Bosanma Gaziantep Avukat Ali Tumbas 6 1

20 Bin TL Maaş Alana Ne Kadar Nafaka Verir

öncelikle nafaka her durumda farklı olarak, aile mahkemesi hakimi tarafından belirlenmektedir. Nafakanın belirlenmesinde yazılı genel kurallar olmamakla birlikte uygulamada birbirine yakın miktarlar belirlenmektedir.

Nafaka belirlenirken nafaka ödeyecek kişinin ekonomik durumu, nafaka alacak kişinin ekonomik durumu ve maddi ihtiyaçları göz önünde bulundurulur.

20 bin TL maaş alan biri için belirlenmiş standart bir nafaka miktarı yoktur. Ancak birkaç örnekle ortalama bir hesap yapılabilir. Örneğin 2 çocuk ve çalışmayan eş için nafaka belirlenecek olursa, çalışmayan eşe 2 bin TL çocuk başına 2 bin TL nafaka verilmesi takdir edilebileceği gibi, çocuk ve çalışmayan eşin maddi ihtiyaçları daha fazlaysa bu tutarlar 3’er bin TL olarak da belirlenebilir. Ya da ev kirası ödendiği düşünülürse çalışmayan eşe 4 bin TL çocuk başına 2 bin TL gibi bir nafaka tutarı da belirlenebilir. Kira miktarının çok bu tutarları aşması halinde nafaka miktarı daha da yükselebilir.

Anlaşılacağı üzere nafaka tamamen durumun şartlarına göre belirlenebilmektedir.

ÇALIŞMAYAN MAAŞ ALMAYAN KİŞİ NAFAKA ÖDER Mİ?

Nafaka ödeyecek kişilerin ilk aklına gelen gelir göstermemek olacaktır. Ancak gelir göstermeyen kişi yine nafaka ödemek zorundadır. Gerçekten gelirinin olmaması halinde dahi nafaka ödeyecek eş bir şekilde nafaka miktarını bularak nafaka borcunu ödemesi gerekir. Bilindiği üzere nafaka ödememenin cezası tazyik hapsine mahkum olmaktır.

Sanılanın aksine gelir göstermemek sadece sizin aklınıza gelen bir durum değildir. Mahkemelerde de gelir göstermeyen kişilerin dahi nafaka ödemesine karar verilmektedir. Ayrıca boşanma davalarında geriye dönük olarak banka hesapları incelenmektedir. Banka hesap hareketleri kişilerin ekonomik alışkanlıklarına dair mahkemede bir kanı oluşturacaktır. Dolayısıyla her ne kadar akıllıca davranılsa da geçmiş yıllara ilişkin gelen banka dökümlerinden kurtulmanız mümkün değildir.

20 bin TL maaş alan ne kadar nafaka öder? Sorusunun cevabı yukarıda açıklandığı üzere aile mahkemesi hakiminin takdirinde olarak duruma göre belirlenir. Ancak her halde 20 bin TL maaş alan en az 4-5 bin TL gibi bir nafaka ödemek zorunda kalacaktır. Hiç çocuk olmasa da çalışmayan eşe nafaka ödenmek zorundadır.

Tedbir Nafakası

En sık rastlanan nafaka türlerinden biri olan tedbir nafakası boşanma sürecinde taraflardan birinin maddi durumunun kötüleşmesi nedeniyle verilir. Hakim tarafından hükmedilen bu nafaka gerekli görülen hallerde dava sonucu kesinlik kazanıncaya kadar devam eder.

Nafakanın alınabilmesi için buna sebep olan haklı bir nedenin bulunması gerekir. Tedbir nafakasının verilebilmesi için tarafların kusuru şartı aranmaz. Nafaka ödenmesine karar verilmesiyle birlikte nafaka başlayacaktır. Ödeme içni kararın kesinleşmesini beklemeye gerek yoktur. Halim kararı verdiği an ödeme yapacak olan taraf bununla ilgili yükümlü kılınır.

Eşlerden biri tarafından istenebilir tedbir nafakası kadın ya da erkek fark etmeden alınabilir. 3000 TL maaş alan ne kadar nafaka verir diye araştırıldığında bu nafaka türünün daha yaygın şekilde ödendiği görülür. Nafakanın talep edilebilmesi boşanma davası yürütülürken de mümkündür.

Eğer böyle bir talep olacaksa nafaka davacı ya da davalı eş tarafından talep edilebilir. Tedbir nafakası ile ilgili davalar aile mahkemesi bünyesinde yürütülür. Eğer ilgili ilçede aile mahkemesi yoksa bu durumda davaya bakmakla görevli olan mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesi olacaktır. Genellikle çiftler tedbir nafakası için talepte bulunma zorunluluğunun olduğunu düşünür. Fakat Türk Medeni Kanunu’nun 169. Maddesine göre böyle bir zorunluluk yoktur. Bu tür nafakanın ödenme amacına bakıldığında yapısı gereği kusur aranma durumu da mevcut değildir.

Burada asıl hedef dava nedeniyle eşin geçim şartlarında herhangi bir değişiklik olmamasının ve hem eşi hem de çocuğun geçiminin sağlanmasıdır. Dolayısıyla davada kusur aranmaz ya da cinsiyet ayrımı yapılmaz. Eğer boşanma davası tek celsede boşanma şeklinde yürütülüyorsa bu durumda nafaka ve diğer unsurlar ile ilgili farklı sonuçlar ortaya çıkabilir.

Gaziantep Bosanma Avukati Ali Tumbas 2
20 Bin TL Maaş Alana Ne Kadar Nafaka Verir 4
  • Çocuğa nafaka neye göre belirlenir?

Çocuğun hangi okula gittiği, ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli olan tutar ve bu gibi detaylar göz önünde bulundurularak nafaka miktarı belirlenir.

  • Nafaka ödememek için ne yapmalıyım?

Eğer nafaka ödemek istemiyorsanız eski eşinizin size muhtaç olmayacağı iyi bir işinin olması veya evlenmesi gerekmektedir.

Yoksulluk Nafakası

Yoksulluk nafakası ödenmesi karar verildiğinde hesaplamada giyinme, barınma, sağlık, ulaşım, eğitim harcamaları dikkate alınır. Boşanma sonucu yoksulluğa düşme durumu söz konusu olabilecek ve taraflar bunu belirtecektir. Ayrıca nafaka alacaklısının boşanmada kusurunun olmaması gerekmektedir. Eğer nafaka alacaklısının geliri var ise bu miktar nafaka miktarından mahsup edilir. Bu değerlendirmelerden sonra 2000 TL maaş alan ne kadar nafaka verir sorusunun cevabı belli bir meblağ olarak belirtilemeyebilecektir.

Yoksulluk nafakasında en önemli ölçüt tarafların maddi gelirleridir ve her iki tarafında mağdur olmaması dikkate alınır. Çocuk ve ev sorumluluğu ile uzun süre iş hayatına başlayamamaları sebebi ile daha genellikle kadınların talep ettiği bir nafaka türüdür.

Nafaka tutarları zaman içerisinde değişen ekonomik koşullar neticesinde yetmeyebilir. Bu durumda taraflar nafaka artırım talebinde bulunabilir. Ya da nafaka yükümlüsünün gelirinde meydana gelen olumsuz yönde değişme ile nafaka tutarı düşürülebilir. Nafaka verilmesine karar alındığı esnada yıllık artış belirlenmiş olabilir. Böylece belirlenen miktar ne ise yıllık artış ona göre yapılacaktır. Sonradan bir nafaka artış talebine gerek duyulmayacaktır.

8500 TL maaş alan ne kadar nafaka verir diye düşünüldüğünde, anlaşmalı boşanma süreçlerinde nafaka tutarı taraflar arasında belirlenmişken, çekişmeli boşanmalarda bu tutar belirtilen kriterlere göre hesaplanır. Belirli bir oranlama ya da kanunlarla belirtilen bir tutar yoktur.

Tarafların maddi durumu göz önüne alındığında nafaka alacaklısının ailesinin variyetli olması nafaka talep edemeyeceği anlamına gelmez, bakım önceliği her halükarda eşe aittir. Ayrıca yapılacak sosyal faaliyetlerde istenilen nafaka miktarına dahil edilebilir. Yoksulluk nafakası ile ilgili yetkili mahkemeler Aile Mahkemeleri ya da Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu ile belirlenen Asliye Hukuk Mahkemeleri’dir.

Bu konu hakkında benzer makaleler için tıklayın

Avukatlarımızın Yazısını Oylar mısınız?

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now

WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat ile görüşmek ister misiniz?