmayı kabul ettikten sonra evlilik birliğinin sarsılmış olduğu kabul görmektedir.

Alman vatandasi esini nasil getirir?

Alman vatandaşı olan birinin eşi, oturma iznine aşağıda belirtilen şartları yerine getirdiği takdirde sahip olabilir: Geçerli bir evliliğin olması gerekir: İki kişi eğer evlenmiş ise ve evlilik cüzdanı ibraz ediyorlar ise evli kabul edilmektedirler. Almanya’da evlenmek için vize almakta mümkündür.

TANIMA-TENFİZ DAVASINI HEMEN AÇMAZSAM NE OLUR?

Yukarıda da değindiğimiz gibi, tanıma-tenfiz davasını açmamanız ilgini nüfus kayıtlarında evli görünmenize neden olmaktadır. Bu davanın hemen açılmaması temin edilmesi gereken evrakların toparlanması sürecini zorlaştıracağı gibi miras paylaşımı gibi konularda da problemler doğuracaktır.

DAVA VE DURUŞMA İÇİN TÜRKİYE’ YE GELMEK ZORUNDA MIYIM?

Yurtdışındaki boşanmaya ilişkin mahkeme kararlarının tanınması ve tenfizi davasında, yurt dışında ikamet eden kişiler avukata vekâlet vermek suretiyle işlemlerini yürütebilir. Aksi takdirde dava işlemlerini bizzat yapmaları ve duruşmaya katılmaları gerekmektedir.

TANIMA-TENFİZ DAVASININ GENEL ÖZELLİKLERİ NEDİR?

Tanıma-tenfiz davası usulüne uygun tebligatın yapılması ve taraf teşkilinin sağlanması ile duruşmalı olarak görülmektedir. Dava basit usule tabidir ve adli tatillerde de görülebilir. Görevli mahkeme aile mahkemesi olup aile mahkemesi bulunmayan yerlerde asliye hukuk mahkemesidir. Dava, davalının ikametgâhında, ikametgâhı yok ise sakini olduğu yerde, sakini olduğu yer de yok ise İstanbul, Ankara, İzmir illerinden birinde açılabilir.

boşanma avukatı gaziantep anlaşmalı çekişmeli

YURTDIŞINDA BOŞANDIM, TÜRKİYE’DE DE EN HIZLI NASIL BOŞANABİLİRİM?

Tanıma-tenfiz davasının süresi mahkeme yoğunluğuna göre değişmektedir.

Şayet boşanılan eş yurtdışında yaşıyor ise taraf teşkili sağlanması için tebligatlar yapılması gerektiğinden süre ortalama 1,5 yıldır. Bu süre boşanılan eşin yaşadığı ülkeye göre değişebilir. Örneğin Amerika’ ya yapılan tebligatlar yaklaşık 1 yıl sürmekte ve bir davada iki adet tebligat yapılması gerekmektedir. Almanya’ ya yapılan tebligatlar ise yaklaşık 5 ay sürmektedir.

Açılacak olan davayı hızlandırabilmek için iki tarafında avukatlara vekâlet vermesi mümkündür. ‘’

Bu konuhakkında benzer makaleler için tıklayın

5/5 - (1 Oy Kullanıldı)

6 thoughts on “Almanya dan Boşandım Türkiyeden De Boşanma Gerekli Mi Gaziantep Avukat”

 1. Gülsün Türk - Gaziantep

  Merhabalar benim kızım 2014de Türk vatandașı iken evlendi ve kisa bir süre sonra 2014de eși Ile alman vatandașı oldular. 2021 de de Almanyada șubat ayında alman mahkemesinde boșandılar. Kızım șimdi Almanyada tekrar yeniden evlenebilirmi? Bu bosanma karari Türkiyede onaylanmasi gerekiyor mu, çünkü șuan TC vatandașı değil. Teșekkürler

  1. Konu detaylı danışmanlık gerektirdiği için tarafımıza 05327154705 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

 2. Helin - Gaziantep

  Meraba ben bosanmak istiyorum.turkiyede evlendim,ama yurtdısında yasiyorum.2 oğlum war ve daha fazla hayatimi bos bir sahisla bosa harcamak istemiyorum.almanyada cocuklarimla birlikte yasamak istiyorum.esim olacak şahsın ne beni ne cocuklarimi gormesini istemiyorum.sadece cocuklarimla yasamak istiyorum. Lütfen bana cevap verin bana yardım edin. Daha fazla dayanmak istemiyorum. Sadece bitsin istiyorum.hep aynı hataları görmezden gelip aynı senaryoları yaşamaktan gerçekten bıktım.

  1. Yaşadığınız sıkıntıların bir an evvel son bulmasını dileriz. Konu detaylı danışmanlık gerektirdiği için tarafımıza 05327154705 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

 3. Merve - Gaziantep

  Merhaba be turkiyedeyim Almanya’dan türk vatandaşı ile evlendim eşim 10 yıl önce Almanya’da evlenmiş Almanya’da boşanmış fakat Türkiye’ye ne evlendigini bildirmiş ne de bosandigini bildirmiş şimdi benim vizem için tenfiz kararı istiyorlar bu evrak yok 10 yıl önce evlendiği kişi türk ama Alman vatandaşı ve eski eşine ulaşamıyoruz bu konuyu nasıl çözeriz lütfen yardim edin.

  1. Konu detaylı danışmanlık gerektirdiği için tarafımıza 0532 715 47 05 nolu telefondan ulaşabilirsiniz

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now

Scroll to Top
WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat ile görüşmek ister misiniz?