Alacak Davası Dava Dilekçe Örneği

Alacak Davası Dilekçesini aşağıdan dosya halinde indirebilirsiniz

…….SAYIN HAKİMLİĞİ’NE

TEDBİR TALEPLİDİR

                                                                                                                          …….                  

DAVACI             :…….                        

VEKİLİ               :…….

DAVALI             :…….

DAVA                 : Alacak davası

KONU                : Müvekkilimizin ……. alacağının yasal faizi ile birlikte tahsili istemidir.

AÇIKLAMALAR:1-Müvekkilimiz , davalıya …….. tarihinde      binek otomobilini satmıştır. Aralarında yaptıkları yazılı mukaveleye göre, davalı ……. peşin ödemiş, kalan …….  için ise vadeli ödeme konusunda anlaşmışlardır.Taksitlerden biri ödenmediği takdirde diğerinin de vadesi gelmiş sayılacaktır. Ayrıca davalı sözleşme gereği müvekkilimizin, ödememe halinde teminatsız olarak tedbir ve ihtiyati haciz almasına da muvafakat etmiştir.

                           2-Müvekkilimiz davalıya, aracı söz verdiği günde teslim etmiş ve noterden satışını da vermiştir. Aracın vergi ve pul borcu olmadığına ilişkin her türlü makbuzu da davalıya teslim etmiştir.

                           3-Davalı ……., müvekkilimize vermesi gereken ……. tutarındaki taksiti ödememiş, müvekkilimizin sayısız aramalarına da cevap vermemiştir.

                           4-Müvekkilimiz davalının aracı, satmak üzere oto pazarına çıkardığını duymuş sonradan davalının bu şekilde birkaç kişiyi daha kandırdığını ve paralarını ödemediğini öğrenmiştir.

                           5-Müvekkilimiz sözleşme gereği davalının ödemesi gereken ……. tutarındaki alacağının taksit tarihinden itibaren işleyecek faiz ile birlikte ödenmesini istemektedir. Zira sözleşme gereği ilk taksit ödenmediğinden ikincisinin de vadesi gelmiş sayılmaktadır. Ayrıca müvekkilimizin sonradan mağdur olmaması açısından, davalıya devrettiği  aracın plakasına da üçüncü şahıslara devrinin önlenmesi bakımından -sözleşme gereği müvekkilimden teminat istenmeden-tedbir konmasını istemektedir.

YASAL NEDENLER : BK.nun ilgili hükümleri

KANITLAR               : Tarihli satış sözleşmesi, tanık ve diğer yasal kanıtlar.

CEVAP SÜRESİ       : 10 gündür.

İSTEM SONUCU      :Açıklanan nedenlerle , müvekkilimizin  davalıdan olan ……. lık alacağın taksit tarihlerinden itibaren hesaplanacak olan yasal faiz ile birlikte davalıdan  tahsiline, müvekkilimizin sonradan mağdur olmaması açısından, davalıya devrettiği .. .. …. plaka sayılı aracın plakasına üçüncü şahıslara devrinin önlenmesi bakımından -sözleşme gereği müvekkilimden teminat istenmeden-tedbir konmasına, yargılama giderlerinin   davalıya  yükletilmesine, 1136 Sayılı Avukatlık Kanununun 4667 Sayılı Kanunla değişik 164/son fıkrası uyarınca karşı taraf vekalet ücretinin Avukat olarak adımıza hükmedilmesine karar verilmesini talep ederiz.

                                                                                                           DAVACI VEKİLİ

                                                                                  …….


Online Avukatlık Hizmetleri

Avukatlarımızca Hazırlanan Diğer Dilekçeler

  1/5 - (2 Oy Kullanıldı)

  4 thoughts on “Alacak Davası Dava Dilekçe Örneği”

  1. Elvan Duran - Gaziantep

   Tutanak belgesi ile alacak davası açılabilir mi?

   Tutanak

   08/03/2016 tarih 00000 sayılı kat karşılığı sözleşmeye istinaden … ili … mahallesi 000 ada 0 parsel taşınmazın yapı müteahhitliğini üstlenen …. Ltd. Şti. ile 000 ada 0 nolu taşınmazın hissedarlarından … … arasında imzalanan kat karşılığı sözleşmenin imza ücretinden dolayı … … Ltd. Şti … …’a 40.000 (kırk bin tl) peşin olmak üzere 20.000 (yirmi bin tl) ruhsat tarihinde olmak üzere toplam 60.000 (altmış bin tl) ücreti ödeyecektir.

   Bu tutanağın imzalanması ile … Ltd. Şti. ….’a 40.000 Tl ödemiş ve … da bu tutanağı şahitler huzurunda okuyup parayı aldığını beyan etmiş ve imzalamıştır.

   Tutanak bu şekilde.
   Kalan 20.000 için dava açmak istiyoruz. Avukatlık masrafları ve gerekli diğer yapılması gerekenler nelerdir?

  2. Serap - Gaziantep

   4 kardeş yaklaşık 30 yıl birlikte çalıştılar çok olmasa da belirli bir malları var birkaç arsaları 2 binaları Bir de pazar yerleri bütün işlerle büyük abi ilgilendiği için bütün malı kendi üzerine yaptırdı fakat malı vermeyi kabul etmiyor diğer kardeşlerine Bu durumda dava açma hakkımız var mı açsak bir sonuç elde edebilir miyiz? anne baba da şahit olacaklar Hatta Amca çocuklarida da eğer dava açarsanız şahit oluruz diyorlar Bu konuda bilgilendirebilir misiniz?

   1. Bahsini ettiğiniz durum anladığımız kadarıyla bir ortaklık ilişkisinden kaynaklı Uyuşmazlık, bunun görülecek yeri iş mahkemesi değildir. Bu ortaklık nedeniyle birlikte çalışılarak Alınan malların bu şekilde alındığını ispat etmeniz gerekir. Detaylı bilgi için tarafımıza 0532 715 47 05 no.lu telefondan ulaşabilirsiniz

  Yorum bırakın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Call Now

  Scroll to Top
  WhatsApp
  Avukata Soru Sor
  Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat ile görüşmek ister misiniz?